Հայաստանի ապահովագրական ընկերություններն այս կիսամյակ շահույթով են աշխատել
2013 թվականին կրած վնասներից հետո Հայաստանում գործող ապահովագրական ընկերությունները 2014-ին և այս տարի հիմնականում շահույթով են աշխատել։
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գործում է 6 ապահովագրական ընկերություն։ Նախկինում ակտիվ գործունեություն իրականացնող «Գարանտ Ինշուրանս»-ն այժմ չի գործում։ Ընկերությունից մեր զանգին պատասխանեցին, որ «Գարանտ Ինշուրանս»-ը միաձուլվել է «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա»-ին։
Իսկ ինչպես են 6 ընկերությունների գործերը։ Ուսումնասիրելով նրանց վերջին 3 տարվա ֆինանսական հաշվետվությունները՝ պարզ է դառնում, որ 2013 թվականին այդ ընկերությունների ֆինանսական ցուցանիշները անկում են ապրել։ 6-ից 4-ը տարին փակել են վնասով։ Շահույթ են արձանագրել միայն «Արմենիա ինշուրանս» և «Նաիրի ինշուրանս» ընկերությունները։ «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա»-ի վնասն այդ տարի կազմել է 442 մլն դրամ, «Ինգո Արմենիա»-ինը՝ 440 մլն դրամ, «Ռեսո»-ինը՝ մոտ 260 մլն դրամ, «Սիլ ինշուրանս»-ինը՝ 25 մլն դրամ: «Արմենիա ինշուրանս»-ն ունեցել է մոտ 300 մլն դրամի շահույթ, «Նաիրի ինշուրանս»-ն էլ՝ 514 մլն դրամի։
Բայց 2014-ից սկսած ապահովագրական ընկերությունների ֆինանսական ցուցանիշները հիմնականում կրկին բարելավվել են։
Մինչ նշելը, թե որ ընկերություններն են 2014-ին և այս տարի շահույթով աշխատել, որոնք՝ վնասով, ներկայացնենք դրանց ունեցած դիրքը (մասնաբաժինը) շուկայում։ Որպես կանոն՝ դա որոշվում է տվյալ ընկերությունների համախառն ապահովագրավճարների հիման վրա։ Հիմք ընդունենք այս տարվա առաջին կիսամյակի տվյալները։
Այսպիսով, ըստ այդ տվյալների, որոնք ևս ներկայացված են ընկերությունների հաշվետվություններում, Հայաստանի ապահովագրական շուկայում առաջատարը «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա»-ն է։ Հունվար-հունիսին այս ընկերության համախառն ապահովագրավճարները կազմել են 4,672 մլրդ դրամ։ Մեր հաշվարկներով՝ զբաղեցնում է շուկայի 30,7%-ը։ Հաջորդում են «Ինգո Արմենիա»-ն (26,6%), հետո՝ «Նաիրի Ինշուրանս»-ը (15,8%), «Սիլ Ինշուրանս»-ը (12,1%), «Ռեսո»-ն (8,7%) ու վերջում՝ «Արմենիա Ինշուրանս»-ը (5,9%)։
Այս տարվա առաջին կիսամյակն ապահովագրական ընկերությունները բոլորն էլ շահույթով են փակել։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ զգալի առաջընթաց է գրանցել «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա»-ն։ Աճ են արձանագրել նաև «Սիլ Ինշուրանս»-ը, «Նաիրի Ինշուրանս»-ն ու «Արմենիա Ինշուրանս»-ը։
Իսկ «Ինգո Արմենիա»-ի և «Ռեսո»-ի դեպքում շահույթի չափը նվազել է։
2014-ի տարեկան արդյունքները (ըստ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հաշվետվությունների) ևս վկայում են, որ Հայաստանում ապահովագրական ընկերությունների գործերը վատ չեն եղել, համենայնդեպս՝ տարին փակել են շահույթով, ոչ թե՝ վնասով։ Բացառություն է «Սիլ Ինշուրանս»-ը, որը տարին փակել է վնասով։ Բայց այստեղ հարկավոր է շեշտել, որ թեպետ «Նաիրի Ինշուրանս»-ը ևս 2014-ը ավարտել է շահույթով, սակայն այդ շահույթն ավելի քիչ է եղել, քան 2013-ին։ Այդ տարվա համեմատ այս ընկերության շահույթը նվազել է 209 մլն դրամով։
Ավելի քիչ հատուցում, ավելի շատ շահույթ
Ինչպես ստացվեց, որ 2013-ին ապահովագրական ընկերությունների ֆիանսական ցուցանիշները վատթարացան և 2014-ին բարելավվեցին։ Այս հարցերի պատասխաններից մեկը, թերևս գլխավոր պատասխանն ու պատճառը, կարելի է նորից գտնել ընկերությունների ֆինանսական հաշվետվություններում։ Դրանց հիման վրա ՀՀ կենտրոնական բանկը ամփոփ ցուցանիշներ է ներկայացնում ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությանը։ Կա երկու ցուցանիշ՝ ապահովագրական ընկերությունների ապահովագրավճարների ընդհանուր գումարը (ապահովագրական գործունեության արդյունքում հավաքագրված գումարը) ու ապահովագրական հատուցումների ընդհանուր գումարը (քաղաքացիներին հատուցված գումարը) նշված ժամանակահատվածի համար։ 2013-ի դեպքում, օրինակ, նշվում է, որ տարեկան ապահովագրավճարները կազմել են 35,753 մլրդ դրամ, իսկ ապահովագրական հատուցումները՝ 19,718 մլրդ դրամ։ 2012-ի համեմատ ապահովագրավճարները միայն 228,5 մլն դրամով են ավելացել, իսկ հատուցումները՝ 5,231 մլրդ դրամով։ Այսինքն՝ ընկերություններից դուրս եկած գումարը մի քանի անգամ ավելի մեծ է եղել, քան ստացվածը։ Արդյունքում ապահովագրական ընկերություններից 4-ը 2013-ը փակել են վնասով։ Իսկ «Արմենիա ինշուրանս»-ն և «Նաիրի ինշուրանս»-ը շահույթով են փակել, քանի որ իրենց համախառն ապահովագրավճարների չափը 2013-ին գերազանցել է 2012-ի ցուցանիշները, իսկ հատուցումների չափը՝ նվազել։
Այսպիսով, կարող ենք ասել, որ 2013-ին ապահովագրական ընկերությունների ֆինանսական ցուցանիշների վատթարացման եթե ոչ գլխավոր, ապա հիմնական պատճառներից մեկը հատուցումների աճն է եղել։
Նույն տրամաբանությամբ էլ կարող ենք ասել, որ 2014-ին ապահովագրական 4 ընկերությունների՝ «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա»-ի, «Ինգո Արմենիա»-ի, «Ռեսո»-ի և Արմենիա Ինշուրանս»-ի շահույթին նպաստող հիմնական գործոնը եղել է հատուցումների չափի նվազումը։ «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա»-ի պարագայում, օրինակ, համախառն ապահովագրավճարների չափը գրեթե նույնն է մնացել, իսկ հատուցումներինը՝ նվազել։ Մյուս ընկերությունների դեպքում եղել է, որ ապահովագրավճարները փոքր-ինչ նվազել են, բայց հատուցմների չափն ավելի շատ է նվազել։ Արդյունքում այդ ընկերությունները շահույթով են փակել տարին։
Իսկ «Նաիրի Ինշուրանս»-ի ապահովագրավճարներն ավելի շատ են նվազել, քան հատուցումները։ Այդ պատճառով էլ այս ընկերությանը շահույթը նախորդ տարվա համեմատ, ինչպես նշեցինք վերևում, նվազել է։
«Սիլ Ինշուրանս»-ի դեպքում էլ փոքր-ինչ ավելացել են ապահովագրավճարները, բայց ավելի շատ աճել է հատուցումների չափը։ Արդյունքում ընկերությունը վնաս է կրել։
Ի դեպ, վերջին տվյալներով (2015թ. հունվար-մարտ)` ԱՊՊԱ-ի գծով արված վճարները կազում են ապահովագրավճարների ընդհանուր ցուցանիշի մոտ 66%-ը, ավելի քան 17%-ը՝ անձնական ապահովագրության վճարներն են, ավելի քան՝ 13%-ը՝ գույքի։ Մնացածն՝ այլ ապահովագրավճարներն են։
Իսկ ԱՊՊԱ-ի գծով հատուցումները կազմում են ընդհանուրի 67,7%-ը, անձնականը՝ 21%-ը, գույքինը՝ ավելի քան 9%-ը։
Hrach
Ֆրաբսյաում բազմատիվ ապահովագրական ընկերություներ եւ բանկեր ստեղծվել են կոոպերատիվ սկզբունքով: Ապահաովագրվող (կլիենտը) ավտոմատ դառնում է ընկերուտյան անդամ եւ մասնակցում ղեկավարության ընտրությանը: Այդպիսի ընկերություն է Մասիֆ, ընկերությունը, Բանկ պոպուլար ընկերությունը: Հայաստանում այդ կարգի ընկերությունների պակասը շատ է զգացվում, եւ բնական է որ բնակչությունը իրեն չի համարում տնտեսական պրոցեսների մասնակից քանի որ յստ էյության զրկված են դրա իրավունքից:

Страховые компании Армении в нынешнем полугодии работали с прибылью
После понесенных в 2013 г. убытков действующие в Армении страховые компании в 2014-ом и первом полугодии 2015 года работали в основном с прибылью.
На сегодняшний день в стране действуют 6 страховых компаний. Довольно активная в прошлом компания “Гарант Иншуранс” в настоящее время не действует. Представителькомпании сообщил нам, что “Гарант Иншуранс” слилась с компанией “Росгосстрах-Армения”.
А как идут дела у шести компаний? Изучение финансовых отчетов за последние три года показало, что в 2013 г. финансовые показатели компаний упали. Четыре из них закрыли год с убытками. Прибыль получили лишь “Армения Иншуранс” и “Наири Иншуранс”. В этом году убытки “Росгосстрах-Армения” составили 442 млн драмов, “ИнгоАрмения” - 440 млн, “Ресо” – около 260 млн, “Сил Иншуранс” – 25 млн драмов. Прибыль “Армения Иншуранс” составила около 300 млн, “Наири Иншуранс” – 514 млн драмов. Однако начиная с 2014 г. финансовые показатели страховых компаний вновь пошли вверх.
Перед тем, как рассказать, какие компании в 2014-ом и в этом году работали с прибылью, а какие – с убытками, представим их позиции на рынке. Это, как правило, определяется данными о валовых страховых выплатах. Возьмем за основу данные первого полугодия этого года.
Итак, лидером на страховом рынке Армении является “Росгосстрах-Армения”. В январе-июне валовые страховые выплаты этой компании составили 4,672 млрд драмов, или 30,7% рынка. Далее следуют “ИнгоАрмения” (26,6%), “Наири Иншуранс” (15,8%), “Сил Иншуранс” (12,1%), “Ресо” (8,7%) и “Армения Иншуранс” (5,9%).
Первое полугодие этого года все страховые компании завершили с прибылью. По сравнению с тем же периодом прошлого года значительного успеха добилась “Росгосстрах-Армения”. Рост показателей наблюдался также в компаниях “Сил Иншуранс”, “Наири Иншуранс” и “Армения Иншуранс”.
Результаты 2014 г. тоже свидетельствуют о том, что в Армении дела у страховых компаний шли неплохо. Во всяком случае год они закрыли с прибылью. Исключение составила компания “Сил Иншуранс”, которая понесла убытки. Следует также отметить, что хотя 2014 год“Наири Иншуранс” завершила с прибылью, однако эта прибыль оказалась меньше, чем в 2013 г. По сравнению с указанным годом прибыль компании сократилась на 209 млн драмов.
Меньше возмещения– больше прибыли
Как получилось, что в 2013-ом финансовые показатели страховых компаний ухудшились, а в 2014-ом улучшились? Ответ на этот вопрос опять-таки можно найти в финансовых отчетах компаний. На их основе Центральный банк представил в Национальную статистическую службу обобщенные показатели. Есть два показателя: общая сумма страховых выплат компаний (сумма, полученная в результате страховой деятельности) и общая сумма страховых возмещений (размер выплаченной гражданам компенсации) за указанный период времени. В 2013 г., например, страховые выплаты за год составили 35,753 млрд драмов, а страховые возмещения -  19,718 млрд драмов. По сравнению с 2012 г. страховые выплаты увеличились на 228,5 млн драмов, тогда как страховые возмещения – на 5,231 млрд драмов. То есть сумма, выплаченная компаниями, в несколько раз превышала полученную ими сумму. В результате 2013 год четыре страховые компании закрыли с убытками. Прибыль имели только “Армения Иншуранс” и “Наири Иншуранс” , поскольку в 2013-ом размер их валовых страховых выплат превысил показатели 2012 г., при этом сумма возмещений сократилась.
Таким образом, можно отметить, что в 2013 г. одной из основных причин ухудшения финансовых показателей страховых компаний был рост суммы возмещений.
Исходя из той же логики, можно сказать, что в 2014 г. основным фактором, способствовавшим получению прибыли четырьмя страховыми компаниями – “РосгосстрахАрмения”, “Инго Армения”, “Ресо” и “Армения Иншуранс” – было сокращение суммы возмещений. В случае с “Росгосстрах Армения” размер валовых страховых выплат остался почти неизменным, тогда как размер возмещений  сократился. В случае с остальными компаниями страховые выплаты несколько уменьшились, но при этом сумма возмещений уменьшилась больше. В результате эти компании закрыли год с прибылью.
А вот в компании“Наири Иншуранс”сумма страховых выплат оказалась меньше суммы страхового возмещения, поэтому прибыль этой компании по сравнению с прошлым годом сократилась.
В случае с “Сил Иншуранс” страховые выплаты тоже несколько увеличились, но еще больше выросла сумма возмещений. В результатекомпанияпонеслаубытки.
Отметим, что по последним данным (январь-март 2015 г.) выплаты по линии ОСАГО составили около 66% от общего показателя страховых выплат, выплаты по личному страхованию – свыше17%, выплаты по страхованию имущества – свыше 13%.
А вот данные по линии возмещений: ОСАГО - 67,7%, личное страхование - 21%, страхование имущества – свыше 9%.