ՀԷՑ-ը տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ է փոխանցել «Լույս» հիմնադրամին
ՀԷՑ-ը, որը վնասով էր աշխատում եւ կուտակել է մեծ չափի պարտքեր, հսկայական գումարներ է փոխանցել զանազան հիմնադրամների, բարեգործական կազմակերպությունների։ Դրանց թվում է նաեւ «Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմանդրամը: Հիմնադրամին խնդրել էինք տրամադրել իր ֆինանսական հաշվետվությունները եւ նշել, թե իր գործունեության ընթացքում որքան ֆինանսական օժանդակություն է ստացել ՀԷՑ-ից։ Հիմնադրամից պատասխանել են, որ «Լույսը» յուրաքանչյուր տարի azdarar.am կայքում հրապարակում է իր գործուենության մասին հաշվետվություն։ «Հիմնադրամի մասին Ձեզ հետաքրքրող տեղեկատվությունն առկա է այդ կայքում»,- ասված է գրավոր պատասխանում։
azdarar.am-ում հրապարակված են հիմնադրամի վերջին չորս տարվա հաշվետվությունները, սակայն միայն 2013 եւ 2014 թթ․ հաշվետվություններում է երևում, թե որքան գումար է հատկացրել ՀԷՑ-ը «Լույսին»։
ՀԷՑ-ը 2014 թվականին 1 միլիարդ 500 մլն դրամ է փոխանցել «Լույս» հիմնադրամին, իսկ 2013 թվականին՝ 1 միլիարդ 300 մլն դրամ:
2011 եւ 2012 թվականներին նույնպես փոխանցել է, սակայն հայտնի չէ՝ որքան։ «Լույս» հիմնադրամի կայքում այդ հաշվետվությունները չկան։ Գումարների չափը մեր գրավոր հարցմամբ էլ չհաջողվեց պարզել։
«Լույս» հիմնադրամը ստեղծվել է 2008 թվականին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրամանով։ Դրա հիմնադիրներն են նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Այս հիմնադրամի աջակից ընկերների ցանկում հանրությանը հայտնի մարդիկ կան, ինչպես նաեւ հայտնի կազմակերպություններ։ Չգիտեմ՝ նրանք երբեւէ իրենք իրենց հարցրե՞լ են, թե ինչու է ռուսական այդ ընկերությունը այդքան մեծ գումարներ փոխանցում իրենց հիմնադրամին, եւ արդյո՞ք դա ինքնուրույն որոշում է, թե՞ ՀԷՑ-ը պարտադրված է կատարել այդ հատկացումները։
Հիմնադրամի կայքի «Հովանավորներ» բաժնում բացակայում է իրենց ամենից շատ գումար հատկացնողի՝ ՀԷՑ-ի անունը։ Եվ ամենագլխավոր հարցադրումը՝ «Լույս» հիմնադրամից կրթաթոշակ ստացածները գիտեի՞ն ՀԷՑ-ի ֆինանսավորման եւ էլեկտրաէներգիայի թանկացումների մասին։

Компания “ЭСА” перечисляла фонду “Луйс” десятки миллионов долларов
Компания “Электросети Армения”, которая работала с убытками и накопила огромные задолженности, перечисляла крупные суммы различным фондам и благотворительным организациям. В их числе культурный, научный и образовательный фонд “Луйс”. Мы обратились в эту организацию с просьбой предоставить свои финансовые отчеты и сообщить, какую финансовую помощь она получила от “ЭСА” за все время своей деятельнгости. Из фонда сообщили, что каждый год “Луйс” размещает на сайте azdarar.am отчет о своей деятельности. “Интересующая вас информация имеется на этом сайте”,- было сказано в письменном ответе фонда.
Выяснилось, однако, что из всех отчетов, размещенных на сайте azdarar.am за последние четыре года, лишь в двух – за 2013 и 2014 гг. – указано, какую сумму перечислила фонду “Луйс” компания “Электросети Армении”. В 2014 г. перечисления составили 1 млрд 500 млн, а в 2013-ом – 1 млрд 300 млн драмов.
Деньги перечислялись и в 2011-2012 гг., однако размеры сумм неизвестны, так как на сайте фонда “Луйс” эти отчеты отсутствуют. Получить сведения о перечислениях путем письменного запроса нам не удалось.
Фонд “Луйс” был создан в 2008 г. по распоряжению премьер-министра Тиграна Саркисяна. Учредителями являются президент Серж Саргсян и бывший глава правительства Тигран Саркисян. Содействие фонду оказывали известные лица и организации. Я не знаю, задавались ли в фонде “Луйс” вопросом о том, почему российская компания перечисляет им такие огромные суммы и является ли это решение самостоятельным или компанию заставили перечислять эти деньги.
В отделе “Спонсоры” сайта фонда “Луйс” название компании “Электросети Армении”, выделившей самые крупные суммы, отсутствует. И, наконец, самый главный вопрос: знали ли стипендианты фонда “Луйс” о финансировании со стороны “ЭСА” и подорожении электроэнергии?