Եվրասիական ուղղու 2 տարին (անիմացիոն տեսանյութ)
2013 թվականի այս օրը նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը մտադիր ենք անդամագրել Մաքսային և ապա Եվրասիական տնտեսական միությանը: Դա հիմնավորում էր Հայաստանի տնտեսական շահերով ու անվտանգությամբ:
Տեսանյութում կգտնեք «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորման» իմի բերած՝ այս երկու տարում տնտեսության և անվտանգության ոլորտը բնութագրող թվերն ու իրադարձությունները:
Տնտեսություն
Արտաքին առևտուր՝ 2013-ի առաջին կիսամյակում՝ 2,7 միլիարդ դոլար, 2015-ի առաջին կիսամյակում՝ 2,2 միլիարդ: Անկումը՝ 20 տոկոս:
Միջազգային պահուսներ՝ 2012-ին՝ մոտ 2,5 միլիարդ դոլար, 2015-ին՝ 1,5 միլիարդից էլ քիչ են: Անկումը՝ 40 տոկոս:
ՀՆԱ-ն՝ 2014-ին 10,3 միլիարդ դոլար, 2015-ին ըստ կանխատեսման, կհասնի 9,3 միլիարդի: Անկումը 10 տոկոս:
Արտաքին պետական պարտքը՝ 2013-ի օգոստոսին 4,3 միլիարդ դոլար էր, իսկ այժմ 4,7 միլիարդ է: Աճել է մոտ 10 տոկոսով:
2013-ին Ադրբեջանի կողմից շփման գծում հրադադարը խախտվել է 12,710 անգամ, իսկ 2015-ի առաջին 8 ամիսների ընթացքում՝ 29 հազար անգամ: Միջին աճը 250 տոկոս:
2013-ին հայ դիրքապահների ուղղությամբ կրակվել էր 61,600 փամփուշտ, իսկ 2015-ի առաջին 8 ամիսների ընթացքում՝ 419 հազարի: Միջին աճը 600 տոկոս:
2013-ին Ադրբեջանը որևէ հրետանի չի կիրառել, իսկ 2015-ի առաջին 8 ամիսների ընթացքում արձակվել է 2200-ից ավել հրետանային, ականանետային և այլ արկ:
2013-ին Ադրբեջանական դիվերսիոն հետախուզական խումբ չի մտել հայկական տարածք, իսկ 2015-ի առաջին 8 ամիսների ընթացքում դա արձակվել է 54 անգամ:
Երկու տարում Ադրբեջանը Ռուսաստանից գնել է 200 միավոր զրահատեխնիկա, 456 միավոր հրետանի, 33 մարտական ուղղաթիռ և 2000 տարատեսակ հրթիռ:

On this day in 2013, President Serzh Sargsyan announced that Armenia intended to join the Customs Union and, consequently, the Eurasian Economic Union. He justified this decision by citing Armenia's economic interests and security considerations.
In a video prepared by the “Union of Informed Citizens” NGO, you will find the sum figures and events characterizing the economy and security sectors during these two years.
Economy
Foreign trade formed 2.7 billion USD during the first half of 2013, and 2.2 billion USD during first half of 2015. Thus, the decline in foreign trade forms 20%.
International reserves formed 2.5 billion USD in 2012, and they are less than 1.5 billion in 2015. The decline forms as much as 40%.
The GDP formed 10.3 billion USD in 2014, and according to predictions, it will reach 9.3 billion USD in 2015. The decline is 10%.
External debt formed 4.3 billion USD in August 2013, and currently it is 4.7 billion USD. This means it has grown by 10%.
Security
In 2013, the Azerbaijani side violated the ceasefire for 12.710 times, and the figure reached 29,000 times in the first 8 months of 2015. The average growth forms 250%.
In 2013, Azerbaijan did not use any artillery. However, more than 2,200 artillery, mortar and other missiles were released during the first 8 months of 2015.
In two years, Azerbaijan purchased 200 armored vehicles, 456 pieces of artillery, 33 military helicopters and 2,000 various missiles from Russia.