Մուսա Լեռ – Ուխտատեղիներ եւ այլ հնավայրեր
Մուսա Լերան ամենամօտիկ քաղաք Անտիոքը դեռեւս հին ժամանակներէն պատմական անուն մը եղած է. եւ պատահական չէ, որ Մուսա Լերան շրջակայքը կան բազմաթիւ հնավայրեր, որոնցմէ մաս մը նաեւ սրբատեղիներ են, աւերուած վանքեր ու եկեղեցիներ:
Մուսա Լերան ստորոտը` լեռ բարձրացող ամենաբանուկ վայրին մէջ իրարու կողք քանի մը ջրհորներ կան. ժողովուրդը անոնց ջըհիւրնէն (ջրհորներ) կը կոչէ. լայն ու երկար սալաքարի մը հարաւային միջնամասին վրայ կառուցուած են, որպէսզի անձրեւաջուրերը ամբարուին այնտեղ [1]։
Ամենահին գրաւոր արձանագրութիւնը, որ պահպանուած է տարածաշրջանին մէջ, Եօղուն Օլուք գիւղի Սուրբ Աստուածածին եկեղեցւոյ խորանի ձախ պատին վրայ գտնուող յիշատակութիւնն է.- «Եօղուն-Օլուքի Սրբ. Աստուածածին եկեղեցին կառուցուած է Սիմոն Ա. Սեբաստացի կաթողիկոսի (1633-46) օրով, ի թուին հայոց ՌՁԳ (1084) եւ ի թուին Քրիստոսի 1634-ին: Նորոգուած է ի թուին հայոց ՌՄԿԱ (1261) եւ ի թուին Քրիստոսի 1812»: Կը պատմուի, որ եկեղեցւոյ կառուցման ժամանակ գործածուած են Թովմաս Առաքեալ աւերակ վանքի քանդակազարդ քարերը [2]։
Սըրբ Թըմմաս Առագալի (Սուրբ Թովմաս Առաքեալ) աւերակ վանքը կը գտնուի Եօղուն Օլուք գիւղի արեւելեան կողմը, ձորակի մէջ` քանի մը գիւղեր ու Անտիոք քաղաքը իրար կապող ճամբաներու խաչմերուկին վրայ: Խաչվերացի տօնի առիթով այնտեղ կը կազմակերպուի ուխտագնացութիւն. թափօրի առջեւէն կը քալեն երիտասարդները` մատաղցու անասուններով. յետոյ պարմանուհիները ձեռքերնին ռեհանի փունջերով զարդարած պտուղներու զամբիւղներով. անոնց ետեւէն մեծահասակները` թոռներու ձեռքերնէն բռնած. երգ ու պարով, տհոլ-զուռնայով կ’երթան. երբ տեղ կը հասնին, պարմանուհիները աղբիւրէն ջուր կը բերեն, կանայք ցորենը կը մաքրեն ու կը լուան, պապիկները հարիսայի օճախը կը պատրաստեն, մինչեւ որ պատանիները շրջակայ անտառներէն բերեն փայտը: Քահանաները բացօթեայ ժամերգութիւն կ’ընեն, ապա մատաղի անասուններուն կերցնելու աղը կ’օրհնեն, որմէ յետոյ երիտասարդները կը զբաղուին զենելու գործով: Հարիսան դանդաղ կ’եփի, մինչ այդ տունէն բերուած համադամներով ու խմիչքներով սեղան կը բանան. տհոլ-զուռնան խմբապարի կը հրաւիրէ ուխտաւորները. հրացանազարկերն անպակաս են. խաղեր ու մրցութիւներ կը կազմակերպեն: Յաջորդ օր, յաւարտ Սուրբ Պատարագի մատաղօրհնէք կը կատարուի եւ կը բաժնուի հարիսան [3]։
Իսկ Արըգլէն (Արեգլի, Արեգնի կամ Արեգի) շինութեան աւերակները կը գտնուին նոյն գիւղէն դէպի հիւսիս, բլրակի մը վրայ: Կանգուն է միայն կամարաձեւ խորան մը եւ յայտնի չէ, թէ այն եղած է հեթանոսական մեհեան մը թէ քրիստոնեայ եկեղեցի մը: Աւերակներու կողքը կան նաեւ 18 ցամքած ջրհորներ, քիչ անդին կայ միայն մէկ ջրալի ջրհոր մը, որուն ջուրը ամրան տապին կը զովացնէ անցորդները [4]։
Գըլգըլուն (գըլգըլան=կարկաչուն) անունով աղբիւր մը կը գտնուի Եօղուն Օլուք գիւղի արեւմտեան կողմը. հսկայ ժայռի մը տակէն բխող ակ մըն է: Քիչ անդին կայ 70 մ. երկայնքով եւ 20 մ. լայնքով սալաքար մը, որ կը կոչուի Աբիղէն Սէուլ (Աբեղային Սալը): Դարձեալ նոյն գիւղի շրջակայքը լերան վրայ կայ քարայր մը` Մաղարէն Տիւնէիւրք (քարայրին տանիքը) անունով, իսկ լերան ստորին հատուածի մասի ժայռերն ունին հետաքրքրական դասաւորուածութիւն, որու պատճառով ժողովուրդը այդ հատուածը կոչած է Արիվէն Բուաշ (արեւին բաշը). հնավայր է նաեւ շրջակայՍանտիրէն Սըրդը (սանդերուն բլուր) կոչուած բլրակը, ուր անյիշելի ժամանակներէն մնացած սանդերու մնացորդներ կան [5]:
Այլ սրբատեղի մըն է նաեւ Սըբըրբութ (Սուրբ Ուրբաթ) կոչուող քարայրը. քարայրի մէջ կան գերեզմանատիպ երկու մեծ բնական քարեր: Ուրբաթ օրերը հայ թէ յոյն-ուղղափառ հաւատացեալներ կու գան աղօթելու եւ մատաղ ընելու: Ըստ ժողովրդական աւանդազրոյցի Թէլէլիոյ քաղաքի Մեծ Պիպորի իշխանի դուստրը` Նանիռան, սիրային կապի մէջ է եղած իրենց հովիւի` Պալլումի հետ. երբ իշխանը իր դստերը կը նշանէ Մեծ Բերդի իշխանին հետ, աղջիկը իր սիրեկանին հետ կը փախի լեռները եւ կ’ապաստանի վերոյիշեալ քարայրի մէջ, ուր կը սպաննուի հօր կողմէ. երկու սիրահարներու հոսող արիւնը հրաշքով աղբիւրի կը վերածուի. որովհետեւ օրը Ուրբաթ էր, քարայրը կը կոչոի Սուրբ Ուրբաթի աղբիւր [6]։
Շրջակայ այլ մոռցուած սրբատեղիներ եղած են Վէնքը (Վանքը) անունով հսկայ շինութեան աւերակները եւ Խիտվուծ Կիղիցէ (նաշխուած եկեղեցի) անունով ժայռափոր ճգնարան-քարայրը, ներսը` քանդակուած խաչ մը եւ փոքր ջրհոր մը [7]։
Թէեւ Վանքն այլեւս որպէս եկեղեցի չի գոյատեւեր, սակայն ունի իր աւանդազրոյցը: Տարիներ առաջ վանքը եղած է ուսումնական կեդրոն, որ ունեցած է նաեւ կոյսերու մենաստան մը. վանքի կենցաղային կարիքները հոգացած է հաւատարիմ ջորեպան Մարիանոսը եւ վայելած բոլորի սէրն ու յարգանքը: Սակայն օր մը վանքին մէջ անախորժութիւն կը պատահի. կոյսերէն մէկը երեխայ կը ծնի. վանականները կը մեղադրեն ջորեպանը ու կ’արտաքսեն անոր երախայի հետ միասին. ջորեպանը վերցնելով երախան կը մեկուսանայ վանքին կից իր տնակին մէջ, որ սակայն հրաշքով մը կը բաժնուի եւ կ’առանձնանայ վանքէն: Տարիներ անց ջորեպանը նեղսրտած իրեն հասցուած վիրաւորանքէն կը հիւանդանայ ու կը մահանայ: Պատանքելէն առաջ, ծէսի համաձայն երբ կը լուան դիակը, կը պարզուի որ ջորեպանը կին եղած է. վանականները յետ մահու անմեղ կը հռչակեն զայն, կ’որդեգրեն երախան ու կը սրբացնեն Մարիանոսը [8]։
Հետաքրքրական այլ հնութիւն մը կայ Վանքի մօտակայքը Տիրէկլի մաղարան(սիւնազարդ քարայր) անունով. քարայրի մէջ ձեռակերտ սիւներ փորուած են, նաեւ նստելու ու պառկելու յարմարանքներ. այն գործածուած է որպէս թաքստոց [9]։
Խտըրպէկ գիւղին մէջ կայ Սուրբ Փրկիչ եկեղեցին, որ կառուցուած է հին եկեղեցիի մը աւերակներուն վրայ. ի տարբերութիւն Մուսա Լերան միւս գիւղերու եկեղեցիներուն, Սուրբ Փրկիչն ունի նաեւ զանգակատուն [10]։
Նշանաւոր է գիւղի պատմական հսկայ սօսին, որուն շրջագիծը շուրջ 94 մեթր է, իսկ բարձրութիւնը` աւելի քան 65-70 մեթր. բունին մէջ սենեակ մը գոյացած է, զոր մերթ ընդ մերթ գործածած են որպէս սրճարան, խանութ, ապա նաեւ ախոռ: Կ’ըսուի թէ ատենօք սովորութիւն եղած է սօսիի փորոքը մոմեր վառել եւ խունկ ծխել. հաւանաբար անյիշելի ժամանակներէն մնացած պաշտամունքային ծէս մը եղած է. այդ առիթով ալ կոչած են Ի Տէր, որմէ առաջացած է գիւղի Իտտէյր անուանումը. (գիւղացիք յաճախ խօսակցականի մէջ Խտըրպէկին Իտտէյր կ’ըսեն): Սօսիի կողքէն կը բխի աղբիւր մը, որ միանալով այլ աղբիւրներու գետակ մը կը կազմէ եւ մինչեւ ծով հասնիլը քանի մը ջրաղացներ կ’աշխատցնէ: Սօսիի տակ կան սրճարաններ, ուր կը հաւաքուին գիւղի տղամարդիկ [11]։
Բիւրդ (բերդ) կը կոչուի Խտըրպէկ գիւղի արեւմտեան կողմի մեծ ձորի վերջաւորութիւնը, ուր ժայռերով բնական պարիսպ մը գոյացած է. քիչ անդին կանԵափա (կերտուած) կոչուող շինութեան մը կիսովին կանգուն աւերակները եւՊատաստան (պատսպարա՞ն կամ ապաստարա՞ն) կոչուող 50 մ. խորութեամբ եւ 1000 քառ. մետր տարածքով վայրը: Արեւմտեան կողմը կը գտնուի Խընտըրվասքէն Խանկա(աղօթքին ձորակը) բնակավայրը, իր ձեռակերտ վիմափոր քարայրով, զոր ժողովուրդը կը կոչէ Ճըգնավիրէն (ճգնաւորին) պզտիկ քարայրը. քարայրի մուտքը կամարաձեւ է, ներսը իրար դիմաց կան երկու վիմափոր մահճակալներ: Նոյն ձորակին մէջ կայ նաեւ ձեռակերտ հոր մը` Խընտըրվասքէն Հիրա (աղօթքին հորիկը) անունով, որու ջուրը կը լեցուի կողքի ժայռի ծերպերէն [12]։
Պիթիաս գիւղի եկեղեցին կը կոչուի Սուրբ Աստուածածին. այն կառուցուած է հին վանքի մը հիմքերուն վրայ եւ ըստ կարգ մը պատմաբաններու, այն Սուրբ Մելիտոս հայրապետի վանքն է [13]։
Գիւղի հիւսիսային կողմը, լերան զառիթափին կը գտնուի Սուրբ Եղիայի ճգնավայր - քարայր ուխտատեղին: Ժողովուրդը կը պատմէ, որ Սուրբ Եղիան Կիլիկիոյ հայ եկեղեցւոյ ճգնաւորներէն մէկը եղած է եւ հալածանքներու ժամանակ եկած, ապաստանած է Մուսա Լեռ: Ըստ ժողովրդական աւանդազրոյցի, տարի մը սաստիկ երաշտ կ’ընէ. հովիւ մը, որ ոչխարները տարած է այդ լերան պուրակը, տապէն նեղսրտած կ’աղօթէ առ Աստուած, որպէսզի անձրեւ տեղայ: Սուրբ Եղիա կը լսէ հովիւի սրտանց աղօթքը, դուրս գալով քարայրէն կը կանչէ հովիւին եւ կը յանձնարարէ անոր իր քարայրէն ափ մը հող վերցնէ, երթայ ծովափ եւ հողը լեցնէ ջուրին մէջ. հովիւը կը կատարէ սուրբի յորդորը, որու շնորհիւ ալ անձրեւ կու գայ: Այդ օրէն ի վեր, երբ անձրեւները կ’ուշանան, մուսալեռցի քահանաները, սարկաւագներու եւ հաւատացեալներու հետ միասին, խունկ ու մոմով կը բարձրանան Սուրբ Եղիայի քարայրը, պատարագ կը մատուցեն եւ անձրեւ կը խնդրեն. ապա ժողովուրդէն մէկը քարայրէն ափ մը հող կը տանի նուիրաբերելու ծովուն [14]։

Antioch, the nearest city to Mousa Ler, is a name that survives from ancient times. It isn’t by accident that there are numerous ancient sites in the environs of Mousa Ler that include holy sites, ruined monasteries and churches.
On the slopes of Mt. Mousa there are several wells at the most travelled site leading up the mountain. Local residents called these djrhiurnen (wells). They were built in the middle of a wide and long slab stone so that rain water would be captured. [1]
The oldest written inscription preserved in the area is located on the left wall of the altar in the Sourp (Saint) Asdvadzadzin Church of Yoghoun Olouk. It reads: “The Sourp Asdvadzadzin Church of Yoghoun Olouk was built during the reign of Catholicos Simon I (1633-1646) in the year of the Armenian calendar 1084 and in the year of Christ 1634. It was renovated in the Armenian calendar year 1261 and in the year of Christ 1812.” It is said that decorative stones from the ruined Tovmas Arakyal Monastery were used for the renovation. [2]
The ruined Srp Tmmas Arakal (Sourp Tovmas Arakyal) Monastery is located in the eastern portion of Yoghoun Olouk village, in a small gorge, at the intersection of roads connecting several villages with Antioch. On the holiday of Khachverats (Exaltation of the Holy Cross), a pilgrimage to the monastery was organized. Young people, leading animals for sacrifice, were at the head of the procession. They were followed by young girls carrying baskets of fruits decorated with boughs of basil. Then, the senior citizens arrived holding the hands of their grandchildren. The crowd, accompanied by song and dance,dhol and zourna, would make their way to the monastery. When they reached the site, the young girls would fetch water from the spring. Women would wash and clean the wheat. Grandfathers would prepare the harisa cauldrons while children went off to the forest to collect firewood. The priest would sing hymns out in the open and then bless the salt to be fed the sacrificial animals. The young men would then see to the butchering. The harisawould cook slowly while tables were spread with appetizers and drinks brought from home. The dhol-zourna music would invite pilgrims to get up and form a circle dance. Guns would be fired into the air. Games and contests would be organized. The following day, after the Holy Liturgy, the madagh (sacrifice) would be blessed and the harisadistributed. [3]
The ruins of Aruklen (Arekli, Arekni or Areki) are located to the north of the village, on a hilltop. Only the arch-like altar is standing and it’s not known if it served as a pagan temple or a Christian church. Near the ruins are 18 dried out wells. The only well with water, providing a refreshing drink in the summer heat to passersby, is a bit distant. [4]
Kulkuloun (kulkulan - babbling) is the name of a spring located to the west of Yoghoun Olouk village. Its water flows from underneath a huge cliff. A bit distant is a 70 meter long and 20 meter wide slab stone called Apighen Seoul (apeghayin saluh= Stone of the Monk). There’s a cave, called Magharen Diunehiurk (karayrin danik=Roof of the Cave) on a mountain in the vicinity of the same village. The cliffs on the lower section of the mountain have an interesting formation, leading residents to call this area Ariven Pouash(Sun’s Mane). Another ancient site is the nearby hillock called Sandiren Surtuh (Hill of the Mortars), where there are shards and fragments of mortars from ancient times. [5]
Another holy site is a cave called Supurpout (Sourp Ourpat=Holy Friday). In the cave there are two large natural stones resembling a grave. On Fridays, Armenian and Greek Orthodox faithful would come here to pray and make sacrifices. According to folklore, Nanira (daughter of Great Bibor, Prince of Telelia) was romantically involved with their shepherd, Balloum. When the prince engages his daughter with the prince Great Pert, the girl and her lover flee to the mountains and take refuge in this cave. The two are then killed by the girl’s father. The intermingled blood of the lovers is miraculously transformed into a spring. Because the two were killed on a Friday, the cave was namedSourp Ourpat (Holy Friday). [6]
Other forgotten holy sites in the area were the ruins of a huge structure called Venkuh(Vank=Monastery), and Khidvoudz Gighitseh (Adorned Church), a cave/heritage built into a cave. Inside there are a sculpted cross and a small well. [7]
While the Vank no longer survives as a church, it retains its folklore. Years ago, the monastery served as a center of education with a convent of virgins. The daily needs of the monastery were taken care of by Marianos the mule driver, who was much loved and respected by all. One day, however, a disagreement broke out at the monastery. One of the virgins gives birth. The monks accuse the mule driver of the transgression and exile him and the child. Taking the child, Marianos withdraws to his hut alongside the monastery. By a miracle, the hut separates from the monastery. The pent up resentment at being insulted so eats away at Marianos over the years and he eventually falls ill and dies. Before being wrapped in a shroud, when they wash the corpse according to tradition, they notice that the mule driver was actually a woman. The monks declare her innocent, adopt the child, and beatify Marianos. [8]
There’s another interesting ancient site, called Diregli Maghara (Cave with Columns), near the Vank. In the cave are hand carved columns, also places to sit and sleep. It was used as a hiding place. [9]
Sourp Prgich Church, built on the ruins of an older church, is located in the village of Kheder Beg. In contrast to other churches in the other villages of Mousa Ler, this one has a belfry. [10]
Famous is the old huge plane tree (circumference of 94 meters and a height of some 65-70 meters) in the village. A room had been carved into the massive trunk and was periodically used as a café, store and barn. It is recounted that at one time candles and incense were burnt in the tree’s grooves. This was probably the traces of an ancient ritual. For this reason, it was also called Ee Der, from which was derived the village’s appellationEeddeir. (In common parlance, villagers called it Kheder Beg Eeddeir. Near this tree is a spring which, after joining with other springs, forms a stream that powered a number of mills before emptying into the sea. There were cafes under the tree were men from the village would congregate. [11]