Կոռուպցիայի դեմ պայքարի նիստից հետո հանդիպում որդու բիզնես գործընկերոջ հետ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի առաջին նիստը: Վարչապետը «պատերազմ» է հայտարարել կոռուպցիային, դրա դեմ պայքարի կոչեր է անում: Խորհրդի անդամներից մեկի հարցին, թե քրեական օրենսգրքի նոր նախագծում կոռուպցիայի վերաբերյալ նոր բաժին սահմանվելու է, թե ոչ Հովիկ Աբրահամյանն ասել է, թե հարցը շատ արդիական է ու կարևոր, քանի որ կազմակերպությունները երբեմն կոռուպցիոն գործարքների մեջ են մտնում:
Նիստի ավարտից հետո կառավարությունը հաղորդագրություն տարածեց, թե վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է շվեյցարահայ գործարար, բարերար, «Ֆրանկ Մյուլլեր» ընկերության նախագահ Վարդան Սրմաքեշին:
«Վարչապետը բարձր է գնահատել պարոն Սրմաքեշի ներդրումը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում և նշել, որ նրա կողմից իրականացվող բոլոր ծրագրերը նպաստում են հայրենիքի տնտեսության զարգացմանն ու նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը»,նշված է հաղորդագրությունում:
Առաջին հայացքից սովորական լուր է, վարչապետի հանդիպում գործարարի հետ: Սակայն, բանն այն է, որ վարչապետի որդին՝ Արտաշատի քաղաքապետ Արգամ Աբրահամյանը և «Ֆրանկ Մյուլլեր» ընկերության նախագահը բիզնես գործընկերներ են:
«Ֆրանկ Մյուլլեր Երևան Ուոչ Դիսթրիբյուշն» ՓԲԸ-ի 12 % բաժնեմասը պատկանել է Արգամ Աբրահամյանին, 13 %-ը՝ Գագիկ Ծառուկյանին, 25 %-ը՝ շվեյցարահայ գործընկերոջը և այլն:
Ահա ե ինչի հիմքի վրա է կառուցվում կոռուպցիայի նորաստեղծ խորհուրդը: Հենց այդպես էլ պայքարելու են կոռուպցիայի դեմ:

После обсуждения вопроса о борьбе с коррупцией премьер встретился с бизнес-партнером своего сына
Сегодня в правительстве РА состоялось первое заседание Совета по борьбе с коррупцией, которое вел премьер-министр Овик Абрамян. Глава правительства выступил с призывами к борьбе с коррупцией. На вопрос одного из членов Совета, будет ли в проект нового Уголовного кодекса введен раздел о коррупции, Овик Абрамян сказал, что вопрос очень актуальный и важный, поскольку организации иногда заключают коррупционные сделки.
По завершении заседания правительстиво распространило пресс-релиз, в котором сообщалось, что премьер принял армянского предпринимателя из Швейцарии, президента компании “Франк Мюллер” Вардана Срмакеша.
“Глава правительства высоко оценил вклад г-на Срмакеша в дело развития экономики Армении, отметив, что все реализуемые им проекты способствуют развитию экономики родины и созданию новых рабочих мест”,- отмечалось в пресс-релизе.
Обычная, на первый взгляд, информация о встрече премьер-министра с предпринимателем. Но дело в том, что сын премьера, мэр города Арташата Аргам Абрамян и президент компании “Франк Мюллер” – бизнес-партнеры.
12% акций ЗАО “Франк Мюллер” Ереван Уотч Дистрибьюшн” принадлежали Аргаму Абрамяну, 13% - Гагику Царукяну, 25% - партнеру из Швейцарии и т.д.
Именно на такой основе создан новый Совет по борьбе с коррупцией и именно так члены Совета намерены бороться с коррупцией.