Աշխարհը տեսնելու է ջրի համար պատերազմներ
Ամերիկացի հայտնի գործարար և ներդրող Ջիմ Ռոջերսը (Jim Rogers) կարծում է, որ աշխարհի տարբեր մասերում ջրի համար պատերազմներ են տեղի ունենալու, և արդեն այսօր ջուրը շատ կարևոր ռեսուրս է:
Ռոջերսը «Sinclair & Co.» մարկետինգային գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է. «Այսօր ջուրն ամենամեծ հնարավորություններն է ստեղծում: Եթե Մերձավոր Արեւելքում, Կարմիր ծովից արևելք պատերազմները մղվելու են նավթի համար, ապա այդտեղից արևմուտք` ջրի համար, քանի որ այս տարածաշրջանում ջրի լուրջ խնդիրներ կան: ԱՄՆ-ի արևմտյան մասում նունպես ջրի խնդիրներ կան, քանի որ ջրային ավազանը գրեթե սպառվել է»:
Իրականում ջրի խնդիրներն առկա են աշխարհի տարբեր մասերում: Ըստ Ջիմ Ռոջերսի՝ ջրի մեծ խնդրիներ ունի նաև Չինաստանը. «Նրանց ջրային ռեսուրսները կենտրոնացված են ոչ այնտեղ, որտեղ անհրաժեշտ է, և միաժամանակ ջուրը կեղտոտ է: Առանձին դեպքերում ջուրը շատ աղտոտված է: Չինացիները հսկայական գումարներ են ծախսում, որպիսի լուծեն այս խնդիրը և, իհարկե, նա  ով կօգնի լուծել այն, մեծ գումարներ կաշխատի»:
«Ջուրը քաղաքակրթության ամենակարևոր սահմանումն է: Ես մի քանի անգամ ճանապարհորդել եմ աշխարի շուրջ և տեսել եմ բազմաթիվ քաղաքակրթություններ, որոնք անհետացել են, քանի որ անետացել է ջուրը: Մարդիկ ի վիճակի են հաղթահարել պատերազմներ և տնտեսական ճգնաժամեր, հեղափոխություն և սով, ժանտախտ, սակայն մարդիկ չեն կարող ապրել առանց ջրի: Մենք պետք է նայենք ավելի հեռու, հակառակ դեպքում ջուրը կդառնա շատ թանկ, բայց մենք պետք է շարժվենք, որպեսզի գտնենք ջուր ունենալու հնարավորությունը»,- ասել է Ռոջերսը:
Ջրի խնդիր կա նաև Հնդկաստանում, մասնավորապես Հյուսիսային Հնդկաստանում:  Եթե Հնդկաստանը և Չինաստանը նայենք որպես միասնական տարածք, ապա կտեսնենք, որ աշխարհի բնակչության կեսից ավելին ջրի խնդիր ունի:
«Ջրի խնդիրը այն է, որ ոչ ոք չի կարող տնօրինել ջուրը,- ասել է Ռոջերսը: -Եթե դուք դա անեք, ապա քաղաքական ճգնաժամի ժամանակ դուք կախված կլինեք հրապարակում, որովհետեւ, դու շահագործում ես Աստծո շնորհած ջուր ունենալու իրավունքը:  Եւ մարդիկ կանիծեն ձեզ: Բայց եթե ձեզ հաջողվի լուծել ջրի  խնդիրը, նրանք  ձեր պատվին հուշարձան կկանգնեցնեն: Եւ դուք կլինեք շատ հարուստ»:

В мире произойдут войны за воду
Известный американский предприниматель и инвестор Джим Роджерс (Jim Rogers) считает, что в различных частях мира произойдут войны за воду и что уже сегодня вода является очень важным ресурсом.
В интервью маркетинговому агентству «Sinclair & Co.» Роджерс сказал: “Сегодня вода предоставляет самые большие возможности. Если на Ближнем Востоке, к востоку от Красного моря войны будут вестись за нефть, то к западу оттуда – за воду, поскольку в этом регионе имеются серьезные проблемы с водой. В западной части США тоже существует проблема воды, поскольку водный бассейн почти исчерпан”.
В действительности проблема воды существует в различных частях мира. По мнению Джима Роджерса, серьезные проблемы с водой есть и в Китае: “Их водные ресурсы сосредоточены не там, где необходимо. Вместе с тем вода грязная, в отдельных случаях очень грязная. Китайцы тратят очень много денег на решение этой проблемы, и тот, кто поможет решить эту проблему, заработает огромные суммы”.
“Вода – наиболее важная граница цивилизации. Я несколько раз путешествовал по миру и видел множество цивилизаций, которые исчезли, так как исчезла вода. Люди в состоянии преодолеть войны и экономические кризисы, революции, голод, чуму, но люди не могут жить без воды. Мы должны смотреть вперед, в противном случае вода очень подорожает. Но мы должны двигаться вперед, чтобы найти возможность иметь воду”,- сказал Роджерс.
Проблемы воды существует также в Индии, в частности в северной части страны. Если рассматривать Индию и Китай как единую территорию, то можно утверждать, что более половины населения земного шара сталкивается с проблемой воды.
“Проблема воды в том, что никто не может ею распоряжаться,- сказал Роджерс. – Если вы пойдете на это, то во время политического кризиса вас повесят на площади, поскольку вы злоупотребляете правом иметь воду, дарованную Богом. Но если вам удастся решить проблему воды, то вам поставят памятник. И вы станете очень богатым”.