Սողոմոն Քոչարյանի առողջական վիճակը վատ է. ահազանգում է մայրը
«Խնդրում եմ, դիմում եմ արդարադատության նախարարին, քրեակատարողական վարչության պետին, «Նուբարաշենի» պետին, Սողոմոնին տեր կանգնեք, տարեք «Դատապարտյալների հիվանդանոց»: 20 տարվա մեջ գոնե մի անգամ տանեք-տեսնեք` ինչ ա կատարվում օրգանիզմում, գոնե կյանքը փրկեք»,- «Հետքին» ահազանգեց 20 տարի բանտում պատիժ կրող ցմահ բանտարկյալ Սողոմոն Քոչարյանի մայրը` Զինա Քոչարյանը:
Նա հայտնեց, որ որդուն «Դատապարտյալների հիվանդանոց» տանելու, համալիր գործիքային հետազոտություն անցկացնելու խնդրանքով անցյալ շաբաթ անձամբ խոսել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի պաշտոնյաներից մեկի հետ, ով խոստացել է հետամուտ լինել հարցին:
Տիկին Զինան պատմեց, որ երբ 10 օրը մեկ տաքսաֆոնից որդին զանգում է, հազիվ է լսում նրա ձայնը. «Զգում եմ, որ ցավից գալարվում ա, հևում ա, շունչը ոնց որ չհերիքի, կտրվում ա, ասում ա` մամա, վզիցս մինչև գոտկատեղ ամեն ինչ ցավում ա: Բայց չգիտենք հիվանդության անունը»:
Մեր զրուցակիցն ասաց, որ ճիշտ է, «Նուբարաշենում» ամբողջ աշխատակազմը, նաև բժիշկներն ու բուժակները շատ ուշադիր են իր տղայի նկատմամբ, անգամ դեղեր են գրել, որոնք գնել ու անձամբ Տաշիրից հասցրել է «Նուբարաշեն», բայց տիկին Զինան կարծում է, որ մասնագիտացված, բժշկական քրեակատարողական հիմնարկում բժիշկների մշտական հսկողության տակ պիտի լինի տղան, քանի որ վիճակը գնալով վատանում է:
«Արդեն Սողոմոնի զինվորական թոշակը կա, էդ փողերով եմ հիմա ամեն պետքական բան առնում-բերում, որ լավ լինի, բայց առողջությունն արդեն քայքայված ա. պատերազմը, բանտի 20 տարիները` փակի տակ, կնոջ մահը, աղջկա ինքնասպանությունը, ամեն ինչ վրան ազդում ա: Գիտեմ, որ չի էլ կարում քնի պառկած, երբեմն նստած ա քնում, էդ դիրքով ցավերը քիչ են լինում: Մենակ կաթնամթերք, կաթ ա կարողանում մարսի, դա եմ բերում, որ փոխանցեն իրեն: Ստամոքս, աղիներ, թոքեր, սիրտ, ներվեր. մի նորմալ տեղ չունի»,- ասում է Զինա Քոչարյանը` նշելով, որ ցավերի ժամանակ «Անալգին» ու «Դիմեդրոլ» են ներարկում, բայց 1-2 ժամ հետո էլի ցավեր է ունենում:
1995 թ.-ին մահապատժի դատապարտված նախկին հետախույզ, Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից Սողոմոն Քոչարյանը պատերազմի 2-րդ կարգի հաշմանդամ է:

Состояние здоровья Согомона Кочаряна ухудшилось
“Я прошу, обращаюсь к министру юстиции, начальнику управления по уголовно-исполнительным учреждениям, начальнику тюрьмы “Нубарашен”, помогите Согомону, переведите его в “Больницу для осужденных”. За 20 лет хотя бы один раз отвезите его туда, чтобы выяснить, что происходит в его организме. Спасите ему жизнь!” Этоттревожный сигнал Hetq.am получил от Зины Кочарян,матери находящегося уже 20 лет в тюрьме пожизненно осужденного Согомона Кочаряна.
Зина сообщила, что на минувшей неделе обратилась к одному из руководителей УИУ “Нубарашен” с просьбой о перевести сына в “Больницу для осужденных”, где он может пройти комплексное обследование. Сотрудник УИУ пообещал решить этот вопрос.
Женщина также сказала, чтокаждые 10 дней звонит сыну, но он разговаривает с трудом, голос едва слышен. “Я чувствую, что у него сильные боли, одышка. Он говорит мне: мама, от шеи до живота все болит. Но мы не знаем, чтоэтозаболезнь”.
Несмотря на то, что весь персонал тюрьмы, а также врачи и фельдшеры очень внимательны к Согомону и даже выписали ему лекарства, которые Зина купила и привезла из Ташира в “Нубарашен”, она все же считает, что сын должен находиться под постоянным наблюдением врачей в медицинском уголовно-исполнительном учреждении, поскольку его состояние постепенно ухудшается.
“Согомон уже получает военную пенсию, и на эти деньги я могу покупать ему все необходимое и привозить в тюрьму, однако его здоровье уже расшатано: война, 20 лет в тюрьме, смерть жены, самоубийство дочери – все это оказало воздействие. Знаю, что он уже не может спать лежа, иногда спит сидя, так как в этом положении боли не очень сильные. Он может ест только молочные продукты, которые я ему привожу. У него нет ни одного здорового органа -  желудок, кишечник, легкие, сердце, нервы...”- говорит Зина Кочарян, отмечая, что при сильных болях Согомону колят анальгин и димедрол, однако через 1-2 часа боли возобновляются.
Осужденный в 1995 г. к смертной казни бывший разведчик, участник Карабахской войны Согомон Кочарян является инвалидом 2-ой группы.