«Նաիրիտի» աշխատակիցները պետք է հղի կնոջ օրինակին հետևեն
«Նաիրիտ գործարանի» աշխատակիցները պետք է հղի կնոջ օրինակին հետևեն և սպասեն մինչև երեխան ծնվի, իմա՝ լուծվի Միջպետական բանկին ունեցած «Նաիրիտի» պարտքի հարցը:
Այս հորդորն էր հնչեցնում գործարանի արհմիության ղեկավար Հրաչ Թադևոսյանը այսօր կառավարության դիմաց հավաքված նաիրիտցիներին, ովքեր աշխատավարձերի վճարման պահանջով ուզում են հերթական անգամ հանդիպել վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին: «Կամ այդ պարտքերը դուրս են գրվելու, կամ զիջելու են Հայաստանին որպես քյասիբ պետություն,-ասում է Հրաչ Թադևոսյանը,- այդ պրոցեդուրան պիտի անցնի: Փողերը տալու ռեալ և գլխավոր ճանապարհը Միջպետական բանկի կողմից պարտքի մարման հարցն է»:
Նաիրիտցիները մինչև 20 ամսվա կուտակված աշխատավարձ ունեն: Մեկ շաբաթ առաջ, երբ գործարանի ներկայացուցիչները նույն պահանջով հանդիպել են էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանին, վերջինս ասել է, որ մինչև Միջպետական բանկի հետ պարտքերի մարման հարցը չլուծվի, չի լուծվելու նաև գործարանի աշխատողների աշխատավարձերի պարտքերի մարման հարցը: «Եթե միջպետական հարցը լուծվում է, նախարարը խոստացավ, որ պարտքերի լուծման հարցը շատ արագ կկարգավորվի»,-հայտարարեց «Նաիրիտի» մամուլի պատասխանատու Անուշ Հարությունյանը:
Աշխատակիցները նաև գործարանի վերագործարկում են պահանջում: Համապատասխան մասնագետների հետ կատարվել են հաշվարկներ: Գործարանն աշխատեցնելու համար ընդամենը 50-55 մլն դոլարի ներդրում է անհրաժեշտ: Երեք տարվա մեջ ներդրողն իր գումարը ետ կստանա, 4-րդ տարում կունենա եկամուտ:
Արհմիության նախագահի հորդորները դուր չեկան նաիրիտցիներին: Ցեխի պետերից Արայիկը հիշեցրեց, որ 2010 թվականից նույն պահանջով հավաքվում են թե կառավարության, թե նախագահական, թե նախարարի նստավայրերի մոտ: Ամեն անգամ «նույն երգով» իրենց ճանապարհում են: Որպեսզի իրենք հավատան կառավարությանը, թող դուրս գան և խոստանան վճարել գոնե մեկ ամսվա աշխատավարձ և մինչև օգոստոս ողջ պարտքերի մարման ժամանակացույց ներկայացնեն:
Պարտքերը, որոնց մասին խոսում են աշխատակիցները, փոքր գումարներ չեն: Եթե այսօր հաշվարկվում է, որ 50-55 մլն դոլարով գործարանը կարելի է աշխատեցնել, ապա, հիշեցնենք, 2006-ին, երբ կառավարությունը «Նաիրիտը» վաճառեց օֆշորային «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթիդ» ընկերությանը, վերջինս 70 մլն դոլար վարկ էր վերցրել Միջպետական բանկից: Այդ գումարից 39 մլն դոլարը գործարանի գինն էր, մնացյալ գումարը պետք է ներդրվեր աշխատող գործարանի արդիականացման վրա, սակայն այն մսխվել է այդ նախագծի հեղինակների կողմից:
Ավելին, դրանից հետո ևս 100 մլն դոլարի վարկ է վերցվել գործարանի համար, սակայն դրանք նույնպես նպատակին չեն ծառայել: Միջպետական բանկը դատական կարգով արդեն իսկ այդ գումարների բռնագանձման վճիռներ ունի:

Tired of the Same Old Song: Nairit Employees Protest Yet Again for Back Wages
Disgruntled Nairit Rubber Plant employees again demonstrated outside the Government Building in Yerevan today demanding another meeting with Prime Minister Hovik Abrahamyan to discuss payment of the twenty months in back wages owed them.
One week ago, when plant representatives met with Yervand Zakharyan, Minister of Energy and Natural Resources, they were told that the back wages issues couldn’t be resolved before the issue of the plant’s debts to the Interstate Bank was settled.
Plant press spokesperson Anoush Harutyunyan stated that the minister assured her that the wage issue would be resolved quickly once the Interstate Bank matter was settled.
The employees are also demanding that the plant, now idle, be re-launched. Estimates say it will take US$50-55 million to do so and that the investor would recoup the amount in three years.
When Nairit labor union head Hrach Tadevosyan advised the protestors to be patient and wait for the Interstate Bank debt issue to be resolved, he was met with jeers.
Many said it was the same old song that they’ve heard before. As a show of good faith the protestors demanded that the government at least promise to pay one month in back wages and then draft a payment schedule for the remainder by August.
In 2006, when the government sold Nairit to Rhinoville Property Limited, the offshore company took out a $70 million loan. $39 million was the sale price for Nairit and the remainder was to be invested in modernizing the Soviet-era plant. That money “disappeared” by the hands of those who engineered the transaction.
Later on, another loan, this time for $100 million was taken out for the plant. This amount was also squandered.
Interstate Bank has since gone to court and has received decisions in its favor to have the loan monies seized.