ՀՕՖ. սահմանի կրակոցներից երեխաներին պաշտպանող պատը պատրաստ է
Հայ օգնության ֆոնդը (ՀՕՖ) տեղեկացնում է «Այո» հարթակի «Պաշտպանող պատ» ծրագիրի ավարտի մասին, որի շնորհիվ Տավուշի մարզի Բերդի տարածաշրջանի սահմանապահ Այգեպար գյուղի դպրոցականներն ուսումնական տարին սկսել են ապահով։ Ծրագրի մանրամասները` ստորև:
«6 ամիս ակտիվ դրամահավաք Հայաստանում և նրա սահմաներից դուրս, տարբեր միջոցառումներ ու հասարակության ամենատարբեր շերտերի ուշադրության և հանգանակությունների շնորհիվ պաշտպանող պատը կառուցված է։
Այգեպարն ունի 648 բնակիչ, դպրոցում սովորում է 54 աշակերտ: Գյուղը շատ մոտ է Ադրբեջանի սահմանին, որոշ տներ սահմանից ընդամենը 100 մետր են հեռու, մանկապարտեզի ու դպրոցի շենքերը հեռու են մոտ 700 մետր: Հրադադարի ռեժիմի խախտման ժամանակ ադրբեջանցիների կրակոցներն ուղղված են հիմնականում քաղաքացիական շինություններին ու դպրոցին:
«Այո» հարթակի ծրագրի շնորիվ երեք մետր բարձրություն և 70 մետր երկարություն ունեցող պատը կպաշտպանի դպրոցը փամփուշտներից, և երեխաները հնարավորություն կունենան անվտանգ պայմաններում ուսանել: Պատը փակում է դպրոցին հարող բոլոր վտանգավոր տարածքները, ինչպես նաև գյուղի կենտրոնական ճանապարհը դեպի գյուղապետարան, որտեղ տանող խարխլված աստիճանները նույնպես նորոգվել են:
«Այո» թիմը շնորհակալություն է հայտնում ծրագրին մասնակցություն և աջակցություն ցուցաբերած բոլոր անհատներին,կազմակերպություններին,դպրոցներին և լրատվամիջոցներին։
«Այո»-ն ակտիվ գործունեություն ցուցաբերող երիտասարդների նախաձեռնություն է, որը տեղական խնդիրներին առաջարկում է տեղական լուծումներ: «Այո»-ի նախագծերը ստեղծված են ոգեշնչելու հայ երիտասարդներին Հայաստանի տարածքում, ինչպես նաև Հայաստանից դուրս, խթանելու միասնականության ուժը և լավագույնին հասնելու ձգտումը»:

Стена, защищающая от выстрелов детей в приграничном селе, готова – ФОП
Фонд армянской помощи сообщил о завершении программы “Защитная стена” площадки “Айо”, благодаря которой школьники в приграничном селе Айгепар в Тавушской области начали учебный год под надежным прикрытием.
В программе, в частности, отмечается, что благодаря длившемуся 6 месяцев сбору пожертвовавний в Армении и за ее пределами защитная стена уже построена.
“Айгепар имеет 648 жителей, в школе учатся 54 ребенка. Село расположено недалеко от азербайджанской границы, некоторые дома находятся всего лишь в 100 метрах от границы, а здания детсадов и школы – в 700 метрах. Во время нарушения режима перемирия азербайджанцы стреляют в основном по гражданским строениям и школе. Стена, построенная благодаря программе площадки “Айо”, имеет высоту 3 метра и протяженность 70 метров. Она защищает школу от выстрелов и дает возможность ученикам учиться в безопасных условиях. Стена прикрывает все прилегающие к школе опасные участки, а также дорогу в центре села, ведущую к зданию администрации. Команда “Айо” выражает  благодарность всем частным лицам, организациям, школам и СМИ, прнявшим участие в реализации программы.
“Айо” – инициатива осуществляющих активную деятельность молодых людей, которая предлагает решения для местных проблем. Проекты “Айо” направлены на воодушевление армянской молодежи как на территории Армении, так и за ее пределами, на стимулирование единства и достижения новых целей”,- говорится в сообщении.