Մաեստրո Մարչիանոն հայտնվեց Ադրբեջանի «սև ցուցակում»
Ապրիլի 24-ին «24/04» համաշխարհային նվագախումբը ղեկավարած իտալացի դիրիժոր, «Ալ Բուստան» միջազգային երաժշտական փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Ջանլուկա Մարչիանոն ընդգրկվել է Ադրբեջանի արտգործնախարարության «սև ցուցակում»։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մամուլի ծառայությունը` հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավարին։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, մեջբերելով մաեստրո Մարչիանոյի խոսքերն, որ ինքը մտավախություն չունի հայտնվել Ադրբեջանի «սև ցուցակում», նշում են, որ «Սահմանի մասին» օրենքի համաձայն՝ ԼՂՀ այցելած անձինք կպատժվեն, անհրաժեշտության դեպքում կենթարկվեն քրեական պատասխանատվության։
Հիշեցնենք, որ այսօր Ջանլուկա Մարչիանոն Ստեփանակերտում ներկա է գտնվելու Վերդիի «Ռեքվիեմի» արցախյան պրեմիերային։ Նրան մշակութային այս իրադարձությանը հրավիրել է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը։
Օրեր առաջ դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն, պատասխանելով հայ լրագրողների հարցին՝ Արցախ այցելելով՝ մտավախություն չունի, թե կհայտնվի Ադրբեջանի «սև ցուցակում», մաեստրոն պատասխանել էր. «Սեպտեմբերի 1-ին կայանալիք նախագիծը մշակույթի միջոցով խոսում է խաղաղության մասին, և շատ ուրախ եմ մասը կազմել այդ միջոցառման։ Ինձ չեն կարող հետ կանգնեցնել ինչ-որ քաղաքական հարցեր։ Սա հենց այնպիսի մշակութային ծրագիր է, որը կոչ է անում բացել սահմանները, ապրել խաղաղությամբ, և ոչ մի արտիստ, կարծում եմ, նման միջոցառումներից հետ չի կանգնի»։
Ի պատասխան ադրբեջանական հիստերիայի՝ Ջանլուկա Մարչիանոն ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում տեղադրում է արցախյան իր ուղևորության նկարները։

Маэстро Марчиано попал в “черный список” Азербайджана
Художественный руководитель международного музыкального фестиваля “Аль-Бустан”, итальянский дирижер Джанлука Марчиано, который 24 апреля руководил всемирным симфоническим оркестром “24/04”, попал в “черный список” МИД Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба Государственного молодежного оркестра Армении со ссылкой на главу пресс-службы МИД Азербаджана.
Азербайджанские СМИ, комментируя слова маэстро Марчиано о том, что он не боится оказаться в “черном списке” Азербайджана, отмечают, что, согласно закону “О границе”, лица, посетившие Нагорно-Карабахскую Республику, будут наказаны, а в случае необходимости могут быть привлечены к уголовной ответственности.
Напомним, что сегодня в Степанакерте Джанлука Марчиано будет присутствовать на арцахской премьере “Реквиема” Джузеппе Верди. На это культурное событие его пригласила первая леди РА Рита Саргсян.
Несколько дней назад итальянский дирижер, отвечая на вопрос армянского журналиста о том, не боится ли он после посещения Арцаха оказаться в “черном списке” Азербадйжана, ответил: “Проект, который будет осуществлен 1 сентября, говорит о мире языком культуры, и я очень рад участвовать в этом мероприятии. И никакие политические вопросы не могут меня остановить. Это именно та культурная программа, которая призвана открыть границы и жить в мире. Я думаю, ни один артист не откажется от подобных мероприятий”.
В ответ на поднятую в Азербайджане истерию Джанлука Марчиано разместил в Фейсбуке фотографии, рассказывающие о его поездке в Арцах.