Վանաձորի ծննդատանն այս տարվա առաջին կիսամյակում ավելի քիչ երեխա է ծնվել, քան նախորդ 3 տարիների նույն ժամանակահատվածում
«15 տարի հետո աղջկա համար կռիվ են անելու»
Վանաձորի ծննդատանն այս տարվա առաջին կիսամյակում գրանցվել է 616 ծնունդ: Ինչպես ցուցանիշներն են վկայում, վանաձորցիներն ավելի շատ նախըտրել են տղա ունենալ. ծնվել է 337 տղա, 278 աղջիկ:
Տղաների թիվը գերակշռող է նաև նախորդ երեք տարիների համեմատականում. 2012-ին ծնվել է 905 տղա, 739 աղջիկ, 2013-ին՝ 829 տղա, 718 աղջիկ, 2014թ.-ին՝ 810 տղա, 788 աղջիկ:
«Այսօր եթե առաջինն աղջիկ է, ուզում են երկրորդն անպայման տղա լինի: Դա մեր ժողովրդի հոգեբանությունից է գալիս: Ուզում են տղա ունենալ մենակ,- ասում է Վանաձորի բժշկական կենտրոնի մանկաբարձագինեկոլոգիական բաժանմունքի վարիչ Արամ Ավալյանը,- եթե մոտավորապես 105/100 փոխհարաբերություն պետք է լինի, այսօր՝ 7 ամսվա կտրվածքով ծնվել է 80 տղա երեխա ավել, երբ պետք է լիներ 30-35 տղա երեխա ավել»:
Այս տենդենցը մարզի գլխավոր գինեկոլոգը մտահոգիչ է համարում. «Անընդհատ աղջկա պատճառով աբորտ անելով այդ կինը վաղն ուղղակի էլ երեխա չի ունենա: Ուզում են տղա ունենան, թող ունենան: Հետո աղջի՞կն ով է ունենալու, ո՞նց են բալանսը պահելու, ո՞վ ում հետ է ամուսնանալու: Թե ինչ կլինի 15 տարի հետո, կերևա: Աղջկա համար կռիվ են անելու»:
Ա. Ավալյանի խոսքով՝ սրանք հարցեր են, որոնք պետք է լինեն համապատասխան մարմինների ուշադրության կենտրոնում:
«Այդ մասին ո՛չ լրագրողն է մտածելու, ո՛չ բժիշկը: Պետք է համապատասխան մարմինները ծրագիր մշակեն, հարց բարձրացնեն, թե ինչու է այսպես, ոնց ենք անելու: Չէ՞ որ ծնելիությունը սոցիալական խնդիր է: Այս խնդիրը պետք է մեր ղեկավարությանը հետաքրքրի, որ նրանք մտածեն, թե ինչ քայլեր են անելու… Մեր բանակը պահող պետք է լինի, մեր սահմանում ծառայող պետք է լինի, երեխա բերող պետք է լինի: Փոքրաթիվ ազգ լինելով, եթե ծնելիությունը պակասում է, ի՞նչ է լինելու վերջը: Մենք բնական աճ եթե չունենանք, ո՞նց է լինելու: Այսինքն՝ մենք կորչող ազգ ե՞նք»,- հռետորական հարց է ուղղում մասնագետը:
Վանաձորի ծննդատունն սպասարկում է հիմնականում Վանաձորի ու նախկին Գուգարքի տարածաշրջանի գյուղերի ազգաբնակչությանը: Վերջին երեք տարիների կտրվածքով՝ այստեղ ծնունդների ամենացածր թիվը գրանցվել է 2013-ին՝ 1548 երեխա:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ավելի քիչ երեխա է ծնվել, քան նախորդ 3 տարիների նույն ժամանակահատվածում
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Վանաձորի ծննդատանը ծնվել է 616 երեխա: Այս թիվը ցածր է նախորդ երեք տարիներին գրանցված կիսամյակային ցուցանիշներից:
2014թ.-ի առաջին կիսամյակում ծնվել է 762, 2013-ին՝ 693, 2012-ին՝ 766 երեխա:
Ա. Ավալյանի կարծիքով, սակայն, այս ցուցանիշները բավարար չեն ասելու համար, որ ծնունդների թիվը նվազել է: Նրա կարծիքով ամփոփ վիճակագրական պատկեր ստանալու համար անհրաժեշտ է վերջին 5 տարիների վիճակագրության համեմատություն կատարել:
Վանաձորի ծննդատանն ավելացել է անհաս նորածինների թիվը. 2012թ.-ին անհաս է ծնվել 49, 2013-ին՝ 66, 2014-ին՝ 73 երեխա: 2015թ.-ի առաջին կիսամյակում ծնվել է անհաս 18 երեխա:
Այն դեպքերում, երբ բաժանմունքի հնարավորությունները չեն բավարարում, անհաս նորածիններն ուղեգրվում են Երևանի բուժհաստատություններ:
Ծննդատանը 2012թ.-ին արձանագրվել է երեխայի մեռելածնության՝ 19, 2013-ին՝11, 2014-ին՝16, 2015-ի առաջին կիսամյակում՝ 9 դեպք: Ա. Ավալյանի տեղեկացմամբ՝ նշված դեպքերի գերակշիռ մասը պայմանավորված է եղել անհասությամբ ու վաղաժամ ծննդաբերությամբ:
Լոռու մարզպետ Արթուր նալբանդյանի տարեկան հաշվետվության համաձայն` 2014թ.-ին մարզում արձանագրվել է երեխայի մեռելածնության 24, 0-6 օրեկան երեխայի մահվան 5 դեպք:
2013թ.-ին մարզում արձանագրվել է երեխայի 23 մեռելածին դեպք, 0-6 օրեկան երեխայի մահվան 9 դեպք:
Մարզպետի հաշվետվության տվյալների համաձայն՝ 2010-2014թթ.-ին մարզում  ծնելիության ցուցանիշը շարունակաբար իջել է, իսկ 2014թ.-ին որոշակի աճ է նկատվել:  2010թ.-ին գրանցվել է 3483, 2011-ին՝ 3123, 2012-ին՝ 3049, 2013-ին՝ 2919, 2014-ին՝ 3211 ծնունդ:

В первом полугодии в Ванадзоре родилось меньше детей, чем за тот же период предыдущих трех лет
В первом полугодии этого года в ванадзорском роддоме родилось 616 детей. Судя по показателям, ванадзорцы предпочитают иметь мальчиков. В результате родилось 337 мальчиков и 278 девочек. Дети мужского пола превалировали и в предыдущие три года: в 2012 г. на свет появилось 905 мальчиков и 739 девочек, в 2013 г. – соответственно 829 и 718, в 2014 г. – 810 и 788.
“Сегодня если первой рождается девочка, то второй ребенок обязательно должен быть мальчик. Это обусловлено психологией нашего народа – хотят иметь мальчиков,- отметил заведующий акушерско-гинекологическим отделением ванадзорского медцентра Арам Авалян. – Если соотношение должно составлять приблизительно 105/100, то сегодня за 7 месяцев родилось уже 80 мальчиков, хотя должно было быть 30-35”.
Эта тенденция вызывает обеспокоенность у главного гинеколога области: “Часто делая аборт с целью удалить плод женского пола женщина завтра вообще не сможет родить. Хотят иметь мальчика. А кто будет рожать девочек? Как должен сохраняться баланс? На ком должны будут жениться мальчики? К чему это приведет, станет ясно через 15 лет, когда девочек будет явно не хватать”.
По словам А.Аваляна, все эти вопросы должны находиться в центре внимания соответствующих органов. “Об этом должны думать не журналисты или врачи. Соответствующие органы обязаны разработать программу, поднять вопрос о том, как действовать в сложившейся ситуации. Ведь рождаемость – это социальная проблема, которая должна интересовать наших руководителей. Им необходимо подумать о том, какие шаги предпринять… Если в стране с малочисленной нацией начнет падать рождаемость, к чему это приведет? Что произойдет, если у нас не будет естественного прироста населения? Неужели наша нация исчезнет?” – задался риторическими вопросами наш собеседник.
Ванадзорский роддом обслуживает в основном население Ванадзора и сел бывшего Гугарского района. За последние годы самый высокий показатель рождаемости был зарегистрирован в 2013 году - 1548 детей.
В первом полугодии этого года детей родилось меньше, чем за тот же период трех последних лет.
В нынешнем полугодии в Ванадзоре родилось 616 детей, в 2014-ом - 762, в 2013-ом - 693, в 2012-ом – 766.
По словам А. Аваляна, для получения обобщенной статистической картины необходимо провести сравнительный анализ статистических данных запоследние 5 лет.
В ванадзорском роддоме увеличилось число недоношенных новорожденных: в 2012 г. этот показатель составил  49, в 2013-ом - 66, в 2014-ом – 73. В первом полугодии 2015 г. родилось 18 недоношенных малышей.
В 2012-ом в роддоме было зарегистрировано 19 случаев мертворождений, в 2013-ом - 11, в 2014-ом - 16, в первом полугодии 2015-го – 9. Подавляющее большинство подобных случаев было обусловлено недоношенностью и преждевременными родами, отметил завотделением.
В годовом отчете губернатора Лори Артура Налбандяна отмечалось, что в 2014 г. в области было зарегистрировано 24 случая мертворождений и 5 случаев смерти 0-6-дневных детей. В 2013 г.  эти показатели составили соответственно 23 и 9.
В 2010-2014 гг. показатель рождаемости неуклонно снижался. В 2014 г. был зарегистрирован небольшой рост. В 2010-ом число новорожденных составило 3483,в2011-ом – 3123, в 2012-ом – 3049, в 2013-ом – 2919, в 2014-ом –3211.