Գևորգ Սաֆարյանին ազատել են աշխատանքից
Հիմնադիր խորհրդարանի քարտուղարության անդամ Գևորգ Սաֆարյանն ազատվել է աշխատանքից՝ հաստիքների կրճատման պատճառաբանությամբ: Նա աշխատում էր «Այբ» դպրոցում՝ որպես անվտանգության աշխատող:
Այս մասին Հիմնադիր խորհրդարանը հաղորդագրություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Իրականում նրան աշխատանքից ազատելու պատճառը նրա քաղաքական ակտիվ գործունեությունն է, որը երբեմն դրսևորվում է կտրուկ գործողություններով: Ռեժիմի համբերության բաժակը «լցվել է», քանի որ ս.թ. օգոստոսի 20-ին ռուսաստանաբնակ ուսանողուհի Սյուզի Գևորգյանի նկատմամբ կատարված բռնության դեմ նախագահական նստավայրի դիմաց կազմակերպված ակցիայի ժամանակ Գևորգ Սաֆարյանը ռեժիմի պարագլուխ Սերժ Սարգսյանի հասցեին հրապարակային կոշտ քննադատություն է հնչեցրել, այնուհետև ձվեր է նետել նախագահական նստավայրի վրա:
«Այբ» դպրոցը «Այբ» Հիմնադրամի համակարգի բաղադրիչ է, որի կառավարման մարմնի՝ Գործադիր խորհրդի անդամներից է Սերժ Սարգսյանը, իսկ նույն հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը Սերժ Սարգսյանի խորհրդականներից մեկն է:
Ռեժիմի այս քայլը Հիմնադիր խորհրդարանի և անձամբ Գևորգ Սաֆարյանի նկատմամբ 2014 թ. աշնանից սկիզբ առած հաշվեհարդարի շղթայի հերթական օղակն է: Դրա փոխարեն՝ նրա նկատմամբ 2014 թ. նոյեմբերի 26-ին մահափորձ կատարած անձինք, նրան հանիրավի կալանավորած և մինչ օրս մեղադրող պաշտոնյաները կամ նրան սպանելու սպառնալիք տված Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետ Աշոտ Կարապետյանը անպատիժ կերպով շարունակում են իրենց հանցավոր գործունեությունը»:

Геворк Сафарян уволен с работы
Член секретариата Учредительного парламента Геворк Сафарян уволен с работы с мотивировкой сокращения штатов. Сафарян работал в службе охраны школы “Айб”. В связи с этим Учредительный парламент распространил сообщение, в котором, в частности, говорится:
“В действительности причина увольнения Геворка Сафаряна заключается в его активной политической деятельности, которая иногда проявляется в резких действиях. Чаша терпения режима “переполнилась”, поскольку в ходе акции протеста перед резиденцией президента РА против применения 20 августа с.г. насилия в отношении студентки из России Сюзи Геворкян Г.Сафарян публично высказал жесткую критику в адрес главаря режима Сержа Саргсяна, после чего начал швырять яйца в направлении президентской резиденции”.
В сообщении отмечается, что школа “Айб” – одна из составляющих фонда “Айб”, членом Исполнительного совета которого является Серж Саргсян, а председателем Совета попечителей фонда – советник Сержа Саргсяна священник Месроп Арамян.
“Этот шаг режима – очередное звено в цепи расправ с Учредительным парламентом и лично Геворком Сафаряном, которые начались с осени 2014 г. В противоположность этому лица, совершившие покушение на Сафаряна 26 ноября 2014 г., несправедливо арестовавшие его, а также угрожавший убить его начальник управления полиции города Еревана Ашот Карапетян безнаказанно продолжают осуществлять свою преступную деятельность”,- говорится в сообщении.