ԱՄՆ դեսպան Միլսը նշում է Մտավոր սեփականության պաշտպանության օրը Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնում
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը այցելեց Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Մտավոր սեփականության միջազգային օրվա առիթով, որը նշվում է ամեն տարի  նույն այն օրը, երբ 1970թ. հիմնադրվեց Մտավոր սեփականության միջազգային կազմակերպությունը (WIPO): Ինովացիոն կենտրոնում և Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաներում շրջագայելուց զատ դեսպանը զրուցեց մի խումբ ՏՏ ստարտափ ընկերությունների և ուսանողների հետ ու հանդես եկավ կարճ ելույթով:
Իր խոսքում դեսպան Միլսը Մայքրոսոֆթի, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ու ՀՀ կառավարության համագործակցության  օրինակով շեշտեց պետական-մասնավոր գործընկերության կարևորությունը և հավելեց. «Բացի ինովացիոն լուծումների ու տեխնոլոգիաների զարգացման հարցում ունեցած մեծ ներդրումից Մայքրոսոֆթը նաև իր նպաստն է բերում Հայաստանում մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության հարցում: Այս կարգի պետական-մասնավոր գործընկերությունները միավորում են բոլոր շահագրգիռ կողմերին և դառնում են արդյունավետ հարթակ հաղթահարելու այնպիսի մարտահրավերներ, ինչպիսին է մտավոր սեփականության պաշտպանությունը՝ համատեղ մշակելով մտավոր սեփականության պաշտպանության ռազմավարություններ, որ բխում են բոլոր կողմերի շահերից»:
Թեպետ հայտնի BSA (Business Software Alliance)-ի ամենամյա դիտարկումների տվյալներով ծրագրային ապահովման ոլորտում բացահայտված հենության մակարդակը Հայաստանում դանդաղորեն նվազում է, այնուհանդերձ այն շարունակում է բարձր մնալ և 2013թ. տվյալներով կազմում է 86%: Որպեսզի հայաստանյան ձեռներեցները կարողանան առավելագույն օգուտ ստանալ մտավոր սեփականության հաշվին ու այս կերպ օգնեն Հայաստանի տնտեսության աճին, էական է, որ բոլոր օղակներում՝ կառավարություն, տնտեսավարողներ և մասնավոր սպառողներ, լինի առավել մեծ հետևողականություն մտավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանության հարցում:

The U.S. Ambassador to Armenia, Richard M. Mills, Jr., visited the Microsoft Innovation Center to highlight World Intellectual Property Day, a day celebrated annually to mark the founding of the World Intellectual Property Organization, otherwise known as WIPO, in 1970. In addition to touring the center and the Armenian National Engineering Lab (ANEL), the Ambassador spoke with a group of IT startups and students and delivered remarks.
In his remarks, Ambassador Mills highlighted the importance of public/private partnerships such as the one between Microsoft, USAID and the Government of Armenia. “In addition to contributing greatly to developing innovative solutions and technologies, Microsoft in Armenia also contributes to the protection of intellectual property rights (IPR). These types of partnerships unite all the stakeholders and act as an effective platform for addressing such challenges as protection of intellectual property rights, in addition to designing and implementing common IPR strategies that will be beneficial for all the parties involved,” he stated.
While annual monitoring by the Business Software Alliance (BSA) shows that the piracy rate in Armenia has been slowly decreasing, it remains very high – 86% as of 2013. An increased commitment to the protection of IPR across all sectors - the government, businesses and private consumers – is essential to enable Armenian entrepreneurs to better capitalize on the potential of their intellectual property, and thus help grow Armenia’s economy.