Արուճ գյուղի 19-ամյա բնակիչ Մայիս Գեղամյանն այսօր դարձավ ՀՀ ԱՆ Իրավաբանական քոլեջի ուսանող: Այստեղ նա անվճար կսովորի 2 տարի, կստանա միջին մասնագիտական կրթություն, ապա կարող է բուհի իրավաբանական ֆակուլտետում ուսումը շարունակել 3-րդ կուրսից:
Մայիսն այսօր ինքնուրույն էր վարել մեքենան Արուճից մինչև Երևան, հագնվել էր ուսանողի պես, մոր ու եղբոր հետ եկել ԱՆ իրավաբանական քոլեջ, որտեղ աշխատակազմը սպասում էր իր նոր ուսանողին:
Մայիսն ասաց, որ քոլեջում սովորելու հրավերն իր համար անակնկալ էր. «Չեմ կարող բառերով նկարագրել զգացածս… երազանքս իրականություն է դառնում»,- ասաց Մայիսը, ով «Հետքի» հրապարակումներում մշտապես բարձրաձայնել էր սովորելու իր երազանքի մասին:
Արդարադատության նախարարությունն արձագանքել էր «Հետքի» «Հաշմանդամ դարձած զինվորն ուզում է սովորել բուհում ու աշխատանքի անցնել ԱԻՆ-ում» հոդվածին` զանգահարելով Գեղամյաններին ու առաջարկելով ուսումնառություն ԱՆ Իրավաբանական քոլեջում:
ԱՆ Իրավաբանական ինստիտուտ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Աշոտ Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ Մայիս Գեղամյանի ուսուցումը կազմակերպվելու է անվճար, որ նա կարող է ուսանել նաև հեռահար ուսուցման մեթոդով` ինտերնետային կապով ստանալով հանձնարարություններն ու կատարելով դրանք, որպեսզի երկար ճանապարհ կտրել- հասնելու խնդիր չառաջանա:
Արդարադատության նախարարի խորհրդական Դավիթ Ղուլյանը քոլեջի նոր ուսանողին շնորհավորեց նախարարության ողջ աշխատակազմի և անձամբ նախարար Հովհաննես Մանուկյանի անունից:
Երախտագիտության ու շնորհավորանքի փոխադարձ խոսքեր հնչեցին, Մայիսը տնօրենից նվերներ ստացավ, ապա շրջեց լսարաններով ու ծանոթացավ դասախոսների հետ: Հետո լրացրեց ընդունելության դիմումը:
Մայիս Գեղամյանը հենց այս ամռանը պետք է զորացրվեր բանակից, սակայն ողբերգական դեպքի հետևանքով հասցրել էր ծառայել ընդամենը 45 օր: Ծառայության 4-րդ օրը ստացած ծնկի վնասվածքի տեղում առաջացել էր սարկոմա, ինչը դարձել էր ոտքի ամպուտացման պատճառ: Երկարատև բուժումից հետո, դժվարություններ հաղթահարելով` 19-ամյա նախկին զինվորը փորձում է իրագործել իր երազանքները: Մեզ հետ զրույցում դեռ հոկտեմբեր ամսին նա պատմել էր, որ բանակից գալուց հետո նպատակ ուներ կրթություն ստանալ:

Сбылась мечта 19-летнего бывшего солдата – он стал студентом (видео, фото)
19-летний житель села Аруч Маис Гегамян сегодня стал студентом Юридического института Министерства юстиции РА. Здесь он проучится бесплатно 2 года, получит среднее специальное образование, после чего сможет продолжить учебу с 3-го курса юридического факультета ВУЗа.
Сегодня Маис вместе с матерью и братом самостоятельно приехал в Юридический институт МЮ, персонал которого уже ждал нового студента.
По словам молодого человека, приглашение учиться в этом ВУЗе стало для него неожиданностью. “Не могу выразить словами свои чувства… Моя мечта становится реальностью...” – сказал новоиспеченный студент, который в публикациях Hetq.am постоянно говорил о своем желании получить образование.
Министерство юстиции откликнулось на статью Hetq.am “Солдат, ставший инвалидом, хочет учиться в ВУЗе и поступить на работу в МЧС”. Оттуда позвонили Гегамянам и предложили учебу в Юридическом институте Минюста.
Директор ГНКО “Юридический институт МЮ” Ашот Айрапетян сообщил, что Маис Гегамян будет учиться бесплатно, при этом возможно дистанционное обучение, благодаря чему он сможет получать задания через интернет и не преодолевать с этой целью длинные расстояния.
Советник министра юстиции Давид Гулян от имени всего коллектива Минюста и лично министра Ованнеса Манукяна поздравил нового студента.
В ответ прозвучали слова благодарности. Маис получил от директора института подарки, после чего осмотрел аудитории, познакомился с преподавателями и заполнил заявление о приеме.
Этим летома Маис Гегамян должен был демобилизоватьсся из армии, однако вследствие трагического случая успел прослужить всего 45 дней. На месте травмы колена, полученной на четвертый день службы, образовалась саркома, ставшая причиной ампутации ноги. После длительного лечения 19-летний уже бывший солдат пытается преодолеть трудности и осуществить свою мечту. В ходе нашей беседы, которая состоялась еще в октябре прошлого года, Маис сказал, что по возвращения из армии хотел получить образование.