Հայտնի են Արցախի ընտրության նախնական արդյունքները. 5 կուսակցություն կլինի խորհրդարանում
Քիչ առաջ ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը հայտարարեց ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրության համամասնական ընտրակարգով ընտրությունների քվեարկության նախնական արդյունքները։
Ընտրապայքարին մասնակցած բոլոր յոթ կուսակցություններին կողմ են քվեարկել  68915 ընտրող․
1․Ազատ Հայրենիք՝ 32632 ընտրող, 47․35 %
2․Ազգային վերածնունդ` 3709 ընտրող, 5․38 %
3․Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն` 13105 ընտրող, 19․1 %
4․ ԼՂ կոմունիստական կուսակցություն` 1136 ընտրող, 1․65 %
5. ՀՅԴ` 12965 ընտրող, 18․81 %
6․ Խաղաղություն և զարգացում կուսակցություն՝ 591 ընտրող, 0․86 %
7․Շարժում 88` 4778 ընտրող, 6․93 %
Ըստ ԼՂՀ ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ մասնակացության 5 տոկոս շեմ հաղթահարած կուսակցությունը ներկայցվում է խորհրդարանում։ Ըստ հավաքած ձայների՝ դրանք 5-ն են։
Մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորության քվեարկության արդյունքների մասին հրապարակում են համապատասխան տարածքային ընտրական հանձնաժողովները։ Իսկ ԿՀԸ կայքում այդ արդյունքները հասանելի կլինեն մինչև 14։00-ն:

Известны предварительные результаты выборов в Арцахе: в парламент прошли 5 партий
Несколько минут назад председатель Центральной избирательной комиссии Нагорно-Карабахской Республики Србуи Арзуманян объявила предварительные результаты выборов в парламент НКР по пропорциональной системе.
За участвовавших в избирательной борьбе семь партий проголосовали 68.915 избирателей:
“Свободная Родина” – 32.632 избирателя, 47․35%
“Национальное возрождение” – 3.709 избирателей, 5․38%
Демократическая партия Арцаха – 13.105 избирателей, 19․1%
Компартия НК – 1.136 избирателей, 1․65%
АРФД – 12.965 избирателей, 18․81%
Партия мира и развития – 591 избиратель, 0․86%
“Движение-88” – 4.778 избирателей, 6․93%.
В соответствии с Избирательным кодексом НКР в парламент проходят партии, преодолевшие 5-процентный порог. Таких партий оказалось пять.
Результаты голосования за кандидатов в депутаты по мажоритарной системе должны объявить соответствующие территориальные комиссии. На сайте ЦИК НКР эти данные будут доступны до 14.00.