«Փոլիսի Ֆորում Արմենիա». «Դադարեցնել ֆինանսավորել Հայաստանը կառավարող ռեժիմը»
«Փոլիսի Ֆորում Արմենիա» կազմակերպությունը տարածել է հաղորդագրություն, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
«Փոլիսի Ֆորում Արմենիա»-ն Հայաստանի կառավարության կողմից վերջերս 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ եվրապարտատմոսերի թողարկումը դիտարկում է որպես անպատասխանատու և երկրի համար վնասակար
Հայաստանն իրեն նետել է լրջագույն վճարային հաշվեկշռի ճգնաժամի մեջ: Ռուսաստանից ստացվող դրամական փոխանցումներից գերկախվածության, փոխարժեքի բավարար արժեզրկում թույլ չտալու և արտարժույթի շուկայում շարունակաբար իրականացվող ինտերվենցիաների հետևանքով դրամը էականորեն արժևորվել է, հանգեցնելով մրցունակության լուրջ կորստի, իսկ Կենտրոնական բանկի արտաքին պահուստները զգալիորեն նվազել են: Ընդհանուր տնտեսական ակտիվությունը, այդ թվում՝ արտահանումը, վերջին ամիսների ընթացքում զգալիորեն դանդաղել է, արդյունքում՝ արագորեն վատթարանում են ֆիսկալ պայմանները:
Հայաստանի տնտեսությանը սպառնացող փլուզումից փրկելու համար անհրաժեշտ են խորքային բարեփոխումներ: Թանկ արտաքին վարկային միջոցները ծախսելով ճգնաժամից դուրս գալու մարտավարությունը ընդամենը կհետաձգի անխուսափելին՝ հանգեցնելով սպառողների, բանկերի և պետական հաշվեկշռի ավելի խոշոր կորուստների: Ռեժիմի ձգտումը՝ մինչև Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցը՝ 2015 թ․ ապրիլի 24-ը, խուսափել տնտեսական քաղաքականության որևե փոփոխություններից, լրջագույն հետևանքներ կունենա պետության և նրա բնակչության համար, որի մի զգալի մասն արդեն իսկ ապրում է ծայրահեղ աղքատության պայմաններում:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և կապիտալի շուկայի մասնակիցներին դադարեցնել ֆինանսավորել Հայաստանը կառավարող ռեժիմը՝ հաշվի առնելով միջոցների յուրացման ակնհայտ ապացույցները և աղետալի տնտեսական և սոցիալական քաղաքականությունը, որ իրականացնում է Հովիկ Աբրահամյանի ոչ կոմպետենտ և կոռումպացված կառավարությունը: Հայաստանի ապագա ժողովրդավար կառավարությունները բոլոր հիմքերը կունենան՝ կուտակվող այս պարտքերը համարելու ոչ լեգիտիմ և հրաժարվելու դրանց վճարումից:

“Полиси Форум Армения”: “Прекратить финансирование правящего в Армении режима”
“Недавний выпуск правительством Армении еврооблигаций на сумму 500 млн долларов США “Полиси Форум Армения” рассматривает как безответственный и опасный для страны шаг.
Армения загнала себя в серьезнейший кризис платежного баланса. Вследствие сверхзависимости от поступающих из России трансфертов, недопустимости достаточного снижения курса и осуществляющихся на валютном рынке интервенций драм существенно укрепился, что привело к серьезной потере конкуренции и значительному сокращению внешних резервов Центрального банка. В последние месяцы заметно замедлилась общеэкономическая активность, в том числе экспорт, в результате чего ускоренными темпами ухудшаются фискальные условия.
Для того, чтобы спасти экономику Армении от краха, нужны глубинные реформы. Тактика, направленная на выход из кризиса путем использования дорогих кредитных средств, всего лишь откладывает то, что неизбежно должно произойти, приведя к еще более существенным потерям для потребителей, банков и государственного баланса. Стремление режима до 24 апреля 2015 года, то есть до 100-летия Геноцида, избежать каких-либо изменений в экономической политике, чревато серьезнейшими последствиями для государства и населения, значительная часть которого уже живет в условиях крайней нищеты.
Мы призываем международное сообщество и участников рынка капитала прекратить финансирование правящего в Армении режима, учитывая очевидные доказательства хищения средств и ведущую к катастрофе экономическую и социальную политику, которую проводит некомпетентное и коррумпированное правительство Овика Абрамяна. Будущие демократичные правительства Армении будут иметь все основания считать накопленные долги нелегитимными и отказаться от их погашения”.