Բեկորներով «հարուստ» կինը. «Ես ինձ հաղթող եմ համարում»
Վաղ առավոտյան ազատամարտիկ Կարինե Դանիելյանի բնակարանն ենք փնտրում: Արևը փունջ-փունջ լցվել է մայթերի եզրերի ճեղքերը: Սբ. Ղազանչեցոց եկեղեցու կողքով ենք անցնում, զանգերի ձայնն է լսվում, արձագանքը, սակայն, մնում է մտքիդ մեջ: Կարինեի բնակարանի մոտ ենք հասնում: Քիչ անց դուռը բացում է Կարինեն, ում մոտենում է նաև մայրը: Կարինեն ժպտալով ներս է հրավիրում մեզ: Տեղավորվում ենք հյուրասենյակի բազմոցին, Կարինեն՝ աթոռին:
Կարճ նախաբանից հետո հասկանում եմ, որ մեր զրույցը, հնարավոր է, չստացվի: Կարինեն ասում է՝ երբեք չի սիրել պատմել պատերազմում իր մասնակցության մասին: «Կուզեմ, որ իմանան, բայց ոչ ինձնից: Չեմ կարողանում վերհիշել իմ անցյալը, դա իմ թույլ կողմն է: Ոչ մեկին չեմ կարող պատմել, անհնարին է ամեն բան, ճիշտ է, հեքիաթներ շատ եմ լսում՝ թե՛ հեռուստացույցով, թե՛ թերթերում, հիմա հեքիաթները, ցավոք սրտի, շատացել են, դրա համար ինձ խեղդում եմ»,- ասում է նա: Հարցնում եմ՝ իսկ այդ դեպքում մարդիկ ինչպե՞ս իմանան այն ժամանակի իրականությունը, եթե իր պես կռված անձինք չենք ուզում խոսել այդ մասին: Լռում է: Նրա մայրը մտնում է սենյակ: Կարինեն շարունակում է խոսքը, թե, համենայն դեպս, թող իրենից չիմանան պատմությունը: Դարձյալ չենք խոսում: Քիչ անց շարունակում է միտքը: Ասում է՝ ժամանակին նույնիսկ փորձել է գրի առնել իր տեսածը, բայց դադարեցրել է: Եթե մեկին գտնի, որ անաչառ կներկայացնի իր և իր ընկերների հուշերը, գուցե պատմի ամեն բան: Կարինեն ասում է՝ երբ ընկերներով հավաքվում են, աշխատում են վերհիշել միայն պատերազմի ուրախ պահերը, որովհետև տխուր պահեր շատ են եղել: «Տխուր պահերն աշխատում եմ չհիշել, վնասից բացի՝ ուրիշ ոչինչ չեն տալիս: Գիտեմ, սխալ եմ անում՝ չեմ կարողանում նստել, երեխաներին պատմել կռվի մասին: Չգիտեմ՝ թուլություն ասեք»,- նշում է զրուցակիցս:
Կարինեն ծննդով Շուշիից է, մասնագիտությամբ տնտեսագետ է: 1984-ին ստիպված էր հեռանալ Ղարաբաղից: Նրա խոսքով՝ այդ տարիներին թուրքերի մեջ խելացի և գեղեցիկ աղջիկներին դժվար էր պահելը: Պյատիգորսկ էր գնացել: 1989-ին լսելով, որ Ղարաբաղում լարված իրավիճակի է, վերադարձել է այնտեղ:
Կարինեի խոսքով՝ աղջիկ թե տղա, պարտավոր են պաշտպանել հայրենիքը: Բայց պատերազմին մասնակցելու համար, ըստ նրա, պետք է կարողանաս լավ տիրապետել զենքին՝ առաջնագծում ավելորդ բեռ չդառնալու համար: Շուշիի ուսումնական կենտրոնում էլ սովորել է զենքին գործածել: «Որպեսզի վնաս չհասցնեի մերոնց, պիտի ամեն ինչով պատրաստված լինեի»,- նկատում է նա:
Մեր զրույցը երբեմն ընդհատվում է: Կարինեն կրկին շատ բան չի պատմում: Կցկտուր դրվագներով ուրվագծվում են տարիները: «Գաբրիելիչը՝ մեր գլխավորը, մի օր ասաց՝ քեզ համար սյուրպրիզ ունեմ, երեք օրից կիմանաս: Առավոտյան գնացի մոտը, տեսա մի «ԿամԱԶ» աղջիկներ են բերել: Ուրախացա, ասացի՝ ինչ լավ ա, մենակ չեմ: Ծանոթացա նրանց հետ: Բժշկության մասին գիտելիքներն իրենցից եմ ստացել, որովհետև դաշտում պետք էին»,- ասում է նա: Կարինեն շարունակում է, թե գուցե սխալ է վարվել, բայց որևէ ադրբեջանցի վիրավորի չի օգնել:
Կամավորագրվել է 1992-ի սեպտեմբերինն, իսկ մարտական գորոծղություններին մասնակցել է դեկտեմբերից: Բացի Մարտունի-Ասկերանի ուղղությունից, մնացած ուղղություններով եղել է իր ջոկատի հետ: Հետագայում միացել են Ստեփանակերտի 8-րդ վաշտին, որը հետո մտել է Շուշիի գնդի կազմի մեջ: Առաջին կետը, որտեղ եղել է, Բերձորի գյուղերն էին: «Դեկտեմբեր ամիսն էր: Գետով անցնում էինք, սառը քամին այնպես էր փչում, ֆռռացնում: Շորերը սառում էին, ամեն քայլելուց մարմիդ սառում է: Այդ ժամանակ սառելն ամենահեշտ բանն էլ, տաքանալն էր ամենաբարդը»,- նշում է զրուցակիցս: Ժպտում է: Արձագանքում եմ նրան՝ «դժվար էր»: Ինքը շարունակում է խոսքը, թե կյանքում հեշտ բան չի լինում:
Կարինեի ասելով՝ իրենք երբեք չեն առճակատվել թուրքին: Թեև նրանք թվաքանակով շատ էին, զենքով՝ հարուստ, բայց չի հաջողվել հաղթել, որովհետև վախկոտ են: Մի դեպք է վերհիշում. «Մի անգամ զրահամեքենան՝ ամեն ինչով լիքը, միջի կռվողները թողեցին-փախան: Մենք ընդամենը մի ուռա էինք արել, կրակոց դեռ չկար: Թուրքերը մեր դիմաց փախնում էին՝ պիտի վազեինք նրանց հետևից: Սպանում էինք տարիքով մարդկանց, երիտասարդներին ես ձեռք չեմ տվել»:
Կարինեն պատմում է, որ ադրբեջանցիները հաճախ ռացիայով հայերենով էին խոսում, փորձում ուղղորդել: Այդպիսով՝ փորձում էին տպավորություն ստեղծել, թե իրենք հայեր են, և, ըստ Կարինեի, ցավոք, երբեմն դեպքեր են եղել, երբ տղերքը չեն իմացել, շարժվել են այդ ուղղորդումներով: Մի անգամ, ասում է, սարի բարձունքում էին, «մասխալաթներով» երկու մասի էին բաժանվել: Մի մասը սարի ստորոտն էր իջնում, իրենք վերևում էին: «Մեր դասակի կամանդիրին ասացի, ոնց որ, մերոնք թուրքերի ձեռն են գնում: Ասաց՝ ոնց թե, ասացի՝ դե լսիր ռացիայով: Ասաց՝ մերոնց մասի՞ն է խոսքը, ասացի՝ հա: Ասացի՝ պիտի կրակենք, որ թուրքերը մեզ պատասխանեն, և մերոնք հասկանան, որ գնում են թուրքերի կողմ: Էդպես էլ արեցինք: Մերոնք 11 հոգի էին, երկու աֆիցեր ունեինք նրանց մեջ»,- վերհիշում է Կարինեն՝ ավելացնելով, որ այդպիսի պատմություններ պատահել են Ղարաբաղում կռված շատ-շատ տղաների հետ:
1993 թ. օգոստոսի 17-ին Ղուբաթլուի շրջանի Բաշարադ գյուղի մատույցներում Կարինեն վիրավորվել է: «Մենք ընկանք կրակոցների տակ: Առաջին անգամ 120-ն է (նկատի ունի 120 մմ-ոց ականանետը- հեղ.) աշխատել է մեզ վրա: Հենց ինձ մոտ պայթեց, ասկոլկեքը կպան գլխից, մարմնիս, ոտքերիս, միայն մի ձեռքս էր լավ պրծել: Իմ ստացած վերքերը համատեղելի չէին կյանքի հետ, ուղեղի ամենածանր վիրավորումն էի ստացել, նույնիսկ բժշիկներն էին զարմացել, որ ողջ եմ մնացել: Մեր էն մյուս տղաների համեմատ՝ ես լավ պրծա, երևի Աստված ինձ շատ է օգնել, փրկել է»,- ասում է նա:
Մայրն ուշադիր նայում է Կարինեին: «Մամ, ինձ քանի՞ անգամ վիրահետեցին»: «3 անգամ»,- պատասխանում է մայրն ու աչքերը կախում: Կարինեն մշտական գլխացավեր է ունենում: Ասում է՝ շենքում էլ գիտեն այդ մասին, հարևաններն ըմբնռումով են մոտենում՝ բարձր երաժշտություն, բարձր ձայներ չի հնչում շենքում: Կարինեի ուղեղի թաղանթում և մարմնում դեռևս բեկորներ կան: «Ճակատային մասն իմ սեփականը չէ, դնովի է, էն մնացածն իմն է՝ գումարած իմ ասկոլկաները: Դրանք արդեն իմ սեփականությունն են դարձել, չեմ թողնի, որ հանեն: Եթե ոտքերս, թևերս լինեին, կարող էի վստահել, որ հանեն»,- ասում է Կարինեն:
Մենք բոլորս, կարծես, միաժամանակ հայացքներս կախում ենք գետնին: Մոտ 40 րոպե է անցել մեր զրույցից: Կարինեն աշխուժությամբ, ժպտալով է խոսում: Նայում եմ բազմոցի անկյունին, որտեղ հելյունով գործն է: Մայրը նկատում է հայացքս, ասում է՝ Կարինեն է գործում:
«Մտածելու բան չունեմ, տուն եմ ընկել, լիարժեք կյանքով չեմ ապրում, բայց մտածում եմ, որ հաղթել եմ շատ հարցերում, ես ինձ հաղթող եմ համարում: Իմ առջև դրված խնդիրներն արել եմ, հասել եմ ամեն ինչի, վերջնական կետին չեմ հասել, էն էլ Աստծու ձեռքին եմ դրել: Վերջնականին չեմ հասել, որովհետև նրանք որ հորս ծեծել են, կուրացրել, չկարողացա հասնել նրանց: Ոչինչ, դա էլ մի ուրիշը կանի»,- ասում է Կարինեն:
Մինչ Արցախյան պատերազմը Կարինեի հայրն աշխատում էր Շուշիի հեռագրատանը: Պետական նշանակության հեռագրերը ձևակերպում էր նա: «Ես տարիներ անց եմ իմացել այդ մասին: Ինձ ասացին, որ մի անգամ մի հեռագիր էին տվել հորս, որ Մոսվկա ուղարկի: Բովանդակությունը հետևյալն էր, որ Շուշիի բնակչությունը կողմնակից է Ադրբեջանի կառավարությանը: Երբ Ստեփանակերտից ժողովուրդը դուրս էր եկել, Շուշիում էլ տեղյակ չէին այդ մասին: Հայրս հեռագրի բառերն է հաշվել, էնպես էր տեղափոխել բառերը, որ հօգուտ մեր հայության լիներ, այսինքն՝ նշեց, որ Շուշիի հայությունը համաձյան չէ Ադրբեջանի կառավարությանը: Մոսկվայից Ադրբեջան լուր էր գնացել, թե ոնց եք արել, որ ձեր միջից հօգուտ հայերի հեռագիր ենք ստացել: Դրանից հետո հորս էին կպել: Խաբելով տարել էին աշխատանքի, լավ ծեծել էին, դրանից հետո հայրս կուրացավ: Ես մուռ հանելու համար չէի գնացել, կուզեի, որ հորս ծեծողին գտնեի, մի լավ ծեծեի: Ուժեղ եմ եղել, կկարողանայի ծեծել»,- ասում է նա, հետո նշում է, որ մի օր Աստված նրանց պատասխանն էլ կտա, գուցե մեկ ուրիշն իր փոխարեն կպատասխանի նրանց:
Կարինեն հազվադեպ է դուրս գալիս տնից: Պատերազմում, նրա խոսքով, կորցրեց առողջությունը, իսկ փոխարենը շատ բան ձեռք բերեց: Ասում է՝ իրեն գնահատված է համարում, քանի որ մեր երեխաներն առանց վախի դպրոց են գնում, ծնողը չի վախենում, որ երեխային կգողանան կամ կսպանեն: «Դա ամենամեծ պարգևն է, որին հասել եմ»,- ասում է ազատամարտիկը: Նրա դեմքին մեղմություն է տարածվում: Մայրն էլ է ժպտում, նա էլ փորձում է համակերպվել Կարինեի ներկա վիճակին: Քիչ անց սուրճ է պատրաստում մեզ համար: Նստում եմ նրա կողքին, սկսում ենք զրուցել: Մոր ժպիտի տակ ափսոսանք կա: «Էնքան բարի սիրտ ունի Կարինեն»,- ասում է նա: Մոր աչքերում կուտակվում են արցունքները:

«Богатая» осколками женщина: «Я считаю себя победительницей»
Ранним утром отправляемся на поиски дома, где живет участница Карабахской войны Карине Даниелян. Проходя мимо церкви сурб Казанчецоц слышим колокольный звон. Вскоре оказывается, что мы находимся недалеко от дома Карине. Дверь открывает сама Карине. Она приглашает нас в гостиную. Мы располагаемся на диване, Карине – на стуле.
После короткого предисловия понимаем, что наша беседа может и не состояться. Карине говорит, что не любит рассказывать о своем участии в войне, предпочитает, чтобы об этом узнавали от других. “Не могу вспоминать свое прошлое, это моя слабая сторона. Никому не могу рассказывать. Много “сказок” слышу по телевизору, читаю в газетах. К сожалению, сегодня “сказок”стало много”,- говорит наша собеседница. Я возражаю: если все, кто сражался, не захотят рассказывать о войне, как люди узнают о том, что на самом делепроисходилов те годы?Карине молчит. В комнату входит ее мать. Карине вновь твердит: пусть эти истории услышат не от нее. Когда-то она пыталась записать свои воспоминания, но потом отказалась от этой мысли. Если найдется человек, который объективно представит  то, что расскажут она и ее друзья, то, возможно, она и поделится своими воспоминаниями.
Когда они с друзьями собираются, то стараются вспоминать лишь веселые эпизоды войны, потому что грустных воспоминаний очень много. “Знаю, что поступаю неправильно, но не могу заставить себя сесть и рассказать детям о войне”,- отмечает Карине.
Она родом из Шуши, по специальности экономист. В 1984-ом была вынуждена уехать из Карабаха. В те годы красивым умным девушкам трудно было жить среди азербайджанцев. Карине уехала в Пятигорск. В 1989-ом, услышав о том, что в Карабахе напряженная ситуация, вернулась на родину.
Карине подчеркивает, что для участия в войне необходимо хорошо владеть оружием, в противном случае можно стать обузой. Владеть оружием Карине научилась в шушинском учебном центре.
Время от времени наша беседа прерывается. Карине о многом не рассказывает. “Габриелыч, наш главный, как-то сказал: у меня для тебя есть сюрприз, через три дня узнаешь. Утром пришла к нему, смотрю, стоит “КамАЗ”, а там девушки. Обрадовалась, что я буду не одна. Познакомились. Они и научили меня медицинским навыкам, которые были очень нужнына поле боя”,- рассказывает Карине. Затем она признается: возможно, поступала плохо, но ни одному раненному азербайджанцу не оказала помощь.
В сентябре 1992 г. Карине записалась добровольцем, а с декабря начала участвовать в боевых действиях. Кроме Мартунинского и Аскеранского направлений, на всех остальных направлениях она  была со своим отрядом. В дальнейшем присоединилась к 8-ой Степанакертской роте, с которой вошла в состав Шушинского полка. Первый пункт, где оказалась Карине, были села Бердзора. ”Стоял декабрь. Мы переходили реку. От сильного холодного ветра одежда на нас замерзала. При каждом шаге тело страшно мерзло. Тогда легче всего было замерзнуть, а труднее всего согреться”,- вспоминает моя собеседница.
По словам Карине, им никогда не приходилось сталкиваться лицом к лицу с азербайджанцами. И хотя они превосходили наших и численностью, и количеством оружия, им не удалось победить, потому что они были трусы. “Как-то сидевшие в БТР азербайджанцы оставили машину со всем оружием и убежали. А ведь мы всего лишь закричали “ура!”, даже выстрелитьне успели.Они убегали прямо перед нами. Мы убивали только тех, кто был постарше. Молодых я не трогала”,- говорит Карине.
По ее словам, азербайджанцы часто говорили по рации на армянском языке, тем самым пытаясь создать впечатление, будто они армяне. К сожалению, иногда наши ребята, не зная, что это азербайджанцы, шли в заданном ими направлении. “Как-то раз я сказала командиру взвода: наши как будто идут в направлении азербайджанцев. Он не поверил. Я ему говорю: послушай переговоры по рации. А потом продолжила: нам нужно выстрелить, чтобы азербайджанцы ответили, и тогда наши поймут, что идут в их сторону. Так и сделали. Наших было 11 человек, в том числе двое офицеров”,- вспоминает Карине, добавляя, что в Карабахе такие истории случались со многими армянскими ребятами.
17 августа 1993 г. недалеко от села Башарад Кубатлинского района Карине получила ранение. “Мы попали под обстрел. Впервые против нас стреляли из 120-мм миномета. Взрыв произошел пряморядом со мной. Осколки попали в голову, в тело, в ноги. Уцелела лишьодна рука. Полученные мной раны были несовместимы с жизнью. Я получила тяжелейшее ранение головы. Даже врачи были удивлены тем, что я осталась жива. Меня, наверное, Бог спас”,- говорит Карине.
Мать внимательно слушает ее. “Мам, сколько раз меня оперировали?”- спросила Карине. “Три раза”,- ответила мать и отвела взгляд. У Карине часто бывают головные боли. Соседи знают об этом и стараются не включать громкую музыку, не шуметь. В голове и в теле Карине до сих пор имеются осколки. “Фронтальная часть не моя, искусственная. Остальное – мое, плюс осколки. Они уже стали моей собственностью, не позволю их удалять”,- шутит моя собеседница.
С начала нашей беседы прошло минут 40. Карине говорит оживленно, улыбается. Замечаю в кресле крючок для вязания. Поймав мой взгляд, мать пояснила: это Карине вяжет.
“Я не живу полноценной жизнью, но думаю, что во многих вопросах я победила, поэтому считаю себя победительницей. Я выполнила поставленные передо мной задачи, добилась многого. И все же окончательной цели не достигла. Они избили моего отца, лишили его зрения. Я не смогла ответить тем же. Ничего, это сделает кто-то другой”,- отмечает Карине.
До начала Арцахской войны отец Карине работал на почте в Шуши, составлял телеграммы государственного значения. “Спустя много лет мне рассказали, что моему отцу поручили отправить телеграмму в Москву. Содержание было следующее: население Шуши поддерживает правительство Азербайджана. В Шуши не знали о том, что люди покидают Степанакерт. Отец посчитал количество слов в телеграмме и переставил слова так, что содержание оказалось в пользу армян. То есть получилось, что армяне не поддерживают правительство Азербайджана. Из Москвы пришел ответ: как вам удалось сделать так, что мы получили от вас телеграмму в пользу армян?Сразу после этого моего отца обманным путем привезли на работу, где сильно избили, в результате чего он ослеп. Я отправилась на войну не для того, чтобы отомстить. Мне хотелось найти того, кто избил моего отца, и как следует его избить. Я была очень сильной и смогла бы это сделать”,- говорит Карине, добавляя, что когда-нибудь Бог воздаст им за это, а возможно, это сделает за нее кто-то другой.
Карине редко выходит из дома. Говорит, что потеряла на войне здоровье, зато приобрела многое другое. Самой лучшей оценкой своего поступка считает то, что дети без страха ходят в школу, а родители не боятся, что их детей украдут или убьют. “Это самая большая награда, которой я добилась”,- говорит участница Карабахской войны. Выражение лица Карине становится мягче, а на лице матери появляется улыбка. Она пытается смириться с теперешним состоянием дочери. Потом встает, чтобы приготовить для нас кофе. Я сажусь рядом, и мы начинаем беседовать. “У Карине такое доброе сердце...”- говорит пожилая женщина, и ее глаза наполняются слезами.