Հայկական ծրագիրը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել Ստամբուլի 14-րդ բիենալեում
Ստամբուլի ժամանակակից արվեստի 14-րդ բիենալեում Հայկական ծրագրի շնորհանդեսը դարձավ բիենալեի բացման նշանակալի իրադարձություններից մեկը: Ծրագրի գլխավոր հովանավորն էր «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի Dilijan Art Initiative նախագիծը:
Ստամբուլի 14-րդ բիենալեի շրջանակում Հայկական ծրագրի ներկայացման գաղափարը պատկանում էր բիենալեի համակարգող Քերոլին Քրիստով-Բակարգիեւին, ով շնորհանդեսի ժամանակ ընդգծեց Թուրքիայում հարյուր տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների շուրջ քննարկումների կարեւորությունն ու արդիականությունը:
Dilijan Art Initiative նախագծի աջակցությամբ Քերոլին Քրիստով-Բակարգիեւը միավորել էր ինչպես հայ եւ թուրք, այնպես էլ հայկական սփյուռքից եւ ամբողջ աշխարհից նկարիչների, ովքեր իրենց աշխատանքներում արծարծել են Հայոց ցեղասպանության թեման:
«Dilijan Art Initiative-ի աջակցությունը մեզ հնարավորություն տվեց բիենալեում ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության սարսափներն ապրած՝ աբստրակտ իմպրեսիոնիզմի հիմնադիր Արշիլ Գորկու, մեդեռնիստ եւ աբստրակցիոնիզմում նոր ձեւեր ստեղծող, լիբանանցի նկարիչ Փոլ Գիրակոսյանի (ում մայրը նույնպես փախչել էր արհավիրքներից) գործերը, ինչպես նաեւ հրաշալի քանդակագործ Սոնա Բալասանյանի աշխատանքներն ու Աննա Բողիգյանի փիլիսոփայական ինստալացիաները»,-շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարել է Քրիստով-Բակարգիեւը:
Dilijan Art Initiative նախագիծը հովանավորել է ոչ միայն հայազգի նկարիչների: «Մենք նացիոնալիստներ չենք, մենք ինտերնացիոնալիստներ ենք, ընդգրկում ենք ողջ Տիեզերքը: Dilijan Art Initiative նախագծի աջակցությամբ ստեղծվել է Ֆրանսիս Ալիսի «Անիի լռությունը» սեւ-սպիտակ հրաշալի ֆիլմը, Մայքլ Ռակովիցի եւ Քրիստինա Բուխի բարդ ինստալացիաները»,-նշել է բիենալեի համակարգողը:
Dilijan Art Initiative-ը IDeA հիմնադրամի նոր նախագիծն է, որի նպատակը Դիլիջան քաղաքի՝ որպես մշակութային եւ կրթական կենտրոնի զարգացմանը նպաստելն է: Նախագծի իրականացման մեկնարկը նախատեսվում է 2016 թվականից: Այն ենթադրում է մի շարք հարթակների ստեղծում, որոնք ոգեշնչող ազդեցություն կունենան գիտական եւ ստեղծագործական հետազոտությունների համար՝ շեշտը դնելով Արեւմուտքի եւ Արեւելքի միջմշակութային երկխոսության վրա:
Նկարիչներին, արվեստագետներին եւ հյուրերին նախագիծը ներկայացրեցին արտ-համակարգող Վադիմ Գրիգորյանն ու IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Արվեստի յուրօրինակ լեզուն հասկանալի է ողջ աշխարհի մարդկությանը: Մենք հավատում ենք միջմշակութային երկխոսության կարեւորությանը: Դիլիջանում, օրինակ, 2014 թվականից գործում է UWC Dilijan College-ը, որտեղ սովորում են ուսանողներ աշխարհի 64 երկրից եւ որն արդեն ինտերնացիոնալ փոխգործակցության հարթակ է հանդիսանում: Dilijan Art Initiative նախագիծը համընդհանուր փոխըմբռնման խորացմանն ուղղված եւս մեկ հարթակ կդառնա»,-հայտարարել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:

Armenian Program at the 14th Istanbul Biennial A Celebrated Event
The presentation of the Armenian program for the 14th Istanbul Biennial of contemporary art (for which the project Dilijan Art Initiative of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Charitable Foundation acted as main sponsor), was a celebrated event during the Biennial’s opening days.
Initiating implementation of the Armenian program as part of the 14th Istanbul Biennial was the Biennial’s curator, Carolyn Christov-Bakargiev, who in her speech at the presentation noted the importance and timeliness of discussion of the events which occurred in Turkey one hundred years ago.
Thanks to the support of Dilijan Art Initiative, Christov-Bakargiev gathered Armenian and Turkish artists, artists of the Armenian Diaspora, and artists from across the world, who through their works have spoken about the topic of the Armenian Genocide.
“Support from Dilijan Art Initiative gave us the opportunity to bring to the Biennial the works of the founder of abstract impressionism Arshile Gorky, who experienced the horrors of genocide, the paintings of the modernist and creator of new forms of abstraction, the Lebanese artist Paul Guiragossian, whose mother also fled persecution, the remarkable sculptures of Sonia Balassanyan and the philosophical installations of Anna Boghiguian," Christov-Bakargiev said during the presentation.
The sponsorship of Dilijan Art Initiative encompassed not only Armenian artists. “We are not nationalists, but internationalists; we span the entire Universe”, emphasized the curator of the 14th Istanbul Biennial. “Also created with support from Dilijan Art Initiative were the delightful black and white film by Francis Alys “Silence of Ani” and complex installations by Michael Rakowitz and Kristina Buch”.
Dilijan Art Initiative is a new project of IDeA Charitable Foundation, the goal of which is to transform the city of Dilijan into an international center of the arts and education. Implementation of the project, envisioning the creation of a wide range of venues inspiring creativity and academic studies with an emphasis on intercultural dialogue between East and West, is scheduled for 2016.
Presenting the project to artists, curators, gallery owners and other guests of the presentation were its Art-Curator Vadim Grigoryan and Cofounder of IDeA Foundation Veronika Zonabend.
“Art possesses a unique language, understood by all people of the world. We believe in the importance of intercultural dialogue. For example, operating in Dilijan since 2014 is the international school UWC Dilijan, where young people from 64 countries are currently studying and which is already a platform for international collaboration. And Dilijan Art Initiative will become another platform aimed at furthering universal mutual understanding," stated Veronika Zonabend.