Նիկոլ Փաշինյան. «Լուծումը մեկն է. իշխանությունները և ՀԷՑ-ի կառավարիչները թող վերադարձնեն այն 23.6 միլիարդ դրամը, որ այսօր պիտի լիներ, բայց չկա»
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում պատասխանել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի` էլեկտրաէներգիայի թանկացումը հիմնավորող այսօրվա ելույթին.
«Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի փաստարկները՝ էլ. էներգիայի թանկացման վերաբերյալ որեւէ քննադատության չեն դիմանում:
Այդ նույն փաստարկներով էլեկտրական հոսանքը արդեն իսկ թանկացել է 2013 եւ 2014 թվականներին, եւ այդ գործոնների փոխհատուցումը ներառված է 2014-ին սահմանված սակագնի մեջ:
Անցած մեկ տարում հայաստանցի սպառողը արդեն իսկ այդ գործոնների փոխհատուցման համար վճարել է 14 միլիարդ դրամ: 2014-ին սահմանված սակագնի պահպանման դեպքում այդ փոխհատուցումը կշարունակվի:
Ինչ վերաբերվում է ՀՀ անապահով քաղաքացիների սոցիալական նպաստը 2000 դրամով բարձրացնելու կառավարության որոշմանը՝ այն հիմնավորմամբ, թե սոցիալապես անապահով ընտանիքները հենց այդ չափով են էլ. էներգիայի հավելյալ վճարումներ անելու, սա նույնպես քննադատության չդիմացող մոտեցում է:
Իսկ ապրանքների ու ծառայությունների համատարած գնաճը, որ տեղի է ունենալու էլ. էներգիայի թանկացման պատճառով, ո՞վ է փոխհատուցելու սոցիալապես անապահով ընտանիքներին, եւ որտեղի՞ց են նրանք փոխհատուցելու այդ հավելյալ գնաճը: Կառավարությունն այս հարցի պատասխանը չունի:
Որեւէ մեկը չի կարող վիճարկել այն փաստը, որ էլ. էներգիան թանկանում է միայն այն պատճառով, որ միլիարդների շահույթ ստացող ՀԷՑ-ի հաշիվներում փող չկա, որ վերջինս վճարի իր գնած եւ սպառողներին մատակարարած հոսանքի համար՝ 23.6 միլիարդ դրամ: Մինչդեռ սպառողները վճարել են ամբողջությամբ: Ընդ որում վճարել են բուն հոսանքի գինը, գումարած ՀԷՑ-ի շահույթը, գումարած Հովիկ Աբրահամյանի գործոնների փոխհատուցումը:
Իսկ ինչու՞ ՀԷՑ-ը 23.6 միլիարդ դրամ չունի: Որովհետեւ թալանվել է, այդ թվում ՀՀ իշխանության ներկայացուցիչների եւ ՀԷՑ-ի կառավարիչների մասնակցությամբ: Իշխանության ներկայացուցիչները պատեհ-անպատեհ գումարներ են խնդրել իրենց անձնական պռոյեկտների համար, իսկ ՀԷՑ-ի կառավարիչները ճոխություններ ու ատկատներ են իրականացնել:
Լուծումը ուրեմն մեկն է. ՀՀ իշխանությունները եւ ՀԷՑ-ի կառավարիչները թող վերադարձնեն այն 23.6 միլիարդ դրամը, որ այսօր պիտի լիներ (սպառողները պարտաճանաչորեն վճարել են), բայց չկա»:
Լուսանկարը` Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջից
gayane yeghoyan
շատ ճիշտ է պարոնայք,վերադարձրեք գողացածը ու էլ չփորձեք, չնայած գիտենք միշտ փորձելու են, ուրեմն պայքարը շարունակվում է:

Никол Пашинян: “Решение одно: пусть власти и руководители “АЭС” вернут те 23.6 млрд драмов, которые должны были быть, но которых сегодня нет”
Национального Собрания РА Никол Пашинян на своей странице в Фейсбуке ответил на сегодняшнее выступление Овика Абрамяна, в котором обосновывалось повышение энергетического тарифа.
“Аргументы премьер-министра Овика Абрамяна в пользу подорожения электроэнергии не выдерживает никакой критики. На основании тех же аргументов в 2013 и 2014 гг. электроэнергия уже подорожала, и компенсация этих факторов была включена в установленный в 2014 г. тариф.
За прошедший год армянские потребители уже компенсировали эти факторы на сумму 14 млрд драмов. В случае сохранения установленного в 2014 г. тарифа компенсация будет продолжать выплачиваться.
Что касается решения правительства об увеличении на 2000 драмов размера социального пособия для необеспеченных граждан РА, которое было принято на том основании, что именно такую сумму составят дополнительные расходы на электроэнергию социально необеспеченных семей, то такой подход тоже не выдерживает критики.
А тотальный рост цен на товары и услуги, который последует за подорожанием электроэнергии? Кто компенсирует социально необеспеченным семьям эти расходы и за счет чего они должны компенсировать дополнительный рост цен?
Никто не может оспаривать тот факт, что электроэнергия дорожает только по той причине, что на счетах получающих миллиардную прибыль “Армянских электросетей” нет денег, чтобы эта компания заплатила 26 млрд драмов за купленную ею и поставленную потребителям электроэнергию. Между тем потребители заплатили сполна. Причем оплатили и электроэнергию, и прибыль “Армянских электросетей” плюс компенсировали факторы, о которых говорил Овик Абрамян.
А почему у “АЭС” нет 23.6 млрд драмов? Потому что происходил грабеж, в том числе с участием представителей власти РА и руководителей “Армянских электросетей”. Представители власти по поводу и без просили деньги на свои личные проекты, а руководители “АЭС” тратили деньги на предметы роскоши и откаты.
Решение одно: пусть власти РА и руководители “АЭС” вернут те 23.6 млрд драмов, которые должны были быть (потребители добросовестно платили), но которых сегодня нет”.