«Փոլիսի Ֆորում Արմենիա». «Դադարեցնել ֆինանսավորել Հայաստանը կառավարող ռեժիմը»
«Փոլիսի Ֆորում Արմենիա» կազմակերպությունը տարածել է հաղորդագրություն, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
«Փոլիսի Ֆորում Արմենիա»-ն Հայաստանի կառավարության կողմից վերջերս 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ եվրապարտատմոսերի թողարկումը դիտարկում է որպես անպատասխանատու և երկրի համար վնասակար
Հայաստանն իրեն նետել է լրջագույն վճարային հաշվեկշռի ճգնաժամի մեջ: Ռուսաստանից ստացվող դրամական փոխանցումներից գերկախվածության, փոխարժեքի բավարար արժեզրկում թույլ չտալու և արտարժույթի շուկայում շարունակաբար իրականացվող ինտերվենցիաների հետևանքով դրամը էականորեն արժևորվել է, հանգեցնելով մրցունակության լուրջ կորստի, իսկ Կենտրոնական բանկի արտաքին պահուստները զգալիորեն նվազել են: Ընդհանուր տնտեսական ակտիվությունը, այդ թվում՝ արտահանումը, վերջին ամիսների ընթացքում զգալիորեն դանդաղել է, արդյունքում՝ արագորեն վատթարանում են ֆիսկալ պայմանները:
Հայաստանի տնտեսությանը սպառնացող փլուզումից փրկելու համար անհրաժեշտ են խորքային բարեփոխումներ: Թանկ արտաքին վարկային միջոցները ծախսելով ճգնաժամից դուրս գալու մարտավարությունը ընդամենը կհետաձգի անխուսափելին՝ հանգեցնելով սպառողների, բանկերի և պետական հաշվեկշռի ավելի խոշոր կորուստների: Ռեժիմի ձգտումը՝ մինչև Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցը՝ 2015 թ․ ապրիլի 24-ը, խուսափել տնտեսական քաղաքականության որևե փոփոխություններից, լրջագույն հետևանքներ կունենա պետության և նրա բնակչության համար, որի մի զգալի մասն արդեն իսկ ապրում է ծայրահեղ աղքատության պայմաններում:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և կապիտալի շուկայի մասնակիցներին դադարեցնել ֆինանսավորել Հայաստանը կառավարող ռեժիմը՝ հաշվի առնելով միջոցների յուրացման ակնհայտ ապացույցները և աղետալի տնտեսական և սոցիալական քաղաքականությունը, որ իրականացնում է Հովիկ Աբրահամյանի ոչ կոմպետենտ և կոռումպացված կառավարությունը: Հայաստանի ապագա ժողովրդավար կառավարությունները բոլոր հիմքերը կունենան՝ կուտակվող այս պարտքերը համարելու ոչ լեգիտիմ և հրաժարվելու դրանց վճարումից:

PFA: "Cease Funding the Regime in Yerevan"
Policy Forum Armenia considers the recent issuance of a $500 million Eurobond by the government of Armenia as irresponsible and damaging for the country.
Armenia is undergoing a serious balance-of-payments crisis of its own making.
Over-reliance on remittances from Russia, unwillingness to allow the exchange rate to adjust, and continuous interventions on the foreign exchange market have resulted in significant overvaluation of the dram, serious loss of competitiveness, and significant decline in the Central Bank’s foreign reserves. The aggregate activity, including exports, has slowed down considerably in recent months and the fiscal conditions are deteriorating rapidly as a result.
Deep reforms are needed to move Armenia’s economy from an imminent collapse.
Issuing expensive foreign debt and attempting to pay one’s way out of the crisis will only delay the inevitable and result in even bigger losses for consumers, banks, and the sovereign balance sheet. The regime’s desire to avoid policy changes until the Genocide Centennial on April 24 will thus have serious consequences for the country and its population, a significant portion of which already lives in extreme poverty.
We call upon the international community and capital market participants to cease funding the regime in Yerevan in light of the overwhelming evidence of embezzlement of the proceeds and of the disastrous economic and social policies carried out by the incompetent and corrupt government of Hovik Abrahamyan.
Future democratic governments of Armenia will have every reason to declare these debts illegitimate and stop servicing them.