Պաշտպանության նախարարության ստացած դրամաշնորհները
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հարցմանն ի պատասխան ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից տեղեկանում ենք, որ 2005-2014 թվականերին ՀՀ ՊՆ-ն ռազմական օժանդակություն է ստացել Ամերիկայի Միացիալ Նահանգներից և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունից: Այդ տասը տարիների ընթացքում ՊՆ-ն այս երկու պետություններից ստացել է մոտ 45 միլիոն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ:
ԱՄՆ-ից դրմաշնորհները ստացվել են «Արտաքին ռազմական ֆինանսավորում» (FMF) և «Միջազգային ռազմական կրթություն և վարժանք» (IMET) ծրագրերի շրջանակներում:
Արտաքին ռազմական ֆինանսավորում ծրագրով տրամադրվող օժանդակությամբ իրականացվել են ՀՀ պաշտպանական համակարգի զինծառայողների և հատուկ քաղաքացիական ծառայողների լեզվական և մասնագիտական վերապատրաստումներ, ինչպես նաև ձեռք է բերվել տեխնիկական միջոցներ: Այս ծրագրի շրջանակներում ՊՆ-ին է հատկացվել 35,7 միլիոն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ:
«Միջազգային ռազմական կրթություն և վարժանք» ծրագրով տրմադրված օժանդակությամբ իրականացվել են ՀՀ պաշտպանական համակարգի զինծառայողների և հատուկ քաղաքացիական ծառայողների լեզվական և մասնագիտական վերապատրաստումներ: Այս ծրագրի շրջանակներում ՊՆ-ն ստացել է 6 միլիոն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ:
Չինաստանի կողմից 2009-2013թթ.-ին ՊՆ-ին տրամադրվել է անհատույց ռազմական օգնություն մոտ 3,8 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթակայության տակ գործող «Սարդարապատի հուշահամալիր, Հայաստանի ազգագրության և ազգային ազատագրական պայքարի պետական թանգարան» և «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ները այլ պետությունների պետական մարմիններից որևէ օժանդակություն չեն ստացել:
Այսպիսով՝ վերջին տասը տարիների ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հիմնականում դրամաշնորհները ստացել է ԱՄՆ-ից: Ըստ մեզ տրամադրած տեղեկության, ՊՆ-ն դրմաշնորհներ չի ստացել ԵՄ-ից և ՌԴ-ից, թեև Ռուսաստանից դրամաշնորհ չստանալը, մեղմ ասած տարօրինակ է, քանի որ հենց ՌԴ-ն է համարվում մեր հիմնական ռազմական գործընկերը: Հաշվի առնելով նաև, որ ՀՀ-ն ՀԱՊԿ անդամ է, հենց ՌԴ-ն պետք է որ ավելի շահագրգռված լիներ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությանն ու Զինված ուժերիի աջակցությամբ, քան ԱՄՆ-ն կամ Չինաստանը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ուսումնասիրել և հրապարակել Հայաստանի պետական մարմինների օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին տեղեկությունները:

Armenia Defense Ministry Received $45 Million in Support from the USA and China
In response to the inquiry submitted by the Union of Informed Citizens NGO, the Ministry of Defense informed us that it received military support from the United States of America and People’s Republic of China in the years 2005-2014.
During those ten years, the Ministry of Defense received grants in the amount of US$45 million from these two countries.
The grants from the USA were received within the framework of the programs Foreign Military Financing (FMF) and International Military Education and Training (IMET).
Within the framework of the assistance provided by the Foreign Military Financing Program, linguistic and vocational trainings of the RA defense system soldiers and special civil servants were carried out, as well as technical means were obtained. $35.7 million was allocated to the RA Ministry of Defense by this program.
Within the framework of the assistance provided by the International Military Education and Training Program, linguistic and vocational trainings of the RA defense system soldiers and special civil servants were carried out. $6millionwas allocated to the RA Ministry of Defense by this program.
In the years 2009-2013, China provided gratuitous military aid to the ministry equal to around $3.8 million.
Hence, the RA Ministry of Defense has mainly received grants from the USA during the last ten years. According to the information provided to us, the ministry has not received any grants from the EU and from the Russian Federation. Not receiving grants from Russia is strange, to say the least, because Russia is considered our main military partner. Besides, taking into account the fact that the Republic of Armenia is member of Collective Security Treaty Organization (CSTO), Russia should have been more interested in assisting the RA Ministry of Defense and the RA Armed Forces than the USA and China.
“Union of Informed Citizens” continues to investigate and publish information regarding foreign grants received by Armenian state agencies.