Շարժում, որ դնում է նոր Հայաստանի հիմքերը
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեմ սկսված զանգվածային շարժումը ներկայումս խորքային կարելիէ  ասել` նախաճգնաժամային տրանսֆորմացիաների մեջ է: Ինչ վերջնարդյունքի կհանգեցնի այն, դժվար է ասել: Սակայն անկախ դրանից` այս շարժումը  հընթացս արդեն տվել է շոշափելի արդյունքներ, որոնք նոր տիպի հասարակության, նոր տիպի քաղաքական մշակույթի և նոր որակի Հայաստանի նախադրյալներ են ստեղծում:
1. Շարժումը սրեց Հայաստանում կուսակցական համակարգի վերափոխման հրամայականը: Այն բացահայտեց կուսակցությունների զգալի օտարվածությունը հասարակությունից և մեծ հաշվով` հանրային օրակարգի խնդիրները լուծելու կուսակցությունների անկարողությունը: Շարժումն ապացուցեց, որ նոր էտապում քաղաքական համակարգը պետք է հիմնավորվի ոչ թե այսպես կոչված «լիդերակենտրոնության» կամ «շեֆիզմի», այլ մարդակենտրոնության և քաղաքացիակենտրոնության գաղափարական առանցքների շուրջ: Եվ եթե նրանք չկարողանան կատարել այդ անցումը, կամ կմնան պատմության փշալարերին, կամ կմարգինալացվեն: Զուտ արդյունքի տեսանկյունից սրանք, ըստ էության, նույն բաներն են:
2. Շարժումն առանցքային դարձրեց քաղաքական և քաղաքացիական պրոցեսներում կոլեգիալ որոշումների կայացման և կոլեգիալ պատասխանատվության մեխանիզմների ստեղծման անհրաժեշտությունը: Սակայն այս գիտակցումը ձևավորվում է շարժման ոչ թե դրական, այլ ամենաբացասական կողմի վրա: Հունիսի 19-ից սկսված այս շարժման ողջ ընթացքում ակնհայտ լիդերի բացակայության պայմաններում այդպես էլ չստեղծվեց որոշումների կայացման հստակ որևէ մեխանիզմ: Ինքնաբուխ շարժումն ի վերջո հանգեցրեց «իմ անունից որոշում ընդունելու իրավունք ունեմ միայն ես» գաղափարաբանության վրա խարսխված քաոտիկ մի վիճակի, որը կարող է դառնալ շաժման ինքնասպանության հիմնական պատճառներից մեկը: Ամենավտանգավորն այստեղ հախուռն, բնազդային մակարդակով կայացվող որոշումների համար պատասխանատվությունից խուսափելն է: Դա էր պատճառը, որ Բաղրամյան փողոցում հարթակը «Ոչ թալանին» նախաձեռնության կողմից թողնելուց հետո այն որևէ շրջանակ այդպես էլ չզբաղեցրեց: Այս շարժումը հստակ ցույց տվեց, որ չնայած լիդերի կամ առաջնորդի ինսիտուտը Հայաստանում գտնվում է անվստահության խորագույն ճգնաժամում, սակայն դերևս չի ձևավորվել դրան փոխարինող այլ ինսիտուտ, ինչպիսին թափանցիկության, օպերատիվության սկզբունքներով գործող կոլեգիալ կառավարող խորհուրդն է: Առանց այսպիսի մեխանիզմի ստեղծման ոչ քաղաքական և ոչ էլ քաղաքացիական դաշտերում հնարավոր չի լինելու որևէ արդյունքի հասնել: Այս իմաստով շարժումը հիանալի դաս էր, թե ինչի վրա պետք է առաջնահերթորեն ուշադրություն դարձնել հաջորդ նմանատիպ պրոցեսներ նախաձեռնելիս:
3. Շարժումը թույլ տվեց հաղթահարել այսպես կոչված «մայդանի» սինդրոմը և ջարդել դրա վերաբերյալ առաջացած ստերեոտիպերը թե ներսում` Հայաստանում և թե դրսում: Ինչպես ֆորմալ համակարգողները, այնպես էլ հատկապես շարքերը, փորձելով շարժումը զերծ պահել աշխարհաքաղաքական բևեռների կողմից տարատեսակ շահարկումներից, ի սկզբանե նեղացրին շարժման բովանդակությունը մինչև բացառապես սոցիալականի: Դա ինչ-որ իմաստով արհեստական էր, քանի որ շարժում սկսելը, իշխանություններին պահանջներ ներկայացնելն ինքնին քաղաքականություն էր, առավելևս, որ նախնական շրջանում խոսվում էր նաև այդ պահանջների չկատարման դեպքում նախագահի հրաժարականի հարց առաջադրելու մասին: Թեև դրանից շարժումը զգալի չափով տուժեց, որովհետև թույլ չտվեց ստեղծել թե մեթոդաբանության և թե պահանջների զարգացման բավարար ճկուն միջավայր, սակայն հասկանալի դարձրեց մի շատ ակնհայտ և պարզ ճշմարտություն. սեփական երկրի իշխանություններից պահանջատիրությունը, դժգոհությունը բոլորվին էլ հակառուսականություն կամ մայդանատենչություն չէ, ինչպես Բաղրամյան փողոցում նստացույցի առաջին երկու-երեք օրերին փորձում էր ներկայացնել ռուսական քարոզչամեքենան:
Հարցն, իհարկե, այն չէր, թե դրսում ինչպես կմեկնաբանեն իրադարձությունները, կամ ինչ լույսի ներքո կներկայացնեն: Այլ այն, որ դա կարող էր դառնալ ներհայաստանյան հասարակական-քաղաքական կյանքին համակողմանիորեն միջամտելու պատճառ: Հայաստանյան բոլոր շրջանակների` թե նստացույցի մասնակիցների, թե իշխանությունների, թե կուսակցությունների և թե վերլուծաբանների կողմից ցուցաբերված բավարար խոհեմության շնորհիվ թերևս հաջողվեց Հայաստանը զերծ պահել Արևմուտքի և Ռուսաստանի քաղաքական դիմակայության թատերաբեմ դարձնելուց: Շարժումը ցույց տվեց, որ եթե Հայաստանում կա հակառուսականության տրամադրությունների տարածման աղբյուր, ապա դա հենց Ռուսաստանն է`իր «մայդանային» հիվանդագին մտասևեռումներով և ուղղորդված քարոզչամեքենայով:
4. Եվ վերջապես ամենակարևորը` Շարժումը բացահայտեց հասարակության և հատկապես երիտասարդության մոբիլիզացիոն և ինքնակազմակերպական հսկայական ներուժը: Շարժումը նման ծավալներ ընդունեց ոչ թե սակագնի թանկացման որոշումը չեղարկելու խնդրի առաջադրման հենքի վրա, այլ հունիսի 23-ի վաղ առավոտյան Բաղրամյան փողոցում խաղաղ նստացույց անող մի քանի հարյուր երիտասարդների և լրագրողների նկատմամբ բռնությունների կիրառման: Սա քաղաքացիական իրավունքների և մարդկային արժանապատվության պաշտպանության համար պայքարին միանալու դետոնատորի դեր կատարեց: Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ ձևակերպված պահանջները հստակ սոցիալական, նույնիսկ կարելի է  ասել` կենցաղային էին, շարժման ենթատեքստը քաղաքական էր: Այդ պահանջների և դրանց լիարժեք կատարմանը հասնելու վճռականության ներքո քողարկված դրսևորվում էր իշխանությանը պարտության մատնելու, սեփական կամքը իշխանությանը պարտադրելու և թեկուզ լոկալ հարցում ցանկացած գնով հաղթանակի հասնելու մղումը: Այս նպատակն իրար միացրեց հազարավոր մարդկանց, որոնք, չնայած շարժման թույլ կամ բացակայող կառավարմանը, հանդես բերեցին Ղարաբաղյան շարժման ժամանակներից հետո մի աննախադեպ միասնականություն, համերաշխություն, ներքին փոխադարձ հանդուրժողականություն, սիրո, եղբայրության, փոխադարձ կարեկցանքի` թվում է թե հավերժ մոռացված որակները: Այնպիսի ներքին կազմակերպվածություն, կարգապահություն և օրինապաշտություն, ինչպիսին նստացույցի ողջ ընթացքում դրսևորեց սովորաբար ըմբոստության, անկառավարելիության, ռոմանտիզմի հետ ասոցացվող երիտասարդությունը, ոչ միայն հայաստանյան իրականության, այլ նաև համաշխարհային կտրվածքով ունիկալ երևույթ էր:
Բայց ամենակարևորն այն էր, որ Բաղրամյան փողոցում ողջ ժողովուրդը վերականգնեց հավատը պահանջներ ձևակերպելու և դրանց լուծմանը հասնելու սեփական հավաքական կարողության հանդեպ:  Սեփական ուժերի հանդեպ հավատի վերականգնման այս պոռթկման նշանակությունը պետք է գնահատել ոչ թե այս առանձին վերցրած խնդրի կամ շարժման համատեքստում, այլ երկարաժամկետ կտրվածքով` իբրև հասարակությանը քաղաքական առավել քան ուժեղ գործոնի վերածվելու պրոցեսում խոշոր ներդրում: Ստեղծվել է մի այնպիսի իրավիճակ, երբ իշխանության կողմից կայացված ցանկացած ոչ ադեկվատ, հանրային ակնկալիքներին հակադրվող որոշում կարող է կրկին փողոց հանել բազմահազար քաղաքացիների: Սա կարող է իշխանության համար մղձավանջ դառնալ նաև այն պատճառով, որ յուրաքանչյուր հաջորդ դեպքում գործ է ունենալու ավելի ու ավելի քաղաքականացվող, ավելի ու ավելի մեծ փորձառություն ուենցող և քաղաքացիական ու քաղաքական պայքարի ավելի ու ավելի լայն գործիքակազմի տիրապետող զանգվածի հետ: Սա ոչ թե հնարավոր, այլ պարտադիր է դարձնում պետություն-հասարակություն երկխոսության առողջ ձևաչափի և մշակույթի ստեղծումը, ինչի անտեսումը չափազանց վտանգավոր արկածախնդրություն է լինելու իշխանության համար:

Движение, закладывающее основы новой Армении
Начавшееся в Армении массовое движение против повышения тарифа на электроэнергию в настоящее время находится в предкризисных трансформациях. К какому окончательному результату оно придет, сказать трудно. Однако, независимо от этого, движение уже дало ощутимые результаты, которые создают предпосылки для формирования нового типа общества, политической культуры и Армении .
1.Движение обострило необходимость изменения в Армении партийной системы. Оно выявило значительную отчужденность партий от общества и, по большому счету, неспособность партий решать проблемы общественной повестки. Движение доказало, что на новом этапе политическая система должна основываться не на “лидероцентризме” или “шефизме”, а на идейных стержнях человекоцентризма и гражданиноцентризма. И если они не смогут совершить этот переход, то либо останутся за колючей проволокой истории, либо маргинализируются. С точки зрения результата это одно и то же.
2.Движение выявило ключевую необходимость создания механизмов принятия коллегиальных решений и коллегиальной ответственности за политические и гражданские процесссы. Однако осознание этого формируется не на положительной, а на наиболее отрицательной стороне движения. В условиях отсутствия явных лидеров начавшееся 19 июня движение так и не создало четкий механизм принятия решений. Стихийное движение, в конце концов, привело к хаотическому состоянию, основанному на принципе “право принимать решение от моего имени имею только я”, которое может стать одной из основных причин “самоубийства” движения. Самым опасным в этой ситуации является уклонение от ответственности за решения, принимаемые стихийно, на инстинктивном уровне. Именно поэтому после того, как инициатива “Нет грабежу!” покинула проспект Баграмяна, ее трибуну так никто и не занял. Это движение ясно показало, что хотя институт лидера в Армении переживает глубочайший кризис недоверия, ничего другого наподобие действующего по принципам прозрачности и оперативности коллегиального управляющего совета, пока не сформировалось. Без создания такого механизма невозможно добиться какого-либо результата ни в политическом, ни в гражданском полях. В этом смысле движение дало прекрасный урок того, на что в первую очередь нужно обратить внимание при инициировании последующих аналогичных процессов.
3.Движение позволило преодолеть так называемый “синдром  майдана” и сломать возникшие в отношении него стереотипы как в Армении, так и за ее пределами. Как формальные координаторы, так и в особенности ряды, пытаясь оградить движение от различных спекуляций со стороны геополитических полюсов, изначально сузили содержание движения до социального компонента. Это в каком-то смысле носило искусственный характер, поскольку инициирование движения и адресованные властям требования уже явлются политикой. Тем более, что первоначально говорилось о том, что в случае невыполнения этих требований будет поставлен вопрос об отставке президента. И хотя движение от этого значительно пострадало, поскольку не позволило создать достаточно гибкую среду для развития методологии и требований, однако оно сделало понятной очень простую истину: выдвижение требований и выражение недовольство властями собственной страны вовсе не означают антироссийские настроения или стремление к майдану, как в первые два-три дня пыталась представить акции протеста на проспекте Баграмяна российская пропагандистская машина.
Вопрос, конечно, не в том, как за пределами страны прокомментируют события или в каком свете их представят, а в том, что это может стать причиной вмешательства во внутриармянскую общественно-политическую жизнь. Благодаря благоразумию участников сидячей демонстрации, властей, партий и аналитиков  удалось не допустить превращения Армении в арену политического противостояния Запада и России. Движение показало, что если в Армении и есть источник распространения антироссийских настроений, то это сама Россия со своей болезненной зацикленностью на майдане и управляемой пропагандистской машиной.
4.И, наконец, самое главное: движение выявило огромный мобилизационный и самоорганизующий потенциал общества и особенно молодежи. Такие масштабы движение приобрело не только из-за требования отменить решение о подорожании электроэнергии, но и в результате применения рано утром 23 июня насильственных действий против проводивших мирную акцию на проспекте Баграмяна нескольких сотен молодых людей и журналистов. Это сыграло роль детонатора, способствовав присоединению к борьбе в защиту своих гражданских прав и человеческого достоинства. И несмотря на то, что выдвинутые требования носили сугубо социальный, можно даже сказать, бытовой характер, подтекст движения был политическим.
Под твердым намерением добиться полноценного выполнения этих требований в завуалированной форме проявилось стремление обречь власть на поражение, навязать ей собственную волю и любой ценой добиться победы, пусть даже в локальном вропросе. Эта цель объединила тысячи людей, которые, несмотря на слабое управление или даже его отсутствие, проявили казалось бы давно утраченные,  беспрецедентные со времен Карабахского движения качества: единство, солидарность, взаимную внутреннюю толерантность, любовь, братство, сочувствие друг к другу. Молодежь, которая обычно ассоциируется с бунтарством, неуправляемостью и романтизмом, проявила удивительную внутреннюю организованность, дисциплинированность и законопослушность,что стало уникальным явлением не только по армянским, но и по международным меркам.
Однако самое важное состоит в том, что народ на проспекте Баграмяна восстановил веру в собственную коллективную способность формулировать требования и добиваться их выполнения. Значение восстановления веры в собственные силы следует оценивать не только в контексте этой отдельно взятой проблемы, но и в долгосрочном разрезе, в качестве крупного вклада в процесс превращения общества в сильный политический фактор. В сложившейся  ситуации любое принимаемое властью неадекватное, идущее вразрез с общественными ожиданиями решение может вновь вывести на улицу тысячи граждан. Для власти это может стать кошмаром еще и потому, что в каждом последующем случае ей придется иметь дело с массой, которая будет все больше и больше политизироваться, приобретать опыт и брать на вооружение все более широкий инструментарий гражданской и политической борьбы. Это делает обязательным формирование здорового формата и культуры диалога между государством и обществом, игнорирование которого станет для властей крайне опасным авантюрным шагом.