Աշխատանք Հայաստանում. տոնավաճառը Փարիզում համախմբեց ավելի քան 100 մասնակցի
Հունիսի 13-ին Փարիզում անցկացվեց «Ճանաչիր Հայաստանը» խորագրով ֆորումը եւ «Աշխատանք Հայաստանում» տոնավաճառը: Նախաձեռնությունը կազմակերպվել էր ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Թիրախային նախաձեռնություն Հայաստանի համար» ծրագրի[1] շրջանակներում: Նմանատիպ ակցիան թվով երրորդն էր Ֆրանկֆուրտի եւ Ռուսաստանի տոնավաճառներից հետո եւ համախմբել էր ավելի քան 100 մասնակցի:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ), Վերադարձ Հայաստան հիմնադրամի եւ ՀՀ Զբաղվածության պետական ծառայության կազմակերպած ակցիան համախմբել էր 12 գործատուների, ովքեր Ֆրանսիա էին ժամանել մոտ 40  թափուր աշխատատեղերի առաջարկով՝ հիմնականում գինեգործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բանկային համակարգի, խորհրդատվության ոլորտներում:
Աշխատանքի տոնավաճառի հիմնական նպատակը արտերկրում ապրող հայերի վերադարձի խրախուսումն էր:  «Մենք դիտարկում ենք միգրացիան զարգացման տեսակետից եւ փորձում ենք դրականը քաղել միգրացիա երեւույթից՝ ներգրավելով մասնավորապես սփյուռքահայերի, ովքեր ունեն գիտելիք, փորձ եւ օգտակար կարող են լինել Հայաստանի զարգացման համար»,- նշեց Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության ներկայացուցիչ Կարինե Սիմոնյանը:
Սեւանա Չաքրյանը արդեն 5 ամիս է, ինչ Հայաստանում է: Երաժշտության միջոցով ներառական կրթության ծրագիր է մշակել՝ դրանում ընդգրկելով Ֆրանսիայի դպրոցներում կիրառվող մեթոդիկան, եւ վերապատրաստումների միջոցով այն փոխանցում է տեղի ուսուցիչներին: «Իմ կարծիքով կարեւոր է, որ ես կիսեմ իմ փորձառությունը եւ բացատրեմ, թե ինչպիսին է կյանքը Հայաստանում: Ես հուսով եմ, որ մարդիկ կգան մի քանի ամսով կամ մշտական ապրելու: Իմ ապագայի ծրագրերը կապված են Հայաստանի հետ: Եթե կարողանամ էնտեղ ընտանիք կազմել եւ ընտանիքս պահել, այսինքն կարողանամ նորմալ ապրել, կմնամ: Կյանքի որակը ավելի լավ է Ֆրանսիայի համեմատ:»
Վալենտին Մաու-Հեքինյանը Հայաստանում է իրականացրել իր համալսարանական պրակտիկան, ուսումնասիրել բնական ռիսկերին առնչվող արտակարգ իրավիճակների կառավարումը: Վալենտինն այսօր ավարտել է համալսարանը, ունի մաստերի կոչում, բայց մտածում է Հայաստան վերադառնալու մասին: «Շատ սիրեցի Հայաստանը ու կարծում եմ կվերադառնամ այնտեղ ապրելու: Ես հիմա աշխատանք եմ փնտրում: Կուզենայի այնպիսի աշխատանք ունենալ, որ աշխատավարձն ինձ թույլ տար Ֆրանսիա գնալ-գալ, բայց դե սկզբում պետք է զիջումների գնալ»:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության ներկայացուցիչ Կ. Սիմոնյանը նշեց, որ մասնակից գործատուներին ընտրելիս կազմակերպիչների չափանիշներից է եղել նաեւ առաջարկվող աշխատավարձի չափը: «Մինիմում աշխատավարձը, որ մենք այսօր ներկայացնում ենք, սկսվում է 300000 դրամից (600 եվրո) եւ հասնում է մինչեւ 3000 եվրոյի: Այսինքն, մենք Հայաստանի համար բավական բարձր աշխատավարձ ենք առաջարկում»:
Աշխատանքային տոնավաճառին ներկա Բաբգէն Սարգիսեանը ինը տարի առաջ Սիրիայից  ժամանել է Ֆրանսիա՝ ուսումը շարունակելու նպատակով: Բաբգէնն այսօր պաշտպանել է ատենախոսությունը, ունի քիմիայի դոկտորի կոչում, գիտաշխատող է եւ դասավանդում է Լորենի համալսարանում: «Տեսա, որ Երեւանում ուզում են գինու արտադրության դպրոց բացել, գինեգործական ծրագրեր կան եւ քանի որ դա առնչվում է թեզիս թեմայի (Ջրազատման քիմիական պրոցեսներ)  հետ, ուզում եմ ինչ-որ կերպ համագործակցել: Այսօրվա հանդիպումը շատ լավ անցավ: CV-ս փոխանցեցի 2 ընկերությունների: Հուլիսի վերջին Հայաստան պիտի գնամ: Գործատուների հետ հանդիպումներ ունեմ: Տեղում կտեսնենք: Ամենադժվարը նյութական կողմն է՝ աշխատավարձերի տարբերությունը: Եթե ամեն ինչ լավ անցնի, սեպտեմբերի 1ից կարող եմ Հայաստանում հաստատվել»:
Ժան-Լյուկի համար դեռ վաղ է Հայաստանում հաստատվելու մասին խոսելը: Նախ պետք է հայերեն խոսել սովորել, ուսումնասիրել շուկան: Հայաստանում աշխատելու մասին լրջորեն մտածում է եւ սեպտեմբերին առաջին անգամ մեկնում է Հայաստանը բացահայտլու: «Հիմնականում հետաքրքրված եմ ապահովագրության, բանկային ոլորտներով, բայց ընդունում եմ այլ առաջարկներ: Դժվարությունները ինձ չեն վախեցնում: Շատ լավ աշխատավաձ ունեմ այստեղ, կարող եմ ավելի քիչ էլ ստանալ»:
Նունե Տեր-Արսենյանը Հայաստանից դուրս է եկել 12 տարեկանում եւ 34 տարեկանում մտածում է ձեռքից բաց չթողնել Հայաստանում աշխատանք ունենալու հեռանկարը: Թեեւ մի քանի տարի է՝ հայերեն չի խոսում, բայց հավատում է իր հնարավորություններին: «Դժվարություններ կան ամենուր, մենք պետք է գնանք եւ ստեղծենք: Անելու շատ բան կա», ասում է Ն․ Տեր- Ներսիսյանը:
Փարիզ
Առաջին լուսանկարում՝ Նունեն և Վալենտինը
[1]  «Թիրախային նախաձեռնություն Հայաստանի համար» ծրագիրն իրականացնում են Ֆրանսիայի իմիգրացիայի և ինտեգրման գրասենյակը (OFII) և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ)

Работа в Армении: ярмарка в Париже объединила более 100 участников
13 июня в Париже состоялись форум на тему “Познай Армению” и ярмарка “Работа в Армении”. Инициатива была организована в рамках программы “Таргетная инициатива для Армении”[1]. Это второе подобное мероприятие после ярмарок во Франкфурте и России,  которое объединило свыше 100 участников.
Акция, организованная Обществом международного сотрудничества Германи (GIZ), фондом “Возвращение в Армению” и Государственной службой занятости РА, объединила 12 работодателей, которые прибыли во Францию, чтобы предложить около 40 вакантных мест в основном в сферах виноделия, информационных технологий, банковской системы, консалтинговых услуг.
Основная цель ярмарки труда – способствовать возвращению в Армению армян, живущих за рубежом. По словам представителя Общества международного сотрудничества Германии Карине Симонян, поставлена задача привлечь в основном армян из диаспоры, которые своими знаниями и опытом могут принести пользу развитию Армении.
Севана Чакрян находится в Армении уже 5 месяцев. Она разработала программу инклюзивного образования с использованием музыки, которая основана на методике, используемой во французских школах. “Я считаю очень важным делиться своим опытом. Надеюсь, что люди приедут в Армению на несколько месяцев или на постоянное  жительство. Мои планы на будущее связаны с Арменией. Если я смогу создать здесь семью и содержать ее, то есть смогу жить нормально, то останусь. По сравнению с Францией качество жизни здесь лучше”,- говорит Севана.
Валентин Мау-Экинян проходил в Армении университетскую практику, изучал управление чрезвычайными ситуациями, касающимися природных рисков. Валентин уже окончил университет, имеет звание мастера, однако думает о возвращении в Армению: “Я очень полюбил Армению и думаю, что вернусь сюда жить. Сейчас ищу работу. Мне бы хотелось иметь такую работу, чтобы зарплата позволяла мне ездить во Францию. Но вначале нужно идти на компромиссы”.
Представитель Общества международного сотрудничества Германии К.Симонян отметила, что одним из критериев при выборе работодателей был размер предлагаемой зарплаты. “Минимальная зарплата, которую мы сегодня представляем, составляет от 300000 драмов (600 евро) до 3000 евро. То есть мы предлагаем довольно высокую для Армении зарплату”,- сказала Карине Симонян.
Участвовавший в ярмарке труда Бабген Саргисян 9 лет назад приехал из Сирии во Францию для продолжения учебы. Сегодня он уже защитил диссертацию, имеет звание доктора химических наук, является научным работником и преподает в университете Лорена. “В Ереване я узнал, что хотят открыть винодельческую школу, что имеются программы в области виноделия. А поскольку это имеет отношение к теме моей диссертации, то я хочу в той или иной форме установить сотрудничество. Сегодняшняя встреча прошла очень успешно. Я передал свои CV двум компаниям. В конце июля приеду в Армению, где встречусь с работодателями. На месте все и выясним. Самой трудной является материальная сторона – разница в зарплате. Если все пройдет успешно, то с 1 сентября я, возможно, перееду в Армению”.
Для Жана-Люка пока рано говорить о переезде в Армению. Ему нужно выучить армянский, изучить рынок. Жан-Люк всерьез подумывает о работе в Армении. В сентябре он впервые приедет в Армению, чтобы открыть ее для себя. “Я заинтересован в основном сферой страхования, банковским делом, но приму и другие предложения. Трудности меня не пугают. У меня здесь очень хорошая зарплата, могу получать и меньше”,- сказал Жан-Люк.
Нуне Тер-Нерсисян уехала из Армении, когда ей было 12 лет. В 34 года она думает о том, чтобы не упустить возможность иметь работу в Армении. И хотя Нуне уже несколько лет не говорит по-армянски, она верит в свои силы. “Трудности есть везде. Мы должны поехать и начать созидать. Сделать предстоит многое”,- утверждает Нуне.