Հայ սանհրահանգիչները վերապատրաստվում են ամերիկացի գործընկերների կողմից
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը եւ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսնը ներկա գտնվեցին ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից հայ սանհրահանգիչներիպատրաստման համար դասախոսական կազմի նորարարական ուսումնական դասընթացի ավարտական միջոցառմանը: Դասընթացի առաջին հայ շրջանավարտները 12-ն են:
ԱՄՆ դեսպանատան տարածած մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ վերջին երեք ամիսների ընթացքում ԱՄՆ Ցամաքային ուժերի 6 զինծառայողներ դասընթացներ են անցկացրել հայ գործընկերների համար, ովքեր սկսելու են ծառայել որպես հրահանգիչներ Հայաստանի զինված ուժերի ռազմական բուժակների դպրոցում: Դասընթացն ԱՄՆ դեսպանության Ռազմական համագործակցության գրասենյակի ու ՀՀ Պաշտպանության նախարարության գործակցության շրջանակում է իրականցվում և նպատակ ունի բարելավել վիրավոր զինծառայողներին ցուցաբերվող բուժօգնությունը:
«Դուք կյանքեր կփրկեք: Ձեր շնորհիվ զինված ուժերում ծառայող ձեր եղբայրներն ու քույրերը կվերադառնան տուն այնպիսի տեղերից, որտեղ շատերը վախենում են անգամ ոտք դնել. վտանգավոր տեղեր, ուր դուք համաձայնում եք գնալ հանուն խաղաղության», - ասաց դեսպան Միլսը` դիմելով շրջանավարտներին:
Փորձառու և հմուտ ամերիկացի դասընթացավարների խումբը, որի կազմում ԱՄՆ Ցամաքային ուժերի սերժանտներ են և մեկ սպա, հայ ռազմական բուժակներին ուղղորդեցին նորագույն մեթոդները ներկայացնող համընդգրկուն ուսումնական գործընթացի միջով, որն իրականացվեց նույն այն ուսումնական ծրագրով, որը կիրառվում է ամերիկյան ռազմական բուժակների ուսուցման համար: Հազարավոր էջեր թարգմանվել են հայերեն, որի արդյունքում հնարավոր է դարձել այս դասընթացը մատուցել անգլերենից զատ մեկ այլ լեզվով:  Այս հաջողված փորձի արդյունքում ամերիկյան զինված ուժերը սկսել են այլ պետություններից խնդրանքներ ստանալ իրենց  մայրենի լեզուներով  նման դասընթաց կազմակերպելու վերաբերյալ:
«Հայ-ամերիկյան կուռ և ամուր գործընկերությունը մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, թե ինչպիսիք կարող են լինել ձեռքբերումները, երբ մենք աշխատում ենք միասին, - ասաց դեսպան Միլսը, - այսօրվա ավարտական միջոցառումը շարունակաբար աճող և ամրապնդվող երկկողմ համագործակցության մի նոր օրինակ է: Այս դասընթացը մեր պետությունների փոխադարձ առաջընթացի, մեր բարեկամության  և միմյանց նկատմամբ կուռ հավատի և վստահության դրսևորման ևս մեկ օրինակ է: Գիտեմ, որ մեր գործընկերությունը կամրապնդվի անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված մարտահրավերներին դիմակայելու մեր հետագա ջանքերին զուգընթաց, մարտահրավերներ, որ որևէ երկիր ի զորու չէ միայնակ լուծել: Նորօրյա  մարտահրավերներին դիմակայելու համար պահանջվում է նույնակերպ մտածողություն ու մոտեցումներ որդեգրած պետությունների համագործակցություն, իսկ այսօրվա մեր միջոցառումը փաստում է, որ հայ-ամերիկյան համագործակցությունն ընթանում է աշխույժ ու լավ»:
Ամերիկյան զինված ուժերի և Հայաստանի Խաղաղապահ բրիգադի միջև վաղուց ի վեր ձևավորված գործընկերությունը մեծ կարևորություն ունի: 2004թ. Հայաստանի խաղաղապահ բրիգադի մեկ դասակ ՆԱՏՕ-ի ուժերի կազմում տեղակայվեց Կոսովոյում՝ կայունության ու խաղաղության ապահովման նպատակով: Այդ ժամանակվանից ի վեր հայ զինծառայողներն ակտիվորեն աջակցել են ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ գործողություներին թե՛ Իրաքում, թե՛ Աֆղանստանում, իսկ անցած տարի նոյեմբերին հայկական զորամիավորումները ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերի կազմում մեկնեցին Լիբանան:

On August 28th, U.S. Ambassador Richard M. Mills, Jr. and Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan attended the graduation ceremony for 12 trainers of military medics of the Armenian Army who are the first graduates of an innovative medical training course taught by members of the U.S. military.
For the past three months, six U.S. Army personnel have led classes for the Armenian military medics, who will now serve as instructors for the Armenian military paramedic school. The course is a collaboration between the U.S. Embassy’s Office of Defense Cooperation and the Armenian Ministry of Defense, designed to improve the medical treatment of Armenian military wounded.
“You will save lives. Thanks to you, more of your brothers and sisters in arms will return home from places that others fear to tread, dangerous places where you agree to go in the name of peace,” Ambassador Mills told the graduates.
The U.S. military’s training team of highly skilled and experienced U.S. Army sergeants and an officer led the Armenian military medics through an extensive course of the latest techniques, based on the same curriculum used to teach American military medics. Thousands of pages of material were translated into Armenian, marking the first time the course has been offered in a language other than English. As a result of this successful partnership, other nations are requesting the U.S. military conduct similar courses in their native languages.
“The strong American-Armenian partnership is once again demonstrating what we can achieve when we work together,” Ambassador Mills said. “Today’s graduation is, indeed, just the latest illustration of a bilateral relationship that continues to strengthen and grow. This training is one more example of our nations’ mutual progress, our joint friendship, and our strong trust and belief in one another. I know our partnership will strengthen as we continue to face international challenges to security and stability that cannot be solved by any one country alone. The challenges of today’s world require strong international cooperation between like-minded countries and this ceremony is evidence that U.S.-Armenian cooperation is alive and well.”
The partnership between the American military and the Armenian Peacekeeping Brigade is a long and important one. A platoon of the Armenian Peacekeeping Brigade deployed in 2004 as part of a NATO force to maintain stability and peace in Kosovo. Since that time, Armenian soldiers have actively supported NATO peacekeeping operations in both Iraq and Afghanistan. Last November, Armenia troops went to Lebanon as part of a UN International Peacekeeping Force.