Կոտայքի նորանշանակ մարզպետի անձնական և բիզնես կապերը վարչապետի ընտանիքի հետ
Այսօր կառավարության որոշմամբ Կոտայքի մարզպետ է նշանակվել Աբովյանի գործող քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանը: Վերջինս ԱԺ պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանի որդին է և պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի փեսան: Կ. Գուլոյանը քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնում էր 2012թ-ից:
Թե Կարապետ Գուլոյանը որ արժանիքների համար է նշանակվել մարզպետի պաշտոնում՝ անհայտ է: Պարզ է միայն, որ Կ. Գուլոյանի ու վարչապետի որդու` Արգամ Աբրահամյանի կանայք քույրեր են:
Նշենք, որ Կարապետ Գուլոյանը Հայաստանի մեծահարուստ քաղաքապետերից է: Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի՝ 2014թ. վերջին նրա հաշվին եղել է 1 միլիարդ 352 մլն դրամ, ինչպես նաև 94.000 դոլար: Նույն տարվա սկզբին Կարապետ Գուլոյանի դրամական միջոցներն ավելին են եղել՝ 1 մլրդ 382 մլն դրամ և 124.000 դոլար:
Նա որպես եկամուտ հայտարարագրել է միայն տարեկան աշխատավարձը՝ 2 մլն 620 հազար դրամ:
Կարապետ Գուլոյանի կինը՝ Ռոզա Ծառուկյանը, 2014թ. որևէ եկամուտ չի հայտարարագրել, սակայն նրա հաշվին եղել է 17 մլն դրամ և 44.000 դոլար:
Մուրադ Գուլոյանի բիզնես գործընկերները
Նշենք, որ Գուլոյանները զբաղվում են բիզնեսով, որոնցից մի մասը վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդու՝ Արգամ Աբրահամյանի հետ: «Հետքն» արդեն գրել է, որ 2010թ. հիմնադրված «Աբովյան Սիթի»-ն Աբովյանում հայտնի է` որպես Աբովյանի քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանի սուպերմարկետ: Ըստ պետռեգիստրի տվյալների՝ այս սուպերմարկետը 50/50 պատկանում է նորանշանակ մարզպետի մորը՝ Նոյեմզար Քալաջյանին և Արգամ Աբրահամյանին: Ընկերության տնօրենը Գուլոյանների ազգականն է՝ 26-ամյա Տիգրան Գուլոյանը:
Կարապետ Գուլոյանի հայրն ու մայրն էլ զգալի կարողության տեր են, սակայն իրենց հայտարարագրերում ոչ բոլորն են նշել: Ըստ հայտարարագրի՝ 2013թ. Մուրադ Գուլոյանը ընկերություններից մեկում 287.595.000 դրամով ձեռք է բերել բաժնեմաս: Իսկ իր հաշվին առկա դրամական միջոցները կազմել են 270 միլիոն դրամ և 1 մլն 250 հազար դոլար:
Նոյեմզար Քալաջյանը, թեև ընկերություններում բաժնետեր է, սակայն չնչին եկամուտ է հայտարարագրել: 2013թ. նրա միակ եկամուտը եղել է 260 հազար դրամ կենսաթոշակը, իսկ իր հաշվին առկա դրամական միջոցները կազմել են ընդամենը 4.500 դոլար:
2012թ. փետրվարից Մուրադ Գուլոյանին է պատկանում «Շիրակ» թռչնաբուծական ֆաբրիկա ՍՊԸ-ի 100% բաժնեմասը:
Մ. Գուլոյանը 50/50 բիզնես ունի մեկ այլ պատգամավորի՝ Մելիք Մանուկյանի (Շշի Մելո) հետ: Նրանց է պատկանում 2012թ. վերջին հիմնադրված «ՍԱՐՊԵՏ» ՍՊԸ-ն: Այս ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 153.190.000 դրամ: Ըստ հարկային մարմնի՝ «ՍԱՐՊԵՏ» ՍՊԸ-ն զբաղվում է կառուցապատման նախապատրաստական աշխատանքներով: Ընկերության տնօրենը Մուրադ Գուլոյանի եղբայր Վահագն Գուլոյանն  է:
Պատգամավոր Գուլոյանը 2014թ. հիմնադրել է «Էկո Ագրո» ՍՊԸ-ն, որի 100% բաժնետերն է: Այս ընկերության տնօրենը ևս պատգամավորի ազգականն է՝ Տիգրան Գուլոյանի եղբայրը՝ Արամ Գուլոյանը:
Այս կլանա-խնամիա-օլիգարխային պաշտոնների թալա՛նը կերավ-կրծեց Հայաստանը: 7-րդ դասարանի կրթության մակարդակ ու քյուչի «հեղինակության» արժեհամակարգ ունեցողից ի՞նչ պիտի սպասել: Բացարձակ ՉԵՄ ՀԱՍԿԱՆՈՒՄ այլևս, թե ինչու՞ գոնե մարզպետները ժողովրդի կողմից չեն ընտրվում: Եվ ինչ ՏԽՄԱՐ ու հակադեմոկրական կառուցվածք ունի ՀՀ ՈՂՋ մարզային կառուցվածքը: Իսկ ի՞նչ եղավ «քաջ» Գագիկ Ծառուկյանի «հարկային ստուգումները»: Հիմա այս օլիգարխը հարկերը ճշտորեն վճարե՞լ է,թե ոչ:

Личные и бизнес-связи новоназначенного губернатора Котайка с семьей премьер-министра РА
Правительство сегодня приняло решение о назначении губернатором Котайкской области действующего мэра города Абовяна Карапета Гулояна. Последний является сыном депутата Национального Собрания Мурада Гулояна и зятем депутата НС Гагика Царукяна. Должность мэра.Гулоян занимал с 2012 г.
За какие заслуги его назначили губернатором, неизвестно. Известно лишь, что жена Карапета Гулояна и жена сына премьер-министра, Аргама Абрамяна, родные сестры.
Отметим, что Карапет Гулоян входит в число очень богатых мэров. Согласно декларации об имуществе и доходах, в конце 2014 г. на его счетебыло 1 млрд 352 млн драмов и 94.000 долларов. В начале того же года денежных средств у Гулояна было больше – 1 млрд 382 млн драмов и 124.000 долларов.
Вкачестведоходаужебывшиймэрзадекларироваллишь своюгодовуюзарплату – 2 млн 620 тыс. драмов.
Жена Карапета Гулояна Роза Царукян в 2014 г. никаких доходов не задекларировала, несмотря на это на ее счете имелось 17 млн драмов и 44.000 долларов.
Бизнес-партнеры Мурада Гулояна
Отметим, что Гулояны занимаются бизнесом, в том числе вместе с сыном премьер-министра РА Овика Абрамяна Аргамом Абрамяном.
Hetq.am уже писал о том, что основанный в 2010 г. “Абовян Сити” известен в городе Абовяне как супермаркет мэра Карапета Гулояна.  По данным госреестра, акции супермаркета делят поровну мать новоназначенного губернатора Ноемзар Каладжян и Аргам Абрамян. ДиректоромкомпанииявляетсяродственникГулоянов 26-летнийТигранГулоян.
Отец и мать Карапета Гулояна владеют значительным состоянием, однако в своих декларациях они указывают не все. Согласно декларации 2013 г., Мурад Гулоян приобрелза 287.595.000 драмов акции одной компании. Вместе с тем  на его счете имелось 270 млн драмов и 1 млн 250 тыс. долларов.
Ноемзар Каладжян хотя и является акционером компаний, однако задекларировала ничтожный доход. В 2013 г. единственным источником дохода жены депутата была пенсия в размере 260 тыс. драмов, а на ее счете имелось всего 4500 долларов.
С февраля 2012 г. Мураду Гулояну принадлежат 100% акций ООО “Птицефабрика “Ширак”.
Еще один свой бизнес М.Гулоян делит поровну (50/50) с другим депутатом парламента Меликом Манукяном (Шши Мело). Им принадлежит основанное в конце 2012 г. ООО” САРПЕТ”. Уставной капитал этой компании составляет 153.190.000 драмов. По данным налогового органа, ООО “САРПЕТ” занимается подготовительными работами к застройке. ДиректоромкомпанииявляетсябратМурадаГулоянаВаагнГулоян.
В 2014 г. М.Гулоян основал ООО “Эко Агро”, все акции которого принадлежат ему. Директором этой компании тоже является родственник депутата – брат Тиграна Гулояна Арам Гулоян.