ԿԲ նախագահը 54 մլն դրամով ձեռք է բերել ևս մեկ առանձնատուն
Սա Արթուր Ջավադյանի երրորդ առանձնատունն է: Նրա մյուս երկու առանձնատները ձեռք են բերվել 2011թ-ին՝ 105 մլն դրամով և 20.350.000 դրամով: 2013թ. 74.500.000 դրամով առանձնատուն գնել է նաև Ջավադյանի կինը:
Հայաստանում կան պետական մարմիններ, որտեղ մեծ գումարների հետ գործ ունեն, սակայն հասարակությունը մեծամասամբ տեղյակ չէ, թե ինչպես, որտեղ և ինչ նպատակներով են այդ գումարները ծախսվում: Այդ «հիմնարկներից» մեկն էլ Կենտրոնական բանկն է: Այստեղ գրեթե ամեն ինչ պետական, բանկային, ծառայողական գաղտնիք է, նույնիսկ գնումները, թե ասենք՝ որտեղից, ինչ գնով են ընթացիկ կարիքների համար ապրանքներ ձեռք բերել՝ սովորական մահկանացուներիս համար «անհասանելի» է: Արդյունքն էլ լինում է այն, որ բարձր աշխատավարձեր ստացող ԿԲ-ի խորհրդի անդամները, նախագահը տարեց տարի ավելացնում են իրենց կարողությունները:
Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի՝ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը 2014թ. 54.000.000 դրամով ձեռք է բերել առանձնատուն: Սա ԿԲ նախագահի առաջին առանձնատունն ու անշարժ գույքը չէ: Նույն տարվա հունիսին, երբ Ա. Ջավադյանը վերանշանակվեց նույն պաշտոնում, հայտարարագրել էր երկու առանձնատուն, մեկ բնակարան, չորս հողամաս: Արթուր Ջավադյանը նաև խոշոր դրամական միջոցներ է կուտակել: 2014թ.  նա ունեցել է 110.000.000 դրամ, 470.000 դոլար, 160.000 եվրո: Իսկ եկամուտները կազմել են մոտ 27.685.000 դրամ, որից մոտ 24.560.000 դրամը աշխատավարձն է:
ԿԲ նախագահը, որպես եկամուտ հայտարարագրել է նաև տրված փոխառությունների դիմաց ստացված տոկոսները՝ 35.179 դոլար, ինչպես նաև մոտ 2000 եվրո:
Նշենք, որ Արթուր Ջավադյանը 2012թ. էլ 24.000.000 դրամով ձեռք էր բերել հուշամեդալ
Արթուր Ջավադյանի կինը՝ Հասմիկ Մանուկյանը, հետ չի մնում իր ամուսնուց: 2014թ. նա 28.445.000 դրամով գնել է «LEXUS NX300H 2.5GAS» մակնիշի ավտոմեքենա:
Հասմիկ Մանուկյանի դրամական միջոցները կազմել են 60.000.000 դրամ, 470.000 դոլար և 380.000 եվրո: Իսկ տարեկան եկամուտը եղել է մոտ 15.362.000 դրամ, որից 3.637.000 դրամը՝ աշխատավարձն է, իսկ մնացածը՝ տրված փոխառությունների դիմաց ստացված տոկոսագումարներն են ու վարձակալության դիմաց ստացված վարձավճարները: Հ. Մանուկյանը որպես եկամուտ հայտարարագրել է նաև արտարժույթով տրված փոխառություններից ստացած տոկոսագումարները՝ 34.661 դոլար և 3725 եվրո:
Նշենք, որ ամեն տարվա տարեվերջի դրամական միջոցները պետք է համընկնեն հաջորդ տարվա սկզբի դրամական միջոցների հետ: 2013թ. տարեվերջին Հասմիկ Մանուկյանի հաշվին եղել է 390.000 եվրո, սակայն չգիտես ինչու ԿԲ նախագահի կինը 2014թ. սկզբին հայտարարագրել է 380.000 եվրո: Ստացվում է, որ Հ. Մանուկյանը 10.000 եվրոն «տակով» է արել:
Լուսանկարը՝ «Առավոտի»
president
Ալեքսանդր Մակեդոնացին մեռնելուց առաջ խնդրեց, որ իրեն թաղեն ձեռքի ափերը բաց. ներկաները տեսնեն, որ հետը ոչինչ չի տարել: Այս փոքրիկ մարդու օրն անցնում է կուտակելու և հայտարարագիրը մի կերպ իրականությանը համապատասխանացնելու տառափանքների միջով: Հարիֆ էր Ալեքսանդրը...

Председатель ЦБ купил еще один особняк за 54 млн драмов
Это уже третий по счету особняк Артура Джавадяна. Остальные два были приобретены им в 2011 г. за 105 млн и 20 млн 350 тысяч  драмов.
В 2013 г. дом за 74.500.000 драмов купила и жена Джавадяна.
В Армении есть государственные органы, которые имеют дело с  огромными суммами, однако большая часть общества не знает, как и на что тратятся эти средства. Одним из таких учреждений является Центральный банк. Здесь почти вся информация содержит государственную, банковскую или служебную тайну, даже то, где и за сколько приобретаются необходимые для текущих нужд товары. В результате состояние получающих высокую зарплату членов совета и председателя Центробанка растет с каждым годом.
Согласно декларации об имуществе и доходах, в 2014 г.председатель Центрального банка Артур Джавадян приобрел особняк за 54.000.000 драмов. Это не первый дом и не первая недвижимость главы ЦБ. В июне того же года, когда Джавадян был переназначен на эту должность, он задекларировал два особняка, две квартиры и четыре земельных участка. Главный банкир Армении накопил также крупные денежные средства. В 2014 году он имел 110.000.000 драмов, 470.000 долларов и 160.000 евро, а его доходы составили около 27.685.000 драмов, из которых около 24.560.000 драмов он получил в виде зарплаты.
В качестве дохода глава ЦБ задекларировал также проценты по  предоставленным займам – 35.179 долларов и около 2000 евро.
Отметим, что в 2012 г. Артур Джавадян приобрел памятную медаль за 24.000.000 драмов.
Не отстает от мужа и супруга председателя Центробанка Асмик Манукян. В 2014 г. она за 28.445.000 драмов приобрела автомобиль LEXUS NX300H 2.5GAS.
Согласно декларациям, денежные средства А.Манукян составляли 60.000.000 драмов, 470.000 долларов и 380.000 евро. Жена главы ЦБ ежегодно получала доход в размере 15.362.000 драмов, из которых 3.637.000 драмов составляла зарплата, остальную сумму – проценты по займам и плата за аренду недвижимости.
В качестве дохода Асмик Манукян задекларировала также доход от процентов по предоставленным валютным займам – 34.661 долларов и  3725 евро.
Отметим, что денежные средства в конце каждого года должны совпадать с денежными средствами в начале следующего года. В конце 2013 г. на счете А.Манукян было 390.000 евро, однако в начале 2014 г. супруга главы ЦБ почему-то задекларировала 380.000 евро. Получается, что 10 тысяч евро Асмик Манукян утаила.