Ինչ չափի հարկեր են վճարում Orange-ն ու մրցակիցները
Նախօրեին պաշտոնապես հայտարարվեց, որ Հայաստանում լայնաշերտ ինտերնետ, ֆիքսված հեռախոսակապ և մալուխային հեռուստատեսության ծառայություններ մատուցող «Յուքոմ» (Ucom) ընկերությունը բանակցությունների մեջ է  «Օրանժ Արմենիա» ընկերության 100% բաժնեմասը ձեռք բերելու շուրջ: «Օրանժ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ բանակցությունները վերաբերում են ոչ թե ընկերության հեռանալուն, այլ բաժնետիրոջ փոփոխություն է նախատեսում։
Ըստ նրա՝ «Օրանժ Արմենիա»-ն շարունակելու է իր ծառայությունները մատուցել, պահպանելու է իր ենթակառուցվածքը, սպասարկելու է իր բաժանորդներին։ Պայմանավորվածություն կա, որ տասներկու ամիսների ընթացքում Orange բրենդը պահպանվելու է:
Այսպիսով, Ֆրանսիական Orange խմբի (նախկինում՝ France Telecom) դուստր հանդիսացող «Օրանժ Արմենիան» Հայաստանում «երկար կյանք չունեցավ»։ Իսկ Orange ապրանքանիշի պահպանումն էլ հարցականի տակ է։
Թե ինչու «Օրանժ Արմենիա»-ի գործունեությունը երկար չտևեց և ինչու խոշոր ընկերությունը որոշեց վաճառել իր բաժնետոմսերը, երկու հիմնական պատճառ է քննարկվում։ Նախ այն, որ երբ «Օրանժ Արմենիա»-ն 2009 թվականի նոյեմբերից մուտք գործեց Հայաստան, երկրում արդեն երկու խոշոր օպերատորները բավականին ամուր դիրքերում էին։ «ԱրմենՏել» (ապրանքանիշը՝ «Beeline») և «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» («Ղ-Տելեկոմ» ՓԲԸ ապրանքանիշը՝ «Vivacell»)  ընկերություններն արդեն ունեին իրենց բաժանորդներն ու նոր օեպրատորի մուտքը, կարծեք, առանձնապես  չխանգարեց նրանց։
Թեպետ, արժե նշել, որ մեծացավ նրանց միջև մրցակցությունը՝ հօգուտ սպառողների։   «Օրանժ Արմենիա»-ն ևս փորձեց բազմապիսի ակցիաների միջոցով բաժանորդների իր կայուն քանակն ապահովել, սակայն չհասավ մյուս երկու օպերատորների դիրքերին։ Այս տարվա առաջին եռամսյակի դրությամբ, ըստ ընկերությունների ներկայացրած ֆինանսական հաշվետվությունների, Vivacell-ն ունի 2 մլն 116 հազ. 641 բաժանորդ, Beeline-ը՝ 790 հազ. 327, իսկ երրորդ տեղում Orange-ն է՝ 497 հազ. 733 բաժանորդով։
Մյուս քննարկվող պատճառն այն է, որ «Օրանժ Արմենիա»-ն վնասով էր աշխատում։ Համենայնդեպս, ընկերության ներկայացրած հաշվետվություններում այդ միտքը հաստատվում է։ Մինչդեռ, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ն և «ԱրմենՏել»-ը աշխատել են շահույթով։
Չնայած կրած վնասներին՝ «Օրանժ Արմենիա»-ն Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների շարքում է։ Մեր նախորդ հրապարակումներից մեկում խոստացել էին անդրադառնալ բջջային կապի շուկայում գործող օպերատորների վճարած հարկերին։
Այսպիսով, ամենաթարմ տվյալներով՝ այս տարվա առաջին եռամսյակում  «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը հայտնվել է խոշոր հարկատուների ցանկի 30-րդ հորիզոնականում՝ 3 ամսում վճարելով 861,946 մլն դրամի հարկ։  Իսկ 2014 թվականի տարեկան տվյալներով՝ «Օրանժ Արմենիա»-ն 24-րդ տեղում է։
Դատելով ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի և այժմ էլ ՀՀ ֆինանսների նախարարության՝ Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների վճարած հարկերի վերաբերյալ արխիվային հաշվետվություններից, վերջին հինգ տարիներին, եռամսյակային կտրվածքով, «Օրանժ Արմենիա»-ն ամենաշատ հարկերը վճարել է 2010 թվականի առաջին եռամսյակում՝ 1 մլրդ 659,219  մլն դրամ։ 2011-ի առաջին եռամսյակում այս ընկերության վճարած հարկերի չափը ևս գերազանցել է 1 մլրդ դրամը։ Հաջորդող երկու տարիներին հարկերի չափերը նվազել են և միայն 2013-ի վերջին ու 2014-ի սկզբին նորից գերազանցել են 1 մլրդ դրամն  ու էլի նվազել։ Խոսքը եռամսյակային տվյալների մասին է։
Թեպետ Orange ապրանքանիշի պաշտոնական մուտքը Հայաստան եղավ 2009  նոյեմբերին, սակայն  մինչ այդ արդեն «Օրանժ Արմենիա»-ն գործունեություն էր ծավալում այստեղ  (ամենայն հավանականությամբ՝ պատրաստվում էր մեկնարկին)։ 2009-ի երրորդ եռամսյակում այս ընկերությունն արդեն Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկում հայտնվեց 10-րդ տեղում. ՀՀ պետբյուջե էր վճարել 2 մլրդ 318 մն դրամի հարկ։
Վերջին հինգ տարում, տարեկան կտրվածքով, վճարած հարկերի չափով «Ղ-Տելեկոմ»-ն  ու «ԱրմենՏել»-ը մշտապես եղել են առաջին հնգյակում։
«Ղ-Տելեկոմ»-ի՝ Vivacell-ի դեպքում ունենք հետևյալ պատկերը:
Իսկ «ԱրմենՏել»-ի՝ Beeline-ի դինամիկան հետևյալն է։
Եվ, վերջապես, ներկայացնենք բջջային երեք օպերատոների կողմից 2014 թվականին վճարած հարկերի դինամիկան միասին։

Какие налоги платят “Orange” и ее конкуренты
Накануне было официально заявлено о том, что компания “Юком” (Ucom), предоставляющая в Армении услуги по широкополосному интернету, фиксированной телефонной связи и кабельному телевидению, ведет переговоры с компанией “Оранж Армения” вокруг приобретения 100% ее акций. Гендиректор “Оранж Армения” Франсис Желибтер сообщил журналистам, что переговоры касаются не ухода компании, а смены акционера.
По словам Желибтера, “Оранж Армения” будет продолжать обслуживать абонентов и сохранит свою инфраструктуру. Есть договоренность о сохранении бренда “Оранж” в течение 12 месяцев.
Таким образом, деятельность компании “Оранж Армения”, являющейся “дочкой” французской группы “Оранж” (в прошлом FranceTelecom),оказалась недолгой.
Обсуждаются две основные причины того, почему “Оранж Армения” не смогла продержаться на армянском рынке и почему эта крупная компания решила продать свои акции. Во-первых, когда в ноябре 2009 года “Оранж Армения развернула деятельность в Армении, прочные позиции в стране уже занимали два крупных оператора. Компании “АрменТел” (товарная марка “Beeline”) и“ВиваСелл-МТС” (товарная марка “Vivacell” ЗАО “К-Телеком”) уже имели своих абонентов, и появление нового оператора им как будто не помешало.
Стоит, однако, отметить, что конкуренция между ними выросла в пользу потребителей. “Оранж Армения” посредством различных акций постаралась обеспечить стабильное число абонентов, но не смогла занять такие же позиции, какие имели два других оператора. Согласно финансовым отчетам компаний, по положению на первое полугодие 2015 г. “Vivacell” имеет 2 млн 116 тыс. 641 абонент, Beeline – 790 тыс.327 абонентов, а Orange – 497 тыс. 733 абонента.
Другой муссируемой причиной является то, что “Оранж Армения” работала с убытками, тогда как “ВиваСелл-МТС” и “АрменТел” – с прибылью.
Несмотря на убытки, “Оранж Армения” входит в число 1000 крупных налогоплательщиков страны.
По последним данным в первом квартале этого года компания “Оранж Армения” заняла 30-е место в списке крупных налогоплательщиков, уплатив за три месяца в госбюджет 861,946 млн драмов. По данным 2014 г. “Оранж Армения” находилась на 24-ом месте.
Судя по архивным данным Госкомитета по налогам, а ныне Минфина РА, за последние пять лет “Оранж Армения” больше всего налогов в квартальном разрезезаплатила в первом квартале 2010 г. – 1 млрд 659,219 млн драмов. В первом квартале 2011 г. этот показатель также превысил 1 млрд драмов. В последующие два года размеры налогов “Оранж Армения” сократились, и лишь в конце 2013-го и начале 2014-го гг. они вновь превысили 1 млрд драмов, после чего вновь начался спад.
И хотя официальный приход бренда “Orange” в Армению состоялся в ноябре 2009 г., “Оранж Армения”уже до этого развернула деятельность в нашей стране (по всей видимости, готовилась к старту). В третьем квартале 2009 г. эта компания заняла 10-ю горизонталь в списке 1000 крупных налогоплательщиков, перечислив в госбюджет РА 2 млрд 318 млн драмов.
Последние пять лет в первую пятерку налогоплательщиков стабильно входили компании “К-Телеком” и “АрменТел”.