«Հետաքննող լրագրողներն» ընդդեմ ՀՀ ոստիկանության. պահանջը տեղեկատվության տրամադրման պարտավորեցումն է
Սեպտեմբերի 22-ին Վարչական դատարանը դատավոր Լիաննա Հակոբյանի նախագահությամբ կլսի «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի երկու հայցերը` ընդդեմ գլխավոր դատախազության և ոստիկանության: Երկու հայցերով էլ պահանջը նույնն է` տեղեկատվության տրամադրման պարտավորեցում: Երկու գործերով էլ նախնական դատական նիստերը կայացել են:
Հիշեցնենք, որ «Հետաքննող լրագրողներ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանը էլեկտրոնային փոստով հարցում է ուղարկել ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանին՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկություններ, թե վերջին  5 տարվա ընթացքում քանի բողոք է ներկայացվել ոստիկանություն քաղաքացիներ Նաիրա  Ասատրյանի և Վարուժան Մարգարյանի դեմ, նրանց վերաբերյալ արդյոք հարուցվել են քրեական գործեր և այլն:
«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն
ընդդեմ ոստիկանության
ՀՀ ոստիկանության իրավաբանական վարչության արդեն նախկին պետ Մ. Հակոբյանը, պատասխանելով «Հետքի» հարցմանը, բավարարվել է հղում անելով «Անհատական տվյալների մասին» ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածին, «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետին: Այդ հիմքով էլ  տեղեկատվության տրամադրումը մերժվել է, քանի որ ոստիկանությունը գտել է, որ ինֆորմացիայի տրամադրմամբ կխախտվի մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը:
«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ ներկայացուցիչ, փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը այսօրվա նախնական նիստի ժամանակ նկատեց, որ չի հիմնավորվել, թե ինչու են կարծում, որ պահանջված տեղեկատվության տրամադրումը խախտում է վերը նշված անձանց անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիության իրավունքը: Իսկ ոստիկանության ներկայացուցիչ Արթուր Պիվազյանն ամբողջովին առարկեց հայցի դեմ` նշելով, որ ինֆորմացիայի տրամադրմամբ կխախտվի քաղաքացիների անձնական կյանքի իրավունքը:
Ապացուցման բեռը դրվեց ՀՀ ոստիկանության վրա
Դատավոր Լիաննա Հակոբյանը հարցեր ուղղեց կողմերին: Մասնավորապես` ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչ Արթուր Պիվազյանից հարցրեց, թե ինչպես է ոստիկանությունը պատկերացնում, որ պահանջված ինֆորմացիայի համար պետք է լիներ նույն անձանց համաձայնությունը: «Տրամաբանական համարո՞ւմ եք, որ կարող էր լինեն այդ անձանց համաձայնությունը, չէ որ ամբողջ գործընթացի նպատակը հենց այն էր, որ այդ քաղաքացիների հանցավոր գործողությունները պարզվեին: Բնական է` համաձայնություն չէր լինելու: Ձեր տրամաբանությամբ լրատվամիջոցները, հասարակական կազմակերպությունները, որոնք խնդիր ունեն հասարակությանը հետաքրքրող ինֆորմացիա տրամադրելու, որևէ կերպ չե՞ն կարող հասու լինել այլ անձանց վերաբերող տեղեակտվության»,- հարցրեց դատավորը:
Արթուր Պիվազյանը պատասխանեց, որ ոստիկանությունը ընդհանուր բնույթի տեղեկատվություն միշտ էլ տրամադրել է:
Դատավորը նշեց, որ ոստիկանությունը պետք է ապացուցի, թե ինչպես կարող է այդ ինֆորմացիայի տրամադրումը միջամտել անձնական կյանքին, երկրորդ` ինչպես է քաղաքացիների իրավունքների շահը գերակա տեղեկատվության ազատության իրավունքի նկատմամբ: «Այլապես այդ տրամաբանությամբ ստացվում է, որ ցանկացած անձի վերաբերյալ տեղեկատվություն լրատվամիջոցներին ու հասարակական կազմակերպություններին տրամադրվել չի կարող»,-նշեց դատավորը:
Ոստիկանությունը կամայական մոտեցում է ցուցաբերում տեղեկատվություն տրամադրելիս
Փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը դատարանին ներկայացրեց համարժեք իրավիճակ, երբ այլ անձանց վերաբերյալ ոստիկանությունը տեղեկատվություն տրամադրել է. «Ստացվում է կամայական մոտեցում: Նույն տրամաբանությամբ այս անձանց վերաբերյալ էլ պիտի չտայիք տեղեկատվություն: Ի՞նչ է, այս մարդիկ չունեն անձնական կյանքի իրավունք»,- նշեց Գրիշա Բալասանյանը:
Փաստաբան Բալասանյանը նշեց, որ հարցը վերաբերում է հանցագործությանը, և անձնական կյանքի մասին խոսք լինել չի կարող: Փաստաբանը ներկայացրեց այն հոդվածները, որոնք հրապարակվել են: Բանն այն է, որ «Հետքի» խմբագրություն դիմած մի խումբ քաղաքացիների բողոքների հիման վրա «Հետքը» մի քանի հոդված է հրապարակել նույն քաղաքացիների` Նաիրա Ասատրյանի և Վարուժան Մարգարյանի վերաբերյալ: Մեզ դիմած քաղաքացիները պատմել են, թե ինչպես են տոկոսով գումարներ վերցրել Նաիրա Ասատրյանից ու Վարուժան Մարգարյանից, սակայն տոկոսները չմարելու հետևանքով զրկվել ու զրկվում են իրենց բնակարաններից: Բացի այդ, «Հետքի» խմբագրություն դիմած քաղաքացիները ապրիլի 13-ին հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել ՀՀ ոստիկանություն, որպեսզի վաշխառության հատկանիշներով մեղադրանք առաջադրվի նույն քաղաքացիների նկատմամբ: Փաստաբանը նաև ներկայացրեց դատարանին նույն երկու անձանց վերաբերյալ ԴԱՀԿ ծառայության պատասխանը: Բոլոր նյութերը կցվեցին գործին:

Организация “Журналисты-расследователи” через суд обязывает Полицию РА предоставить информацию
22 сентября Административный суд под председательством Лианы Акопян заслушает два иска общественной организации “Журналисты-расследователи”, поданные против Генпрокуратуры и Полиции РА. Оба иска содержат одно и то же требование – обязать  предоставить информацию. Предварительные заседания по обоим делам уже состоялись.
Напомним, что председатель общественной организации “Журналисты-расследователи” Эдик Багдасарян направил по электронной почте запрос начальнику Полиции РА Владимиру Гаспаряну, которым просил предоставить сведения о том, сколько жалоб за последние пять лет было представлено в полицию против граждан Наиры Асатрян и Варужана Маркаряна, были ли возбуждены уголовные дела против указанных граждан и т.д.
“Журналисты-расследователи”
против Полиции РА
В своем ответе на запрос Hetq.am уже бывший начальник юридического управления Полиции РА М.Акопян ограничился ссылками на ст.3 закона РА “О персональных данных” и на п.2 ч.1 ст.8 закона РА “О свободе информации”, на основании которых и было отказано в предоставлении информации. Полиция посчитала, что в случае предоставления затребованных данных будет нарушена тайна личной и семейной жизни.
Представитель ОО “Журналисты-расследователи”, адвокат Гриша Баласанян на сегодняшнем предварительном заседакнии отметил, что мнение о том, будто затребованная информация нарушает право лиц на тайну личной и семейной жизни не является обоснованным.  Представитель Полиции Артур Пивазян возразил против иска, высказав противоположную точку зрения.
Доказательство возложено на Полицию РА
Судья Лиана Акопян обратилась к сторонам с вопросами. В частности, представителю Полиции Артуру Пивазяну был задан вопрос о том, как Полиция представляет получение согласия данных лиц на предоставление затребованной информации. “Считаете ли вы логичным, что эти лица могут дать согласие? Ведь цель этого процесса состоит в выявлении преступных действий этих граждан. Естественно, что они не дадут согласия”,- отметила судья.
Артур Пивазян сказал, что информацию общего характера полиция предоставляет.
По словам судьи, полиции следует доказать, каким образом предоставление этой информации может означать вмешательство в личную жизнь. Л.Акопян также задалась вопросом: разве права граждан могут превалировать над правом на свободу информации? “В противном случае получится, что СМИ и общественным организациям не может быть предоставлена какая-либо информация о любой личности”,- подчеркнула судья.
При предоставлении информации Полиция проявляет произвольный подход
Адвокат Гриша Баласанян привел аналогичный случай, когда полиция предоставила информацию о других лицах. “Мы имеем дело с произвольным подходом. Если исходить из этой логики, то в отношении тех лиц тоже не следовало предоставлять информацию”,- сказал адвокат.
Он отметил, что речь идет о преступлении, поэтому ссылки на личную жизнь неуместны. Г.Баласанян предоставил и уже опубликованные статьи. Дело в том, что на основе жалобы группы граждан, обратившихся в редакцию Hetq.am, было опубликовано несколько статей о Наире Асатрян и Варужане Маркаряне. По словам обратившихся к нам граждан, они взяли у Н.Асатрян и В.Маркаряна деньги под проценты, однако не смогли выплатить проценты, из-за чего лишились и лишаются своих квартир. А 13 апреля те же граждане обратились в полицию с сообщением о преступлении с тем, чтобы против двух вышеуказанных лиц было возбуждено уголовное дело по признакам ростовщичества.
Гриша Баласанян представил суду также ответ Службы принудительного исполнения судебных актов относительно Н.Асатрян и В.Маркаряна. Все материалы были приобщены к делу.