Մշակույթի նախարարության օտարերկրյա դրամաշնորհները
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» արդեն ներկայացրել էր գյուղատնտեսության ոլորտում Հայաստանի ստացած միջազգային դրամաշնորհները: Շարունակելով շարքը՝ ՀԿ-ն ներկայացնում է մշակույթի ոլորտին հատկացված օտարերկրյա դրամաշնորհները:
Կազմակերպության հարցմանն ի պատասխան ՀՀ մշակույթի և ֆինանսների նախարարություններից տրամադրած տեղեկությունները վկայում են, որ 2005-2014թթ. այլ պետությունների պետական, Եվրամիության մարմիններից և միջազգային կազմակերպություններից մշակույթի նախարարության ենթակայության կազմակերպությունները ստացել են մի շարք դրամաշնորհներ, որոնց հանրագումարը կազմել է 4.060.180 ԱՄՆ դոլար:
Ըստ ծրագրերի
Ստացած ֆինանսական աջակցությամբ առաջին տեղում է «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, որը տարբեր երկրներից ավելի քան 3 միլիոն եվրոյի աջակցություն է ստացել թվով 10 կինոնկարների նկարահանման համար:
1. «Արահետ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Ռ. Քոչար)
ԱՄՆ, «Blue Lion Entertainment»
570.000 ԱՄՆ դոլար
2. «Թշնամիները» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Դ. Մաթևոսյան)
Շվեյցարիա, AVANTI ծրագիր,
5.000 եվրո
3. «Բարի գնալուստ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Վ. Խաչատրյան)
Նիդերլանդների Թագավորություն, «Օբելիսկ» ընկերություն
2008թ.
200.000 եվրո
4. « Խճճված զուգահեռներ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Հ. Գալստյան)
Շվեյցարիա` AVANTI ծրագիր, Նորվեգիա` «Ֆիլմ ֆոնդ» և «Օրիգինալ ֆիլմ»,
Ֆրանսիա` «Քուզըր Փիկչերս»
50.000 եվրո
5.« Ժաննան և ձայները» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Մ. Վաթինյան)
Շվեդիա` Գյոթեբորգի ՄԿՓ
32.000 եվրո
6.«Այդ ես չեմ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Մ. Սահակյան)
Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի դեպարտամենտ, Ֆրանսիա` Les Films du requin, և Գերմանիա
Ռուսաստան – 300.000 ԱՄՆ դոլար, Ֆրանսիա – 10.000 եվրո, Գերմանիա – 60.000 եվրո
7. « Կաթնեղբայր» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.`Վ. Մխիթարյան)
Լեհաստան, «Էյջ Ուայ Փիքչրս» ՍՊԸ, «Վայդա ստուդիո»
2013թ.
57.890 ԱՄՆ դոլար
8.« Մոսկվիչ, իմ սեր» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Ա. Շահբազյան)
Ֆրանսիա` Ազգային կինոյի զարգացման հիմնադրամ CNC, Ռուսաստանի Դաշնություն
CNC -   152,170 եվրո Ռուսաստան – 51.939 եվրո
9. «Փարաջանով» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Ս. Ավետիքյան,  Օ. Ֆետիսովա)
Ֆրանսիա, Ուկրաինա, Վրաստան
Ֆրանսիա – 426.733 եվրո, Ուկրաինա – 1.157.267 եվրո, Վրաստան – 198.000 եվրո
10. «Չնչիկ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Ա. Շահբազյան)
Շվեյցարիա` AVANTI ծրագիր, Նիդերլանդների Թագավորություն` «Hubert Bals Fund», Գերմանիա` «WFC»
անավարտ
50,000 եվրո
2009թ. «Հայաստանի պարարվեստի «Բարեկամություն» պետական համույթ» ՊՈԱԿ-ը ստացել է 3.600.000 ՀՀ դրամ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների «Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամից» «Հերոսական բալլադի» խորեոգրաֆիկ բեմադրական ծախսերի համար:
2013թ. «Դուետ» թատերական միջազգային փառատոնի և «Գյումրին ԱՊՀ երկրների մշակութային մայրաքաղաք» միջոցառումների համար «Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն» ՊՈԱԿ-ին Ռուսաստանի Դաշնության կողմից հատկացվել է 501.140 ՌԴ ռուբլի (շուրջ 16 հազար դոլար):
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 2008-2014թթ. Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Լատվիայից, «Բաց հասարակության հիմնադրամ - Հայաստանից» և «Եվրասիա» հիմնադրամից տարբեր համերգների կազմակերպման և իրականացման համար ստացել է 21.177.600 ՀՀ դրամ ընդհանուր գումարի դրամաշնորհներ:
Աղմուկ հանած Գառնի համայնքի վարչական տարածքում գտնվող միջնադարյան «Կամուրջ» հուշարձանի վերականգնումը և ամրակայումն իրականացվել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանություն 2011թ. հատկացրած 32.423.368 ՀՀ դրամով: Գումարը հատկացվել է «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2012թ. «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին հատկացվել է 8.000 ԱՄՆ դոլար «Մշակութային քաղաքականություն և քաղաքականություն մշակույթի համար: Մշակույթ և զարգացում» խորագրով միջազգային տարածաշրջանային 2-րդ գիտաժողովի կազմակերպման համար: Իսկ ահա 2014թ. Եվրոպական Միությունից ստացվել է 9.500 եվրո դրամաշնորհ «Եվրոպական ժառանգության օրեր» հաղորդակցման պլատֆորմի զարգացման և ԵԺՕ հաղորդակցման պլատֆորմին ազգային կայքէջի ինտեգրման համար:
2011թ. «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը Եվրոպայի խորհրդի կողմից ստացել է 8.440 եվրո «Հայաստանի պատմական քաղաքների մշակութային ժառանգության վերականգնում» ծրագիրն իրականցնելու համար:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահը 2010-2013թթ. Իտալիայից և Ճապոնիայից ստացել է 126.664.604 ՀՀ դրամի նյութեր և սարքավորումներ:
Ռուսական արվեստի թանգարանը 2012թ. ՌԴ-ից ստացել է 2.722.917 ՀՀ դրամ թանգարանային առարկաների վերականգնման և տպագրական աշխատանքների իրականացման համար:
Տարբեր մարզային գրադարաններ 2010-2012թթ. ստացել են դրամաշնորհներ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամից, Նիդերլանդների թագավորությունից և ԱՄՆ-ից: Դրամաշնորհները, որոնց ընդհանուր գումարը կազմել է 19.700.700 ՀՀ դրամ, օգտագործվել են նոր գրքերի և սարքավորումների ձեռք բերման նպատակով:
Ըստ երկրների
Այսպիսով, հանրագումարում Հայաստանի մշակույթի ոլորտին վերջին 10 տարում եվրոպական կառույցները և երկրները հատկացրել են ավելի քան 1,4 մլն ԱՄՆ դոլար, Ուկրաինան՝ մոտ 1.3 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ԱՄՆ-ն՝ ավելի քան 700 հազար ԱՄՆ դոլար, Ռուսաստանը՝ մոտ 360 հազար ԱՄՆ դոլար, Վրաստանը՝ մոտ 230 հազար ԱՄՆ դոլար և Ճապոնիան՝ ավելի քան 100 հազար ԱՄՆ դոլար (տես առաջին լուսանկարը):
Այսպիսով, ստացվում է, որ ամենաշատը Հայաստանի մշակույթի ոլորտը աջակցություն է ստանում Եվրոպայից:
Բացի այդ, զավեշտալի է, որ թեև սա ներկա դրությամբ մեր կողմից հայտնաբերված միակ ոլորտն է, որը ֆինանսական աջակցություն է ստանում Ռուսաստանից, սակայն այդ աջակցությունը ավելի քան եռապատիկ քիչ է Ուկրաինայից ստացած դրամաշնորհներից և ընդամենը մի փոքր ավել է հարևան Վրաստանից ստացված դրամաշնորհներից:
* - Եվրոպական, ուկրաինական, վրացական և ռուսական դրամաշնորհների թվերը՝ արտահայտված ԱՄՆ դոլարով, կարող են մի քանի տոկոսով տարբերվել՝ փոխարժեքների տատանումների պատճառով:

Foreign Grants Received by Armenia’s Ministry of Culture
The “Union of Informed Citizens” has already presented the international grants Armenia has received in the agriculture sector. Continuing this series, we are presenting the international grants provided to Armenia’s culture sector.
The data provided by the Ministries of Culture and Finance of Armenia in response to our inquiry show that organizations functioning under the RA Ministries of Culture and Finance received grants totaling US$ 4,060,180 during 2005-2014.
By Projects
In terms of the amount of financial assistance, 1st place goes to the National Cinema Center of Armenia SNCO. The Center (a State Non-Commercial Organization) has received more than 3 million Euros in assistance from different countries for shooting 10 films.
In 2013, the Russian Federation allocated 501,140 Russian rubles (about US$ 16,000) to the Gyumri State Dramatic Theatre (V. Adjemyan) SNCO for activities carried out as part of the “Gyumri as the Cultural Capital of CIS Countries” program and the international theatre festival “Duet”.
In 2008-2014, the National Philarmonic Orchestra of Armenia received a total grant of 21,177,600 AMD from Italy, France, Poland, Latvia, Open Society Foundations – Armenia, and Eurasia Foundation for the organization and implementation of different concerts.
The controversial restoration and reinforcement of the medieval “Bridge” monument in the administrative area of Garni community was carried out with 32,423,368 AMD provided by the US Embassy in the Republic of Armenia in 2011.
In 2010-2013, the National Gallery of Armenia received 126,664,604 AMD in materials and equipment from Italy and Japan.
In 2010-2012, different regional libraries in Armenia received grants from Civilitas Foundation, Holland and USA. The grants, totaling 19,700,700 AMD, were for the purchase of new books and equipment.
By Country
During the last 10 years, European institutions and countries have allocated a total of US$ 1.4 million to the cultural sector:  Ukraine - about $1.3 million, the US - more than $ 700,000, Russia – $360,000, Georgia – $230,000, and Japan – more than $100,000.
The above chart clearly shows that Europe is the main source of foreign assistance to culture in Armenia.
Surprisingly, to date, culture is the only sector in Armenia that we have found to have received any financial assistance from Russia.   At the same time, this assistance is more than three times less than the grants received from Ukraine and only slightly exceeds the grant amounts received from neighboring Georgia.
* The dollar amounts of European, Ukrainian, Georgian and Russian grants may be off a few per-cent due to currency rate fluctuations.