‹‹ԷյԹիՓի››-ի նոր «Կենաց դար» նախաձեռնությունը նվիրվում է Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին
«Հայաստան ծառատունկ» ծրագիրը մեկնարկում է «Կենաց դար» նախաձեռնությունը, որը հնարավորություն կընձեռի տնկել ծառեր՝ ի հիշատակ Մեծ Եղեռնի զոհերի։
«Այս նախաձեռնությանշ նորհիվՀայաստանի հյուսիսում կտնկվեն 10 անտառներ, որոնք կխորհրդանշեն Եղեռնի ժամանակ հալածված Արևմտյան Հայաստանիհամայքները››,- նշեց «‹Էյ Թի Փի»-ի գործադիր տնօրեն Ջինմարի Փափելյանը։ «Մենք կոչ ենք անում աշխարում սփռված բոլոր հայերին հովանավորել այս նախաձեռնությունը՝ տնկելով ծառեր ի պատիվհարազատների և ի հիշատակ նախնիների։Կենաց Դարը հնարավորություն էտալիս տնկել նոր Ադանա, Խարբերդ, Մարաշեւայլ անտառներ՝ կախված, թե որտեղից են սերում Ձեր նախնիները»։
«Էյ Թի Փի»-ն Հայաստանի և Արցախի ավելի քան 1000 տեղամասում տնկել է շուրջ 4․7 միլիոն ծառ։ Այս տեղամասերից են Նոր Խարբերդ, Մուսա Լեռ և Զեյթուն համայքները, որոնք կրում են պատմական Հայաստանի համայնքերի անունները։ Մենք ունենք հավակնոտ նպատակներ և ակնկալում ենք Կենաց Դարի շրջանակներում մինչև այս տարվա վերջ տնկել մոտ 300.000 ծառ, այդ թվում նաև ևս 250.000 ծառ, որոնք կծառայեն անտառվերականգնման նպատակներով››,-նշեց Փափելյանը։
«Կենաց դար»-ի տասն անտառտնկման տեղամասերըներկայացնում են պատմական Հայաստանի շրջանները և ընդգրկում են ներկայիս Հայաստանի Շիրակի, Լոռու և Կոտայքի մարզերը։ Մենք նախապատվություն ենք տվել այն տարածքներին, որտեղ «Էյ Թի Փի»-ն տնկումներ է իրականացրել 2004թ.-ից ի վեր։ Ավելին, հանդիպել ենք այդ տեղամասերի համայնքային ղեկավարներին և ստացելնրանց համաձայնությունը՝ միասնական ուժով տնկումներ կատարելու վերաբերյալ»,- ավելացրեց Փափելյանը։
Տիկին Փափելյանը Հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Թոմ Գարաբեդյանի հետ մայիսին այցելեց նոր տեղամասերից մեկը։ Թոմի նախնիները Խարբերդիցգաղթել են Ամերիկա, եւ «Կենաց դար» նախաձեռնությունը մեկնարկեց՝ Արևաշողում հիմնված Խարբերդի հիշատակի անտառում ծառեր տնկելով։ Այս տեղամասը գտնվում է Լոռու մարզում և նվիրված է Խարբերդից գաղթած հայ ընտանիքներին։
«Հուսով ենք, որ Դուք մեզ կմիանաք և միասին, հաստատակամ քայլերով, կշարժվենք առաջ՝ տնկելով նորանոր անտառներ ողջ Հայաստանի տարածքում»,- եզրափակեց Փափելյանը։
«Էյ Թի Փի»-ն գործարկել է «Կենաց դար» նոր կայքը, որտեղաջակիցները կարող են մանրամասն ծանոթանալ այս քարոզարշավին, պատմական հայ համայնքներին, ինչպես նաևնվիրատվություններ անել՝ այս անտառներընորանոր ծառերով համալրելու նպատակով։Կայքում Դուք կարող եքընտրելՁեր պատմական գյուղը, քաղաքը կամ շրջանը, կամ պարզապես նվիրատվություն կատարել տեղամասերից ցանկացածի համար։

Armenia Tree Project has initiated a new campaign called the Living Century Initiative, which enables Armenians to plant trees in remembrance of the Genocide.
“Through the Living Century Initiative, we are establishing 10 forests in northern Armenia that are aligned with the major Western Armenian communities that were devastated by the Genocide,” explains Executive Director Jeanmarie Papelian. “We are inviting Armenians from around the world to sponsor trees in living memory and in honor of their relatives and ancestral communities. LCI provides an opportunity to plant the new Adana, Kharpert or Marash forest, or wherever your family roots may have been.”
ATP has planted more than 4.7 million trees in over 1,000 locations throughout Armenia and Artsakh. These locations include Nor Kharpert, Musa Ler, and Zeytoun--transplanted names from communities in historic Armenia. “We have an ambitious goal to plant 300,000 trees by year’s end, including 250,000 forestry seedlings as part of the Living Century Initiative,” notes Papelian.
The 10 Living Century forest sites correspond to regions in historic Armenia and will be planted in the Shirak, Lori and Kotayk regions of modern Armenia. They focus on areas where ATP has been planting forests since 2004. “Our team has met with the local community leaders, and they are excited to work with us to establish these new forests as links to our ancestral homeland,” she adds.
Jeanmarie visited one of the new planting sites in May with outgoing director Tom Garabedian. Tom’s grandparents came to America from Kharpert, and the Living Century Initiative was inaugurated by planting a trees in the new Kharpert memorial forest in Arevashogh. This site in the Lori region is dedicated to families whose ancestors hailed from Kharpert before the Genocide.
“We hope you will join us in this celebration of life and perseverance through the planting of new forests throughout Armenia,” concludes Papelian.
ATP has launched a new website dedicated to the Living Century Initiative where supporters can read more about the campaign, learn about the historic Armenian communities and make a gift to help populate these new forests. On the website you can select your ancestral city, town or village, or make a general donation to any of these new planting sites. For more information, visit www.livingcentury.org
PHOTO CAPTION: Outgoing director Tom Garabedian planting a tree in Arevashogh as part of the Living Century Initiative