«Անշարժ գույքի շուկայում պահանջարկը կրկնակի նվազել է». «Ակցեռնի» տնօրեն
Այս տարվա առաջին եռամսյակում, նախորդ եռամսյակի համեմատ, Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում պահանջարկի կրկնակի անկում է գրանցվել:  Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում տեղեկացրեց «Ակցեռն» անշարժ գույքի գործակալության նախագահ Հակոբ Բաղդասարյանը:
Ըստ նրա՝ անկումը պայմանավորված է արդյունաբերության, փոքր գործարարության ոլորտներում գրանցված անկմամբ, գնողունակության նվազմամբ, արտագաղթի խորացմամբ, դրամ-դոլար կտրուկ տատանումներով, վարկերի տրամադրման խոչընդոտներով և այլն:
Պահանջարկի անկմանը զուգահեռ, ըստ Հ. Բաղդասարյանի, առաջարկի որոշակի աճ է արձանագրվել, հիմնականում՝ բարձր արժեք ունեցող գույքի հաշվին:  Շուկայում սկսել են գործել առաջարկներ, որոնք նախկինում հազվադեպ էին: Առաջարկն առաջնահերթ մեծացել է Երևանում, հետո՝ մայրաքաղաքին կից գոտիներում, ապա՝ մարզերում: Երևանի կենտրոնում գտնվող բնակարաններն ավելի քիչ են գնում, քան մնացած հատվածներում: Պատճառն այն է, որ տնտեսական ոչ բարենպաստ պայմաններում գնորդները նախընտրում են համեմատաբար ավելի մատչելի բնակարանները:
Հ. Բաղդասարյանի խոսքով՝ 2014-ին, 2013-ի համեմատ, անշարժ գույքի գործարքներում էական փոփոխություններ չեն արձանագրվել: «Եվ գնային, և ծավալային առումով ցածր մակարդակի վրա է շուկան:  Առաջ գնալու արագության տեմպ կա, որ հավասար է հետ գնալուն: Սա այդ դեպքն է: Տարածաշրջանի և մյուս պետությունների հետ համեմատած՝ մենք այսօր պետք է երկնիշ թվերով աճ արձանագրենք, ամենակարևորը՝ ծավալային առումով, որ հասարակության համար դա շոշոփելի դառնա»,- նշեց Հ. Բաղդասարյանը:
Եթե հավատանք ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի հաշվետվություններին, ապա ստացվում է, որ 2014-ին և վերջին ամսիներին տնտեսության մի շարք ոլորտներում գրանցված բացասական փոփոխությունները  ոչ մի էական ազդեցություն չեն թողել հանրապետությունում տների և բնկարանների գների վրա: Այնինչ, եթե օրինակ՝ մեծանում է արտագաղթողների թիվը, նրանց մի մասը վաճառքի է հանում իրենց տներն ու բնակարանները, ավելանում է առաջարկը, որը հանգեցնում է գների նվազմանը:  Իսկ Կադաստրի տվյալներով, Երևանում  և մարզերում այս տարվա փետրվարին բնակարանների  գները գրեթե չեն փոխվել՝ թե այս տարվա հունվարի, թե 2013-ի հունվարի համեմատ: Ամենաբարձր գներն արձանագրվել են Կենտրոնում (1 քմ-ի միջին գինը 428 000 դրամ, այստեղ անգամ 1 դրամով չի փոխվել), ամենացածրը՝ Նուբարաշենում (156 200 դրամ):  Իսկ մարզերում ամենաբարձր գները Ծաղկաձորում են (292 400 դրամ), ամենացածրը՝ Այրումում (31 850 դրամ) դրամ:
Անահատական տների դեպքում ևս փոփոխություններն աննշան են: Կենտրոնում անհատական տների 400 քմ-ի  միջին գինը կազմել է 476 100 դրամ, Նուբարաշենում՝ 150 800 դրամ: Մարզերում՝ Ծաղկաձորում կազմել է 305 000 դրամ, Այրումում՝ 36 250 դրամ:
Ըստ Հ. Բաղդասարյանի` գների հաշվարկման հարցում մեթոբանության խնդիր կա: «Պետք է պարտադիր նշել, որ փոփոխություններ դրամով չեն եղել, բայց դոլարով գները նվազել են:   Բայց եթե հաշվի առնենք դրամի արժեզրկումը, գնաճը, գնողունակության անկումն ու  մյուս գործոնները, ակնհայտ  կլինի, որ փոփոխություններ կան: Դրամ-դոլար մեթոդաբանության մեջ նրբություններ կան, որոնք խամ աչքով տեսանելի չեն»,- բացատրում է Հ. Բաղդասարյանը: Նա համաձայն չէ այն տեսակետի հետ, որ Կադաստը քողարկում է գների իրական պատկերը, ըստ նրա՝ պարզապես մեթոդաբանությունն այնպիսին է, որ դրանք ներկայացվում են դրական ֆոնով:
Ըստ նրա՝ այս շուկայի վրա դրամ-դոլարի կտրուկ տատանումները զգալի ազեցություն են թողնում. ներդրողների համար  ռիսկի գործոնն է աճում: «Ներդրումների անկումների համար պատասխանատվություն են կրում բոլոր ոլորտները՝ բանկերը, քաղաքապետարանը, Էկոնոմիկայի նախարարությունը և այլն: Ներդրողները չպետք է գան տարիներով խնդրեն, որ ներդրում անեն: Պատասխանատվությունը պետք է բաժանվի:  Պասիվ դիրքորոշում ունեցողներն ավելի մեծ սխալ են անում: Բաց թողածն ու չարածը շատ ավելի վտանգավոր են: Հաջողություն են բաց թողնում, միլիարդներ են բաց թողում պասիվությամբ: Երբ կարգավորվի պասիվության պատասխանատվության ինստիտուտը, կնվազի նաև կաշառակերությունը»,- համոզված է Հ. Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով՝ խնդիրներ կան նաև Հայաստանի հիփոթեքային շուկայում. «Այստեղ այնքան տոկոսների բարձր լինելը չի խանգարում (12-24 տոկոս), որքան դժվար հասանելիությունը՝ փաստաթղթավորումը: Օրինակ՝ երբ մարդն ուզում է հիփոթեքով գույք վերցնել, ունի այդ գումարի 40-50%-ը, նա փաստաթղթերի ապահովման պրոցեսն անցնում է դժվարություններով՝ աշխատավարձի հիմնավորում, կրկնակի գրավի ապահովություն, երաշխիքներ և այլն: Դա անտեղին է: Գույքը չի կարող 50 %-ից ավելի արժեզրկվել, որ բանկը դրա մեջ ռիսկեր է տեսնում: Ամբողջ աշխարհում, եթե 50%-ը վճարում են, բանկն աչքերը փակած տրամադրում է հիփոթեքային վարկը»:
Այնուամենայնիվ, անշարժ գույքի շուկայի վիճակը Հայաստանում խուճապային չէ: «Ակցեռն»-ի տնօրենը  տարվա կտրվածքով որոշակի դրական քայլեր է սպասում: «Կարծում եմ՝ հարկադրված դրական փոփոխություններ կլինեն:  Երբ վիճակը ծայրահեղ է լինում, ելքեր ինքնստինքյան ստեղծվում են:  Պետք է պարտադիր լինի մաքսային բեռի մեղմացում, տնտեսության աշխուժացում և պետության լիազոր մարմինների հայացքների արմատական փոփոխություններ: Պետք է կտրուկ փոխեն իրենց գործելաոճն ու գործարար շղթային նայեն որպես իրենց հարազատ, ամենակարևոր օղակների մեկը»,- նշեց Հ. Բաղդասարյանը:

“Спрос на рынке недвижимости сократился в два раза” – директор “Акцерна”
В первом квартале этого года по сравнению с предыдущим кварталом спрос на рынке недвижимости Армении сократился в два раза. Об этом в беседе с Hetq.am сказал директор агентства недвижимости “Акцерн” Акоп Багдасарян.
По его словам, это обусловлено спадом в промышленности и малом бизнесе, снижением покупательской способности, увеличением масштабов эмиграции, резкими колебаниями курса драма, препятствиями в предоставлении кредитов и т.д.
Параллельно сокращению спроса наблюдалось определенное повышение спроса на дорогую недвижимость, отметил Багдасарян. На рынке появились предложения, которые раньше встречались редко. Предложение выросло в первую очередь в Ереване, затем в соседних со столицей зонах и, наконец, в областях. Квартиры в центре Еревана покупают меньше, чем в остальных районах столицы. Причина в том, что покупатели, находящиеся в неблагоприятных экономических условиях, предпочитают более доступные квартиры.
По словам руководителя “Акцерна”, в 2014 г. по сравнению с 2013 г. существенных изменений в сделках с недвижимостью не наблюдалось. “И в ценовом плане, и в плане объема рынок находится на низком уровне”,- отметил А.Багдасарян.
Если верить отчетам Госкомитета кадастра недвижимости РА, то отрицательные изменения, которые призошли в экономике в 2014-ом году и в последние месяцы, не оказали существенного воздействия на стоимость квартир и домов в республике. Между тем, если число эмигрирующих из страны граждан увеличивается, что часть из них продает свои дома и квартиры, следовательно предложение увеличивается, что приводит к снижению цен на недвижимость. А по данным Госкадастра в феврале с.г. по сравнению с январем цены на жилье в Ереване и областях почти не изменились. Самые высокие цены на недвижимость зарегистрированы в ереванском округе Кентрон (в среднем 480 000 драмов за 1 кв.м), самые низкие – в округе Нубарашен (156 200 драмов). В областях самые высокие цены установились в Цахкадзоре (292 400 драмов), самые низкие – в Айруме (31 850 драмов).
Что касается особняков, то здесь тоже произошли незначительные изменения. В столичном округе Кентрон средняя стоимость 400 кв.м составляет 476 100 драмов, в Нубарашене - 150 800 драмов, в Цахкадзоре – 305 000 драмов, в Айруме - 36 250 драмов.
В вопросе расчета цен имеется методологическая проблема, утверждает Акоп Багдасарян. “Необходимо отметить, что изменения в драмовом выражении цен не произошли, а вот в долларовом – они снизились. Но если учитывать инфляцию драма, рост цен, снижение покупательской способности и другие факторы, то станет ясно, что изменения есть”,- отметил наш собеседник. Он не согласен с мнением о том, что Госкадастр скрывает реальную картину цен, просто методология, по его словам, такая, что цены представляются на положительном контексте.
Резкие колебания курса драма и доллара оказывают значительное воздействие, и фактор риска для инвесторов увеличивается, утверждает Акоп Багдасарян.
Проблемы существуют и на ипотечном рынке Армении: “Здесь мешают не столько высокие проценты (12-24%), сколько сбор документации. Например, если человек хочет приобрести недвижимость по ипотеке и имеет 40-50% нужной суммы, то процесс сбора документов проходит с большими  трудностями. …Между тем во всем мире если человек платит 50%, то банк с закрытыми глазами предоставляет ипотечный кредит”.
Тем не менее, нельзя утверждать, что на рынке недвижимости Армении царит паника, говорит директор “Акцерна”. В годовом разрезе он ожидает определенные положительные шаги. “Когда ситуация становится критической, выходы появляются сами собой. Нужно обязательно смягчить налоговое бремя, активизировать экономику, кардинально изменить взгляды полномочных государственных органов”,- отметил Акоп Багдасарян.