Ցմահ բանտարկյալ. «Ձեր լռությունը կվկայի, որ ներքին օղակների անգործության պատճառը Բաղրամյան 26-ն է»
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում 6-րդ օրը հացադուլի մեջ գտնվող մահապատժի դատապարտված (2003-ից ցմահ ազատազրկում) Ստեփան Գրիգորյանը դիմել է էրեբունի- Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան: Նա որոշել է վիճարկել բանտի վարչական հանձնաժողովի որոշումը՝ իր պայմանական ազատման հարցի քննարկումը 1 տարով հետաձգելու մասին: Այս մասին «Հետքին» փոխանցեց դատապարտյալի դուստրը: Նա նաև փոխանցեց հոր երկրորդ բաց նամակն ուղղված ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որտեղ ասված է.
«Պարոն նախագահ, արդեն 20 տարի է, ինչ գտնվում եմ այս դժոխքում: Գործող օրենքով արդեն վաղաժամկետ ազատման իրավունք ունեմ, չունեմ չարամիտ խախտումներ և կյանքից ոչ ոքի չեմ զրկել:
Բոլոր այն պատկան մարմինները, որոնց դիմում եմ, իրենց պաշտոնական պարտականությունների շրջանակներում որևէ խնդիր լուծելու համար՝ որպես պատասխանատվությունից խուսափելու միջոց, վկայակոչում են Ձեզ՝ ասելով, թե իբր այդ հարցերի լուծման համար միմիայն Ձեր համաձայնությունն ու թույլատվությունն է անհրաժեշտ: Ներկա պահին սա մասնավորապես վերաբերում է իմ վաղաժամկետ ազատման հարցին»:
Նամակում նշված է, որ հետաձգման հարցը մեկնաբանել են նրանով, որ վաղաժամկետ ազատման նոր օրենքի նախագիծը գտնվում է կառավարությունում և գործող օրենքը ուժ չունի, «բայց իրավաբանական կրթություն պետք չէ հասկանալու համար, որ մինչև նոր օրենքի ուժի մեջ մտնելը գործում է գործող օրենքը, որին ևս մեկ անգամ ծանոթացրել է ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ների վարչության պետի տեղակալ պարոն Ա.Համբարձումյանը:
Պարոն Նախագահ, առանց Ձեր հրահանգի սայլը տեղից չի շարժվի, և ես կշարունակեմ մնալ այս դժոխքում՝ խելագարության հասցնող անհույս վիճակում. խելագարության նախադեպն ունեք: Ձեր լռությունը կվկայի այն մասին, որ ներքին օղակների անգործության պատճառը Բաղրամյան 26-ն է»,- գրված է Ստեփան Գրիգորյանի նամակում:

Пожизненно осужденный: “Ваше молчание будет свидетельствовать о том, что причиной бездействия внутренних звеньев является Баграмяна, 26”
Проводящий уже шестой день голодовку в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” Степан Григорян обратился в суд общей юрисдикции административных округов Эребуни-Нубарашен города Еревана. Григорян был приговорен к смертной казни, которая в 2003 г. было заменена на пожизненно заключение.  Он решил обжаловать решение тюремной административной комиссии о переносе на один год обсуждения вопроса о своем условном освобождении. Об этом Hetq.am сообщила дочь осужденного. Она также рассказала о втором открытом письме отца, адресованном президенту РА Сержу Саргсяну. В письме, в частности, говорится:
“Господин Президент, вот уже 20 лет я нахожусь в этом аду. По действующему закону я давно имею право на досрочное освобождение. У меня нет злостных нарушений и я никого не лишал жизни.  Все компетентные органы, к которым я обращаюсь, для решения в рамках своих обязанностей той или иной проблемы в качестве причины уклонения от ответственности ссылаются на Вас, отмечая, что для решения этих вопросов якобы необходимо только лишь Ваше согласие и разрешение. В настоящий момент это касается в частности вопроса моего досрочного освобождения”.
В письме отмечается, что решение о переносе мотивировано тем, что проект нового закона о досрочном освобождении находится в правительстве и что действующий закон не имеет силы. “Не надо, однако, иметь юридического образования, чтобы понять, что до вступления в силу нового закона действует старый закон, с которым еще раз ознакомил заместитель начальника управления по УИУ Министерства юстиции РА А.Амбарцумян.
Господинт Президент, без Вашего распоряжение дело не сдвинется с мертвой точки, а я будут продолжать находиться в этом аду в состоянии безнадежности, которое может свести с ума (прецедент сумасшествия у нас есть). Ваше молчание будет свидетельствовать о том, что причиной бездействия внутренних звеньев является Баграмяна, 26”,- говорится в письме Степана Григоряна.