Սերժ Սարգսյանը Ռիգայում հանդիպել է Շվեդիայի վարչապետ Ստեֆան Լյովենին
Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովենի հետ:
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ քննարկվել են հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերություններին և տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցության հարցեր:
Նշելով, որ Հայաստանը հանդիսանում է տարածաշրջանում Եվրոպական միության ռազմավարական գործընկերներից մեկը, Շվեդիայի վարչապետը ողջունել է Հայաստանի՝ Եվրասիական միության և ԵՄ միջև կապող կամուրջ դառնալուն ուղղված քաղաքականությունը, ինչը, նրա համոզմամբ, կարող է դառնալ համագործակցության կարևոր հարթակ:
ՀՀ նախագահը և Շվեդիայի վարչապետը միջպետական հարաբերություններում կարևոր տեղ են վերապահել առևտրատնտեսական կապերին և ընդգծել այդ ոլորտում փոխգործակցությունը խորացնելու, հայաստանյան շուկայում շվեդական ներդրումներն ու նոր ընկերությունների մուտքը խթանելու և խրախուսելու ուղղությամբ երկկողմ աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Սերժ Սարգսյանը և Ստեֆան Լյովենը հայ-շվեդական հարաբերությունների առավել ամրապնդման գործում կարևորել են Երևանում և Ստոկհոլմում բացված դեսպանությունների գործունեությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Շվեդիայի իշխանություններին՝ ս.թ. ապրիլին Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կայացած ոգեկոչման միջոցառումներին Շվեդիայի պաշտոնական մասնակցության համար:

ПРЕЗИДЕНТ В РИГЕ ВСТРЕТИЛСЯ С ПРЕМЬЕР-МИНИСТРОМ ШВЕЦИИ СТЕФАНОМ ЛЁВЕНОМ
Президент Серж Саргсян сегодня в Риге встретился с Премьер-министром Королевства Швеция Стефаном Лёвеном.
Были обсуждены вопросы, относящиеся к двусторонним армяно-шведским отношениям и сотрудничеству в различных сферах, а также вопросы сотрудничества Армения - Европейский союз в рамках Восточного партнерства.
Отметив, что Армения является одним из стратегических партнеров Европейского союза в регионе, Премьер-министр Швеции приветствовал политику Армении, направленную на выполнение роли связывающего моста между Евразийским экономическим союзом и ЕС, который, по его убеждению, может стать важной площадкой сотрудничества.
Президент РА и Премьер-министр Швеции в межгосударственных отношениях важное место отвели торгово-экономическим связям и подчеркнули необходимость совместной работы, направленной на углубление взаимодействия в этой сфере, стимулирование и поощрение шведских инвестиций и новых компаний на армянском рынке.
Серж Саргсян и Стефан Лёвен в деле укрепления армяно-шведских отношений указали на важность деятельности открывшихся в Ереване и Стокгольме посольств.
Собеседники обсудили также вопросы, относящиеся к сотрудничеству двух стран в рамках международных организаций.
На встрече Президент Серж Саргсян поблагодарил шведские власти за официальное участие Швеции в состоявшихся в апреле с.г. в Ереване мемориальных мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян.