Նախիջևանում ադրբեջանական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ. ՀՀ ՊՆ
Հունիսի 26-ին, ժամը 18:30-ի սահմաններում ադրբեջանական կողմը խախտել է հրադադարի ռեժիմը հայ-ադրբեջանական սահմանի  նախիջևանյան ուղղությամբ` հրաձգային տարբեր տրամաչափի զենքերից կրակ վարելով ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորհայք բնակավայրի մոտ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը: ՀՀ զինված ուժերի դիրքապահ ստորաբաժանումների պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդի կրակակետերը լռեցվել են: Ստացված օպերատիվ տվյալների համաձայն, Նախիջևանի առանձին համազորային բանակն ունի զոհեր և վիրավորներ: Դժբախտաբար, փոխհրաձգության ընթացքում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել նաև ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Արման Մայիսի Եփրմյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն իր ցավակցությունն է հայտնում Արման Եփրեմյանի ընտանիքի անդամներին և հարազատներին և կիսում է ծանր կորստյան վիշտը:
Ադրբեջանի ԶՈՒ նման գործելակերպը ամբողջովին հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ոգուն ու տրամաբանությանը և հղի է իրադրության կտրուկ ապակայունացման վտանգով, որի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, միջազգային հանրության, ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ ադրբեջանական կողմից իրավիճակի սրման ուղղված գործողությունը համընկնում է Բաքվում անցկացվող Եվրոպական խաղերի ավարտի և Ադրբեջանի ԶՈՒ կազմավորման տարեդարձի հետ, ինչը վերահաստատում է այդ պետության ռազմատենչ քաղաքականության շարունակությունը և միջազգային հանրության կողմից բազմիցս առաջարկված ու Հայաստանի  կողմից ընդունված՝ շփման գծում իրավիճակը վերահսկելու, վստահության ամրապնդման ու միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներիանհրաժեշտությունը:
Միաժամանակ, կոչ ենք անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրմանն ուղղված սադրիչ քայլերից և ջանքեր գործադրել Եվրոպական խաղերի ողջ ընթացքում սահմանագծում հաստատված հարաբերական հանգիստ իրավիճակը այսուհետ ևս պահպանելու ուղղությամբ:

В Нахичеване азербайджанская сторона понесла потери убитыми и ранеными – МО РА
26 июня около 18:30 азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня на армяно-азербайджанской границе в направлении Нахичевана, открыв огонь из стрелкового оружия различных калибров в направлении армянских позиций, расположенных недалеко от населенного пункта Горайк Сюникской области.
Ответные действия передовых подразделений Вооруженных Сил Республики Армения заставили замолчать огневые точки противника. Согласно полученным оперативным данным, отдельная общевойсковая армия Нахичевана понесла потери убитыми и ранеными.
К сожалению, в ходе перестрелки смертельное ранение получил контрактный военнослужащий ВС РА, рядовой Арман Маисович Епремян.
Министерство обороны РА выражает соболезнование родным и близким Армана Епремяна и разделяет боль тяжелой утраты.
Подобные действия вооруженных сил Азербайджана полностью противоречат духу и логике переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и чреваты резкой дестабилизацией ситуации, вся ответственность за которую ложится на военно-политическое руководство Азербайджана.
Министерство обороны РА обращает внимание сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международного сообщества на то, что данная операция, направленная на обострение ситуации Азербайджаном, совпадает с завершением Европейских игр в Баку и годовщиной формирования ВС Азербайджана, что подтверждает продолжение этим государством своей милитаристской политики и необходимость создания механизмов контроля за ситуацией на линии соприкосновения, укрепления доверия и расследования инцидентов, что было неоднократно предложено международным сообществом и принято Республикой Армения.
В то же время мы призываем азербайджанскую сторону воздержаться от провокационных действий, направленных на дальнейшее обострение ситуации, и приложить усилия для поддержания и в будущем относительно спокойной ситуации на границе, установившейся на протяжении Европейских игр в Баку.