Լեռնային Ղարաբաղը միանում է Եվրոպական միության քաղաքական կառույցներին
Ապրիլի 17-ին Գերմանիայի Բաութցեն քաղաքում կայացած Գլխավոր ասամբլեայի իր տարեկան նիստի ընթացքում Եվրոպական ազատ դաշինք (ԵԱԴ) կուսակցությունը, որը համաեվրոպական քաղաքական ընտանիք է, քվեարկեց Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությանն (ԱԺԿ) իրենց շարքեր ընդունելու օգտին: Այս մասին հայտնում է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպությունը, որը գործում է Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում:
ԱԺԿ-ն սկսել է համագործակցել ԵԱԴ-ի հետ մոտ մեկ տարի առաջ, ինչը ժամանակի ընթացքում ավելի է խորացել: Արդյունքում, ԱԺԿ նախագահ Աշոտ Ղուլյանին հրավիրել են ԵԱԴ Գլխավոր ասամբելայի նախորդ նիստին, որտեղից էլ սկսվել է ինտեգրման գործընթացը, որը ներառում է երկու ԵԱԴ ուսուցողական այցեր Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաև պարոն Ղուլյանի՝ 2014թ. հոկտեմբերին Բրյուսել կատարած այցը: Այսօր ասոցացված անդամակցությունը շնորհվել է ԱԺԿ նախագահ պարոն Ղուլյանին Գլխավոր ասամբելայում լսումներից հետո:
Այս անդամակցությունը առաջին դեպքն է, երբ Արցախի որևէ քաղաքական ինստիտուտ կամ մարմին միանում է ԵՄ կառույցի: Համաձայն ԵՄ պայմանագրերի, համաեվրոպական կուսակցությունները Եվրոպայում իրազեկության բարձրացման, քաղաքական կամք արտահայտելու և եվրոպական միասնականության առանցքային հիմնասյուներն են :
Եվրոպական ազատ դաշինքը Եվրոպական քաղաքական կազմակերպություն է, որը միավորում է սուվերենության և իրենց համապատասխան տարածաշրջաններում կամ երկրներում ինքնակառավարման համար պայքարող քաղաքական կուսակցություններ: Դաշինքը սատարում է ինքնորոշման և ազգերի՝ իրենց ապագան կառուցելու իրավունքը: Այն ունի շուրջ 40 ազգային և տարածաշրջանային անդամ կուսակցություններ ԵՄ-ի ավելի քան 17 երկրներից: Եվրոպական խորհրդարանում այն ներկայացված է 12 պատգամավորներով:
«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ կազմակերպությունը առանցքային դեր է ունեցել ԱԺԿ-ի և ԵԱԴ-ի միջև ամուր կապ հիմնելու գործընթացում՝ մշտապես կապի մեջ լինելով ԵԱԴ-ի ղեկավորության և անդամների հետ, բարձրացնելով ԵԽ պատգամավորների շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղում տիրող բարդ իրավիճակի մասին իրազեկվածությունը, ինչի արդյունքում կայացել են տարբեր այցեր Արցախ: Հաջորդիվ, ՀԵԲ-ի նախաձեռնությամբ ոչ միայն իրականացվել են հաջողված միջոցառումներ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի մասին տաբեր Եվրոպական խորհրդարաններում և ԵԱԴ անդամ կուսակցությունների համապատասխան երկրների և տարածաշրջանների տարբեր կառույցներում, այլ նաև որոշիչ դեր են խաղացել ԱԺԿ-ի՝ ԵԱԴ անդամակցելու գործում»,-ասել է ԵԱԴ պատգամավոր Միգել Մարտինեզ Թոմին, ով ԵԱԴ-ի անդամակցության զեկուցողն է:
ԵԱԴ-ում ասոցացված անդամակցության կարգավիճակը նախատեսում է ինտեգրել քաղաքական կուսակցություններ ոչ-ԵՄ անդամ պետություններից, ինչպես ԵՄ քաղաքական ընտանիքների մեծամասնության դեպքում է:

Нагорный Карабах присоединяется к политическим структурам Евросоюза
На состоявшемся 17 апреля в немецком городе Баутцене ежегодном заседании своей Генеральной ассамблеи партия Европейский свободный союз (ЕСС), представляющая собой общеевропейскую политическую семью, проголосовала за принятие в свои ряды Демократической партии Арцаха (ДПА). Об этом сообщила организация “Европейские друзья Армении”, действующая в столице Бельгии Брюсселе.
ДПА начала сотрудничать с ЕСС год назад, и за это время сотрудничество заметно углубилось. В итоге председателя ДПА Ашота Гуляна пригласили на заседание, предшествовавшее Генеральной ассамблее ЕСС, с чего и начался процесс интеграции, включивший в себя два ознакомительных визита представителей ЕСС в Нагорный Карабах, а также визит А.Гуляна в Брюссель в октябре 2014 г. После состоявшихся сегодня слушаний в Генассамблее председателю Демпартии Арцаха был предоставлен статус ассоциированного члена.
Это первый случай, когда политический институт Арцаха присоединяется к структуре Европейского Союза. Согласно договорам ЕС, общеевропейские партии являются стержнями повышения информированности в Европе, выражения политической воли и европейского единства.
Европейский свободный союз – это политическая организация, которая объединяет политические партии, ведущие борьбу за суверенитет и самоуправление в своих регионах или странах. Союз поддерживает право наций на самоопределение и построение своего будущего. ЕСС охватывает около 40 национальных и региональных партий-членов в более чем 17 странах Евросоюза. В Европарламенте ЕСС представлен 12-ю депутатами.
“Организация “Европейские друзья Армении” сыграла ключевую роль в процессе установления прочных связей между ДПА и ЕСС, повысив степень информированности депутатов Европарламента о царящей в Нагорном Карабахе сложной ситуации, благодаря чему состоялись различные визиты в Арцах. По инициативе “Европейских друзей Армении” в европейских парламентах, а также в странах партий-членов ЕСС прошли  мероприятия, посвященные Нагорному Карабаху и Армении. Кроме того, организация сыграла решающую роль в деле членства Демократической партии Арцаха в Европейском свободном союзе”,- отметил депутат от ЕСС Мигель Мартинез Томи, являющийся докладчиком по вопросу членства в ЕСС.