Լեռնային Ղարաբաղը միանում է Եվրոպական միության քաղաքական կառույցներին
Ապրիլի 17-ին Գերմանիայի Բաութցեն քաղաքում կայացած Գլխավոր ասամբլեայի իր տարեկան նիստի ընթացքում Եվրոպական ազատ դաշինք (ԵԱԴ) կուսակցությունը, որը համաեվրոպական քաղաքական ընտանիք է, քվեարկեց Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությանն (ԱԺԿ) իրենց շարքեր ընդունելու օգտին: Այս մասին հայտնում է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպությունը, որը գործում է Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում:
ԱԺԿ-ն սկսել է համագործակցել ԵԱԴ-ի հետ մոտ մեկ տարի առաջ, ինչը ժամանակի ընթացքում ավելի է խորացել: Արդյունքում, ԱԺԿ նախագահ Աշոտ Ղուլյանին հրավիրել են ԵԱԴ Գլխավոր ասամբելայի նախորդ նիստին, որտեղից էլ սկսվել է ինտեգրման գործընթացը, որը ներառում է երկու ԵԱԴ ուսուցողական այցեր Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաև պարոն Ղուլյանի՝ 2014թ. հոկտեմբերին Բրյուսել կատարած այցը: Այսօր ասոցացված անդամակցությունը շնորհվել է ԱԺԿ նախագահ պարոն Ղուլյանին Գլխավոր ասամբելայում լսումներից հետո:
Այս անդամակցությունը առաջին դեպքն է, երբ Արցախի որևէ քաղաքական ինստիտուտ կամ մարմին միանում է ԵՄ կառույցի: Համաձայն ԵՄ պայմանագրերի, համաեվրոպական կուսակցությունները Եվրոպայում իրազեկության բարձրացման, քաղաքական կամք արտահայտելու և եվրոպական միասնականության առանցքային հիմնասյուներն են :
Եվրոպական ազատ դաշինքը Եվրոպական քաղաքական կազմակերպություն է, որը միավորում է սուվերենության և իրենց համապատասխան տարածաշրջաններում կամ երկրներում ինքնակառավարման համար պայքարող քաղաքական կուսակցություններ: Դաշինքը սատարում է ինքնորոշման և ազգերի՝ իրենց ապագան կառուցելու իրավունքը: Այն ունի շուրջ 40 ազգային և տարածաշրջանային անդամ կուսակցություններ ԵՄ-ի ավելի քան 17 երկրներից: Եվրոպական խորհրդարանում այն ներկայացված է 12 պատգամավորներով:
«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ կազմակերպությունը առանցքային դեր է ունեցել ԱԺԿ-ի և ԵԱԴ-ի միջև ամուր կապ հիմնելու գործընթացում՝ մշտապես կապի մեջ լինելով ԵԱԴ-ի ղեկավորության և անդամների հետ, բարձրացնելով ԵԽ պատգամավորների շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղում տիրող բարդ իրավիճակի մասին իրազեկվածությունը, ինչի արդյունքում կայացել են տարբեր այցեր Արցախ: Հաջորդիվ, ՀԵԲ-ի նախաձեռնությամբ ոչ միայն իրականացվել են հաջողված միջոցառումներ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի մասին տաբեր Եվրոպական խորհրդարաններում և ԵԱԴ անդամ կուսակցությունների համապատասխան երկրների և տարածաշրջանների տարբեր կառույցներում, այլ նաև որոշիչ դեր են խաղացել ԱԺԿ-ի՝ ԵԱԴ անդամակցելու գործում»,-ասել է ԵԱԴ պատգամավոր Միգել Մարտինեզ Թոմին, ով ԵԱԴ-ի անդամակցության զեկուցողն է:
ԵԱԴ-ում ասոցացված անդամակցության կարգավիճակը նախատեսում է ինտեգրել քաղաքական կուսակցություններ ոչ-ԵՄ անդամ պետություններից, ինչպես ԵՄ քաղաքական ընտանիքների մեծամասնության դեպքում է:

On 17 April, during its annual General Assembly taking place in Bautzen, Germany, the European Free Alliance party (EFA), a pan-European political family, voted in favour of integrating the Democratic Party of Artsakh (DPA) into its ranks.
“The EFA associated membership granted today is important not only because it contributes to a further international exposure of Karabakh.  It also shows that Nagorno-Karabakh’s political development is in line with EU standards and that its democratic progress is comparable with what we have in the EU” explains Mr Lorenzo Ochoa, Director of European Friends of Armenia (EuFoA).
The DPA initiated its contacts with EFA over a year ago, which intensified with the time. As a result, the DPA President, Mr Ashot Ghulyan was invited to the previous EFA General Assembly and has led the integration process that included 2 EFA study trips to Nagorno-Karabakh, as well as his recent visit to Brussels in October 2014. The associated membership was granted today to the DPA after President Ghulyan’s hearing in front of the General Assembly. This membership represents the first EU structure ever accessed by any Karabakhi political institution or body.
According to European Union treaties, pan-European parties are key pillars in forming European awareness, expressing political will and cohesion in Europe. The European Free Alliance is a European political organisation gathering European parties striving for sovereignty or self-government for their respective regions or countries. The Alliance supports the right of self-determination and advocates the right of people to decide their own future. It has around 40 national and regional member parties from over 17 countries of the EU. It has 12 representatives sitting in the European Parliament.
“European Friends of Armenia has played a central role in building what is now a strong relationship between the DPA and EFA, getting in contact with EFA's Bureau and its staff, raising awareness among EFA MEPs about the complex situation in Nagorno-Karabakh which gave way to different visits to the country. EuFoA's follow-up activity not only brought about successful initiatives concerning Nagorno-Karabakh and Armenia in different European parliaments and institutions within the framework of several EFA member nations, but has been decisive as well to accomplishing DPA’s membership in EFA", comments EFA’s delegate, Miguel Martinez Tomey, who was originally the rapporteur on the DPA accession.
It is important to underline that the associated status in EFA, just like in most EU political families, is designed to integrate the political parties from non-EU member states.