Սիրիահայեր. վերադարձ, որ չէին նախատեսել
«Աշխատանքի կողմէն որ լաւ եղաւ, մենք նոյնիսկ չենք մտածեր դառնալ Սուրիայ, որով Սուրիան պատերազմէն վերջ առաջուան Սուրիան դժուար դառնայ: Իր ապահովութիւնը, իր ամբողջ լաւ կէտերը ինքը կորսնցուց: Ամէնէն կարեւոր բանը, որ մենք Սուրիայի մէջ ունեինք, ապահովութիւնն էր: Ադ ապահովությունը չեմ կարծեր՝ ետ դառնայ»: 2013-ի հունվարին Հայաստան եկած Մարիա Բասմաճյանի համոզմամբ՝ Սիրիայում արդեն «անաստված, անվախ» ծայրահեղականներն են, որոնք նման չեն իրենց նախկին մուսուլման հարևաններին:
2011 թ.-ից առաջ Սիրիայում ապրում էր ազգությամբ հայ 80 հազար քաղաքացի, որոնց մեծ մասը՝ մոտ 60 հազարը, Հալեպ քաղաքում: Սփյուռքի նախարարության տվյալներով` այժմ Հայաստանում է գտնվում 12 հազարից ավելի սիրիահայ, որոնց բացարձակ մեծամասնությունը՝ Երևանում: Սիրիայում սկիզբ առած քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում Հայաստան եկած սիրիահայերը մյուսներից տարբերվում են նրանով, որ այստեղ իրենց փախստական չեն համարում:
37-ամյա Մարիան Հայաստան է եկել ամուսնու և երկու զավակների հետ: Պատմում է, որ չէին նախատեսել Հայաստան գալ և մեկ ամսով քրոջ մոտ՝ Դուբայ էին գնացել. «Ըսինք՝ գոնէ մէկ ամիսով դուրս գանք, մենք մեզի մոռանանք»: Սակայն Հալեպ վերադառնալուց օրեր առաջ իմացել էին, որ օդանավակայանը փակ է: Այժմ երկու ամիս է՝ հարազատներից լուր չունեն, քանի որ Հալեպում ինտերնետ, հեռախոսային կապ չկա. «Միայն կը լսենք, որ լաւ են»:
Սիրիայում բնակված ու աշխատած հայերի կենսակերպը շատ բաներով էր տարբերվում նրանից, ինչին իրենք հանդիպեցին Հայաստանում: «Մեզ մոտ ընտանիքի մի անդամը՝ հայրը, կաշխատեր, 6-7 անդամով ընտանիքը շատ հանգիստ կապրեին, մի քիչ էլ փող կդիզեին»,- պատմում է Լենա Հալաճյանը, ով 2012-ին Հայաստան գալուց հետո հիմնել է «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ն:
Հայաստան տեղափոխվածներից շատերը, ըստ նրա, երկար ժամանակ ապրեցին այդ խնայողությունների հաշվին և աշխատանք չփնտրեցին, քանի որ հույս ունեին վերադառնալ Սիրիա, ծանոթ չէին Հայաստանին, աշխատավարձն էլ Սիրիայում վաստակածից քիչ էր: «Վերջը տեսան, որ աս երկիրը աս է, աշխատավարձն ալ աս է, եթէ չաշխատին, ադ ալ չպիտի ստանան, ու հիմա բաւական մեծ թիւով կաշխատին, փառք աստծոյ»,- ասում է Հալաճյանը՝ նշելով հիմնական ոլորտները, որտեղ Սիրիայից տեղափոխված մարդիկ աշխատում են. ոսկերչություն, սպասարկման ոլորտ, տաքսի ծառայություններ, ավտոմեքենաների վերանորոգում, ինչպես նաև ուտեստների պատրաստում ու վաճառք:
Պետրոս Քիրազյանը՝ արևելյան համեմունքների իր խանութում
Երբ յոթ ամիս առաջ Պետրոս Քիրազյանը վարձեց մետրոյի «Հանրապետության հրապարակ» կայարանի անցումի տաղավարներից մեկը, ընդամենը 4-5 տաղավարներ կային: Ամիսների ընթացքում նոր սիրիահայ ձեռնարկատերեր եկան, և տարածքը պայմանականորեն անվանեցին «Հալէպի շուկա»: Այս անցումից Երևանի բնակիչները հաճախ չեն օգտվում: Պետրոսը, ով Սիրիայից, Լիբանանից ու Դուբայից բերված համեմունք ու սիրիական օճառ է վաճառում, ասում է, որ իրենց գլխավոր մտահոգությունը գովազդն է՝ շուկայի գոյության մասին մարդկանց տեղեկացնելը:
«Աստեղ տեղացին ալ լաւ չապրիր-կոր: Պետութիւնը տեղացիին արդէն չի կրնար օգնել, մեզի ինչպէ՞ս պիտ օգնէ: Նորէն ալ մեր հայրենիքն է, մենք պիտի զօրացնենք: Եթէ մէկ ձեռք ըլլանք, կրնանք ամէն ինչ ընել, տեղացին եւ սիրիացին»,- կարծում է Պետրոսը:
Հարևանությամբ աշխատող Ներսես Արոյանը, սակայն, իշխանություններին առաջարկում է մեկ տարի իրենցից հարկ չառնել կամ վարձերի կեսը վերցնել, «որ կրնանք ոտքի ելլել»: Նա 9 ամիս առաջ Հայաստան է եկել կնոջ ու մեկամյա երեխայի հետ, իսկ երկու ամիս առաջ վարձել է տաղավարը, որտեղ լամպեր ու ալեհավաքների պահեստամասեր է վաճառում: Մի քանի քառակուսի մետրի համար վճարում է 40 հազար դրամ, հարկային վճարներն ու կոմունալ ծախսերը հաշվում է 50 հազար, իսկ բնակվարձը՝ 100 հազար դրամ:
Ալին Տերտերյանը և Ներսես Արոյանը
Ինչպես շատերը, Ներսեսի ընտանիքն էլ մի քանի ամիս ստացել է բնակվարձի փոխհատուցում՝ 60 հազար դրամի չափով: Ներսեսը, սակայն, կարծում է, որ արտասահմանից սիրիահայերի համար ուղարկվող գումարն ամբողջությամբ չի հասնում իրենց. «Եկած դրամը, որ մեզի կուգա-կոր, դուրսէն է, ադ ալ լման չի հասնիր-կոր մեզի: Ո՞ւր է ադ դրամը, մենք այդ դրամին քառորդին քառորդը չենք տեսներ-կոր»:
«Հալէպի շուկայում» արագ սննդի վաճառք սկսած Վահրամ Տեր-Օհանյանն էլ պատմում է, որ երբ ցանկացել է իր տաղավարի դիմաց 2 սեղան դնել, ամսական 60 հազար դրամ վարձից բացի ևս 30 հազար են պահանջել: «Սիրիայ ալ աս բաները կան, բայց ոչ թե ամէն ամիս 30 հազար, տարին մէկ անգամ 30 հազար: Հիմա կթանկացնեն հոսանքը, ինչի՞ պիտ հասնինք. տունին վարձ, խանութին վարձ, ո՞ր մէկին: Տարին մէկ անգամ ըրեք, 6 ամիս մէկ անգամ ըրեք, միշդ փող, փող, փող»,- ասում է Վահրամը, ում 39-ամյա կինը ևս չի կարողանում գործ գտնել, քանի որ հայաստանցի գործատուների մեծ մասը աշխատանք է առաջարկում մինչև 30 տարեկան կանանց՝ սիրիահայ, թե տեղացի:
Վահրամ Տեր-Օհանյան. «Արաբները՝ ո՛չ, մոռցիր այլևս»
Հայաստանում կոշիկներ արտադրող Գևորգ Սաֆարը, ով Հալեպում էլ նույն գործն է արել, հիշում է, որ իրենց գործն սկսելու ժամանակ սիրիական կառավարությունը 4 տարի հարկ չգանձեց, որպեսզի գործը կայանա: Իսկ այստեղ, ասում է, թեկուզ սիրիահայերին արտոնյալ պայմաններով վարկեր են տրամադրում, սակայն բազմաթիվ փաստաթղթերից զատ պահանջում են նաև հայաստանցի երաշխավորի առկայությունը, ինչն իրենց համար հասկանալի չէ:
«Այո, աստեղ իմ հայրենիքս է, բայց երբ որ ես կտեսնեմ իմ հայրը ինձ չի նայեր, ինձի փող չի տար, ինքը իր քէֆին կերթայ, ես ադ հայրը չեմ ճանաչեր: Էդ մայրը չէ, որ ծնունդ կընէ, զաւակ կբերէ, իրական մայրը էդ զաւակը մեծցնողն է: Հա, իմ հայրենիքն է, բայց իմ հայրենիքը ինձի չի թողի, որ ես հաց ուտեմ, ուրեմն պիտի էրթամ տեղ մը, որ հաց ուտեմ, իմ ընտանիքին հաց տամ»,- ասում է Գէորգը: Որդին՝ Անդրանիկը, ով կոշիկների դիզայնով է զբաղվում, երկրի զարգացումը կապում է հարկային համակարգի փոփոխման հետ:
Գէորգ և Անդրանիկ Սաֆարները՝ իրենց արտադրած կոշիկների խանութում
Հայաստանում բնակվողների և Սիրիայից տեղափոխվածների հաղորդակցությունը դժվարացնող հիմնական գործոններից մեկը լեզվի տարբերության հարցն է: Արևելահայերենը պատմականորեն կրել է ռուսական ազդեցությունը, և խոսակցական լեզվում բազմաթիվ են ռուսերեն բառերը: Սիրիահայերի մեծ մասը ռուսերեն չգիտի, այն դեպքում, երբ Հայաստանում այն պարտադիր դասավանդվող առարկա է:
23-ամյա Էլիզաբեթ Կիրակոսյանը, ով ունի հյուրանոցի մենեջերի մասնագիտացում, պատմում է, որ իր մասնագիտությամբ աշխատելու համար ռուսերենի իմացություն են պահանջում: «[Սովորելը] դժուար չէ, բայց կարեւորութիւնը շատ չեմ զգար Հայաստանի մէջ: Այսինքն բոլոր ռուսները, որ հոս կուգան, արդէն անգլերէն կխօսին,- ասում է Էլիզաբեթը, ով շատ սիրիահայ երիտասարդների նման աշխատում է սրճարանում,- ամենէ շատ կաֆեները կը վճարեն: Կրնանք ուրիշ տեղեր աշխատիլ, բայց աշխատավարձները շատ քիչ են եւ մեր տունի վարձքի եւ ապրուստին հետ համեմատ չէ»:
Էլիզաբեթի աշխատավայրում հինգ սիրիահայ և երկու հայաստանցի երիտասարդներ են աշխատում: Մենեջերը՝ Տաթևիկ Մովսիսյանը, ասում է, որ իրենք կարևորում են անգլերենի իմացությունը, սիրիահայ աշխատակիցներն էլ «պատասխանատու են, աշխատասէր», թեև բարեխիղճ աշխատող լինելու դեպքում որևէ տարբերություն չեն դնում:
20-ամյա Գևորգ Սուքիասյանը՝ իր նորաբաց վարսավիրանոցում
Նույն կարծիքին է նաև Դիլիջանում փաբ բացող Նունե Սարգսյանը, ով փաբում աշխատելու մասին հայտարարություն էր տեղադրել սիրիահայերի աջակցության նպատակով «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում ստեղծված խմբերից մեկում: Նունեն հավելում է, որ սիրիահայերի հետ համագործակցությունը նաև սոցիալական հարց է լուծում, քանի որ, ըստ նրա, Հայաստանի մարզերում աշխատողների բնակության վարձը (մինչև 50 հազար դրամի չափով) հոգում են զբաղվածության կենտրոնները: Հետևաբար՝ նրանք կարող են աշխատանք ունենալ և չմտածել բնակարանի վարձի մասին:
Ի դեպ, երևանյան սրճարաններից մեկի մենեջերը, ով չցանկացավ ներկայանալ, ասաց, թե շատ գործատուներ պարզապես աշխատանքի են ընդունում սիրիահայերին, որպեսզի ազատվեն պարտադիր սոցիալական վճարներ կատարելուց:
Հայ Կաթողիկե եկեղեցու կացարանը, որտեղ այժմ 36 սիրիահայեր են ապրում
Սիրիահայերի հիմնական խնդիրներից մեկն էլ տեղական օրենքներին ծանոթ չլինելն է: Երբ հունվարի 28-ին Վահրամ Տեր-Օհանյանը գրանցվել է որպես անհատ ձեռնարկատեր, 5000 դրամի չափ արտոնագրային վճար է մուծել, սակայն փետրվարի սկզբին նույն պահանջով մեկ այլ գրություն է ստացել: Հետո պարզել է, որ եթե վճարումն աներ մի քանի օր անց, հունվար ամսվա համար ստիպված չէր լինի վճարել: «Հոգ չէ, պզտիկ գումար է, ըրինք, վերջըցաւ, բայց գոնէ օտար ենք, մեզի թող ասեն, որ ասանկ բան մը կա»,- ասում է Վահրամը:
Իսկ Մարիա Բասմաճյանը մինչ այժմ չգիտի՝ իր 14-ամյա տղային՝ Ջորջին, քաղաքացիություն տալուց հետո բանակ կտանե՞ն, թե՞ ոչ: Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալուց առաջ իրենց այդ մասին չեն տեղեկացրել, իրենք էլ կարծել են, թե ինչպես Սիրիայում, այստեղ էլ ընտանիքի միակ տղային չեն զորակոչում: Երբ Մարիան հայտնել է իր այդ մտահոգության մասին, ասել են, թե իրենց սխալ է հասկացել:
Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում երկիրը լքած հայերի մյուս մեծ հոսքը եղել է դեպի հարևան արաբախոս երկիր՝ Լիբանան: Ժակ Գևորգյանը, ով նույնպես արագ սննդի գործ է սկսել մեկ ամիս առաջ, կարծում է, որ Լիբանանն էլ ապահով տեղ չէ: «Հոն ալ մէկ թելի մը վրա կեցած է: Որեւէ մէկ վայրկեան կրնայ բռնկիլ, հոն ալ պատերազմ ըլլա»,- ասում է Ժակը:
Ժակ Գևորգյանը Հալեպում շապիկների վրա պատկերներ էր տպում
Շատերը Սիրիայից կամ Հայաստան գալուց հետո մեկնել են Կանադա, Ավստրալիա, Շվեդիա և այլ երկրներ: Այժմ Սիրիայում բնակվում է 9-10 հազար հայ: Ոմանք, հատկապես՝ մեծահասակները, չեն ցանկանում վերադառնալ: Հայաստան եկածների մեծ մասը Սիրիայում հարազատներ ունեն: Ասում են, որ ցանկանում են նրանց էլ պատերազմի գոտուց դուրս տեսնել, բայց չեն կարող, քանի որ իրենք հազիվ են ապրուստի միջոց գտնում: «Վտանգաւոր է, բայց եթէ պիտի գան ու գործ չիկա այստեղ, ինչպէ՞ս պիտի ապրին: Գործը ամէնէ կարեւոր բանն է, որ մէկը կեանքը շարունակէ»,- ասում է Էլիզաբեթ Կիրակոսյանը:
Մինչ այժմ Սիրիայում մնալու պատճառներից մեկն էլ այն է, որ պատերազմի պայմաններում էլ այնտեղ գործ կա, և կյանքն ավելի էժան է, քան Հայաստանում: Բացի դրանից՝ Հայաստան գալու դեպքում սիրիահայերը ստիպված կլինեն բնակվարձ տալ, որը, գաղտնիք չէ, բարձրացավ սիրիական կոնֆլիկտից հետո:
Սիլվա Բալաբանյանը այցելել է մորը՝ Պերճուհի Վասմաճյանին Կաթողիկե եկեղեցու կացարանում
Եթե Սիրիայում կրկին խաղաղություն լինի (թեև զրուցակիցներիս մի մասը դրան չի հավատում), իրենք հավանաբար ետ կդառնան՝ իրենց տները վաճառելու համար: Ասում են՝ հետո այստեղ տուն կգնեն ու գոնե բնակվարձից կազատվեն: Այդ դեպքում գուցե իրագործվի մայրաքաղաքից 13 կմ հեռավորության վրա գտնվող Աշտարակ քաղաքում «Նոր Հալէպ» թաղամասի կառուցման ծրագիրը, որն իրականացվելու էր բարերարների ու սիրիահայերի միջոցներով:
Լենա Հալաճյանի խոսքով՝ շատ մեծ նշանակություն ունի, թե ի վերջո ում կպատկանի իշխանությունը Սիրիայում: Բացառում է, որ մեկը վերադառնա, եթե իշխանության գան ծայրահեղականները: Եթե Բաշար ալ-Ասադի կառավարությունը մնա, գուցե շատերը վերադառնան: Ուսուցչուհի Զվարթ Կազանչյանը, օրինակ, ով քրոջ և 98-ամյա մոր հետ ապրում է Կաթողիկե եկեղեցու կացարանում, այժմ խոհարարություն է սովորում, սակայն եթե գործ չգտնի, կվերադառնա Սիրիա. «Ուզենք-չուզենք պիտի դառնանք, որով փող կուզէ, որ հոս ապրինք չէ՞: Հոն գոնէ տուն մը ունինք»:
Լենա Շամլյանը «Հալեպի շուկայի» իր տաղավարում
Մինչ սիրիական հարցի լուծումը հայաստանաբնակ ու սիրիաբնակ հայերը շարունակում են ապրել միասին: «Արդէն հոս սկսել ենք հիմնուել՝ առանց զգալու: Կամաց-կամաց մենք մեզի կհիմնենք-կոր ամէն ձևով»,- ասում է Լենա Շամլյանը՝ նշելով իր նկատած փոփոխություններից երկուսը՝ հայաստանցիները սկսել են վաղ պատրաստվել Ամանորին և ուշ փակել խանութները: «Մարդիկը ամէն բանով մեզի կուզեն-կոր օգտակար դառնալ, բայց իրենք ալ չեն կրնար, իրենք ալ չունին»,- նշում է Ներսես Արոյանը:
Արևելյան համեմունքների խանութի տեղացի այցելուներից մեկը՝ Արևհատ Էլոյանը, ասում է, որ սիրիահայ առևտրականներն «ավելի ազնիվ» են՝ պատճառաբանելով, որ «սովետով չեն անցել»: Խանութի տիրոջ՝ Պետրոս Քիրազյանի կարծիքով, այս տարբերակումը մեծագույն սխալներից է. «Տեղացին պիտի ըսէ, որ տեղացիները լա՞ւ չեն. ամէնամեծ սխալն է»: «Հալէպի շուկայի» տաղավարներից մեկի հայաստանցի վարձակալը՝ Սարգիս Քալանթարյանը, ում Վահրամ Տեր-Օհանյանն իր «թարգմանիչն» է կոչում, ասում է, որ սիրիահայ գործընկերներից կարելի է սովորել «ձգտումը՝ հասնել ամեն ինչի»:
Հարաբերությունները, սակայն, ոչ միշտ են հարթ, այլապես Վահրամ Տեր-Օհանյանը չէր հիշի իր բնակարանի դռան վրայի գրությունը՝ «հալեպահայ է»: «Շատ խնդիրներ կան, որ ժամանակը ինքը կլուծէ, դուք ինչքան ալ ուզէք արագ լուծում տալ, չի կարելի, սերունդը պիտի փոխուի»,- ասում է Լենա Հալաճյանը:
Որոշ խնդիրների մասին խոսելիս՝ սիրիահայերը շեշտում են, որ դա ընդհանուր է Հայաստանում բնակվող միջին քաղաքացիների համար՝ ծնված լինեն Հայաստանում, թե Սիրիայում: «Ճիշտ ա՝ տարբեր կենցաղների մեջ ենք մեծացել, բայց երբ միասին ապրենք մի գավառում, իրար կհասկնանք: Դու ինձնից մի բան կքաղես, ես քեզնից մի բան կսովորեմ»,- ասում է 23-ամյա Մկրտիչ Քարայջյանը և նշում, որ շատ բան սովորեց Հայաստանում այն պահից, երբ ստիպված եղավ աշխատել: Ընկերը՝ Կարո Մատարյանը, եթե մի բան փոխելու լիներ Հայաստանում, պիտի ուզեր, որ «կառավարությունը փոխվի, ավելի խելացի լինի, ավելի զարգացած, կարդացած»:
Մկրտիչ Քարայջյանը աշխատում է որպես բարմեն Երևանի փաբերից մեկում
Մարիան այժմ արաբերենի դասերի է ուղարկում 14-ամյա որդուն՝ Ջորջին, ով Երևանի Նար-Դոսի անվան հիմնական դպրուցում մեկ տարի շարունակեց ուսումը սիրիական ծրագրով, իսկ հետո ստիպված եղավ առարկաները սովորել հայերեն, քանի որ «ասեցին՝ Սիրիա չէ մնացել, դուք պետքություն չունեք արաբերենի»: Ջորջը պատրաստվում է ընդունվել դեղագործական քոլեջ: Շուտով քննություններ կհանձնի:
Մարիա Բասմաճյանը զավակների՝ Ջորջի և Նայայի հետ: Ամուսինը՝ Գրիգոր Տեր-Հովհաննիսյանը, տաքսի է վարում
Սիրիական ծրագրի դադարից հետո դեռևս գործում է արաբերենի դասընթացը՝ շաբաթական երկու ժամով, որին Մարիան ուղարկում է նաև դստերը՝ Նայային, ով դեռ 4 տարեկան է: «Ես կուզեմ իմ պզտիկներս արաբերէն ալ լաւ իմանան, ռուսերէնն ալ լավ իմանան, անգլերէնն ալ: Մենք կարող ա մինչեւ մեր կեանքի վերջ չկարողանանք դառնանք, բայց ես ուզում եմ պահեմ ծննդավայրս և ծննդավայրիս լեզուն, ես պէտք եմ զգում»,- ասում է Մարիան:

Сирийские армяне: непредвиденный переезд
“Если у нас будет работа, мы и не подумаем возвращаться в Сирию. Сирия уже потеряла свою надежность, все свои хорошие стороны. Самое главное, что мы имели в Сирии, была надежность”,- говорит приехавшая в Армению в январе 2013 г. Мария Басмачян. Она убеждена, что в Сирии уже обосновались “безбожные, ничего не боящиеся” экстремисты, которые не похожи на их бывших соседей-мусульман.
До 2011 г. в Сирии проживало 80 тысяч армян, из них около 60 тысяч в Алеппо. По данным Министерства диаспоры РА, в настоящее время в Армении находятся свыше 12 тысяч сирийских армян, подавляющее большинство которых обосновалось в Ереване. Армяне, которые приехали сюда вследствие начавшейся в Сирии войны, не считают себя беженцами.
37-летняя Мария приехала в Армению с мужем и двумя детьми. Они не планировали приезжать в Армению и отправились на месяц к сестре Марии в Дубай. Однако за несколько дней до возвращения в Алеппо узнали,что аэропорт закрыт. Уже два месяца у них нет известий от родных, поскольку и телефонная, и интернет-связь в Алеппо отсутствуют.
Уклад жизни проживавших и работавших в Сирии армян во многом отличается от уклада, с которым они столкнулись в Армении. “У нас работал только отец, который спокойно содержал семью из 6-7 членов, да еще удавалось откладывать деньги”,- говорит Лена Алачян, которая после приезда в 2012 г. в Армению основала общественную организацию “Центр по координации проблем сирийских армян”.
По словам Лены, именно благодаря своим сбережениям многие наши соотечественники после переезда в Армению смогли жить какое-то время, поэтому не искали работу, надеясь вернуться в Сирию, не были знакомы с условиями жизни в Армении, да и зарплата, которую они здесь получали, была намного меньше их прежнего заработка. “В конце концов они поняли, что если не начнут работать, то никаких доходов у них не будет. Сейчас, слава Богу, очень многие работают”,- отметила Лена Алачян, перечислив те основные сферы, в которых задействованы переехавшие из Сирии армяне: ювелирное дело, сфера обслуживания, услуги такси, ремонт автомобилей, быстрое питание.
Петрос Киразян в своем магазине восточных пряностей
Когда семь месяцев назад Петрос Киразян арендовал один из павильонов в переходе станции метро “Площадь Республики”, там было всего 5 торговых точек. В течение нескольких месяцев сюда пришли новые предприниматели-армяне из Сирии, и территория получила условное название “Алепский рынок”. Петрос, который продает привезенные из Сирии, Ливана и Дубая восточные пряности и сирийское мыло, говорит, их главной проблемой является реклама – оповещение людей о существовании такого рынка.
“Здесь и местным трудно живется. Если государство не может помочь местным гражданам, как оно должно помогать нам. Но это наша родина, мы должны способствовать ее процветанию. Если мы объединимся – местные и сирийские армяне, то сможем многого добиться”,- считает Петрос.
А вот работающий по соседству Нерсес Ароян предлагагает властям в течение года не брать с них налоги или взимать половину платы за аренду, чтобы они “смогли встать на ноги”. Петрос приехал в Армению 9 месяцев назад вместе с женой и годовалым ребенком. Два месяца назад он арендовал павильон, где продает лампочки и различные запчасти. Аренда небольшого помещения составляет 40 тысяч драмов, налоги и коммунальные платежи – 50 тысяч, еще 100 тысяч нужно платить за съемную квартиру.
Алин Тертерян и Нерсес Ароян
Семья Нерсеса, как и многие другие переехавшие из Сирии семьи, несколько месяцев получала за аренду квартиры компенсацию в размере 60 тысяч драмов. Однако он считает, что до сирийских армян доходит не вся поступающая из-за границы сумма. “Мы не получаем даже ничтожной части этих денег”,- утверждает Нерсес.
Открывший на Алепском рынке точку быстрого питания Ваграм Тер-Оганян рассказал, что когда он захотел установить перед своим павильоном два столика, то помимо месячной платы в размере 60 тысяч драмов с него потребовали еще 30 тысяч. “В Сирии тоже брали за это деньги, но 30 тысяч в год, а не в месяц. Теперь хотят повысить стоимость электроэнергии. Что мы будем делать, если надо платить за жилье, за аренду магазина...”,- говорит Ваграм, чья 39-летняя жена не может найти работу, поскольку большинство армянских работодателей берут женщин до 30 лет.
Ваграм Тер-Оганян: “Забудь про жизнь среди арабов...”
Геворк Сафар, который в Армении, как и в Алеппо, занимается производством обуви, вспоминает, что когда они только начали заниматься этим бизнесом, сирийское правительство 4 года не брало с них налогов, чтобы их бизнес состоялся. А здесь, по словам Геворка, хотя сирийским армянам и предоставляют льготные кредиты, однако помимо многочисленных документов требуют еще и наличия гаранта в лице местного гражданина, что для них непонятно.
“Да, здесь моя родина, но она не дает мне жить, значит придется уехать туда, где я смогу содержать свою семью”,- говорит Геворк. Его сын Андраник, который занимается дизайном обуви, видит развитие страны в изменении налоговой системы.
Геворк и Андраник Сафары в магазине обуви собственного производства
Одним из факторов, затрудняющих общение между местными и приехавшими из Сирии армянами, является языковое различие. Восточноармянский исторически испытал влияние русского языка, переняв много русских слов. Большинство сирийских армян не знает русского языка, тогда как в школах Армении он является обязательным предметом.
23-летняя Элизабет Киракосян, имеющая специальность гостиничного менеджера, рассказывает, что для устройства на работу требуют знание русского языка. “Выучить язык нетрудно, но я не чувствую его важность в Армении. Все приезжающие сюда русские знают английский,- говорит Элизабет, которая, как и многие приехавшие из Сирии молодые люди, работает в кафе. – Больше всего платят в кафе. Мы могли бы работать и в других местах, но там маленькая зарплата, и мы не сможем платить за квартиру, да еще и жить”.
Вместе с Элизабет работают еще пятеро сирийских армян и двое местных. Менеджер Татевик Мовсисян отмечает, что знанию английского языка они придают важное значение. Сирийские армяне, по ее словам, очень ответственные и трудолюбивые.
20-летний Геворк Сукиасян в своей новой парикмахерской
Такого мнения придерживается и Нуне Саркисян, открывшая в Дилижане паб. Объявление о работе в пабе она разместила на странице группы по поддержке сирийских армян в Фейсбуке. По словам Нуне, сотрудничество с сирийскими армянами решает также социальный вопрос, поскольку плату за проживание сотрудников в областях Армении (до 50 тысяч драмов) перечисляют центры занятости. Следовательно они могут иметь работу и не думать о том, что нужно платить за квартиру.
Кстати, менеджер одного из ереванских кафе, не пожелавший назвать себя, отметил, что многие работодатели принимают на работу сирийских армян для того, чтобы освободиться от обязательных социальных платежей.
Помещение при Армянской католической церкви, где в настоящее время живут 36 сирийских армян
Одной из основных проблем армян из Сирии является незнание местных законов. Ваграм Тер-Оганян, который 28 января зарегистрировался в качестве частного предпринимателя, заплатил 5000 драмов за лицензию. Однако в начале феврале он получил еще одно извещение о необходимости внесения такой же суммы. Потом выяснилось, что если бы плату он внес через несколько дней, то ему не пришлось бы платить за январь. “Ничего страшного, сумма небольшая, я заплатил. Но поскольку для нас здесь многое непонятно, им нужно было объяснить нам”,- сказал Ваграм.
Мария Басмачян до сих пор не знает, будет ли ее 14-летний сын Джордж призван в армию после получения гражданства. До получения гражданства им ничего об этом не сказали, а они решили, что здесь, как и в Сирии, единственного сына не призывают на военную службу. Когда Мария рассказала об этой проблеме, ей сказали, что она неправильно их поняла.
После начала гражданской войны в Сирии основной поток покинувших страну армян хлынул в соседнюю арабскую страну – Ливан. Однако Жак Геворкян, который месяц назад открыл объект быстрого питания, считает, что Ливан тоже ненадежная страна. “Там в любую секунду может начаться война”,- считает Жак.
В Алеппо Жак Геворкян занимался нанесением рисунков на майки
После приезда в Армению многие сирийские армяне выехали в Канаду, Австралию, Швецию и другие страны. Сейчас в Сирии осталось 9-10 тысяч армян. У большинства приехавших в Сирии остались родственники. Они хотят вывезти родных из зоны войны, но не могут, так как сами с трудом добывают средства к существованию. “Там очень опасно, но если они приедут сюда и не смогут найти работу, на что будут жить? Самое главное – это работа”,- говорит Элизабет Киракосян.
До сих пор одной из причин, заставлявших людей не покидать Сирию, было то, что даже в условиях войны там есть работа, а жизнь дешевле, чем в Армении. Кроме того, в случае приезда в Армению сирийским армянам придется платить за квартиру, между тем не секрет, что после сирийского конфликта в Сирии плата за аренду жилья повысилась.
Сильва Балабанян посетила мать, Перчуи Васмачян, в помещении, предоставленном католической церковью
Если в Сирии воцарится мир (хотя часть моих собеседников в это не верит), они, возможно, вернутся, чтобы продать свои дома. После этого, говорят наши соотечественники, они купят здесь квартиры, чтобы хотя бы не платить за аренду жилья. В этом случае, возможно, в городе Аштараке, в 13 километрах от Еревана, будет реализована программа строительства квартала “Новый Алеппо”, которую планировалось осуществить на средства благотворителей и армян из Сирии.
По словам Лены Алачян, очень важно, кому в конце концов будет принадлежать власть в Сирии. В случае прихода к власти экстремистов Лена исключает возвращение туда армян. Если правительство Башара аль-Асада останется, то вернутся, наверное, многие, говорит она. Учительница Зварт Казанчян, например, которая вместе с сестрой и 98-летней матерью живет в помещении, предоставленном католической церковью, сейчас учится на повара. Но если Зварт не найдет здесь работу, то вернется в Сирию. “Хотим мы того или нет, придется вернуться, ведь на проживание нужны деньги. А там у нас хотя бы есть дом”.
Лена Шамлян в своем павильоне на Алепском рынке
Пока конфликт в Сирии сохраняется, местные и сирийские армяне продолжают жить вместе. “Мы уже потихоньку приспосабливаемся”,- говорит Лена Шамлян. Она называет два замеченных ею различия: в Армении раньше начинают готовиться к Новому году и магазины закрываются позже. “Люди всячески хотят помочь нам, но им самим трудно”,- отмечает Нерсес Ароян.
По мнению одной из местных посетительниц магазина восточных пряностей Ареват Элоян, занимающиеся торговлей сирийские армяне “намного честнее”, так как не “жили при советах”. Однако владелец магазина Петрос Киразян с этим не согласен. Арендующий павильон на Алепском рынке местный армянин Саркис Калантарян, которого Ваграм Тер-Оганян называет своим “переводчиком”, уверяет, что у сирийских армян можно перенять “стремление добиваться всего”.
Однако отношения между местными и сирийскми армянами не всегда складываются гладко. “Проблем много, но время само их решит. Как бы вы ни хотели ускорить их решение – не получится. Должно смениться поколение”,- говорит Лена Алачян.
Касаясь некоторых проблем, наши соотечественники из Сирии подчеркивают, что они общие для всех живущих в Армении граждан.
23-летний Мкртич Карайджян признался, что многому научился в Армении после того, как вынужден был начать работать. Его друг Каро Матарян сказал, что если бы в Армении можно было что-то изменить, то он бы хотел, чтобы “сменилось правительство”, чтобы его члены были “более умными, развитыми, начитанными”.
Мкртич Карайджян работает барменом в одном из ереванскх пабов
Сейчас Мария посылает 14-летнего сына Джорджа на занятия по арабскому языку. Джордж, проучившись один год по сирийской программе в ереванском основной школе имени Нор-Доса, в дальнейшем вынужден был учить предметы на армянском. Мальчик собирается поступать в фармацевтический колледж и скоро начнет сдавать экзамены.
Мария Басмачян с детьми Джорджем и Найей. Ее муж Григор Тер-Ованнисян работает таксистом.
После свертывания обучения по сирийской программе в школе сейчас действуют  курсы арабского языка, на которые Мария посылает также дочь Найю, которой пока 4 года. “Я хочу, чтобы мои дети хорошо знали и арабский, и русский, и английский. Возможно, мы уже никогда больше не вернемся обратно, но я хочу сохранить язык страны, где я родилась. Я чувствую в этом потребность”,- говорит Мария.