«Սիրահայերի կոչին, եթե արագ արձագանք չկա, նշանակում է` պատրաստի ծրագիր չկա»
Ազգագրագետ, հասարակական գործիչ Հրանուշ Խառատյանի տեսակետը` սիրիահայության անպատասխան մնացած կոչի ու դրա հետեւանքների մասին
Տկն Խառատյան, երեկ այս ժամին «Հալէպ» հայրենակցական կազմակերպությունը տագնապ հնչեցրեց սիրիահայության օրհասական վիճակի մասին եւ կոչով դիմեց հայությանը` խնդրելով նյութական աջակցություն ցուցաբերել սիրիահայությանը երկրից դուրս բերելու հարցում: Սակայն, անցել է մեկ օր եւ ոչ սփյուռքի նախարարությունը եւ ոչ էլ որեւէ քաղաքական կուսակցություն չի արձագանքել կոչին: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս լռությունը
Դեռ չեմ պատկերացնում, որ որեւէ արձագանք չի լինելու, բայց ձեր թվարկած կառույցները եւ ընդհանրապես պետական ինստիտուտները, ցավոք, մեր տարածքում  բավականին դանդաղաշարժ են: Մի կողմից` վստահ եմ, որ նրանք այս պահին չունեն կոչին արագ արձագանքելու պատրաստի ծրագիր, որը մի քիչ տարօրինակ է, քանի որ մի քանի տարի է խոսում ենք արագ արձագանքման եւ ծրագիր ունենալու անհրաժեշտության մասին: Միեւնույն ժամանակ, հենց էսպիսի իրավիճակի համար ծրագիր ունենալու մասին: Բայց հենց այն, որ արագ արձագանք չկա, նշանակում է` պատրաստի ծրագիր չկա: Ես, այնուամենայնիվ, թաքուն հույս ունեմ, որ այդ կոչն անիմաստ չի անցնելու: Հնարավոր է, որ ե'ւ պետական, ե'ւ շահախնդիր զանազան այլ համահայկական կառույցներ խորհրդակցում են արձագանքի կամ իրենց առաջարկի ձեւի շուրջ: Ես վախենում եմ ասել, բայց կարծում եմ, որ դա կարող է 4-5 օր տեւել` մինչեւ  արձագանքը տեսնենք կամ չտեսնենք: Կարող են լինել գործողություններ, որոնց մասին չի հանրայնացվում: Ամենավատն այն կլինի, եթե ֆասադային ելույթ լինի, թե մենք սիրով պատրաստ ենք աջակցելու մեր հայրենակիցներին, բայց դա գործնական քայլերի չվերածենք, որը ես, ցավոք, չեմ բացառում:
Չե՞ք կարծում, որ Հայաստանի կառավարությունն, իրապես, ծրագիր չունի այս պահի համար, հակառակ դեպքում, այն պետք է որ արդեն իրագործվեր: Մինչ օրս այսպիսի օրհասական կոչ չի հնչել, երբ կոպեկ-կոպեկ հաշվարկված ներկայացվի միայն յուրաքանչյուր հայի Սիրիայից դուրս բերելու համար անհրաժեշտ գումարի չափը:
Հիմա օրհասական վիճակ է, ընդ որում, սա առաջին օրհասական վիճակը չէ: Սիրիայի երեւույթը լակմուսի թղթի նման մի բան էր: Մենք գիտենք, որ հայերի նկատմամբ կանխատրամադրվածություն կա եւ դրա վկայությունը Քեսապն է, թիրախավորված հայկական մշակութային տարածքները եւ այլն: Այսինքն` էնդեղ կա հակահայկական ուղղվածություն, այդ ուժերը նույնպես դատողություններ են անում եւ հասկանում են, որ սիրահայերի համար չկա առաջարկ` հայկական ռեալ տարածքից:
Լիբանանի քաղաքացիական կռիվների ժամանակ լիբանանահայերի կապվածությունը Հայաստանին այսպիսին չէր եւ իրական  նախաձեռնողականություն փաստացի անհնար էր այն ժամանակ Հայաստանից: Սիրիայի դեպքն, իհարկե, տարբեր է Լիբանանից, հիմա Հայաստանն անկախ պետություն է եւ ցավալի փորձ ունի փախստականություն ընդունելու, եւ հասկանալու, թե ինչ է նշանակում փախստականություն: Առնվազն այս երկու գործոնը թե' լրացուցիչ պարտավորություն էր, թե' անհրաժեշտություն, որ նախեւառաջ արձագանքը շատ ավելի կազմակերպված լիներ: Եթե հիշում եք, պատերազմի հենց առաջին օրերին սփյուռքի նախարարը հայտարարեց, որ իրենք կապի մեջ են, Հալեպի հայերն ասել են, որ իրենց հայրենիքը չեն լքելու, եւ մենք հարգում ենք իրենց որոշումը: Սա, իրականում, շատ լավ որոշում էր, որից սակայն չէր բխում, որ հայկական կառույցները` լինեն դրանք պաշտոնական ինստիտուտներ, լինեն ավանդական կուսակցություններ, հայկական եկեղեցիներ, քաղաքացիական նախաձեռնություններ, բարեգործական կամ այլ հիմադրամներ,  սիրիահայերի խնդրանքը հարգելու, կանխատեսելի հետեւանքներին արձագանքելու եւ իրենց առաջարկն անելու պատրաստվածություն չպետք է ունենային:
Արդյունքում` մենք ունենք բավական զգալի փոշիացում, հայության արտահոսք Սիրիայից, ընդ որում, ունենք փախուստ սիրիական խառը բնակչության հետ եւ հիմա ոչ կարող ենք Սիրահայերի տարաբաշխվածության քարտեզը կազմել, ոչ նրանց կյանքի հետագա զարգացումների վերաբերյալ պատկերացում ունենալ: Թերեւս բացի նրանցից, որոնց մի մասի համար Հայաստանը միջանկյալ տարածք էր ինչ-որ տեղ հաստատվելու համար,  մի մասի համար էլ` պարտադրյալ կամ ցանկալի ընտրություն: Մենք կարող ենք խոսել միայն Հայաստանում գտնվողների մասին եւ միշտ չենք կարող խոսել ռեալ օժանդակությունների մասին: Այնուամենայնիվ, այն ինչ եղել է որպես առաջարկ եւ որպես ռեալ օգնություն, դա այն էր` ինչ Հայաստանը մտքի, սոցիալական պատրաստվածության, ֆինանսական կարողության, քաղաքական տեսլականի շրջանակում կարող էր առաջարկել:
Տարօրինակ չէ՞,  որ ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունը չունի այդ առաջարկը, այլեւ Սփյուռքում գործող ավանդական կուսակցությունները, բարեսիրական ու բարեգործական կազմակերպությունները, որոնք հենց նման իրավիճակի ծնունդ են: Էլ չեմ ասում եկեղեցին, որի շուրջ համախմբված է հայությունը` SOS չեն հնչեցնում:
Այս SOS-ը` բարձրացրած օգնության խնդրանքը, առաջիկայում կերեւա, թե ինչ արձագանք ունեցավ: Ես խորապես վստահ եմ, որ սա անարձագանք չի մնա: Չեմ տիրապետում, թե մեր հայկական կազմակերպություններն ինչ չափով են կապի մեջ եւ իրենց ինստիտուտներն ինչ չափով են համակարգվում եւ, առհասարակ, համակարգվո՞ւմ են, թե` ոչ: Կոնկրետ դրամական հավաքների, պարբերական աջակցության ձեւերի մասին գիտեմ, բայց իմ իմացության մակարդակում սա փոշիացվող է: Թվում է, թե սփյուռքի նախարարությունը կամ արտաքին գործերի նախարարությունը պետք է տիրապետեր իրավիճակին, ընդ որում, կապ չունի` դա Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մաս կազմո՞ւմ է, թե` ոչ, որովհետեւ սա հայությանն է վերաբերում: Այն արձագանքը, ինչ որ կլինի` կլինի դատողության հիմք, թե ինչ չափով էր սա համակարգված: Բայց այս առաջնային SOS-ի մեզ անհայտ արձագանքի բացակայությունն արդեն իսկ տագնապ է առաջացնում:

“Отсутствие быстрого отклика на призыв сирийских армян означает, что готовой программы нет”
Точка зрения этнографа, общественного деятеля Грануш Харатян об оставшемся без отклика призыве сирийских армян и последствиях такого отношения
Г-жа Харатян, вчера земляческая организация “Алеппо” с тревогой сообщила о катастрофическом положении армянства в Сирии и обратилась к армянам всего мира с просьбой оказать содействие в деле вывоза сирийских армян из страны. Прошел уже день, однако ни Министерство диаспоры, ни какая-либо политическая партия не откликнулись на этот призыв. Как Вы прокомментируете это молчание?
Я пока не могу представить, что реакция вообще не последует. Однако перечисленные вами структуры и в целом государственные институты, к сожалению, действуют на нашей территории очень медленно. С одной стороны я уверена, что в настоящий момент у них нет готовой программы, которая позволила бы быстро откликнуться на призыв, что немного странно, поскольку уже несколько лет мы говорим о необходимости оперативно реагировать и иметь программу. В то же время программу нужно было иметь именно для таких ситуаций. Однако отсутствие быстрого отклика означает, что готовой программы нет. Тем не менее, я втайне надеюсь, что этот призыв не останется без ответа. Возможно, и государственные, и различные общеармянские структуры консультируются относительно отклика или предложений. Боюсь сказать, но это может продлиться 4-5 дней, пока мы увидим или не увидим реакцию. Могут быть действия, о которых не говорится открыто. Самый плохой вариант, если мы услышим фасадное выступление  о том, что мы с любовью готовы оказать содействие нашим соотечественникам, однако за этим не последуют практические шаги. К сожалению, я не исключаю такой вариант.
Не кажется ли Вам, что правительство Армении действительно не имеет программы для этой ситуации, в противном случае она должна была быть уже реализована. До сих пор о катастрофической  ситуации не говорилось, а сейчас буквально до копейки подсчитана сумма, необходимая для вывоза из Сирии каждого армянина.
Ситуация сейчас катастрофическая, причем это происходит не в первый раз. Мы знаем, что к армянам проявляется предвзятое отношение, свидетельством чего является Кесаб, ставшие мишенями армянские культурные территории и т.д. То есть там существует антиармянская направленность. Эти силы тоже понимают, что с реальной армянской территории для сирийских армян нет предложения.
Во время гражданской войны в Ливане между ливанскими армянами и  Арменией не было такой связи. Кроме того, реальная инициатива со стороны Армении фактически была невозможна. В случае с Сирией ситуация другая. Сейчас Армения независимое государство, которое имеет печальный опыт приема беженцев и может понять, что значит бежать из своей страны. По меньшей мере эти два фактора должны были стать дополнительным обязательством и необходимостью для того, чтобы отклик был гораздо более организованным. Если помните, в первые дни войны министр диаспоры сообщила о том, что они поддерживают связь, что армяне Алеппо отказались покинуть свою родину и что мы уважаем их решение. На самом деле это было хорошим решением, из которого, однако, не следовало, что армянские структуры – будь то официальные институты, традиционные партии, армянская церковь, гражданские инициативы, благотворительные и иные фонды – не должны быть готовы к тому, чтобы с уважением отнестись к просьбе сирийских армян, откликнуться на предсказуемые последствия и выдвинуть свои предложения.,
В результате мы имеем довольно большой отток армян из Сирии, причем смешанное бегство с сирийским населением. И в этой ситуации мы не сможем составить карту распределения сирийских армян, получить представление об их дальнейшей жизни. Исключение составляет, пожалуй, та часть армянства, для которой Армения стала промежуточной территорией, позволяющей обосноваться где-то в другом месте, а также та часть, для которой Армения стала вынужденным или желаемым выбором. Тем не менее, выдвинутые предложения и оказанная реальная помощь – это то, что Армения могла бы предложить в рамках социальной подготовленности, финансовых возможностей, политического видения.
Разве не странно, что этих предложений нет не только у Республики Армения, но и у действующих в Диаспоре традиционных партий, благотворительных организаций, которые были созданы как раз для подобных ситуаций? Я уже не говорю о церкви – объединенное вокруг нее армянство не кричит SOS.
В ближайшее время станет ясно, какой отклик последует на призыв о помощи – SOS. Я глубоко убеждена, что этот призыв не останется без ответа. Я не владею информацией о том, поддерживают ли между собой связь наши армянские организации и как координируется работа их институтов и координируется вообще или нет. Казалось бы, Министерство диаспоры или МИД должны были владеть ситуацией, причем независимо от того, составляет это часть внешней политики Армении или нет, поскольку это касается армянства. Та реакция, которая последует, позволит судить о том, в какой мере были скоординированы эти действия. Однако неизвестный нам отклик на прозвучавший SOS уже вызывает тревогу.
Михаил Гарегинович
Сирия наша общая боль С автором не во всем согласен.К примеру.Куда смотрят так называемые сообщества Западных армян?Создали разные структуры и вместо того чтобы конкретными полезными делами заниматься,меж собой грязью друг на друга обливают.Конечно Министерство диаспоры Армении должно и обязано плотно заниматься вопросами беженцев Сирии,но нельзя все оставлять и перекладывать только на них.Есть так называемый президент Западной Армении в изгнании,есть у него премьер,есть парламент,депутаты,министры,СМИ.Ну где же они?Почему они бездействуют и ничего не предпринимают?Или же взять к примеру НПО Землячество Западных армян,почему они молчат и ничего в этом направлении не делают?Считаю боль сирийских армян это наша общая боль и только щеками раздувать ничего полезного не получится.Надо срочно образовать общественную структуру которая плотно занималась бы только вопросаи сирийских армян.Такую структуру могли бы создать российские армяне,а в частности уже существующий координационный совет российско-армянских организаций (КСРАО) мог бы подобное создать или же мог бы сам временно оставить все в стороне и активно заняться только проблемами сирийских армян.Думаю многие бы их поддержали и присоединились бы.А так,перекладывая друг на друга и критикуя друг друга никакой пользы нашим сирийским соотечественникам не окажем.