«Սիրիահայերի ճակատագրի առումով լուրջ բարդություններ ու շատ վտանգավոր պահեր կան»
Թունիսի նախագահ Զին էլ Աբիդին բեն Ալիի, Եգիպտոսի առաջնորդ Հոսնի Մուբարաքի ու Լիբիայի ղեկավար Մուամար Քադաֆիի գահընկեցությունից հետո ի՞նչ են կանխատեսում հայ փորձագետները Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի պարագայում: «Հետքի» «Status» խորագրի այսօրվա թեման Սիրիայում լարված վիճակն է, որը հայերիս հետաքրքրում է մասնավորապես այդ երկրում շուրջ 70-հազարանոց հայ համայնքի առկայության եւ նրա ճակատագրի պատճառով:
-Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ զարգացումներ կլինեն Սիրիայում, եւ ի՞նչ է սպասվում սիրիահայ համայնքին:
Վլադիմիր Կարապետյան (ՀԱԿ-ի արտաքին հարաբերությունների հանձնախմբի պատասխանատու)- Թող Սիրիայի ժողովուրդը որոշի՝ արդյոք Ասադն է իրենց ղեկավարը լինելու, թե այլ անձ, այլ մարմին: Մենք ողջունում ենք եւ դրական ենք վերաբերվում Արաբական լիգայի առաջարկությունների փաթեթին, որը ներկայացվել է Ասադին: Ողջունում ենք նաեւ Ասադի՝ այդ առաջարկությունները ընդունելը:
Հայ համայնքի ճակատագիրը մեծապես պայմանավորված է այն գործընթացներով, որոնք տեղի են ունենում երկրում: Կարծում եմ, որ որեւէ խնդիր, ինչպես որ մինչ հիմա չի եղել, նույնպես չի լինի՝ անկախ նրանից, թե ով է իշխանությունը:
Ներկայումս հայ համայնքը առավելապես պաշտպանում է Ասադին: Չե՞ք կարծում, որ եթե իշխանությունները փոխվեն, վերաբերմունքի փոփոխություն կլինի հայերի նկատմամբ:
Հուսով եմ, որ ոչ: Այն փաթեթը, որը ներկայացվել է Արաբական լիգայի կողմից, բավականին ընդգրկուն է, եւ եթե առաջակության տառին համապատասխան գործեն իշխանությունները, եւ բարեփոխումները խորանան երկրում, կարծում եմ, որ հայ համայնքն իր տեղը կգտնի, եւ նրա անվտանգությանը որեւէ սպառնալիք չի լինի:
Աշոտ Մանուչարյան (ՀՀ առաջին նախագահի խորհրդական 1991-1993 թթ., «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ )- Ասադի հետ կապված կանխագուշակումներ անելը դժվար է, քանի որ դա վաղուց է դադարել զուտ սիրիական երեւույթ լինելուց: Այսօրվա աշխարհում այն, ինչ օբյեկտիվորեն սկսվում է, շատ արագ վերածվում է շատ բարդ գործընթացի, ինչպիսին Սիրիայում է: Ուղղակի կարելի է հույս հայտնել, որ երկխոսությունը կբերի ինչ-որ բանի, բայց նորից եմ կրկնում՝ դա վաղուց դադարել է ներքին սիրիական երեւույթ լինելուց:
Սիրիահայերի ճակատագրի առումով լուրջ բարդություններ ու շատ վտանգավոր պահեր կան: Բայց միգուցե երկխոսության շնորհիվ դրական զարգացումներ տեղի ունենան, ու այդ պահերից ստացվի խուսափել:
Վտանգ տեսնու՞մ եք, որ եթե Ասադը գահընկեց արվի, նոր իշխանությունների վերաբերմունքը հայերի նկատմամբ այլ կլինի:
Անկասկած այդ պահերը կան, ու շատ դժվար է ճիշտ բալանս պահպանել այդ իրավիճակում: Սա նաեւ մի ազդանշան է աշխարհի ամբողջ հայությանը: Սա միայն սիրիահայ համայնքի խնդիրը չէ: Ամբողջ հայությունը պիտի կարողանա այնպիսի համակարգի վերածվել, որպեսզի այս կամ այն երկրում տեղի ունեցող գործընթացները չդառնան ողբերգական այդտեղի հայ համայնքի համար: Սա անդադար կրկնվող սյուժե է: Ու արդեն ժամանակն է, որ հայությունը սովորի այդ սյուժեները հաղթահարել:
Ի նկատի ունեք, որ սփյուռքը պետք է կանգնի հայ համայնքի «մեջքի՞ն»:
Անկասկած, բայց ի՞նչ է նշանակում կանգնել մեջքին: Որպեսզի դու կարողանաս կանգնել ինչ-որ մեկի մեջքին, պիտի լինես համակարգ, որը համազոր կլինի այսօրվա աշխարհին եւ դրանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Եթե այդպիսին չէ, նա անդադար նման պրոբլեմներ է ունենալու: Այսօրվա սփյուռքը կայացած համակարգ չէ, այն կրում է հատվածային ինչ-որ որակներ, որոնք կարող են ամբողջականացվելով դարձնել որակյալ համակարգ, բայց այսօր այդպիսին չէ: Մինչդեռ զարմանալի է, որ այդ խնդիրը մեզանում չի առաջանում, որովհետեւ մենք անդադար հանդիպում ենք նման դեպքերի՝ Իրաքի հայության, դրանից առաջ` Աբխազիայի եւ Վրաստանի հայ համայնքների, ավելի շուտ՝ Լիբանանի: Խնդիրը մեր առաջ է, եւ մենք պիտի կարողանանք դրա լուծման բանալիները գտնել:

“В судьбе сирийских армян есть сложности и очень опасные моменты”
Что предсказывают армянские эксперты относительно судьбы президента Сирии Башара аль-Асада после ухода президента Туниса Зина эль-Абидина Бен Али, лидера Египта Хосни Мубарака и ливийского руководителя Муаммара Каддафи?
Сегодняшняя тема рубрики “Status” “Hetq”-а касается напряженной ситуации в Сирии, которая нас, армян, интересует в связи с судьбой 70-тысячной армянской общины этой страны.
Какие процессы произойдут в Сирии и что ожидает армянскую общину этой страны?
Владимир Карапетян (руководитель комиссии по внешним отношениям Армянского национального конгресса)– Пусть народ Сирии решит, кто будет его руководителем – Асад, другая личность или другой орган. Мы приветствуем и положительно относимся к представленному Асаду пакету предложений Арабской лиги. Приветствуем также принятием Асадом этих предложений. Судьба армянской общины в значительной степени обусловлена теми процессами, которые происходят в этой стране. Я считаю, что, независимо от того, кто будет у власти, никаких проблем не будет, как не было до сих пор.
В настоящее время армянская община поддерживает в основном Асада. Не считаете ли Вы, что в случае смены власти изменится и отношение к армянам?
Надеюсь, что смены власти не будет. Тот пакет, который представлен Арабской лигой, достаточно объемен, и если власти будут действовать в строгом соответствии с этими предложениями, если   реформы в стране будут углублены, то армянская община, мне кажется, найдет свое место, и никаких угроз ее безопасности не будет.
Ашот Манучарян (советник первого президента РА в 1991-93 гг., член комитета “Карабах”)– Делать прогнозы относительно Асада трудно, поскольку это явление уже перестало быть сугубо сирийским явлением. Все происходящие сегодня в мире объективные процессы очень быстро превращаются в сложные процессы, как это имеет место в Сирии. Просто можно выразить надежду, что диалог к чему-то приведет. Но я еще раз повторяю: этот процесс давно перестал быть сугубо сирийским явлением. Относительно судьбы сирийских армян есть серьезные сложности и очень опасные моменты. Однако благодаря диалогу, возможно, начнутся позитивные процессы, что позволит избежать опасных моментов.
В чем Вы видите опасность – в том, что если Асад будет отстранен от власти, то отношение новых властей к армянам изменится?
Такие моменты, несомненно, есть, и в этой ситуации очень трудно будет сохранить баланс. Это также сигнал для армян всего мира. Данная  проблема касается не только армянской общины Сирии. Все армянство должно создать систему, которая позволит, чтобы происходящие в той или иной стране процессы не становились трагедией для армянской общины. Это постоянно повторяющийся сюжет. И уже пора, чтобы армянство научилось преодолевать эти сюжеты.
Вы имеете в виду, что Диаспора должна встать на защиту армянской общины?
Несомненно. Но что значит вставать на защиту? Для того, чтобы суметь встать на защиту кого-то, необходимо превратиться в систему, равносильную сегодняшнему миру и происходящим в нем событиям. Сегодняшняя Диаспора не является состоявшейся системой, она обладает некоторыми неполными качествами, которые в случае приобретения целостности могут сделать систему качественной. Но сегодня мы этого не наблюдаем. Между тем удивительно, что мы не выдвигаем эту проблему, хотя постоянно сталкиваемся с подобными случаями в отношении армянства Ирака, армянских общин Абхазии и Грузии, а ранее – армянской общины Ливана. Проблема существует, и мы должны суметь найти ключ к ее решению.