Գագիկ ու Ջավահիր Ծառուկյանները թանկարժեք զարդերի սիրահար են. կինը մեկ տարում 1 մլն դոլարի զարդ է գնել
490.000 դոլար արժողության պլատինե կախազարդը, 470.000 դոլարանոց պլատինե մանյակը, 35.000 դոլարանոց ապարանջանը և 25.000 դոլարանոց ականջօղը ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի կնոջ՝ Ջավահիր Ծառուկյանի կողմից 2014թ. ձեռքբերված թանկարժեք գույքն է: Ջավահիր Ծառուկյանը սիրում է թանկարժեք զարդեր, սպասք և այլն: Օրինակ՝ 2013թ-ին 8.5 մլն դրամ արժողության սպասք էր գնել:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախկին առաջնորդ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանն էլ զարդերի, շքեղ կահույքի, բաժնետոմսերի ու անշարժ գույքի «սիրահար» է:
Պատգամավորն ունի 641.130 եվրո արժողության ննջարանի կահույքներ, ինչպես նաև 126.820 եվրո արժեքով ճաշասենյակի կահույք: Ադամանդե քարերով նրա ձեռքի ժամացույցն արժե 300.000 դոլար, ոսկե շղթայով և ադամանդե քարերով ձեռքի ժամացույցը՝ 500.000 դոլար, որից պատգամավորը երկու հատ ունի: Գ. Ծառուկյանի ադամանդե քարերով ոսկե 3 մատանիների ընդհանուր արժեքը կազմում է 4 մլն 700 հազար դոլար:
Նա գրեթե ամեն տարի իրականացնում է առևտրային ընկերությունների բաժնետոմսերի առուվաճառք: Ձեռքբերված նոր բաժնետոմսերն էլ ապահովում են նրա եկամուտների առյուծի բաժինը:
Գագիկ Ծառուկյանի կողմից ձեռքբերված և օտարված արժեթղթերը և այլ ներդրումները՝ ըստ տարիների |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
Ձեռք է բերել |
12.076.173.500 դրամ 13.987.356 եվրո |
5.069.990.000 դրամ |
20.495.884.470 դրամ |
49.172.000 բելառուսական ռուբլի |
Օտարել է |
3.800.000.000 |
--- |
12.221.400.000 դրամ 987.356 եվրո |
Պատգամավորի տարեկան աշխատավարձը կազմում է մոտ 4.5 մլն դրամ, մնացածը՝ տարբեր ընկերություններից ստացած շահաբաժիններն են, փոխառություններից ստացած տոկոսները և այլն:
Գագիկ Ծառուկյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը՝ ըստ տարիների |
|||||||
2008 |
2009 |
7.705.644.568 |
9.670.820.303 |
5.319.593.439 |
1.733.729.343 |
6.867.742.270 |
3.131.464.565 |
933.668 |
126.000.000 |
60.081.830 |
16.501.706 |
25.372.854 |
439.222 |
40.000.000 |
150.000 |
2.460.034 |
Դրամական միջոց |
280.570.000 |
307.600.000 |
25.564.700.000 |
33.976.900.000 |
23.834.000 |
31.300.000 |
41.415.000 |
30.373.000 |
25.786.000 |
22.070.000 |
23.894.500 |
26.352.000 |
Անշարժ գույք |
Շենք, շինություն |
Բնակելի տուն՝ հողամասով |
Հասարակական նշանակության շինություն |
Հողամաս |
Շարժական գույք |
Գնել է |
«Նիսան Պատրուլ» |
«Ռոլլս-Ռոյս կուպե Ֆոնտոմ» |
Երկու հատ «TOYOTA LAND CRUISER 200 4.0» |
«TOYOTA TUNDRA 5.7» |
«Մերսեդես Բենց S500» |
Օտարված անշարժ գույք |
Հասարակական նշանակության շինություն Հողամաս |
Ինչ վերաբերում է ձեռք բերված գույքին, ապա 2011թ. մոտ 75 մլն դրամով գնել է բնակելի տուն իր հողամասով, նույն տարում 23 մլն դրամով վաճառել է հողամասերից մեկը: 2013թ. 4 մլրդ 865 մլն դրամով գնել և նույն տարում էլ վաճառել է հասարակական նշանակության շինություն, 100 մլն դրամով օտարել է նաև հողամաս: Նույն տարում գնել է երկու հատ «TOYOTA LAND CRUISER 200 4.0» մակնիշի ավտոմեքենա՝ յուրաքանչյուրը 18 մլն 270 հազար դրամով: 2014թ. 52 մլն դրամով գնել է հողամաս, ևս մեկը վաճառել է մոտ 86 մլն դրամով: Գագիկ Ծառուկյանը անցյալ տարի ձեռք է բերել «TOYOTA TUNDRA 5.7» մակնիշի ավտոմեքենա՝ 37.000 դոլար արժեքով:
Բացի նշվածները Գ. Ծառուկյանը ունի նաև «BMW X-5», «Տոյոտա Պրադո V-6», «Ջիփ Վրանգլեր P6-4.0», «Ռոլլս Ռոյս B12-6.7», «Ռենջ Ռովեր սպորտ 4.4» մակնիշի ավտոմեքենաներ:
Պատգամավորի կինը ևս զգալի միջոցներ ունի, որոնց մի մասը գոյացել է ամուսնու նվիրատվություններից ու իր շահաբաժիններից: Ջ. Ծառուկյանը ևս ներգրավված է բիզնեսում և ընկերություններ ունի ոչ միայն Հայաստանում, այլև սահմաններից դուրս: Օրինակ՝ 2011թ. Գագիկ Ծառուկյանը կնոջը նվիրել է 11 մլրդ 850 մլն դրամ: Ջավահիր Ծառուկյանը նույն տարում 11 մլրդ 826 մլն դրամով ընկերություններից մեկում ձեռք է բերել բաժնեմաս: 10 մլրդ 202 մլն դրամի բաժնեմաս էլ գնել է 2013թ.:
Ջավահիր Ծառուկյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը՝ ըստ տարիների |
11.850.562.800 |
1.439.880 դրամ 315.700 դոլար 336.000 եվրո |
10.201.925.000 դրամ 700.000 դոլար |
4.800.775 դրամ 239.000 դոլար 284.700 եվրո |
21.700.000 |
30.150.000 |
25.357.000 դրամ 31.000 դոլար |
22.700.000 դրամ 25.700 դոլար 30.400 եվրո |
Թանկարժեք գույք |
8.534.425 սպասք |
490.000 դոլար պլատինե կախազարդ, 470.000 դոլար պլատինե մանյակ, 25.000 դոլար ականջօղ, 35.000 դոլար ապարանջան |
Նշենք, որ Գագիկ Ծառուկյանը մի շարք ընկերություններում բաժնետեր է: Նա մոտ 40 առևտրային ընկերություններում ունի բաժնեմասեր կամ միանձնյա սեփականատեր է: Բացի տեղական ընկերություններից՝ «Մուլտի Գրուպ» Կոնցեռից, Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու գործարանից, «Կոտայք» գարեջրի գործարանից, «Բելլեզա» խանութից, Օնիրա Քլաբից, «Արարատցեմենտ» գործարանից, «Փարավոն» ռեստորանային համալիրից, գազալցակայաններից, «Շուստով» առևտրի տնից և այլն, Գագիկ Ծառուկյանին է պատկանում նաև բուլղարական «Գորնա Բանյա» հանքային ջրերի շշալցման գործարանի 90%-ը, Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում գտնվող «Ռիգա» հյուրանոցի 100% բաժնեմասը, մի քանի ընկերություններ Բելառուսում:
Գագիկ Ծառուկյանին է պատկանում նաև Ռուսաստանի դաշնությունում գործունեություն ծավալող «Превелон Консалтинг Лимитед» ընկերության բաժնետոմսերի 33.34%-ը: Այս ընկերությունը հիմնականում զբաղվում է ոգելից խմիչքների արտադրությամբ:
Գագիկ Ծառուկյանի բիզնես կապերը Մոսկվայի հետ նոր չեն: Նրա ընկերությունները «հերթափոխով» իրականացնում են ՌԴ նախագահական գրասենյակի խմիչքների և այլ ապրանքների մատակարարման գործառույթը: Այսպես, «Մուլտի Գրուպ» ընկերությունը Կրեմլի կարիքների համար խմիչք մատակարարելու արտոնագիր էր ստացել դեռևս 2010թ.: 2011թ. նման լիցենզիա ստացել է նրա մեկ այլ՝ Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու գործարանը, այնուհետև դարձյալ «Մուլտի Գրուպը»: Դրանից հետո ՌԴ նախագահական նստավայր ապրանքներ մատակարարելու թույլտվություն է ստացել «Превелон Консалтинг Лимитед» ընկերությունը, որտեղ էլ Ծառուկյանը բաժնեմաս ունի:
Ռուսական այս ընկերությունը զբաղվում է նաև սննդամթերքի և ծխախոտի մեծածախ առևտրով, բեռների փոխադրմամբ և այլն:

Гагик и Джаваир Царукяны – любители драгоценностей
Платиновый кулон стоимостью 490.000 долларов, платиновое ожерелье стоимостью 470.000 долларов, браслет за 35.000 долларов и серьги за 25.000 долларов – эти дорогие украшения были приобретены женой депутата Национального Собрания Гагика Царукяна Джаваир Царукян в 2014 г. Супруга депутата любит дорогие ювелирные изделия, посуду и другие предметы роскоши. Так, в 2013 г. она купила сервис стоимостью 8.5 млн драмов.
Бывший лидер партии “Процветающая Армения”, депутат НС Гагик Царукян и сам является большим “любителем” украшений, дорогой мебели, акций и недвижимости.
У депутата есть спальный гарнитур стоимостью 641.130 евро и мебель для столовой стоимостью 126.820 евро. Его ручные часы с бриллиантами стоят 300.000 долларов, другие ручные часы с золотым браслетом и бриллиантами стоят 500.000 долларов, причем они имеются в двух экземплярах. У Гагика Царукяна три бриллиантовых перстня, общая стоимость которых составляет 4 млн 700 тыс. долларов.
Царукян почти каждый год занимается куплей-продажей акций коммерческих организаций. Приобретенные депутатом новые акции обеспечивают львиную долю его доходов.
Приобретенные и отчужденные Гагиком Царукяном ценные бумаги и другие вложения по годам
2011
2012
2013
2014
Приобрел
12.076.173.500 драмов
13.987.356 евро
5.069.990.000
драмов
20.495.884.470 драмов
49.172.000 белорусских рублей
Отчуждил
3.800.000.000
---
12.221.400.000 драмов
987.356 евро
Годовая зарплата депутата составляет 4.5 млн драмов, остальная сумма образуется за счет доли прибыли от различных компаний, процентов по займам и т.д.
Декларация об имуществе и доходах Гагика Царукяна по годам
2008
2009
Доходы
AMD
7.705.644.568
9.670.820.303
5.319.593.439
1.733.729.343
6.867.742.270
3.131.464.565
$
933.668
126.000.000
60.081.830
16.501.706
25.372.854
Евр.
439.222
40.000.000
150.000
2.460.034
280.570.000
307.600.000
25.564.700.000
33.976.900.000
23.834.000
31.300.000
41.415.000
30.373.000
25.786.000
22.070.000
23.894.500
26.352.000
Недвижимое имущество
Здание, строение
Жилой дом с земельным участком
Строение общественного назначения
Земельный участок
Движимое имущество
Купил
“Ниссан Патруль”
“Роллс-Ройс Фантом Купе”
Два автомобиля "TOYOTA LAND CRUISER 200 4.0"
"TOYOTA TUNDRA 5.7"
“Мерседес Бенц S500”
Отчужденная недвижимость
Что касается приобретенного имущества, то в 2011 г. Царукян купил за 75 млн драмов жилой дом со своим земельным участком. В том же году он за 23 млн драмов продал один из земельных участков. В 2013 г. депутат приобрел за 4 млрд 865 млн драмов и в том же году продал строение общественного назначения, а также отчуждил за 100 млн драмов земельный участок. В это же время он приобрел два автомобиля “TOYOTA LAND CRUISER 200 4.0” - каждый за 18 млн 270 тыс. драмов.
В 2014 г. Гагик Царукян купил земельный участок, еще один он продал примерно за 86 млн драмов. В прошлом году он за 37.000 долларов приобрел автомобиль “TOYOTA TUNDRA 5.7”. Кроме указанных автомобилей у Царукяна имеются также “BMW X-5”, “Тойота Прадо V-6”, “Джип Вранглер P6-4.0”, “Роллс-Ройс B12-6.7”, “Рендж Ровер Спорт 4.4”.
Значительными денежными средствами владеет и супруга депутата. Часть из них образовалась за счет пожертвований мужа и ее доли прибыли. Джаваир Царукян тоже вовлечена в бизнес и имеет компании не только в Армении, но и за ее пределами. Так, в 2011 г.  Гагик Царукян подарил жене 11 млрд 850 млн драмов. В том же году Джаваир Царукян за 11 млрд 826 млн драмов приобрела акции одной из компаний. Акции еще на 10 млрд 202 млн драмов были куплены ею в 2013 г.
Декларация об имуществе и доходах Джаваир Царукян по годам
11.850.562.800
1.439.880 драмов
315.700 долларов
336.000 евро
10.201.925.000 драмов
700.000 долларов
4.800.775 драмов
239.000 долларов
284.700 евро
21.700.000
30.150.000
25.357.000 драмов
31.000 долларов
22.700.000 драмов
25.700 долларов
30.400 евро
Дорогое имущество
посуда - 8.534.425
платиновый кулон - 490.000 долларов,
платиновое ожерелье - 470.000 долларов,
серьги -  25.000 долларов,
браслет - 35.000 долларов
Отметим, что Гагику Царукяну принадлежат акции ряда компаний. Он также является акционером или единоличным собственником примерно 40 коммерческих компанией. Кроме местных компаний – концерна “Мульти Групп”, ереванского коньячно-винно-водочного завода “Арарат”, пивзавода “Котайка”, магазина “Беллеза”, “Онира Клаб”, завода “Араратцемент”, ресторанного комплекса “Фараон”, газозаправочных станций, торгового дома “Шустов” и т.д., Гагику Цаукяну принадлежат также 90% акций болгарского завода по бутилированию минеральных вод “Горна Баня”, 100% акций гостиницы “Рига” в столице Латвии Риге, несколько компаний в Беларуси.
Царукян владеет также 33.34% акций действующей в России компании “Превелон Консалтинг Лимитед”. Эта компания занимается в основном производством алкогольных напитков.
Бизнес-связи с Москвой были установлены Гагиком Царукяном давно. Его компании по очереди выполняют функцию поставщика алкогольных напитков и других товаров для администрации президента РФ. Так, еще в 2010 г. компания “Мульти Групп” получила лицензию на поставки алкогольных напитков для Кремля. В 2011 г. аналогичную лицензию получило другое предприятие Царукяна – Ереванский коньячно-винно-водочный завод “Арарат”, а затем снова “Мульти Групп”. После этого разрешение на поставки товаров для резиденции президента РФ было выдано компании “Превелон Консалтинг Лимитед», в которой Царукян тоже имеет акции. Эта российская компания занимается оптовой торговлей продуктами питания и табачными изделиями, перевозкой грузов и т.д.