Էդմոն Մարուքյան. «Ղազախներին հարցրե՞լ եք, որ Իրանից ուզում եք գազ բերել, կարող է իրենք դեմ են»
Պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը, այսօր ԱԺ-ում խոսելով ՀՀ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացության մասին, նշեց, որ շարունակում են քննարկել Հայաստանը խոպան դարձրած ընկերությունների գործունեությունը: Պատգամավորը հիշեցրեց, թե ինչու էին ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծում` անդրադառնալով այն լարված իրավիճակին, երբ խորհրդարանը վավերացնում էր գազային համաձայնագիրը: Ըստ պատգամավորի՝ հանձնաժողովը պետք է ուսումնասիրեր ոլորտը, խնդիրները և դրա արդյունքում գուցե զեկույցի հիման վրա նոր բանակցություններ սկսվեին և գուցե վերանայվեր, նրա բնորոշմամբ՝ «խայտառակ համաձայնագիրը»:
«Սա այս պահին ինձ համար ամենակարևոր հանգամանքն է, որովհետև ինչ եղել է՝ եղել է: Դրա համար երեկ ասում էի` ինչ եղել է, կամ ինչը հիմա ընթացքի մեջ է, հանցագործություններ են: Որ ասում էի` սա հանցագործության մասին հաղորդում է, իմ գործընկերներից ոմանք զարմանում էին»,-ասաց Է. Մարուքյանը և հավելեց, որ որպես իրավաբան ուշադիր լսել է բոլոր ելույթները և կարող է ասել, որ տարիներ շարունակ քրեորեն հետապնդելի արարքներ են տեղի ունեցել:
Նրա կարծիքով՝ այդ եզրակացության հիմքում դրված փաստերը մեծ քրեական գործի նյութ են, որի վրա պետք է աշխատի մի ամբողջ քննչական խումբ: Էդմոն Մարուքյանն ասում է` եթե կա կամք, պետք է գնան այդ ճանապարհով՝ բռնեն դատեն, թալանածը հետ բերեն, պետականացնեն և ժողովրդին էլ ասեն՝ «կներեք, թալանում էին, հիմա էլ հետ ենք բերել»:
Պատգամավորը նշում է, որ Հայաստանը խոպան դարձրած ընկերությունները չեն ավարտվում ո́չ «Հայփոստ», ո́չ էլ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերություններով: Նույնը իրականանում է նաև բաշխիչ ցանցերի դեպքում, որի վերաբերյալ առողջացման ծրագիր է իրականացվում: Էդմոն Մարուքյանն ասում է, որ առողջացման ծրագիր իրականացվում է սնանկացման եզրին գտնվող, թալանված ընկերությունների դեպքում: Իսկ այդ ամենը տեղի է ունեցել պետական մարմինների աչքի առաջ, երբ վերին օղակները բարձր աշխատավարձեր են ստացել, իսկ սևագործ աշխատանք կատարողները՝ չնչին՝ 50-60 հազար դրամ: Ըստ պատգամավորի` նույն բանը շարունակվում է «Բիլայն» ընկերությունում:
Է. Մարուքյանը հարց հնչեցրեց, թե հիմա ում պետք է մեղադրել՝ խոպան եկած ընկերությունների՞ն, թե՞ մեր պետական մարմիններին, որտեղ բարձր աշխատավարձեր են ստանում, օգտվում են բարձր կարգավիճակից, անփոփոխելի են, 5-6 տարով են նշանակվում, անձեռնմխելի են, թանկարժեք ավտոմեքենաներ են նրանց սպասարկում և այլն, սակայն իրենց դերը չեն կատարում:
«Ո՞վ է մեղավոր: Պարզ է, որ մենք` որպես պետություն, պետք է մեր ինստիտուտներն այստեղ գործեին, աշխատեին: Ամեն տարի ասում եմ՝ Հարավկովկասյան երկաթուղուն ամեն տարի պետական բյուջեից սուբսիդավորում եք, այս տարի` կես միլիարդ դրամ, 500 մլն դրամ իր վնասները տալիս ենք, չենք նայու՞մ, թե այդ մարդիկ ոնց են այդ վնասները կրում, որոնք են այն պետական մարմիները, որոնք պետք է հետևեն այդ վնասներին»,-նշում է Մարուքյանը:
Պատգամավորը զարմացավ, որ 20 մլն դոլարի գազ է կորել: Ըստ նրա` գազը չի կորում, գնում է որոշ գազալցակայաններ, այնտեղ վաճառվում դառնում է «cash» փող, որն էլ գնում է համապատասխան տեղեր:
Անդրադառնալով Իրանից գազի ներկրման հնարավորություններին` Էդմոն Մարուքյանը պատգամավորներին հիշեցրեց գազային համաձայնագրերի մասին, ինչպես նաև այն, որ արդեն ԵՏՄ անդամ ենք: «Ղազախներին հարցրե՞լ եք, որ Իրանից ուզում եք գազ բերել, կարող է իրենք դեմ են»,-ասաց Էդմոն Մարուքյանը և հավելեց, որ պետք է ժամանակին խորը մտածեինք, թե ուր ենք գնում:

Эдмон Марукян: “А вы сообщили казахам, что хотите получать газ из Ирана? Может, они против...”
Депутат Национального Собрания Эдмон Марукян, говоря сегодня о заключении временной комиссии по изучению деятельности системы газоснабжения РА, отметил, что парламент продолжает обсуждать деятельность компаний, которые превратили Армению в место набивания карманов. Марукян напомнил о той напряженной ситуации, в которой парламент ратифицировал газовое соглашение. По его словам, комиссия должна была изучить сферу и существующие в ней проблемы, в результате чего, возможно, удалось бы начать новые переговоры и добиться пересмотра  “этого позорного соглашения”.
“В данный момент это самое важное для меня обстоятельство. Поэтому вчера я сказал: то, что происходило и происходит сейчас, – это преступления. И когда я заявил, что это сообщение о преступлении, некоторые мои коллеги удивились”,- отметил Э.Марукян, добавив, что как юрист он внимательно слушал все выступления и может сказать, что на протяжении многих лет совершались уголовно наказуемые деяния.
Положенные в основу заключения факты представляют собой материал для серьезного уголовного дела, над которым должна работать большая следственная группа, считает депутат. И если есть воля, надо пойти этим путем: отдать виновных под суд, вернуть награбленное, национализировать и заявить народу – “извините, грабили, но мы уже все вернули”.
Компании, превратившие Армению в место для набивания карманов, это не только “Айпост” или “АрмРосгазпром”. То же самое можно сказать о распределительных сетях, в отношении которых осуществляется программа оздоровления, отметил Эдмон Марукян, добавив, что такая программа осуществляется в том случае, если компания находится на грани банкротства или разграблена. И все это, по его словам, происходило на глазах государственных органов. Верхние звенья получали высокую зарплату, а выполнявшие черную работу сотрудники довольствовались мизерной зарплатой в 50-60 тысяч драмов. То же самое происходит в компании “Билайн”, считает Марукян.
“А кто в этом виноват? – задался вопросом депутат. – Понятно, что здесь должны были действовать наши государственные институты. Каждый год я говорю о субсидировании из госбюджета Южно-Кавказской железной дорогу. В этом году выделили полмиллиарда драмов на покрытие убытков, но при этом мы не вникаем в то, как эти убытки образуются”,- отметил Марукян.
Его удивило, что потери в системе газснабжения составили 20 млн долларов. Газ не теряется, он направляется на конкретные газозаправочные станции, где превращается в наличные деньги, которые текут в соответствующих направлениях, считает депутат.
Касаясь возможности поставок газа из Ирана, Эдмон Марукян напомнил депутатам о газовом соглашении, а также о том, что Армения уже является членом Евразийского экономического союза. “А вы сообщили казахам, что хотите получать газ из Ирана? Может, они против...” – сказал Эдмон Марукян, добавив, что в свое время нужно было задуматься над тем, куда мы идем.