Գոհար Ենոքյանին ձերբակալել են սպանության նախապատրաստությանը մասնակից լինելու կասկածանքով
Մայիսի 4-ի երոկոյան ձերբակալվել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԲՀԿ անդամ Գոհար Ենոքյանը: Նա այդ օրը, նախկինում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, ծանուցագրով ներկայացել է հատուկ քննչական ծառայություն, որտեղ էլ ձերբակալվել է: Գոհար Ենոքյանի փաստաբան Գեղամ Հակոբյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ նախկին պատգամավորին ձերբակալել են սպանության նախապատրաստությանը մասնակցելու կասկածանքով: Փաստաբանը ձեռնպահ մնաց հայտնել, թե ում դեմ է ուղղված եղել, նրա բնորոշմամբ, «իբր նախապատրաստվող արարքը»:
Փաստաբան Գեղամ Հակոբյանն ասաց, որ Գոհար Ենոքյանն ընդհանրապես կապ չունի այդ դեպքին, ավելին, նման դեպք իրականության մեջ տեղի չի ունեցել, հետևաբար նրան ձերբակալելը բացահայտ ապօրինություն է, հատկապես այն պայմաններում, երբ շուրջ մեկ տարի տևող նախաքննության ընթացքում Գոհար Ենոքյանը որևէ անգամ չի կանչվել հարցաքննության, իսկ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կանչով ժամանակին ներկայացել է և ապօրինաբար ձերբակալվել, առանց որևէ հիմքի և ողջամիտ պատճառաբանության:
Փաստաբանի կարծիքով՝ Գոհան Ենոքյանի ձերբակալությունը հորինված և պատվիրված սցենար է, և այդ գործը, փաստորեն, հովանավորվում է հատուկ քննչական ծառայության և գլխավոր դատախազության ղեկավարության կողմից, հակառակ պարագայում քննիչը չէր կարող ինքնուրույնաբար նման ապօրինություն գործել` շատ լավ հասկանալով, որ դրանով իրեն դնում է քրեական պատասխանատվության վտանգի տակ:
Առայժմ մեղադրանք առաջադրված չէ, իսկ Գոհար Ենոքյանը ներկայումս գտնվում է ՀՀ ոստիկանության ձերբակալվածների պահման վայրում: Գործը, որի շրջանակներում ձերբակալել են Գոհար Ենոքյանին, գտնվում է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում:
ԲՀԿ նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն էլ տեղեկացրեց, որ 73-ամյա Գոհար Ենոքյանի առողջական վիճակը վատ է, ունի արյան բարձր ճնշում և այդ վիճակով նրան ձերբակալելն անթույլատրելի է:
Իրավական ընթացակարգով վիճարկվելու է Գոհար Ենոքյանին ձերբակալելու որոշումը:
Մարիետա
Հայաստանի չարդարադատության հերթական խայտառակությունը
Գևորգ Գրգորյան
Դատախազության գլուխգործոցն է. իրավաբանություն, որ պատվազրկում է իրավաբանի աշխատանքը. Ամոթ, հազար ամոթ, դա թուլամորթության վերջին աստիճանն է. Ինչ է նշանակում 73 ամյա փառահեղ ճանապարհ անցած, Հայաստանը աշխարհում ներկայացրած կին ձերբակալել անօրինական ճանապարհով

Гоар Енокян задержана по подозрению в подготовке убийства
Вечером 4 мая была задержана бывший депутат Национального Собрания, член партии “Процветающая Армения” Гоар Енокян. В указанный день Енокян в рамка возбужденного ранее уголовного дела явилась по повестке в Специальную следственную службу, где была задержана. Адвокат Гегам Акопян в беседе с Hetq.am сказал, что бывшего депутата задержали по подозрению в подготовке убийства. Адвокат не сообщил, против кого было направлено “якобы подготавливаемое деяние”.
По словам Г.Акопяна, Гоар Енокян никакого отношения к этому случаю не имеет. Более того, подобного случая вообще не было, следовательно задержание Енокян является незаконным, особенно в условиях, когда в ходе длящегося почти год предварительного следствия бывший депутат ни разу не была вызвана на допрос. Вместе с тем она по вызову следователя ССС своевременно явилась в ССС и без каких-либо оснований и разумных причин была незаконно задержана.
Задержание Гоар Енокян было осуществлено по заказному сценарию. Покровителями этого дела фактически являются руководство ССС и Генпрокуратуры, в противном случае следователь не мог самостоятельно пойти на такое беззаконие, хорошо понимая, что тем самым ставит себя под угрозу уголовной ответственности.
Обвинение Гоар Енокян пока не выдвинуто. Она находится в изоляторе для временно задержанных Полиции РА. Дело, в рамках которого бывший депутат задержана, ведет Специальная следственная служба РА.
Председатель “Процветающей Армении” Наира Зограбян сообщила, что самочувствие 73-летней женщины ухудшилось. У нее высокое кровяное давление, и задерживать ее в таком состоянии было недопустимо.