Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը. քաղաքական հետևանքներ
2013թ-ի սեպտեմբերի 3-ին հայտարարելով Մաքսային և Եվրասիական Տնտեսական Միությանն անդամակցելու մտադրության մասին՝ Հայաստանը մի կողմ դրեց այդ պահին ամբողջովին համաձայնեցված և նախաստորագրման պատրաստ ԵՄ-ի հետ Ասոցացման ու խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրերը։
Հայաստանի ղեկավարությունը և նրա ներկայացուցիչներն իրենց քայլը բացատրում էին երկրի անվտանգության շահերով, տնտեսական ցուցանիշների բարելավման հեռանկարներով, այն դեպքում, երբ Արևմուտքի և հենց Հայաստանի բազմաթիվ դիտորդներ դա դիտարկում էին որպես Կրեմլի հրեշավոր ճնշման և Հայաստանում ամբողջովին կոռումպացված իշխող օլիգարխիկ համակարգի հետ նրա շահերի համընկնման արդյունք։
Հայ հասարակության մեջ արտաքին քաղաքականության այդ լիակատար  շրջադարձի առաջին իսկ օրերից ծավալվեց և մինչ այս պահն էլ շարունակվում է բանավեճն այն թեմայով, թե որքանո՞վ են դրանք համապատասխանում հայկական պետականության և Հայաստանի հասարակության շահերին, և արդյո՞ք դրանք ընդհանրապես համապատասխանում են։
Նույնիսկ հիմնական քաղաքական, տնտեսական և հասարակական միտումների վերաբերյալ մակերեսային հայացքը, դրանց պատճառահետևանքային կապերը ցույց են տալիս, որ իշխանությունների կողմից այդ «մեկ գիշերվա որոշումից» հետո (քանզի նույնիսկ հայտարարության օրը նախագահի մերձավոր զինակիցները պնդում էին եվրաինտեգրման ուղղությանը Հայաստանի «նվիրվածության» մասին) հասարակությանը մատուցված փաստարկները ներկա պահի դրությամբ ժամանակի փորձությանը չդիմացան և կենսունակ չեն։
Անվտանգության տեսանկյունից Հայաստանն ավելի խոցելի է դարձել Ադրբեջանում Ալիևի ռեժիմին ռուսական ժամանակակից զենքի շարունակական մատակարարումների պատճառով, իսկ դրա արդյունքում էլ` այդ ռեժիմի ավելի մեծ կոնսոլիդացիայի և երկրի ներսում բռնաճնշումների աճի, Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացում համաձայնության գալու նրա ունակության կտրուկ անկման, շփման գծում լարվածության մեծացման հետևանքով։
Հայաստանի տնտեսական վիճակը նույնպես վատթարացել է. ազգային արժույթը՝ դրամը, արժեզրկվել է, կրճատվել և դժվարացել է արտահանումը հիմնական շուկա՝ Ռուսաստան։ Արևմտյան ներդրումները նույնպես կրճատվել են, փոքրացել է ՌԴ-ից ուղարկվող տրանսֆերտների ծավալը, որից Հայաստանի կախվածությունը Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահությունից ի վեր (1998-2008թթ.) միայն մեծանում էր։
Հայկական տնտեսության բացասական միտումները, ներքին պատճառներից զատ, պայմանավորված էին Ռուսաստանում սկիզբ առած համակարգային ճգնաժամով և արդյունք էին ոչ միայն վերջինիս քաղաքական-տնտեսական բնույթի ներքին համակարգային թերությունների (որը բացահայտվեց էներգակիրների համաշխարհային գների անկումից հետո), այլ նաև Ուկրաինայի նկատմամբ Ռուսաստանի վարած ագրեսիվ քաղաքականության, որն ստիպեց ԱՄՆ-ին, ԵՄ-ին, Մեծ յոթնյակին և մյուսներին Մոսկվայի ներուժը թուլացնող պատժամիջոցներ ներառել։
Սակայն, եթե վերջին տարիներին Հայաստանը քայլ առ քայլ էր կորցնում ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու կարողությունը, ապա սեպտեմբերի 3-ի շրջադարձից հետո սուբյեկտության կորուստը ստացել է փլուզման բնույթ։
ԵՄ ասոցացումից երես թեքելուն և Ռուսաստանի հետ ավելի մերձենալուն զուգահեռ 2011-2012թթ. Հայաստանում նշմարվող բիզնեսի և քաղաքականության տարանջատման, իշխանությունից օլիգարխներին հեռացնելու թույլ և անկայուն միտումները նույնպես հակառակ ուղղությամբ շրջվեցին, ընդհուպ մինչև 2014թ. «օլիգարխիկ ռևանշը», երբ ապրիլին Տիգրան Սարգսյանի փոխարեն վարչապետի պաշտոնին նշանակվեց Հովիկ Աբրահամյանը՝ «ոչ իշխանական» բևեռում դիրքավորված «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախկին առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի խնամին։
Փաստացիորեն օլիգարխիզացիան ընդգրկեց նաև քաղաքական դաշտի ընդդիմադիր հատվածը։ Քաղաքականությունից Գագիկ Ծառուկյանի հեռանալուց հետո իշխանության կուսակցությունը հարաբերականորեն ամրապնդվեց և հայտնվեց մրցակցությունից դուրս վիճակում, իսկ նրա քաղաքական ընդդիմախոս մնաց միայն քաղաքացիական հասարակությունը, որի շահերը քաղաքական ուժերի կողմից մինչ այժմ էլ մնում են անտեսված։ Այդ ամենը արտացոլվեց Ազգային ժողովում ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու համաձայնագրի վավերացման քվեարկության արդյունքներում. 131 պատգամավորներից միայն 7-ը “դեմ” քվեարկեց այդ համաձայնագրին:
ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանը հետխորհրդային բռնապետերի այդ ակումբում, ըստ Ֆրիդըմ Հաուսի գնահատականի, առայժմ մնում է միակ «մասնակի ազատ» երկիրը։ Եվ դատելով Կրեմլի կողմից բռնաճնշիչ օրենքներ Հայաստան ներմուծելու գործնական քայլերից, Ռուսաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների բացահայտ հայտարարություններից՝ քաղաքացիների խոսքի ազատությունը և բողոքելու իրավունքը հայտարարվել են որպես «գունավոր հեղափոխության» վտանգներ և որպես ծայրահեղականության դրսևորում` հասցվել «պետական անվտանգությանն ուղղված գլխավոր սպառնալիքի» մակարդակի։
Այդպիսի մոտեցումներն անխուսափելիորեն անդրադարձել են նաև Հայաստանի վրա: Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հայտարարարությունները, ինչպես ԱՊՀ-ում ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Կոնստանտին Կոսաչևինը կամ էլ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինինը, ցույց են տալիս, որ Մոսկվան իր շահերի անարգել առաջխաղացման առումով վտանգ է տեսնում հայ հասարակության մեջ՝ «անընդունելի» համարելով Պուտինի «ինտեգրացիոն» նախագծերում Հայաստանի անդամակցության խնդրով քաղաքացիական ընդդիմացումը։ Այդ նախագծերը ոչ միայն ապագա, այլ նաև ներկա չունեն, իսկ Հայաստանն էլ գոնե մեկ ցամաքային սահման  չունի «դաշնակիցներից» գեթ մեկի հետ։
Ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ Հայաստանում զուգահեռաբար կառուցվել է ամենաթափանց կոռուպցիայի ուղղահայացով ինտեգրված համակարգ, որը հենվում է բիզնեսի և քաղաքական ինստիտուտների ամբողջական սերտաճման ու ձևավորված քրեական օլիգարխիայի վրա՝ դեկորատիվ հնազանդ խորհրդարանով, առանց Սահմանադրությամբ հռչակված իշխանության ճյուղերի բաժանման որևէ նշույլի և զսպումների ու հակակշիռների համակարգի, հնազանդ միայն մեկ մարդու կամքին։
Ռուսական քաղաքականության մեջ հակաարևմտյան միտումների կտրուկ ուժգնացման խորապատկերին մեծանում է Հայաստանի վրա ճնշումներ գործադրելու և հասարակական ու տեղեկատվական գործունեության ոլորտներում, ոչ կառավարական կազմակերպությունների և ԶԼՄ-ների նկատմամբ ռեպրեսիվ միջոցների համանման համակարգ ներմուծելու հավանականությունն ու հնարավորությունը։
Հնարավոր է թվում նաև Մոսկվայի կողմից 2014թ. հունվարի 16-ի «Յանուկովիչի բռնապետական փաթեթ»-ին համարժեքի պարտադրումը Երևանին, որով օրենսդրորեն կարող են էականորեն սահմանափակվել քաղաքացիների իրավունքները և ազատությունները, հատկապես խոսքի ազատությունը և ցույցերի կազմակերպման իրավունքը։ Ակնհայտ է, որ Կրեմլը ներկա պահին յուրօրինակ «պատերազմ»  է  հայտարարել անկախ մամուլին և, ընդհանրապես, Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը։
ԵՏՄ-ին անդամակցությունը Հայաստանին միջազգային հարաբերությունների սուբյեկտից վերածում է օբյեկտի, իսկ միջազգային ասպարեզում ու տարածաշրջանում՝ ռուսական շահերի կցորդի, որտեղ նրանից պահանջվում են քայլեր, որոնք ուղղակիորեն հակասում են որպես պետություն նրա շահերին։ Դրա առաջին դրսևորումն էր ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանն աջակցող բանաձևին Հայաստանի “դեմ” քվեարկությունը, որը նրան համաշխարհային «իզգոյների» հետ նույն շարքին դասեց։
Հայաստանում և տարածաշրջանում անդառնալի գործընթացներ թույլ չտալու համար ԵՄ-ը և ԱՄՆ-ը, որքան առավելագույնս հնարավոր է, պետք է պահպանեն, ընդարձակեն և խորացնեն հարաբերությունները Երևանի հետ, ընդ որում՝ ոչ միայն իշխանության կամ քաղաքական ուժերի, այլ նաև քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների հետ, այլ ոչ թե երես թեքեն կամ պատժեն նրան։
Անհրաժեշտ է օպերատիվ և համարժեք արձագանքել Երևանի կողմից իրավունքների և ազատությունների հարգման միջազգային պարտավորվածություններից որևէ պատրվակով ցանկացած հնարավոր նահանջին։
Ինչպես Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի ուժերի գլխավոր հրամանատար, ամերիկացի գեներալ Ֆիլիպ Բրիդլավն է խոստովանում՝ քանի դեռ ձևակերպված չէ ՆԱՏՕ-ի քաղաքականությունն այն առումով, թե «ինչ անել՞» հետխորհրդային երկրների հետ, դա սպառնում է նրանով, որ ամբողջ հետխորհրդային տարածքը կարող է վերածվել այնպիսի երկրների յուրօրինակ «գորշ գոտու», որտեղ երկրների ինքնիշխանությունը Ռուսաստանի կողմից սահմանափակված է նրա «հատուկ շահերի» արդյունքում։
Հայաստանի վիճակը նրան շատ ավելի խոցելի է դարձնում պետականության և ինքնիշխանության փաստացի կորստի սպառնալիքին դեմ հանդիման։ Ներկայումս առայժմ պահպանվում է միավորված Եվրոպայի հետ Հարավային Կովկասի երկրների, մասնավորապես Հայաստանի մերձեցման և ինտեգրման պատմական հնարավորությունը, որը, սակայն, սահմանափակված է ներքին ռեսուրսներով և ժամանակով։

Armenia’s Membership in the Eurasian Economic Union: Political Implications
By announcing about its intention to join the Eurasian Customs Union/Economic Union (EEU) on 3 September 2013, Armenia put aside the Association/Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Agreement with the EU, which by then was totally negotiated and ready for initialing.
Armenia’s authorities and their representatives publicly accounted their step for the country’s security interests, perspectives to improve economic indicators, whilst quite a number of Western and Armenian observers considered it as a direct result of monstrous pressure from the Kremlin side and coherence of the latter’s interests with those of totally corrupted oligarchic system that rules in Armenia.
From the very first days of that total foreign policy U-turn an endless debate takes place among the Armenian society on how this is in line with the interests of Armenian statehood and Armenian society, and whether it corresponds them in general.
Even a cursory glance at essential political, economic and social trends and their causality show, that arguments of the authorities brought for this “one night decision” (even on the very day of the September 3 statement the closest associates of the incumbent president were assuring on Armenia’s commitment to the country’s European integration) so far didn’t withstand the test of time and are unviable.
From the security perspective Armenia turned to be more vulnerable in the aftermath of continues delivery of modern weaponry by Russia to Azerbaijan and by virtue of this—more consolidation of Aliyev’s regime and increase in political repressions and crackdown within the country, drastic decrease of political will to reach a negotiated agreement on peaceful settlement over Nagorno-Karabakh conflict, and tension growth on the contact line.
Armenia’s economic situation also worsened—inflation of national currency – dram, export to primary market – Russia, obstructed and shortened, western direct investments and transfers from Russia shrank as well, dependence on which, since Robert Kocharyan’s presidency (1998-2008) has just been increasing.
Negative trends in Armenian economics along with intrinsic causes were conditioned by the systemic crisis, emerged in Russia both by virtue of its internal systemic shortcomings of political-economic character (stripping themselves after the fall of the world prices on hydrocarbons), and its aggressive politics toward the Ukraine, which compelled the USA, the EU, G7 and others to impose sanctions to weaken Russia’s potential.
However, if earlier Armenia was losing its capabilities for sovereign decision-making step by step, after the 3 September U-turn the loss of subjectivity took a collapsing character.
Parallel to the failure of association with the EU and greater rapprochement with Russia, the poor and unsteady trends to separate business and politics and to oust the oligarchs from the power, that were marked in Armenia in 2011-2012, also turned to the opposite direction right up to “oligarchic revanche” in April 2014, when Prime Minister Tigran Sarkissian was replaced by Hovik Abrahamyan, the in-law of the non-governmental “Prosperous Armenia” party’s then leader Gagik Tsarukyan.
Virtually, oligarchization spread into opposition segment of political field as “Prosperous Armenia” was consolidating it around its axes. After G.Tsarukyan’s step-down from politics, the ruling party relatively strengthened and stayed out of competition, and the only political opponent to the authorities remained the civil society, whose interests were largely ignored by political forces. The National Assembly’s voting results on ratification of the agreement on Armenia’s joining the EEU reflected this reality: only 7 deputies out of 131 voted against.
Joining the EEU, yet Armenia is the only “partially independent” country in this club of post-Soviet dictators, as per rating of Freedom House. Judging by practical steps of the Kremlin to projects its repressive legislation in Armenia, as well as direct statements of Russian high-ranked officials, the freedom of speech and the right of citizens to protest are declared as a danger of “color revolution” and elevated to the rank of “major threats to national security” as manifestation of extremism.
Likewise approaches inevitably affected Armenia: statements of Russian officials, like Konstantin Kosachov, the special representative of the Russian president to the CIS, or Ivan Volinkin, Russia’s Ambassador to Armenia, indicate that Moscow sees a danger in the Armenian society in terms of furthering its own interests. They labeled as “unacceptable” the organized civic opposition to the Armenia’s membership in Putin’s “integration” projects, which have neither future nor present, especially when Armenia has no land border even with one of the “union” member.
Like in Russia, a vertically integrated system of pervasive corruption has been lined up simultaneously in Armenia, that relies on total interpenetration of business and political institutes and criminal oligarchy, with decorative obedient parliament, without a mere hint on separation of power, checks and balances proclaimed by the Constitution, and finally obedient to the will of only one person.
Against the background of reinforcement of anti-Western moods in Russian politics, the possibility and likelihood for pressure over Armenia and establishment of analogous system of repressive policies in the sphere of civic and information activism and against non-governmental organizations and mass-media increases.
Intrusion of the analogue of “Yanukovich’s dictatorship package” of 16 January 2014 to Yerevan by Moscow seems very likely, through which particularly citizens’ freedom of speech and right to protest might be legally restricted. Apparently, at present the Kremlin in its way declared a “war” on NGOs, independent press and, and in general, on the civil society of Armenia.
Membership to the EEU transforms Armenia from the subject of international relations into an object and adjunct of Russia’s interests in the region and in international arena, where the steps required from it by Moscow, directly contradict its interests as a state. The first manifestation of that was the voting of Armenia against the resolution supporting the territorial integrity of the Ukraine at the UN General Assembly, putting the country among “rogue states” of the world.
To prevent irreversible processes in Armenia and in the region, the EEU and the USA should preserve, enlarge and deepen relations as much as possible with Yerevan—not only with the authorities and political forces, but civil society as well, and not to turn or to punish it. Timely and adequate reaction is essential on any possible retreat of Yerevan and under any pretext from its international commitments to respect human rights and freedoms.
As the American general Philip Breedlove, Commander of NATO forces in Europe, observes, while the NATO’s policy on “what to do” with the post-Soviet countries hasn’t shaped yet, this threatens with the fact, that all post-Soviet area may be turned into a unique “gray-zone,” where sovereignty of the countries is restricted by Russia by virtue of its “special interests”.
Armenia’s situation makes it more vulnerable vis-à-vis losing sovereignty and statehood de facto. A historical opportunity for rapprochement and integration of South Caucasian countries, particularly of Armenia, with unified Europe still exists, but it’s curtailed by domestic resources and by time.