ՔԿՎ պաշտոնյա. «Այս պահին Սողոմոն Քոչարյանի մոտ դիտվում է դրական տեղաշարժ»
ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը, պատասխանելով  ցմահ բանտարկյալ, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում 20 տարի պատիժը կրող Սողոմոն Քոչարյանի առողջության մասին «Հետքի» հարցերին, նշեց, որ դեռևս մայիսի 26-ին, երբ դատապարտյալը բողոքել է ցավերից, նրան տեղափոխել են «Էրեբունի» ԲԿ: Քաղաքացիական հիվանդանոցում կատարվել է պոլիօրգանային, համակարգչային տոմոգրաֆիա, կատարվել է նաև որովայնի սոնոգրաֆիկ հետազոտություն, նրան զննել են վնասվածքաբանը, նյարդավիրաբույժը, քիթ-կոկորդ-ականջի բժիշկը: Անցել է արյան ընդհանուր զննություն: Այդ ժամանակ ախտորոշվել է աջակողմյան հայմորիտ: Կատարվել են անհրաժեշտ նշանակումներ:
Քրեակատարողական վարչության պաշտոնյան տեղեկացրեց նաև, որ երբ Սողոմոն Քոչարյանը մեկ ամիս անց նորից է բողոքել աջ վերջույթների թուլությունից ու ցավերից, հունիսի 26-ին բժշկական աշխատանքային հանձնաժողովը համալիր զննություն է կատարել: «Նրա մոտ ախտորոշվել է պարանոցային օստեոխոնդրոզ: Դեղորայքային բուժում է նշանակվել: Այս պահին բուժում է ստանում և գտնվում է բժիշկների հսկողության տակ: Այս պահին Սողոմոն Քոչարյանի մոտ դիտվում է դրական տեղաշարժ»,- ասաց Գոռ Ղլեչյանը:
Հարցին, թե ինչ բժիշկներ են ներգրավված եղել խմբում, ՔԿՎ պաշտոնյան պատասխանեց, որ հանձնաժողովում ընդգրկված են մասնագետներ ՔԿՎ բժշկական սպասարկման բաժնից, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից, նաև դրսից հրավիրված նեղ մասնագետներ:
Գոռ Ղլեչյանը փոխանցեց, որ Սողոմոն Քոչարյանին հիվանդանոց տեղափոխելու անհրաժեշտություն չեն տեսնում նրան բուժող բժիշկները: «Եթե կլինի նեղ մասնագետի կարիք, անպայման կտեղափոխվի համապատասխան բժշկական հաստատություն»:
1995 թ.-ին իրանահպատակ Իրաջ Փուր Միրզաբեկի սպանության մեղադրանքով մահապատժի դատապարտված նախկին հետախույզ, Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից Սողոմոն Քոչարյանը պատերազմի 2-րդ կարգի հաշմանդամ է: Մի քանի տարի առաջ նա կորցրել է կնոջը (մահացել է ծանր հիվանդությունից), իսկ 2014-ին 19-ամյա աղջկան, ով ինքնասպանություն է գործել:
Սողոմոնի մայրը` Զինա Քոչարյանը, ով մի քանի օր առաջ «Հետքի» միջոցով դիմել էր արդարադատության նախարարին, ՔԿՎ պետին ու «Նուբարաշեն» ՔԿՀ պետին, որպեսզի տղային տեղափոխեն «Դատապարտյալների հիվանդանոց», մեզ հետ զրույցում ասաց` ուրախ է, որ տղան բուժումներ են անում: Ասաց, որ սրսկումների համար վաղը նորից դեղեր պիտի Տաշիրից հասցնի Երևան` «Նուբարաշեն» ՔԿՀ: Տիկին Զինան գտնում է, որ դեռ անցյալ տարի` աղջկա մահից հետո պիտի տղային տեղափոխեին «Դատապարտյալների հիվանդանոց», որտեղ հոգեբանները պիտի աշխատեին նրա հետ: «Բայց մտածում եմ` կարող ա վախենում են երկու փախուստներից, դրա համար էլ չեն տանում «Դատապարտյալների հիվանդանոց»: Բայց դա պատճառ չի էլի… Համ էլ փախել են, մաքուր օդ շնչել, մեկին վնաս չեն տվել»:

Представитель УУИУ: “В настоящее время у Согомона Кочаряна наблюдается положительная динамика”
Начальник отдела общественных связей управления по уголовно-исполнительным учреждениям Министерства юстиции РА Гор Глечн, отвечая на вопросы Hetq.am о состоянии здоровья пожизненно осужденного Согомона Кочаряна, который 20 лет отбывает наказание в УИУ “Нубарашен”, отметил, что еще 26 мая, когда осужденный пожаловался на боли, его перевели в медицинский центр “Эребуни”. Здесь Кочаряну была сделана компьютерная томография и сонография брюшной оплости. Его также осмотрели травматолог, невропатолог, отоларинголог. Был проведен общий анализ крови. Кочаряну поставили диагноз правосторонний гайморит, назначили лечение.
По словам представителя УУИУ, через месяц, когда Согомон Кочарян вновь стал жаловаться на слабость и боли в правых конечностях, медицинская комиссия провела 26 июня комплексное обследование. “У него диагностировали шейный остеохондроз, назначили медикаментозное лечение. В настоящее время он получает лечение и находится под наблюдением врачей. Сейчас у Согомона Кочаряна наблюдается положительная динамика”,- сообщил Г.Глечян.
На вопрос, какие врачи вошли в состав комиссии, представитель УУИУ сказал, что это были специалисты из отдела медицинского обслуживания УУИУ и УИУ “Нубарашен”, а также приглашенные со стороны узкие специалисты.
Лечащие врачи не видят необходимости в переводе Согомона Кочаряна в больницу. “Если потребуется консультация узкого специалиста, то он обязательно будет доставлен в соответствующее медицинское учреждение”,- заверил Гор Глечян.
Бывший разведчик, участник Карабахской войны Согомон Кочарян, приговоренный к смертной казни по обвинению в убийстве в 1995 г. гражданина Ирана Ираджа Пура Мирзабека, является инвалидом войны 2-ой группы. Несколько лет назад он потерял жену (она умерла от тяжелой болезни), а в 2014 г. покончила с собой его 19-летняя дочь.
Мать Согомона Зина Кочарян, которая несколько дней назад через Hetq.am обратилась к министру юстиции, начальнику УУИУ и начальнику УИУ “Нубарашен” с просьбой перевести сына в “Больницу для осужденных”, сказала, что рада тому, что сын получает лечение. Завтра она снова должна приехать из Ташира в Ереван, чтобы доставить в тюрьму “Нубарашен” лекарства для уколов. По словам Зины Кочарян, в прошлом году после смерти дочери Согомона перевели в “Больницу для осужденных”, где с ним должны были работать психологи. “Сейчас я думаю, что, возможно, они боятся двух его побегов, поэтому не переводят в “Больницу для осужденных». Но ведь это же не причина… Сбежав из тюрьмы, они просто подышали свежим воздухом, никому вреда не причинили…”