Ներսի ճգնաժամի, վտանգի եւ իրականության մասին․ զրույց ուկրաինացի ժամանակակից գրող Լյուբկո Դերեշի հետ
31- ամյա Լյուբկո (Լյուբոմիր) Դերեշը Ուկրաինայի ամենահայտնի ժամանակակից գրողներից մեկն է։ Նրա ստեղծագործությունները թարգմանվել են գերմաներեն, լեհերեն, իտալերեն, սերբերեն։ Այս տարի Անուշավան Մեսրոպյանի թարգմանությամբ, «Անտարես»-ը հրատարակեց Լյուբկոյի «Խաղաղարարը» վիպակների ժողովածուն («Ստեֆան Լյանգեի տարօրինակ պատմությունը», «Սուրբ Քրիստափոր, աղոթի՛ր մեզ համար», «Խաղաղարարը»)։
Առաջաբանի հեղինակը Արամ Պաչյանն է, ում գիրքն այս տարի թարգմանվել է ուկրաիներենով։
«Թեքված Աստվածը» նախաբանում Պաչյանը գրում է․ «․․․այն, ինչ արարչագործվել է, ապագա չունի։ Եվ եթե փորձում ես մտնել դրա մեջ՝ պատմությունն ավարտվում է։ Այնուհանդերձ, վերադարձի հնարավորությունից պիտի օգտվել։ Լյուբկոյի այս գիրքը պատմում է հենց այդ վերադարձի առասպելը»։
Դերեշի հետ կապ հաստատեցի օրեր առաջ՝ գիրքն ընթերցելուց անմիջապես հետո։ Հարցազրույցի շարժառիթը ոչ այնքան վերջինիս հայտնիությունն է, որքան այն, որ ուկրաինացի ժամանակակից գրողի տեքստը խաղաղ գետի պես հոսում է աչքիդ առաջ, երեւում է մարդը, ով ամեն անգամ ուզում է արարել, ով արարում է եւ, ով այդ արարման կեսին կամ վերջում ինչ-որ «անհայտ», «ոչ բացատրվող» խաղաղությամբ հեռանում է (մնալով սոցիալական նույն կեցության մեջ)։
Հայերենով դեռեւս լույս է տեսել Ձեր «Խաղաղարը»՝ երեք վիպակներից կազմված ժողովածուն։ Տպավորված եմ։ Ձեր առաջին գիրքը (“Культ”) Ուկրաինայում լույս է ընծայվել 2001թ․-ին, երբ Դուք ընդամենը 17 տարեկան էիք։ Ինչպե՞ս ստացվեց, որ տնտեսագետ-մաթեմատիկոսը հանկարծ որոշեց գրել, ինչի՞ց սկսվեց։
Առաջին հերթին ես ավելի շատ, կարելի է ասել, կենսաբան-քիմիկոս եմ, քան թե մաթեմատիկոս․ ճշգրիտ ձեւակերպումները ինձ միշտ դժվարությամբ են տրվում։ Երկրորդը՝ մինչ Տնտեսագիտական համալասարանը ինձ բախտ է վիճակվել սովորել Լվովի ֆիզիկամաթեմատիկական ճեմարանում (հենց «կենսաքիմիայի» ուղղությամբ), որի շնորհիվ էլ, այսպես ասած, ստացա ազդակը դեպի գիրը։
Ճեմարանի մթնոլորտը շատ բարենպաստ ազդեցություն է ունեցել ներսային բացահայտման համար․ այն դպրոցից տարբերվող միջավայր էր, որը հատկապես դրսեւորվում էր դասավանդողների ստեղծած մթնոլորտով։ Այստեղ ես առաջին անգամ վերաբերվել եմ ինձ որպես անհատի, որը ինչ-որ բան իրենից ներկայացնում է։ Կարծեմ հենց այսպիսի բան է պետք յուրաքանչյուրին, որպեսզի հավատա ինքն իրեն ու սկսի բացել ներսում թաքնված գանձարանը։
Համալսարանում արդեն շարունակեցի գրականությամբ զբաղվելու փորձերս, բայց ավելի շատ միջավայրի, քան հենց համալսարանի ազդեցությամբ: Ճեմարանում արդեն իսկ ինձ օգնել էին լինել էլ ավելի երիտասարդ, բայց այնպիսի մեկը, ով կարող է առաջ գնալ ինքնուրույն, այդ թվում՝ ստեղծագործական փնտրտուքների մեջ։
լուսանկարը՝ obyrok.livejournal.com-ի
Ամեն օր այնպիսի տպավորությամբ եմ արթնանում, որ աշխարհը վտանգի եւ անհանգստության մեջ է։ Եվ ահա, մարդը, ով արարում է, փախչում է իր արարումից (ինչպես Ձեր հերոսները), հենց ինքն էլ այդ վտանգի ու անհանգստության ստեղծողն է։ Ու՞ր են գնում նրանք, որտե՞ղ է նրանց փրկությունը (մարդկության փրկությունը)։
Մի կողմից աշխարհն իսկապես վտանգի մեջ է․ ես դա ավելի սուր զգացել եմ հատկապես այն ժամանակ, երբ մեկնել էի Ուկրաինայից։ Սինայում, ինչպես իմ «Խաղաղարարի» հերոսը, ապրել եմ գրեթե մեկ տարի։ Այդ ժամանակ ինձ համար դժվար էր հասկանալ՝ որ աշխարհն է վտանգի մեջ․ մեծ աշխա՞րհը, որն իմ շուրջն է, թե՞ իմ ներսի աշխարհը։
Եգիպտոսում ներսի աշխարհս փրկելու հուսահատ մի փորձ ձեռնարկեցի․ այսպես թե այնպես արտաքին աշխարհն արդեն դատապարտված է։ Սինայում մնալու հանգամանքը, երբ օտար երկրում ես` շրջապատված հանցագործներով, մեծ ազդեցություն ունեցավ այն գաղափարների վրա, որոնցով էլ կազմվեց գիրքը։
Երբ մարդն իրեն վտանգի մեջ է զգում, իր աշխարհը սեղմվում է՝ մնում են միայն կարեւոր բաները, երկրորդականները չքանում են։ Սինայում ես ունեի այդ զգացումը՝ ամենակարեւորն արդեն մերկացել էր․․․ Ինչի՞ համար եմ ես ապրում, ինչպե՞ս կուզեի ապրել, իրականում ի՞նչ կուզեի անել։ Վտանգը հնարավորություն է ինքդ քեզ հետ անկեղծ լինելու։
Մարդկությունն իր սեփական ստի մեջ ավելի է մոլորվել։ Սա կարծում եմ ամենամեծ վտանգն է․ քաղաքական, տնտեսական, էկոլոգիական եւ աշխարհի ճգնաժամը բնութագրող այլ ֆորմաները սրա դիմաց աննշան են։
Բրոդսկին մի առիթով ասել է, թե մարդկությանը փրկել հնարավոր չէ, բայց առանձին, մեկ մարդուն փորձել փրկել հնարավոր է։ Մարդ պետք է հասկանա՝ դեպի ուր է գնում. անմարդկային ապագա՞, հե՞տ` դեպի Մութ Դարերը, թե՞ իր ներսը, հոգու խորքը, որին գնալով քիչ է ուշադրություն դարձնում։
Իմ հերոսները արտաքին գործողություններից հիասթափված մարդիկ են, ովքեր հանգում են այն եզակացության, որ չեն կարող թաքցնել ներսի դատարկությունը, եթե սրտով առաջնորդված որեւէ գործողություն չկատարեն։ Առանց սրտի գործողության, որից սկսվում է իրական անհատական արթնությունը, գուցե թե ամեն բան տեղի է ունենում՝ տնտեսական զարգացումը, հարմարավետության պայմանների ստեղծումը, կյանքի երկարաձգումը, իրավունքների եւ ազատության ընդլայնումը, բայց բացակայում է ամենակարեւորը՝ մարդը։ Եվ ահա սա է ամենամեծ վտանգը։
Ձեր հերոսները ուզում են արարել, բայց ամենուր հասարակությունն է՝ իր կանոններով, կամ էլ թե ներքին խնդիրները, մտքերը, որոնք խանգարում են կամ ազդում են նրանց վարքագծի վրա։ Նույնիսկ ատոմային ռումբի ստեղծողը («Խաղաղարարը» վիպակից) վերջին վայրկյանին ուզում է իր սեփական աչքերով տեսնել իր արարման արդյունքը եւ դրանից անմիջապես հետո հեռանում է։ Ամենուր ճշմարտության փնտրտուքնե՞ր են։
Լյուբկոյի «Խաղաղարարը» վիպակների ժողովածուի հայերեն հրատարակության շապիկը: Հեղինակ` Սարգիս Անտոնյան, ձեւավորումը՝ Սոֆի Հարությունյանի |
Միանգամայն ճիշտ եք։ «Խաղաղարար»-ում այդ փնտրտուքի փորձն ուղղված է նրան, թե ինչ տարբերություն կա իմ-իրական եւ իմ-երեւակայած աշխարհների միջեւ, որտե՞ղ է իմ բնության իրական պահանջների եւ ինձ սովորեցրածի միջեւ սահմանը, ինչի՞ է մղել ինձ հասարակությունը կամ ի՞նչ են փոխանցել ինձ իմ ծնողները։
Ես կասեի նույնիսկ՝ սա ավելի շատ ոչ թե ճշմարտության փնտրտուք է, այլ պայքար, երբեմն երեւակայական կամ հակառակը՝ չափազանց իրական՝ սեփական հորինված «ես»-ով, որը աստիճանաբար փոխարինում է ներկաներիս եւ սկսում ապրել մեր փոխարեն։
Այդ հորինված, կեղծ «ես»-ը, որն աճեցնում ենք մեր ներսում, որը հաջողությամբ «կրունկի» տակ է մեզ գցել, գրքի բոլոր հերոսների հիմնական խնդիրն է։
Երբ պարզվում է, որ այդ կեղծ «ես»-ի տակ շարունակում է ապրել մեր իրական, անկեղծ բնությունը, խորը խաղաղությամբ ենք պատվում, քանի որ կեղծ «ես»-ը, ի տարբերություն երեւակայածի, երբեք թվացյալ աշխարներում չի եղել․․․ Այն չգիտի՝ ինչ է անձնության վիշտը, իրեն օտար է կյանքի ունայնության զգացումը եւ ճնշվածությունը․․․ Ինչն էլ ժամանակակից մարդուն բնորոշ վիճակն է։ Այն իրական աշխարհի անբաժանելի մասնիկն է, եւ ինքնին այն փաստը, երբ մարդն իր մեջ ինչ-որ իրական մասնիկներ է գտնում, հանգստության է մատնվում, չի ունենում վախի ու անպաշտպան լինելու զգացում։
Անկեղծ ասած՝ ինձ համար բացահայտում էր կարդալ ուկրաինացի մի գրողի, այն էլ բավականին ընդունված ուկրաինական գրական միջավայրի կողմից, ով ոչ մի տեղ չի խոսում բռնության, ուժի, դաժանության մասին․․․ Այնպես է ստացվել, որ վերջին շրջանում, հատկապես ուկրաինական հեղինակային ֆիլմերում, վերը նշածս գերակա է եղել։
Ինձ համար սա եւս մի էքսպերիմենտ է։ Եվ այժմ էլ շարունակվում է, քանի որ արդյունավետ է։ Բանն այն է, որ կար ժամանակ, երբ շեշտը դնում էի անհատի բնության վրա, բռնության ցնցող նկարագրության․ ջահելական անպարկեշտ փողոցային բառապաշարը ինձ համար այդ մոդելի օրինակն էր։ Ձգտում էի առավելագույնս փորձով նկարագրել գերիրականությունը, քանի որ ինձ հետաքրքիր էր ուսումնասիրել առօրեական կյանքը, մասնավորապես արվաձաններում տիրող միստիկան։
Ես փորձեցի երկու ծայրահեղությունների ոսկե միջինը գծել՝ առօրեկանի մեջ գտնելով միստիկան եւ միեւնույն ժամանակ հեռանալ կոպիտ, ուղղակի իրականությունից՝ տալով վերջինիս ավելի ճկուն, հոգեբանական շերտ, առաջին պլան բերելով լեզվագիտակցությունը։
Վերջում մի քանի կարճ հարցադրումներ․
Ինչի՞ց է սկսում օրը։
Խնդրում եմ Աստծուց ինձ զբաղեցնել օգտակար մի բանով։
Ի՞նչ է Ձեզ համար տեղը եւ վիճակը։
Մի բան է, որի հետ լեզու պետք է գտնել։
Ներսի ճգնաժամը։
Այն վիճակն է, երբ «ինչո՞ւ»-ն ավարտվում է։
Ի՞նչ սահմաններ եք գիտակցում։
Որոնք ցավ են պատճառում ներկայում կամ պատճառել են անցյալում։ Ավելի քիչ եմ գիտակցում այն սահմանները, որոնք ցավեցնելու են ապագայում։

О внутреннем кризисе, опасности и реальности: беседа с современным украинским писателем Любко Дерешем
31-летний Любко (Любомир) Дереш – один из самых известных современных писателей Украины. Его произведения переведены на немецкий, польский, итальянский, сербский, армянский языки. В этом году издательство “Антарес” выпустило в свет сборник повестей Любко “Миротворец” (“Странная история Стефана Лянге”, “Молись за нас, святой Христофор”, “Миротворец”) в переводе Анушавана Месропяна.
Автор предисловия – Арам Пачян, чья книга в этом году была переведена на украинский язык.
В предисловии “НАКЛОНЕННЫЙ БОГ “ Пачян пишет: “…то, что было сотворено, не имеет будущего. И если ты пытаешься вникнуть в это, история заканчивается. Тем не менее, нужно воспользоваться возможностью возвращения. Эта книга Любко рассказывает притчу именно об этом возвращении”.
С Дерешем я связалась несколько дней назад, сразу после прочтения книги. Поводом для интервью послужила не столько его известность, сколько то, что текст произведения современного украинского писателя “течет” перед глазами как мирная река, виден человек, который каждый раз хочет созидать, который созидает и который в середине или в конце созиданияуходитс каким-то “неизвестным”, “необъяснимым” спокойствием (оставаясь в том же социальном бытии).
На армянском языке вышла покачто одна Ваша книга – “Миротворец”, которая произвела на меня большое впечатление. Первая Ваша книга, “Культ”, вышла в свет в 2001 году, когда Вам было всего 17 лет. Как получилось, что математик-экономист вдруг начал писать?
Во-первых, я больше химик-биолог, чем математик — точные дисциплины даются мне с трудом. Во-вторых, до экономического университета мне посчастливилось учиться в Львовском физико-математическом лицее (как раз по профилю “биохимия”), и, собственно, благодаря ему я получил импульс к письму. Атмосфера в лицее очень благоприятствовала внутреннему раскрытию — там было совсем другое окружение,нежели в школе, и эту аурусоздавали главным образом преподаватели. Там я впервые почувствовал к себе отношение как к личности, которая чего-то стоит.
Это, пожалуй, главное, что нужно любому человеку для того, чтобы он поверил в себя и начал раскрыватьспрятанные у него внутри сокровища. В университете я продолжил свои попытки заниматься литературой, но скорее вопреки среде, чем благодаря ей — собственно, в лицее мне помогли стать хоть еще и молодым, но уже человеком, который может двигаться самостоятельно, в том числе – и в творческом поиске.
Фото ztaburetom.livejournal.com
Каждый день, когда я просыпаюсь, мне кажется, что мир находится в опасности, в панике, и человек, который творит, который бежит от своих творений, как и Ваши герои, сам создает  панику и опасность. Куда они бегут и в чем их спасение (спасение человечества)?
С одной стороны, мир действительно в опасности, и я чувствовал это особенно остро, когда уезжал из Украины. На Синае я, как и мой персонаж из “Миротворца”, прожил немногим меньше года. Тогдамне было трудно разобраться, какой именно мир в опасности — большой мир вокруг меня или мир внутри.
В Египте я предпринял отчаянную попытку спасти свой внутренний мир, понимая, что мир внешний так илииначеобречен.Пребывание на Синае,в чужойстране, посредипустыни, оказало очень большое влияние на те идеи, вокруг которых построена книга. Когда человек чувствует себя в опасности, его мир сжимается, остаются только самые важные вещи, все второстепенное уходит. Когда я был на Синае, я тоже испытал это чувство на себе – обнажается самое важное, то, ради чего я живу, как хотел бы жить, что хотел бы делать по-настоящему.
Опасность — это шанс побыть искренним наединес собой. Человечество все больше запутывается в собственной лжи — это, пожалуй, самая большая опасность, по сравнению с которой политический, экономический, экологический и другие частные формымирового кризиса кажутся незначительными.
Иосиф Бродский как-то сказал, что человечество спасти невозможно,  но отдельного человека попытаться спасти можно. Человеку нужно понять, куда двигаться дальше — в трансгуманистическое, нечеловеческое будущее, назад, в Темные Века, или же внутрь себя, вглубь своего сердца — туда, куда он заглядывает с каждым годом все меньше.
Мои герои — это люди, которые разочаровываются во внешней деятельности. И приходят к пониманию, что никакие внешние реализации не смогут прикрыть внутренней пустоты, если при этом не будет сделана какая-то важная работа сердца. Без этого усилия сердца, с которого начинается настоящее пробуждение личности, может быть все — экономическое процветание, рост комфорта и длительности жизни, увеличение прав и свобод, но отсутствовать самое главное – человек. И это самая большая опасность.
Ваши герои хотят созидать, но везде есть социум или внутренние проблемы, мысли, которые мешают или воздействуют на поведение героев. Но даже создатель атомной бомбы в последнюю минуту хочет своими глазами увидеть собственное творение. Везде поиски истины, да?
Обложка книги Любко “Миротворец”. Автор – Саркис Антонян, оформление – Софи Арутюнян
Совершенно точно. В “Миротворце” острие этого поиска направлено на попытку разобраться, в чем разница между мной настоящим и мной придуманным, где грань между подлинными потребностями моей природы и тем, чему меня обучили, к чему склонила средаили передали родители.
Это даже не столько поиски истины, сколько борьба, иногда фантомная,иногда, наоборот, очень реальная, со своим вымышленным “я”, которое постепенно замещает нас настоящих и начинает жить вместо меня. И это вымышленное фальшивое “я”, которое мы взрастили в себе и которое весьма успешно взяло нас “под каблук”, является главным источником конфликта для всех героев книги.
Когда оказывается, что под фальшивым “я” продолжает жить наша подлинная природа, приходит глубокое умиротворение, потому что подлинное “я”, в отличие от вымышленного, никогда в иллюзорные миры не уходило — оно не знает, что такое горечь отделенности, емучуждоощущениебессмысленности жизни и подавленность — обычные состояния для любого современного человека. Оно является неотъемлемой частьюподлинного мира, и уже сам факт обнаружения в себе этой крупицы чего-то настоящего приносит человеку успокоение, дает бесстрашие и чувство защищенности.
Для меня стало откровением чтение произведения украинского писателя, причем достаточно признанного литературной украинской средой, который нигде не говорит о насилии, грубости, жестокости... Так получилось, что в последний период, особенно в авторских украинских фильмах, преобладало всето, о чем я говорила выше.
Для меня это тоже эксперимент. И он продолжается, кстати, так как оказался достаточно эффективным. Дело в том, что до определенного момента я делал весьма ощутимый акцент на натуралистичности, на шокирующих описаниях насилия, а обсценнаямолодежная лексика улицы была для меня образцом подражания: я хотел достичь гиперреалистичности в описании за предельного опыта, поскольку мне было интересно исследовать мистику обыденной жизни, в частности мистику пригородов, и я искал способы уравновесить их повышенной правдоподобностью бытоописания.
Я попробовал две эти крайности свести в некую золотую середину — попытаться обнаружить мистическое в обыденных, неискусственных вещах, но в то же время отойти от грубой, буквальной реальности, придать ей больше пластических психологических черт, вывести на первый план языкового сознания.
В заключение блиц-интервью.
С чего начинается день?
Прошу Господа занять меня чем-то полезным.
Что такое для Вас место и состояние?
Это то, с чем нужно найти общий язык.
Что такое внутренний кризис?
Это состояние, в котором заканчивается наше “зачем”․
Какие границы Вы осознаете?
Те, которые причиняют мне боль в настоящем илипричиняли в прошлом. Хуже осознаю те, которые могут причинить мнестрадания в будущем.