Շուրջ 1 տոննա թմրանյութի գործով դատապարտված վարորդին մերժել են արտահանձնել Վրաստան
Շուրջ 1 տոննա թմրանյութի գործով դատապարտված վրացի վարորդ Աֆթանդիլ Մարտիաշվիլուն մերժել են արտահանձնել Վրաստան: Այս մասին «Հետքին» հայտնեցին վարորդ Մարտիաշվիլու հարազատները:
ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Վիգեն Քոչարյանը, պատասխանելով Աֆթանդիլ Մարտիաշվիլու արտահանձման խնդրանքին, հայտնել է, որ վարորդի դիմումն ուսումնասիրվել է, սակայն արտահանձնումը նպատակահարմար չեն գտել, քանի որ քննվում է նոր քրեական գործ: Թե ինչ նոր քրեական գործի մասին է խոսքը, փոխնախարարը չի մանրամասնել:
Հիշեցնենք՝ Իրանից Հայաստան շուրջ մեկ տոննա թմրանյութ տեղափոխելու համար Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուղուրլուն դատապարտվեց 19,  Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին՝ 17 տարի ազատարզրկման: Սակայն վարորդ Մարտիաշվիլին երկու ատյաններում էլ պնդում էր, որ տեղյակ չի եղել թմրանյութի առկայությունից, որոնք հատուկ ներկառուցված թաքստոցում են եղել,  և այս պատմության մեջ հայտնվել է միայն այն պատճառով, որ վարել է մեքենան: Վերաքննիչը ամբաստանյալների բողոքները քննելով`դատավճիռը թողել է անփոփոխ:
Վարորդ Մարտիաշվիլին դիմել էր նաև Վճռաբեկ դատարան: Վճռաբեկը, դատավոր Դավիթ Ավետիսյանի նախագահությամբ, որոշել է չքննել վարորդ Մարտիաշվիլու բողոքը:
Հիշեցնենք, որ այս գործով նաև անջատված մաս կա, որի քննությունը շարունակվում է:
Իսկ թե ինչ նոր քրեական գործ է հարուցվել, Մարտիաշվիլու հարազատները պատրաստվում են նամակ գրել փոխնախարարին և նրանից պարզել:

Водителю, осужденному по делу о контрабанде одной тонны наркотиков, отказано в экстрадиции в Грузию
Грузинскому водителю Автандилу Мартиашвили, осужденному по делу о контрабанде 1 тонны наркотиков, отказано в экстрадиции в Грузию. Об этом Hetq.am сообщили родственники Мартиашвили.
Заместитель министра юстиции РА Виген Кочарян, отвечая на просьбу экстрадировать Автандила Мартиашвили, сообщил, что заявление осужденного было рассмотрено, однако экстрадиция не признана целесообразной, поскольку рассматривается новое уголовное дело. О каком новом уголовное деле идет речь, замминистра юстиции не уточнил.
Напомним, что за перевозку из Ирана в Армению около тонны наркотиков гражданин Турции Осман Угурлу был осужден к 19 годам, а гражданин Грузии Автандил Мартиашвили – к 17 годам лишения свободы. В обеих судебных инстанциях Мартиашвили утверждал, что не знал о наличии в грузовом автомобиле наркотика, который был спрятан в специально оборудованном тайнике, и что оказался втянут в эту историю только потому, что сидел за рулем машины. Апелляционный суд, рассмотрев жалобу подсудимых, оставил приговор без изменений.
А.Мартиашвили обратился также в Кассационный суд. Однако судья Давид Аветисян принял решение не рассматривать жалобу грузинского водителя.
Напомним, что по этому дело есть выделенный в отдельное производство эпизод, следствие по которому продолжается до сих пор.
Что касается нового уголовного дела, то для получения разъяснений по этому вопросу родственники Мартиашвили намерены обратиться с письмом к заместителю министра юстиции РА.