Մարցի մեղվաբույծները դեմ են Մոտկորում հանք շահագործելուն
Մարցեցի Հարութ Աբովյանը 20 մեղվափեթակ ունի: Այս տարի Հարութի մեղուները 200 կգ մեղր են տվել: «Եթե մեղր արտադրողը լավ մարդ է, մեղրի որակը չի կարող վատը լինել: Բայց եթե վայիս մարդ է, ինքն ամեն հնարք պետք է գտնի, որ գնորդին խաբի»,-ասում է նա: Հարութի խոսքով` անարատ և որակյալ մեղր ստանալու առաջին նախապայմանը շրջակա առողջ միջավայրն է: Փեթակներից շուրջ 7 կմ հեռացող նրա մեղուները նեկտար են հավաքում Մոտկորի վայրի անտառներից: Մարցի մեղուները հիմնականում լորենու ծաղկից են սնվում: «Իմ ստացած մեղրի 70-80 տոկոսը լորենու մեղր  է,  որն ավելի դեղին է»,- բացատրեց Հարութը: Թոքային  հիվանդություններ ունեցող մարդիկ Հարութից են լորենու մեղր գնում:
Մասնագիտությամբ գյուղատնտես մեղվաբույծը   վստահեցնում է, որ մեղր արտադրելիս մեղուներին շաքարավազ չի տալիս, ամռանը մոտ 40-50 շրջանակով մեղր է հետ  քաշում`վաղ գարնանը մեղուներին կերակրելու համար: Փեթակը մեղվաբույծի   համար ոչ միայն աշխատանք ու եկամտի աղբյուր է, այլև   մեղուների կյանքին հետևելու հաճույք: «Ձմռանը տաքանալու համար մեղուները դառնում են կծիկ: Դրսի ճանճը սառչում է, մեջտեղինը՝ տաքանում: Հետո մեջտեղի ճանճը դուրս է գալիս  դուրս, դրսինը մտնում է կծիկի ներս: Ճանճը եթե սառեց, սատկում է: Մեղուների տաքությունը միաբանության մեջ է»,- պատմում է նա:  Հարութն իր ստացած մեղրը 1կգ-ը 3500 դրամով իրացնում է բարեկամների, ընկերների և համագյուղացիների միջոցով: Եկամտով էլ պահում է Երևանում սովորող իր երկու ուսանող երեխաներին:
Մարցի հայտնի մեղվաբույծներից է Հրանուշ Ղազարյանը: Նա իր  սկեսրայրից է սովորել մեղրի արտադրության գաղտնիքները: «Մոտկորի Իքատակ հանդամասում տարիներ առաջ ամուսնուս հայրը Գագիկ Ծառուկյանի համար 300 փեթակ մեղու էր պահում: Ես և ամուսնուս քույրը սկեսրայրիս օգնականներն էինք: Այն  ժամանակվանից էլ սովորել եմ մեղրի ատադրության  գաղտնիքները»,- պատմեց Հրանուշը: Այս տարի իր 30 փեթակից  Հրանուշը 400կգ մեղր է ստացել` նախորդ տարվա 700կգ-ի փոխարեն: Հրանուշը մեղրի խանութ չի բացում, որովհետև մեղրը կանխիկ փողով ոչ ոք չի գնում: «Մարդիկ նպաստի, թոշակի և  աշխատավարձի հույսով նիսյա են վերցնում»,- ասաց նա: Մեղվաբույծի ասելով՝ եթե իր մեղրի սպառման կայուն շուկա ունենա, կարող է նույնիսկ 1500կգ մեղր արտադրել: Հրանուշը 1կգ մեղրը վաճառում է 4000 դրամով և չի դժգոհում   իրացումից:
Մոտկորի բնությունը էկոլոգիապես մաքուր սննդի արտադրության բացառիկ միջավայր է: Հրանուշը կարծում է, որ հենց այդ պատճառով էլ Մարցում արտադրված մեղրը բուժիչ է և պահանջարկ ունի: Մեղվաբույծները դեմ են «Մարց-Պրվաշեն-Բուդաղիձորի» ոսկու բազմամետաղային հանքի շահագործմանը: «Հանք բացելուն շատ դեմ ենք և դժգոհ, բայց ի՞նչ կարող ենք անել: Ո՞վ է մեզ նայում: Մենք Մարցիգետի վրայի հէկերին էլ էինք դեմ, բայց կառուցեցին: Մեր մեղուն նեկտար բերելու համար մինչև  Իքատակ հանդամաս է գնում: Հանքը կվնասի մեր մեղուներին»,- անհանգստանում է Հրանուշը: Հարութ Աբովյանի ասելով էլ Մոտկորի բնության հավասարակշռության խախտման համար ոչ միայն մեղուները, այլ մոտկորցիները հետո թանկ կվճարեն:

Пчеловоды против эксплуатации Моткорского месторождения
У жителя села Марц Арута Абовяна 20 ульев. В этом году его пчелы дали 200 кг меда. “Если пчеловод хороший человек, то качество меда не может быть плохим. А если он человек нечестный, то всячески будет пытаться обмануть покупателя”,- сказал Арут. По его словам, первым условием для получения качественного меда является здоровая окружающая среда. Пчелы Арута улетают на расстояние 7 километров от пасеки и собирают нектар в диких лесах Моткора.
Агроном по специальности Арут Абовян уверяет, что для получения меда не кормит пчел сахаром. Летом он откладывает мед 40-50 рамок, чтобы весной давать его пчелам. Для пчеловода улей – это не только работа и источник дохода, но и удовольствие изучать поведение пчел.
“Зимой, чтобы согреться, пчелы собираются в клубок. Те, что находятся снаружи, мерзнут, а находящиеся внутри согреваются. Потом они меняются местами. Секрет согревания пчел – в их единстве”,- говорит мой собеседник. Полученный мед Арут с помощью друзей, родственников, односельчан продает по 3500 драмов за килограмм. На полученный доход содержит обучающихся в Ереване двух детей-студентов.
Известным в Марце пчеловодом является и Грануш Казарян. Секретам получения сладкого янтаря она научилась у свекра. В этом году от 30 ульев Грануш получила 400 кг меда, хотя в прошлом году было 700 кг. Грануш не собирается открывать свой магазин, так как никто не покупает мед за наличные. “Люди, которые живут на пособие, пенсию или зарплату, берут мед в кредит”,- говорит Грануш. Будь у опытного пчеловода стабильный рынок реализации своей продукции, она могла бы получать  даже 1500 кг меда. Свою продукцию Грануш Казарян продает за 4000 драмов и на реализацию не жалуется.
Природа Моткора – уникальная среда для получения экологически чистых продуктов питания. Именно поэтому полученный в Марце мед обладает целебными качествами и пользуется большим спросом, уверяет Грануш.
Пчеловоды выступают против эксплуатации золото-полиметаллического месторождения “Марц-Првашен-Будахидзор”. “Мы очень недовольны, и мы против открытия месторождения. Но что можно сделать, кто станет нас слушать Мы также были против строительства ГЭС на реке Марцигет, но ведь построили… Месторождение нанесет вред нашим пчелам”,- с тревогой сказала Грануш Казарян. А Арут Абовян отметил, что за нарушение равновесия в экологии Моткора дорого заплатят не только пчелы, но и местные жители.