Նորաստեղծ նախարարության կահույքն արժեցել է 98 մլն դրամ
ՀՀ կառավարությունը հունիսի 25-ին որոշում էր կայացրել, որով նորաստեղծ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարության բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակով պահուստային ֆոնդից կառավարության աշխատակազմին 2015թ. առաջին կիսամյակում հատկացրել էր 98 մլն դրամ: Այդ գումարով ձեռք է բերվել «զանազան կահույք»:
Պետության կարիքների համար կահույքի մատակարարման պետական գնման պայմանագիրը ՀՀ կառավարության աշխատակազմի և «Իմանի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է հուլիսի 9-ին:
Նախորդ տարեվերջին ստեղծված միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարության համար կառավարությունը ձեռք է բերել բավականին թանկարժեք կահույք: Ընդհանրապես, Հովիկ Աբրահամյանի ղեկավարած կառավարությունը սիրում է շքեղություն, հարմարավետություն: Վարչապետը հաճախ է խոսում պետական միջոցների խնայողության մասին, սակայն այդ խնայողությունները կարծես թե չեն վերաբերում պետական մարմինների հարմարավետությանն ու ճոխությանը: ՀՀ կառավարության դահլիճների, ֆինանսների նախարարության աշխատասենյակների շքեղ վերանորոգումը դրա վառ վկայությունն է:
Ըստ պայմանագրի՝ կառավարությունը «Իմանի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ից ձեռք է բերել 19 միավոր «խոլ»՝ 1 միավորը 720.000 դրամ արժեքով, հատը 125.000 դրամով 25 հատ ղեկավարի բազկաթոռ, դարձյալ ղեկավարի համար նախատեսված 8 հատ կաշվեպատ բազկաթոռ՝ հատը 250.000 դրամ:
Միայն 1 մլն 500 դրամ է արժեցել ղեկավարի աշխատասենյակի պահարանների հավաքածուն: Հավանաբար այն նախատեսված է նախարարի համար, քանի որ մեկ հավաքածու է գնվել: Դրանից մի քիչ փոքր 8 հավաքածու՝ միավորը 1 մլն դրամով գնվել է նախարարության այլ ղեկավար անձանց համար:
Թանկարժեք են նաև 4 հատ խորհրդակցական սեղանները՝ հատը 405-627 հազար դրամ:
Նշենք, որ «Իմանի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2012-ին: Ընկերության հիմնադիրն ու տնօրենը 35-ամյա Գրիգոր Մարգարյանն է:

Мебель для новосозданного министерства обошлась в 98 млн драмов
25 июня правительство РА приняло  решение, по которому с целью обеспечения нормальной денятельности новосозданного Министерства международной экономической интеграции и реформ в первом квартале 2015 г. из резервного фонда правительства аппарату данного ведомства было выделено 98 млн драмов. На эту сумму была приобретена мебель.
Договор о закупке мебели на нужды государства был заключен между правительством РА и ООО “Имани Холдинг” 9 июля.
Для созданного в конце прошлого года Министерства международной экономической интеграции и реформ была приобретена  довольно дорогая мебель. В целом, правительство Овика Абрамяна любит роскошь и комфорт. Премьер часто говорит о необходимости экономить государственные средства, однако государственных органов экономия почему-то не касается. Яркое доказательство тому – роскошный ремонт залов в здании правительства и кабинетов Министерства финансов.
Согласно договору, правительство приобрело у ООО “Имани Холдинг” 19 единиц мягкой мебели по цене 720.000 драмов за единицу, 25 офисных кресел за 125.000 драмов каждое, предусмотренные для руководства 8 офисных кожаных кресел за 250.000 драмов каждое.
1 млн 500 драмов было уплачено за комплект шкафов для кабинета руководителя. По всей видимости, эта мебель была предусмотрена для министра, поскольку был куплен всего один комплект. Для других руководителей ведомства были приобретены 8 меньших по размеру комплектов, каждый за 1 млн драмов.
Были также куплены 4 стола для совещаний по цене от 405 тыс. до 627 тыс. драмов.
Отметим, что ООО “Имани Холдинг” было основано в 2012 г. Учредителем и директором компании является 35-летний Григор Маркарян.