«Կոչումով բժիշկ». ցեղասպանության հետևանքները մարդու հոգեկան առողջության վրա
«Ադա Թադևոսյան» անունը շատերի համար բավական է խորհրդային և հետխորհրդային ժամանակահատվածում Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս պատկերացում կազմելու մեր երկրում սթրեսաբանության լավագույն ավանդույթների ներդրման և զարգացման մասին: Անվանի հոգեբույժը մասնագիտական գործունեության հիսունից ավելի տարիները նվիրել է մարդու հոգեկան առողջությանը վերաբերող տարբեր հիմնահարցերի ուսումնասիրմանը, դրանց լուծման բանաձևերի մշակմանը:
«Կյանքը կազմված է սթրեսներից և դրանց շարունակական հաղթահարումից»,- ասում է հոգեբույժը` ժպտալով ավելացնելով հոգեբույժների շրջանում տարածված մի ասույթ. «մի անգամ Աստված հարցնում է Նոյին` տառապում ես Նոյ, ուրեմն մարդ ես դառնում»:
Սթրեսն օրգանիզմի ընդհանուր ոչ առանձնահատուկ հարմարվողական ռեակցիան է զանազան ազդեցությունների հանդեպ, որի առաջացման պատճառների և հաղթահարման մասին Ադա Թադևոսյանը գիտի գրեթե ամեն ինչ:
Նրա գնահատմամբ` դինաստիան, տոհմը սոցիալական գնահատականն է մեկ փրկված կյանքի: Պատահական չէ, որ ընտանիքի պատմությունը նա սկսում է հորից Սիմոն Թադևոսյանից: Հայոց ցեղասպանության ականատես-վերապրածը ծնվել էր Արևմտյան Հայաստանի Տրապիզոն նահանգում: Սիմոնը ճակատագրի բերումով հայտնվում է մանկատանը, Մեծ եղեռնից շատ մազապուրծների նման անցնում բազում դժվարությունների միջով:
Պատմական հայրենիքում 1910թ. ընտանեկան լուսանկարը կարծես առ այսօր, 100 տարի անց, խորհրդանշում է գաղթի ճանապարհը, ահը, սարսուռը, պատմական հայրենիքը կորցնելու ամբողջ ցավը, որոնք Ադա Թադևոսյանի համոզմամբ` անջնջելի հետք են թողնում մարդու գենետիկ հիշողության մեջ` փոխանցվելով սերնդեսերունդ:
Այդ մասին են վկայում նաև տրասնգեներացիոն հետազոտությունները, որոնք նույնպես վկայել են սերունդների ճակատագրի, «կյանքի սցենարի» վրա ցեղասպանության ազդեցության փաստի մասին: Այն վնասները, որոնք ստանում են մարդիկ այնպիսի հասարակական աղետի ժամանակ, ինչպիսին է ցեղասպանությունը իրենց հետք են թողնում հաջորդող երեք-չորս սերունդների վրա:
Բժիշկի ուղին են ընտրել նաև անվանի հոգեբույժի երեխաները: Նրա ավագ որդին` Արթուր Գրիգորյանը  ԱՄՆ-ում պահանջված նյարդավիրաբույժ է, ով մեծ ներդրում ունի Հայաստանում  մի շարք կրթական և առող5ապահական ծրագրերի, մասնավորապես  Երևանի Մխ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցում  նյարդավիրաբուժության և գլխուղեղի կաթվածների բուժման մասնագիտացված կենտրոնի բացման գործում:
Երևանի պետական բժշկական համալսարանի շրջանավարտներն անգամ հեռավոր Ամերիկայում բարձր են պահում Հայաստանի պատիվը: Հեղինակավոր ամսագրերի շապիկին պարբերաբար հայտնվող Ռուբեն Գրիգորյանը` Ադա Թադևոսյանի կտրսեր որդին, ևս ընտրեց բժիշկի մասնագիտությունը:
Շուրջ տասը տարի է նա զբաղվում է ակնաբուժությամբ, կամ ինչպես ինքն է բնորոշում «սիրած գործով»:
Ռուբեն և Արթուր Գրիգորյանների քույրը` Աննան, այժմ նույնպես ընտանիքի հետ բնակվում է ԱՄՆ-ում: Նա ավարտել է Սանկտ Պետերբուրգի համալսարանի անգլո-իսպանական ֆակուլտետը, դրանից հետո ուսումը շարունակել նույն բուհի երևանյան տնտեսական մասնաճյուղում: Արտերկրում բնակելու տարիներին նա նույնպես որոշել է կապել իր կյանքը բժշկության հետ: Քննություններն հանձնելուց հետո նա կհաստատի իր բժիշկի դիպլոմը` մասնագիտանալով նյարդաբանության կամ մանկական բժշկության ոլորտում:

“Врач по призванию”: последствия геноцида для психологического здоровья человека
Достаточно произнести имя Ады Тадевосян, чтобы сразу составить представление о внедрении и развитии лучших традиций стрессологии в Армении и за ее пределами в советский и постсоветский периоды. Свыше 50 лет своей профессиональной деятельности известный психолог посвятила изучению различных проблем душевного здоровья человека, разработке путей их решения.
“Жизнь состоит из стрессов и их постоянного преодоления”,- говорит Ада Тадевосян и, улыбаясь, добавляет: “Как-то Бог спросил Ноя: “Страдаешь, Ной? Значит, становишься человеком”.
По оценке психолога, династия, род – это социальная оценка одной спасенной жизни. Неслучайно, историю своей семьи она начала с отца – Симона Тадевосяна. Отец Ады Тадевосян родился в провинции Трапизон Западной Армении и пережил Геноцида армян. Волею судьбы он оказался в детсом доме и вместе с чудом уцелевшими во время Геноцида испытал многочисленные трудности.
Семейная фотография, сделанная на исторической родине в 1910 г., и сегодня, спустя 100 лет, символизирует путь, пройденный беженцами, их страх, ужас, боль утраты исторической родины. Все эти переживания, по убеждению психолога, оставляют неизгладимый след в генетической памяти человека, передаваясь из поколения в поколение.
Об этом свидетельствуют и трансгенерационные исследования, которые тоже подтверждают факт воздействия геноцида на судьбы и “сценарий жизни” поколений. Ущерб, причиняемый людям во время таких общественных катастроф, каким является геноцид, оставляют след на последующих трех-четырех поколениях.
Профессию врача выбрали и дети известного психолога. Старший сын Артур Григорян – востребованный в США нейрохирург. Он внес большой вклад в осуществление в Армении ряда образовательных и медицинских программ, в частности в дело открытия в 1-ой университетской больнице “Гераци” специализированного центра для лечения инсультов головного мозга.
Выпускники Ереванского государственного медицинского университета, где бы они ни находились, высоко несут честь Армении. Профессию врача выбрал и младший сын Ады Тадевосян Рубен Григорян, который регулярно появляется на обложках престижных журналов.
Рубен уже почти десять лет занимается офтальмологией, или, как он сам говорит, “любимым делом”.
Сестра Рубена и Артура Григорянов Анна, которая тоже проживает с семьей в США, окончила отделение английского и испанского языков  Санкт-Петербургского университета. Затем она продолжила учебу в ереванском филиале экономического факультета того же вуза. Уехав за границу, Анна, как и ее братья, решила связать судьбу с медициной. После сдачи экзаменов она получит диплом врача, выбрав специальность невропатолога или педиатра.