«Նաիրիտի» աշխատակիցները պետք է հղի կնոջ օրինակին հետևեն
«Նաիրիտ գործարանի» աշխատակիցները պետք է հղի կնոջ օրինակին հետևեն և սպասեն մինչև երեխան ծնվի, իմա՝ լուծվի Միջպետական բանկին ունեցած «Նաիրիտի» պարտքի հարցը:
Այս հորդորն էր հնչեցնում գործարանի արհմիության ղեկավար Հրաչ Թադևոսյանը այսօր կառավարության դիմաց հավաքված նաիրիտցիներին, ովքեր աշխատավարձերի վճարման պահանջով ուզում են հերթական անգամ հանդիպել վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին: «Կամ այդ պարտքերը դուրս են գրվելու, կամ զիջելու են Հայաստանին որպես քյասիբ պետություն,-ասում է Հրաչ Թադևոսյանը,- այդ պրոցեդուրան պիտի անցնի: Փողերը տալու ռեալ և գլխավոր ճանապարհը Միջպետական բանկի կողմից պարտքի մարման հարցն է»:
Նաիրիտցիները մինչև 20 ամսվա կուտակված աշխատավարձ ունեն: Մեկ շաբաթ առաջ, երբ գործարանի ներկայացուցիչները նույն պահանջով հանդիպել են էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանին, վերջինս ասել է, որ մինչև Միջպետական բանկի հետ պարտքերի մարման հարցը չլուծվի, չի լուծվելու նաև գործարանի աշխատողների աշխատավարձերի պարտքերի մարման հարցը: «Եթե միջպետական հարցը լուծվում է, նախարարը խոստացավ, որ պարտքերի լուծման հարցը շատ արագ կկարգավորվի»,-հայտարարեց «Նաիրիտի» մամուլի պատասխանատու Անուշ Հարությունյանը:
Աշխատակիցները նաև գործարանի վերագործարկում են պահանջում: Համապատասխան մասնագետների հետ կատարվել են հաշվարկներ: Գործարանն աշխատեցնելու համար ընդամենը 50-55 մլն դոլարի ներդրում է անհրաժեշտ: Երեք տարվա մեջ ներդրողն իր գումարը ետ կստանա, 4-րդ տարում կունենա եկամուտ:
Արհմիության նախագահի հորդորները դուր չեկան նաիրիտցիներին: Ցեխի պետերից Արայիկը հիշեցրեց, որ 2010 թվականից նույն պահանջով հավաքվում են թե կառավարության, թե նախագահական, թե նախարարի նստավայրերի մոտ: Ամեն անգամ «նույն երգով» իրենց ճանապարհում են: Որպեսզի իրենք հավատան կառավարությանը, թող դուրս գան և խոստանան վճարել գոնե մեկ ամսվա աշխատավարձ և մինչև օգոստոս ողջ պարտքերի մարման ժամանակացույց ներկայացնեն:
Պարտքերը, որոնց մասին խոսում են աշխատակիցները, փոքր գումարներ չեն: Եթե այսօր հաշվարկվում է, որ 50-55 մլն դոլարով գործարանը կարելի է աշխատեցնել, ապա, հիշեցնենք, 2006-ին, երբ կառավարությունը «Նաիրիտը» վաճառեց օֆշորային «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթիդ» ընկերությանը, վերջինս 70 մլն դոլար վարկ էր վերցրել Միջպետական բանկից: Այդ գումարից 39 մլն դոլարը գործարանի գինն էր, մնացյալ գումարը պետք է ներդրվեր աշխատող գործարանի արդիականացման վրա, սակայն այն մսխվել է այդ նախագծի հեղինակների կողմից:
Ավելին, դրանից հետո ևս 100 մլն դոլարի վարկ է վերցվել գործարանի համար, սակայն դրանք նույնպես նպատակին չեն ծառայել: Միջպետական բանկը դատական կարգով արդեն իսկ այդ գումարների բռնագանձման վճիռներ ունի:

Работников “Наирита” призвали следовать примеру беременной женщины
Работники завода “Наирит” должны следовать примеру беременной женщины, которая ждет, когда родится ребенок. Иными словами, нужно ждать решения вопроса о задолженности предприятия перед Межгосударственным банком. С такими словами руководитель профсоюза “Наирита” Грач Тадевосян обратился к собравшимся сегодня перед зданием правительства работникам завода, требовавшим встречи с премьер-министром Овиком Абрамяном по вопросу выплаты зарплаты. “Эти долги либо будут списаны, либо их уступят Армении как бедному государству,- сказал Г.Тадевосян. – Эта процедура должна быть осуществлена. Реальный и основной путь выплаты денег состоит в погашении задолженности перед Межгосударственным банком”.
Зарплата наиритцам не выплачивались 20 месяцев. Неделю назад, когда представители завода с тем же требованием пришли на встречу  с министром энергетики и природных ресурсов Ервандом Захаряном, последний заявил, что пока не решится вопрос долга перед  Межгосударственным банком, не будет решен и вопрос погашения задолженности по зарплате работникам “Наирита”. “Министр пообещал, что как только этот вопрос решится, сразу будет решен и вопрос зарплаты”,- сообщила пресс-секретарь “Наирита” Ануш Арутюнян.
Наиритцы требуют также запуска завода. Для его задействования необходимо всего 50-55 млн долларов. Инвестор вернет свои деньги за три года, а с четвертого начнет получать прибыль.
Призывы председателя профсоюза не понравились работникам завода. Один из начальников цехов напомнил о том, что с сегодняшним требованием они с 2010 г. собираются и перед зданием правительства, и перед резиденцией президента. Но каждый раз их провожают, давая одни и те же обещания. Собравшиеся заявили: если хотят, чтобы они поверили правительству, пусть выйдут и пообещают заплатить им зарплату хотя бы за месяц, а также составят график погашения всей задолженности до августа.
Задолженность, о которой говорят работники “Наирита”, составляет немалую сумму. В 2006 году, когда правительство продало “Наирит” оффшорной компании “Райновил проперти лимитид”, последняя взяла кредит на сумму 70 млн долларов. 39 млн из этой суммы составляла стоимость завода, остальная часть должна была быть направлена на модернизацию предприятия. Однако авторы проекта расхитили деньги.
Мало того, после этого они взяла для завода еще один кредит на сумму 100 млн долларов, который также не послужил своей цели. У Межгосударственного банка имеются решения суда о конфискации этих сумм.