Հայաստան տեղափոխված եզդի երիտասարդը պատմում է իսլամիստների հետ կռիվների ու տեղահանության մասին
17-ամյա Ֆադըլ Բըշարի ձեռքի թևնոցին եմ նայում: Սպիտակ թելով գրված է՝ Շանգալ: Ֆադըլն ասում է՝ քույրն է գործել իր համար: Նա իր և եղբոր ընտանիքի հետ երեկ գիշեր է Էրբիլից տեղափոխվել Հայաստան: Իր ընտանիքը բաղկացած է 9 հոգուց, եղբորը՝ 5:
Դեռևս մեկ տարի առաջ նրանք բնակվում էին Շանգալում (Շինգալ, Սինջար, Սանջար)՝ Իրաքի հյուսիսային մասում գտնվող եզդիաբնակ շրջանում: Ֆադըլն ազգությամբ եզդի է: Մեկ տարի առաջ «Իսլամական պետության» կողմից սկսած եզդիների ցեղասպանությունը մոտ 450.000 եզդիների տեղահանեց Շանգալի շրջանից: 17-ամյա տղան պատմում է, որ առաջին օրը իսլամիստների հարձակման ժամանակ ինքը, հորեղբայրը, եղբայրը մասնակցել են մարտական գործողություններին: Ֆադըլն ասում է՝ իրենց մոտ հիմնականում «Կալաշնիկով» ինքնաձիգներ էին: Դիմադրությունը 6 ժամ է տևել: Հետո իրենք ստիպված էին նահանջել, քանի որ զինամթերքը քիչ էր, իսկ հակառակորդն ավելի շատ զենք-զինամթերք ուներ:
«Մենք վստահ էինք, որ դիմադրության ճակատը կկոտրեն: Երբ շատ մոտ էին, հետ քաշվեցինք: Այդ 6 ժամը ընտանիքներին հնարավորություն տվեց հեռանալ Շանգալից, հետո մենք միացանք նրանց»,- նշում է եզդի երիտասարդը՝ ավելացնելով, որ ոչ թե վախից են նահանջել, այլ զենք-զինամթերք չունենալու մտահոգությունից:
«Ես 17 տարեկան եմ, բայց Իրաքում խաղաղություն չեմ տեսել: Երկու անգամ ցեղասպանություն եմ տեսել, մեկը հենց մեր գյուղում 2007-ին 1000 եզդիների են սպանել: Եվ վստահ եմ՝ քանի դեռ Իրաքում իսլամն է գերիշխում, քանի այնտեղ քրդերի ենթակայության տակ ապրում են եզդիները, խաղաղություն չի լինելու այնտեղ»,- նկատում է Ֆադըլը:
Պատմում է, որ իրենց ճամբարը մարտական գործողություններից գտնվում էր 5 կմ հեռավորության վրա՝ Բադըր գյուղի դաշտավայրում: Ֆադըլն ասում է՝ վտանգի ուրվականն ամենուր է: Հիմա ճամբարում մոտ 10.000 եզդի է մնացել: Այսօր նրանք սննդի կարիք ունեն, աշխատանք չունեն:
«Շանգալում մեկ տարի առաջ սկսված ցեղասպանությունը եզդիների նկատմամբ մեզ ստիպեց լքել Շանգալը: Մենք հայտնվեցինք Իրաքյան Քրդստանում: Այնտեղ ևս մեր անվտանգությունն ապահովված չէր, լինում էին դեպքեր, երբ եզդիների էին սպանում կամ մարդկանց էին գողանում, մենք ավելի նպատակահարմար գտանք գալ քրիստոնյաներով բնակեցված երկիր՝ Հայաստան, նաև մեր եզդի բարեկամների մոտ, մեր ազգակիցների՝ վստահ լինելով, որ այստեղ անվտանգ է»,- նշում է նա:
Մինչ Շանգալից տեղահանվելը Ֆադըլի ընտանիքը զբաղվում էր առևտրով: 17-ամյա տղան ասում է, որ հայրը խանութ ուներ:
«Այդ հարձակումների ընթացքում կորցրեցինք մեր ընտանիքները, մեր աղջիկներին, կանանց գողացան: Իմ հորեղբայրն ու նրա երկու անչափահաս աղջիկները սպանվեցին փախուստի ճանապարհին, «Իսլամական պետության» ձեռքն էին ընկել: Մեր կորուստները մեծ են, և մեր սրտի ցավն էլ է մեծ: Այնտեղից որևէ բան չենք բերել մեզ հետ»,- նշում է նա:
Ֆադըլի հետ մեր զրույցը թարգմանում է «Սինջար եզդիների ազգային միավորման» ղեկավար Բորիս Մուրազին, ով ասում է, որ եզդի 3 ընտանիքների տեղափոխությունը (19 հոգի) Հայաստան կազմակերպել են իրենք: Բորիսի խոսքով՝ նրան ցանկանում էին գնալ կա՛մ Եվրոպա, կա՛մ Հայաստան: Իրենք հորդորել են գալ Հայաստան, քանի որ, ըստ նրա, եզդիների ազգային ավանդույթներն ու լեզվի պահպանումը բարենպաստ է Հայաստանում: Քիչ անց Բորիսն ավելացնում է, որ Եվրոպա գնալու դեպքում վստահ չեն, որ եզդիները կվերադառնան Շանգալ: 3 ընտանիքներին կացարան են տրամադրել Արմավիրի մարզի Արաքս գյուղում: Բորիսի խոսքով՝ իրենք պետության վրա բեռ չեն թողել, լուծելով կացարանի հարցը: Օգոստոսի 3-ին՝ երկուշաբթի, դիմելու են ՀՀ միգրացիոն ծառայություն, որպեսզի եզդի 3 ընտանիքներին տրվի փախստականի կարգավիճակ:
«Անցյալ տարվա օգոստոսին երբ գնացել էինք Թուրքիա՝ դեպքերից մի քանի օր անց, կապ հաստատեցինք ՀՀ ԱԳՆ-ի լրատվության բաժնի հետ, ասացինք, որ մեզ հետ կարող ենք 150 հոգի բերել, նաև կարող ենք կացարաններով ապահովել, միայն դուք պետք է դիմեք Վրաստանին, տեղյակ պահեք, որ այս մարդիկ գալիս են, որպեսզի սահմանին խնդիր չլինի: Ասացի՝ բոլորն անձնագրով կլինեն, բոլորի համար պատասխանատվություն ենք ստանձնում, իրենք ասացին, որ սա երկար պրոցես է, խնդրում ենք՝ գրավոր դիմել մեզ: Թուրքիայից դժվար է, չէ՞, գրավոր դիմելը: Ղեկավարը ես էի, փոխնախագահներն ինձ հետ էին, ի պաշտոնե որևէ մեկը չկար այդ ժամանակ Հայաստանում, որ դիմեր: Երբ եկանք այստեղ, գրավոր դիմեցինք, ասացին՝ դա արդեն մեր իրավասության տակ չէ, չենք կարող զբաղվել այդ հարցով, մենք ստիպված զբաղվեցինք»,- ասում է Բորիսը:
Իսկ այսօր Հանրապետության հրապարակի հարակից այգում՝ մետրոյի հարևանությամբ, «Սինջարը» նախաձեռնել էր եզդի 3 ընտանիքներին պարենով ապահովելու ակցիա:
Կազմակերպիչները փակցրել էին նաև եզդիների լուսանկարներ, որոնք արվել են Շանգալից տեղահանվելու ճանապարհին:

Young Yazidi Refugee from Iraq: ‘We felt it best to come to a Christian country like Armenia’
The bracelet worn by Fadil Bshar, a 17 year-old Yazidi from Iraq, catches my eye. Woven in white thread, it reads ‘Shangal’.
Shangal, also known as Sinjar/Shingal is a town in northern Iraq, mainly inhabited by Yazidis, which the Islamic State (IS) captured in August 2014. Hundreds of Yazidis were massacred and thousands fled to the mountains north of the town.
Fadil’s family of nine and that of his brother (5 members), took the flight from Erbil in Iraqi Kurdistan and arrived in Armenia last night.
The families had been living in Shingal before IS captured the predominately Yazidi northern Iraqi province, also home to Arab and Assyrian minorities.
Fadil tells me that 450,000 Yazidis fled Shangal as a result. The young man says that he, his brother and uncle took up arms against the advancing IS forces. Outgunned, armed with mostly AK-47s, the Yazidi resistance lasted six hours.
“Those six hours allowed families to flee Shangal,” says Fadil, stressing that they retreated not out of cowardice but because they had run out of ammo and IS had heavier weaponry.
“I am 17 but have never seen peace in Iraq. I have seen genocide twice. Once in my village when 1,000 Yazidis were killed. I am certain that there will be no peace in Iraq as long as Islam rules. The Yazidis there are under the control of the Kurds,” says Fadil.
Fadil says the camp he and the family were staying in is a mere five kilometers from the fighting, in the plain of Badr village. The specter of danger is all around, Fadil says. The 10,000 Yazidis remaining in the camp are in need of food since there is no work to be found.
“We were forced out of Shangal and wound up in Iraqi Kurdistan. Our safety wasn’t ensured there either. There were murders and kidnappings, so we decided to move to a Christian country like Armenia, where we have Yazidi friends and relatives. We are certain that here we are safe,” says Fadil.
The young man recounts the losses his family has suffered at the hands of IS. “My uncle and his two adolescent daughters were killed when they fled. They fell into the hands of IS. Our losses have been great and so is the pain in our hearts. We have brought nothing here with us.”
My conversation with Fadil is translated by Boris Mourazi, who heads the Sinjar Yazidi National Union. Mourazi says they have organized the resettlement of three Yazidi families (19 souls) to Armenia. Some of the Yazidis wanted to migrate to Europe but Mourazi says he talked them into coming to Armenia, where they could more easily maintain their traditions and language.
The Sinjar Union has acquired housing for the families in the Armavir village of Araks. They will also file a petition with Armenia’s Migration Service to get the families refugee status.
Today, in a park adjacent to Yerevan’s Republic Square, the Sinjar Union has organized a food collection event for the three families.
Also on display are paintings drawn by Yazidis as they fled from Shangal.
Top photo: Fadil Bshar, Boris Mourazi
As I read above I welcome t h em too
Hakop
We welcome these Yazidi people to our country. Now this is their country as well. The Yazidi people are honorable hard working people. They even helped protect our homeland during the Karabakh War. we welcome you with open arms. Here you will be safe. God Bless you Yazidi brothers, friends of the Armenian people.