Երբ պաշտոնյան դառնում է բնական աղետ
Կարո՞ղ է մեր պաշտոնյաների մեջ գտնվել մեկը, ով կպատասխանի այն հարցին, թե ինչու «Հրազդան» մարզադաշտը պետք է լինի ԱԺ պատգամավոր, Հանրապետական կուսակցության անդամ Աշոտ Աղաբաբյանի սեփականությունը: Կարո՞ղ է նրանցից մեկը բացատրել, թե ինչու 14 հա տարածքի վրա գտնվող շենք-շինությունների տերն ու տիրակալը պետք է լինի այս մարդը:
Եթե սա ազգային անվտանգության խնդիր է, թող նրանցից մեկը բացատրի՝ հասկանանք. եթե պետականության հիմքերն ամրապնդող գործողություն է, ասի՝ իմանանք: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը գուցե կարողանա բացատրել, թե Հայկական աշխարհի կայացման գործում ինչ առանցքային նշանակություն է ունենալու իր կուսակցի կողմից այնտեղ առևտրի հսկա մի կենտրոն կառուցելը:
Պետականությունը մսխելու բոլոր ձևերին ծանոթացնում են իշխանությունները: Ու հիմա էլ պետականությունը մսխելու հանրագիտարան են ստեղծում: Երկրի ողջ ընդերքը շուտով կբացվի. բոլոր հանքավայրերի ուսումնասիրման լիցենզիաները տրված են, պլանավորում են արդեն դրանք շահագործել: Կարծես աշխարհի վերջը հայտարարվել է, ու մեր պաշտոնյաները որոշել են երկրի ամբողջ հարստությունը իրենց բեռը դարձնել: Բայց երկրի հարստությունը միայն այս սերնդինը չէ. ինչ-որ մեկն այնտեղ' իրենց հավաքատեղիներում, ասու՞մ է դրա մասին:
Թռչկանի ջրվեժի կարիքը բնավ չուներ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը. նրա բիզնեսը շարունակում է ծաղկել, նրա շինարարական, նախագծային ընկերություններն իր ղեկավարած նախարարության մրցույթներն են շահում:
Փոխարենը Հայաստանի բնության համար բնական աղետ դարձած այս նախարարին ինչ փաստաթուղթ տալիս են, ստորագրում է: Այդպես էլ տրվել է Թռչկանի ջրվեժի հէկի թույլտվությունը: Որովհետև եթե այս կամ մնացած հէկերի թույլտվությունները չստորագրի, նրանով կսկսեն զբաղվել համապատասխան մարմինները:
Հայաստանի անտառները սպանդի են ենթարկվում, ընդ որում՝ դրա կազմակերպիչը «Հայանտառն» է: Եթե որևէ պաշտոնյա չի հավատում, կարող ենք նրան ցանկացած պահի ուղեկցել Տավուշի, Լոռու անտառները և ցույց տալ կազմակերպված հանցագործության հետևանքները:
Քաղաքական խարդավանքներ, պաշտոններ բաժանել, բյուջեի փողերը յուրացնելու նորանոր ուղիներ և ձևեր փնտրել. ահա այն, ինչ հետաքրքրում է պաշտոնյաներին, ու մենք բոլորս այս ամենի մի պտուտակն ենք, ինչքան էլ ինքներս մեզ գործող անձ չհամարենք:
Ոչ միայն պաշտոնյաները, այլև իշխանությունը,` վերից վար իր բոլոր օղակներով, դարձել է որպես կազմակերպված աղետ: Մեծամասնության մոտ գոյատևելու սուր կարիքը, վերջի-վերջո, կստիպի նրանց գտնել երկիրը թալանող տգետների ոհմակի տարերքից ազատագրվելու ամենակարճ ճանապարհը: Պարզից էլ պարզ է, որ տգետ մարդը, այն բութ և թույլ մարդն է, որը ստիպված է անդամագրվում ոհմակին, որպեսզի չկանգնի կոտրած տաշտակի առջև: ՈՒրեմն տաշտակից սնվողներին ոհմակաթափ անելը բարդ խնդիր չէ:

Когда чиновник становится стихийным бедствием
Найдется ли среди наших чиновников хотя бы один, кто ответит на вопрос, почему стадион “Раздан” должен быть собственностью депутата Национального Собрания, члена правящей Республиканской партии Армении Ашота Агабабяна? Может ли кто-то из должностных лиц объяснить, почему собственником находящихся на территории 14 га строений и сооружений должен быть именно этот человек?
Если это вопрос национальной безопасности, то пусть кто-нибудь из них объяснит нам, чтобы мы поняли, что это шаги по укреплению основ государственности. Может, премьер-министр Тигран Саркисян сможет объяснить, какое ключевое значение в деле становления армянского государства будет иметь строительство его однопартийцем на этой территории огромного торгового центра?
Со всеми формами причинения вреда государственности знакомят власти, и сейчас они создают соответствующую “энциклопедию” этих методов. Скоро в стране не останется нетронутых недр – лицензии на изучение всех месторождений уже даны, и сейчас планируется их эксплуатация. Кажется, что о конце света уже объявлено, поэтому наши чиновники решили присвоить все богатства страны. Но ведь эти богатства принадлежат не только сегодняшнему поколению. Кто-то там, на их собраниях, говорит об этом?
Министр экологии Арам Арутюнян вовсе не нуждался в Трчканском водопаде. Его бизнес продолжает процветать – принадлежащие ему строительные и проектные компании выигрывают все тендеры возглавляемого им ведомства.
Взамен этого ставший стихийным бедствием для Армении министр подписывает любую бумагу, которую ему подсовывают. Так было дано разрешение и на строительство ГЭС на Трчканском водопаде. Ведь если он не подпишет разрешения на эту и остальные ГЭС, то им начнут заниматься соответствующие органы.
Леса Армении подвергаются бойне, а осуществляет ее “Армлес”. Чиновников, которые не верят в это, мы можем в любой момент повезти в леса Тавуша и Лори и показать им последствия организованного преступления.
Политические махинации, раздача должностей, поиски новых путей и форм хищения бюджетных средств – вот что интересует чиновников. А мы – всего лишь винтики в происходящих процессах, как бы мы ни считали себя действующими лицами.