Թույլատրված ապօրինություններ. Մոտկորի անտառները հատվում են
«Ճրագաթաթ ծմակը փայտ է եղել, հասկանո՞ւմ եք: Իսկ ես կարծում էի վայրի գեղեցկության խորհրդանիշն է եղել այդ բարդված անտառը»:
Հրանտ Մաթևոսյան, «Ահնիձոր»
Մատղաշ  բոխենու  փայտով բեռնված ավտոմեքենաները  անտառից ազատ  ելումուտ  են անում Ահնիձոր: Մայիսի 17-ին գյուղի սկզբնամասի  տներից մեկի մոտ առանց պետահամարանիշի փայտով  բարձված բեռնատարի վարորդին չկարողացանք գտնել: Ավտոմեքենայի կողքին կտրված փայտ էր թափված:
Ժամը 15-ի սահմաններում փայտով բարձված մեկ այլ բեռնատար մտավ գյուղ:  Վարորդը, ձեռքով արված կանգնելու ազդանշանին չնկատելու տվեց, մեքենան սլացավ դեպի գյուղի խորքը:
Լորուտ և Ահնիձոր  գյուղերի  խաչմերուկից  հազիվ  200 մետրի վրա` Լորուտի  նախկին  պանրագործարանի ավերակների վերածված  շենքի  տարածքում, կանգնած էին AN 26 SO  191 և  AN 58 LS 329 պետհամարանիշներով  բեռնատարները և  հատատեղից  վերադարձած`փայտով բերնեբերան  բարձված 33 SV041 պետհամարանիշով ավտոմեքենան,  որի բեռնաթափքը բաց էր:
Այնտեղից փայտը պետք է տեղափոխվեր փակ բեռնատարներ: Բեռնատարների  կողքին  մի քանի տեղ մեծ քանակությամբ փայտ էր թափված: Տարածքում  պատահաբար հայտնվեցի, երբ ճանապարհը հատելիս թփերի հետևում  նկատեցի կուտակած փայտերը: Սև վերնաշապիկով, նիհար ու բարձրահասակ մի տղամարդու նկատեցի ավտոմեքենաներից անդին: Տղամարդն էլ ինձ էր տեսել: Մինչ ավտոմեքենաները նկարեցի, նա  անհետացավ  տարածքից: Սպասում էի, որ պետք է մոտենա և հարցնի, թե ինչու եմ նկարում: Սակայն սև վերնաշապիկավորը չքացավ:
Մինչ Ահնիձոր-Լորուտ գյուղերի խաչմերուկից Մարց գյուղ հասնելը,  հեռախոսով սկսվեցին փայտով բեռնված 3 ավտոմեքենաների ու փայտակույտերի մասին չգրելու միջնորդությունները:
Հայտնի փաստ է, օրինական փայտ տեղափոխողը թաքնվելու, կամ այդ  մասին չհարապարակելու համար միջնորդներ գտնելու կարիք չի ունենա:
«Անտառը, որ մեզ մնա չենք էլ թողնի, որ կտրեն: Բայց թե նախարարությունն ա, թե վարչապետն ա, ով գիտի, թե թագավորն ա, որ թույլ է տալիս  ով  ա հասկանում: Մտնում են անտառ ոչ թե կտրում են, այլ անտառը ջնջում են:   Ահնաձորի անտառից էս տարածքն է մնացել»,- գյուղի դիմացի լանջը ցույց տալով ասաց  ահնիձորցի  80-ամյա Օնիկ Աբովյանը:
«Գյուղի դիմացի` Ռևազի թալեն, «Մատանի գլխից» մինչև «Բադալի թալեն» ա,  որ անարատ ա մնացել: Ահնիձորի «Միջնակ» հանդամասում, «Ծլկուտ» թալումը, «Քարագլուխ» հանդամասի անտառներում, «Սարի ճամփա» են ասում, հմի որիցն ասենք, գյուղի հեռու հանդամասերում անտառ չեն թողել»,- շարունակում է Օնիկը:
Օնիկ Աբովյանի ասելով՝ անտառապետ Մելիքը, Ահնիձորի տղա է ու  գյուղին  մոտիկ  տեղերը չի թողնում՝ անտառը կտրեն: Ահնիձորի գյուղապետ Վանիկ Քառյանը խնդրեց անտառից դուրս բերվող փայտի օրինականության հարցը  չքննարկենք:
«Եթե էդ փայտի գործը չլինի մեր գյուղացին էսօր ալյուր առնելու, իր ընտանիքին կերակրելու հնարավորությունը չի ունենա: Անկեղծորեն եմ ասում: Բայց որտեղ սանիտարական հատում է կատարվել, թող գնան այնտեղից փայտը տանեն»,- առաջարկեց գյուղապետը:
«Թափուկը ձեռք չի տալիս անտառը կտրողներին, լավ, մատղաշ ծառը շատ լավ գին ունի: Ես որ գնամ անտառ, հանկարծ ուզենամ վաճառելու համար բեռնատարով փայտ հանեմ, ինձ չեն  թողնի: Էս մարդկանց  անտառից ավտոյով  փայտ հանելը անտառի ղեկավարության հետ խոսացած բան ա: Դա էնենց հարցեր ա, որ ոչ ես կարող եմ լուծել, ոչ էլ դուք: Լրիվ վերևից ա գալիս»,- բացատրեց ահնիձորցի Վահան  Քառյանը:
«Եթե անտառտնտեսությունը թույլ չտա, գյուղացին ով է եղել, որ մտնի անտառ, դե գնա էս գյուղացոնց մեկի կովը մորթի դուն, ինչ տարբերություն ուրիշի կովն են մորթում, թե պետության անտառը»,- ասում  է Օնիկ Աբովյանը:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի անտառների և անտառային հողերի օգտագործման բաժնի պետ Արայիկ Մեջլումյանը գնորդի կողմից առանց պատշաճ ֆինանսական փաստաթղթերի  անտառից  փայտանյութ  տեղափոխելը  անթույլատրելի համարեց: Փայտ տեղափոխողների մոտ տարածված է ոչ միայն առանց փաստաթղթի, այլ մեկ ֆինանսական փաստատթղթով մի քանի անգամ անտառ մտնելու սովորույթը:
«Դսեղի անտառտնտեսության» տնօրեն Վահե Քառյանն ասում է, որ անտառից փայտի մթերումը կատարվում է ինքնապատրաստմամբ`գնորդը իր միջոցներով  անտառամերձ գյուղերի գյուղացիների և տրակտորիստների միջոցով  կտրում և տեղափոխում է փայտը: Ծառերը հատողների և տրակտորիստների համար իրենց ծանր աշխատանքը ստաժ չի համարվում, նրանք  չեն վճարում եկամտահարկ:  Փայտի մթերումն ու իրացումը  և  դրանով զբաղվող մարդկանց  աշխատանքը օրինական դաշտ տեղափոխելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել  անտառտնտեսություններին կից փայտի իրացման   բազաներ: «Անտառտնտեսությունները այդ բազաները ստեղծելու միջոցները չունեն, այդ դեպքում նաև փայտի գինը կթանկանա»,- բացատրեց Արայիկ Մեջլումյանը: Վահե Քառյանն երեկ մեզ  ասաց, որ  Դսեղի անտառտնտեսությունը 2015թ.-ին մթերելու է  3-4 հազար խմ փայտ:  Տնօրենին խնդրեցինք ավելի հստակացնել թիվը. «4 հազարից քիչ պակաս, 3 հազարից   քիչ ավել: Եթե չեմ սխալվում 2015թ.-ին արդեն 200-250 խմ փայտ ենք մթերել»,- պատասխանեց նա: Մայիսի 17-ին  Ահնիձորում մեզ հանդիպած փայտով բեռնված ավտոմեքենաների  օրինականության մասին Վ. Քառյանը  երաշխիքներ չտվեց: «Կարա և ապօրինի լինի:  Ես չեմ կարող բացառել, որ ապօրինի անտառահատւմներ չեն լինում»,- ասաց  տնօրենը: Վ. Քառյանը   ի սկզբանե տեղյակ էր  Լորուտի նախկին պանրագործարանի տարածքում փայտով  բեռնված  ավտոմեքենաներից:
«Եթե այդ ավտոմեքենաների համարները ասեք, մեր հիմնարկությունում կնայենք  դրանք օրինական են փայտը տարել, թե ոչ»,- ասաց նա:
Տնօրենը «միամտորեն» չէր հասկանում, որ խոսքը ոչ թե  հիմնարկում, այլ  անտառում  ու անտառի փեշին  կանգնած հսկա ավտոմեքենաների տերերի ձեռքին` փայտի քանակն ու բեռնելու իրավունքը հաստատող ֆինանսական փաստաթուղթ ունենալու  և դրանով  մեկ անգամ անտառ մտնելու մասին է:  Վահե Քառյանի  մեզ առաջարկած օրինականություն ստուգելու փորձված միջոցով  ոստիկանության Լոռու մարզի  Թումանյանի բաժանմունքի կողմից տարիներ շարունակ «ստուգվում» և օրինականացվում են  օրը ցերեկով  Մոտկորի անտառների ապօրինի անտառահատումներն ու անտառանյութի բեռնափոխադրումը:

Разрешенное беззаконие: Моткорские леса вырубаются
Нагруженные спиленными молодыми грабами грузовые автомобили свободно въезжают и выезжают из Ахнидзора. 17 мая перед одним из домов на окраине села стоял груженный древесиной грузовик без госномеров,  водителя которого мы не смогли найти.
Около 15 часов в село въехал еще один грузовик с древесиной. Водитель сделал вид, что не замечает наш знак остановиться, и  промчался в глубь села.
В 200 метрах от развилки дорог, ведущих к селам Лорут и Ахнидзор, стояли грузовые автомобили с госномерами AN 26 SO 191 и AN 58 LS 329, а также доверху груженный дровами открытый грузовик с госномером 33 SV041.
Рядом с машинами лежало большое количество бревен. Недалеко от грузовиков я заметила высокого худого мужчину в черной рубашке. Он тоже заметил меня. Пока я фотографировала автомобили, мужчина куда-то исчез. Я ждала, что он подойдет и спросит, почему я фотографирую. Однако незнакомец словно испарился.
Пока я добиралась от развилки Ахнидзора и Лорута в село Марц, на мой телефон начали поступать звонки с просьбами не писать о груженных дровами трех грузовиках и скоплениях бревен.
Если перевозка древесины осуществляется законно, то необходимости в подобных ходатайствах не бывает.
“Была бы наша воля, мы бы не позволили рубить лес. Но мы не знаем, кто дает разрешение – то ли министерство, то ли премьер-министр, то ли кто-то повыше…. Въезжают в лес и не просто его рубят, а уничтожают”,- сказал 80-летний ахнидзорец Оник Абовян, показывая на противоположный склон.
По его словам, в более отдаленных от села местах леса уже не осталось. Работающий лесником Мелик родом из Ахнидзора, потому и не разрешает рубить лес близко от села. Староста Ахнидзора Ваник Карян попросил не обсуждать вопрос законности вывозимой из леса древесины.
“Не будь этого дела, сегодня наши крестьяне не смогли бы покупать муку, содержать свои семьи. Но пусть вывозят дрова оттуда, где были осуществлены санитарные вырубки”,- предложил староста.
“Однако тех, кто занимается вырубками, устраивают только молодые здоровые деревья, за которые хорошо платят. Если я решу вывезти на грузовике из леса дрова для продажи, мне не разрешат. Эти люди договорились с руководством лесного хозяйства о вывозе древесины. Такие вопросы не могу решать ни я, ни вы. Это все идет сверху”,- пояснил Ваник Карян.
Начальник отдела использования лесов и лесных земель ГНКО “Армлес” Араик Меджлумян назвал недопустимым вывоз из леса древесины без надлежащих финансовых документов.
По словам директора “Дсехского лесного хозяйства” Ваге Каряна, заготовка древесины осуществляется самостоятельно: покупатель на свои средства и с помощью местных жителей и трактористов распиливает и перевозит древесину. Тяжелая работа, которую выполняют рубщики деревьев и трактористы, не засчитывается как стаж. Для того, чтобы перевести заготовку и реализацию древесины в законное поле, необходимо создать при лесных хозяйствах базы для реализации древесины. “Лесные хозяйства не имеют средств для созданиях таких баз, а этом случае стоимость древесины растет”,- пояснил Араик Меджлумян.
Ваге Карян сообщил нам, что в 2015 г. в Дсехском лесном хозяйстве будет заготовлено 3-4 тыс. кубометров дров. “Если не ошибаюсь, в 2015 г. мы уже заготовили 200-250 кубометров”,- отметил он. Касаясь вопроса о законности древесины, которой были нагружены повстречавшиеся нам в Ахнидзоре грузовики, Карян не дал никаких гарантий: “Возможно, это было сделано незаконно. Я не могу исключать случаи незаконной вырубки леса”.
По предложенному директором лесного хозяйства способу проверки законности срубленных деревьев полиция Туманянского района Лорийской области уже много лет “проверяет” и узаконивает осуществляемые открыто незаконные вырубки Моткорского леса и перевозки древесны.
Nestor
Лесоповал среди бела дня идет не на шутку уже не впервой, поскольку лес без хозяина, сейчас дрова или доски--это чисто бизнес, а вернее просто воровство. Какая разница, рыба в озере или дрова в лесу, своровал, продал, поймают--сел. Директора лесхоза за пропавшую гайку могут снять или даже посадить, гайки все на балансе, а лес--кто там считает? Когда лес будет с хозяином, частник или кооператив, будет и охрана и ресурс.